Dyski twarde (HDD)

({{$ctrl.productsCount}} {{'productList.product ' + $ctrl.getPlural($ctrl.productsCount) | translate}})
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Dysk twardy HDD

Dysk to niezbędny element każdego komputera. To na nim zapisywane są wszystkie pliki użytkownika (np. dokumenty, zdjęcia, filmy) oraz instalowane są programy, aplikacje i system operacyjny. Obecnie stosuje się dwa rodzaje dysków. Klasyczne dyski twarde HDD (magnetyczne) oraz dyski SSD (półprzewodnikowe). Różnią się budową, szybkością działania oraz ceną.


Dyski twarde HDD nazywane są również dyskami magnetycznymi. Zbudowane są z talerzy magnetycznych oraz specjalnej głowicy umieszczonej nad nimi, która odczytuje i zapisuje dane. Ruchome elementy sprawiają, że wydajność tego typu dysków nie jest tak wysoka, jak w przypadku nośników SSD, które pozbawione są mechanicznych części. Ich zaletą jest natomiast znacznie niższa cena.


Wybierając dysk twardy HDD, warto zwrócić uwagę na jego prędkość obrotową, gdyż decyduje ona o wydajności. Najpopularniejsze to 5400 obr./min (cechuje się cichszą pracą) i 7200 obr./min (oferuje szybsze działanie). Na wydajność dysku wpływ ma również pamięć cache (im więcej, tym lepiej). Nowoczesny dysk twardy ma jej co najmniej 64 MB, a w modelach z najwyższej półki cache może wynosić nawet 256 MB. Tańsze dyski stosowane wyłącznie do przechowywania danych są wyposażone w mniejszą ilość pamięci cache.


Dyski HDD mogą mieć różny format, w zależności od ich przeznaczenia. W laptopach stosowane są dyski 2,5 calowe, a w komputerach stacjonarnych mogą mieć także format 3,5 cala.


Kluczową kwestią w przypadku dysków twardych jest ich pojemność. Aktualnie najmniejsze dyski dostępne w sprzedaży oferują 500 GB miejsca na przechowywanie danych. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu, które wystarczy na dłużej, warto zainwestować w dysk o większej pojemności: 1 lub 2 TB. Największe dyski mogą mieć pojemność nawet 12 TB.


Więcej informacji znajdziesz w artykule Jaki dysk twardy wybrać?