Dysk wewnętrzny to niezbędny element każdego komputera i laptopa. To na nim zapisywane są wszystkie pliki użytkownika (np. dokumenty, zdjęcia, filmy) oraz instalowane są programy, aplikacje, gry i system operacyjny. Obecnie stosowane są dyski wewnętrzne dwóch typów. Klasyczne dyski twarde HDD (ang. Hard Disk Drive) zwane także magnetycznymi lub talerzowymi oraz dyski SSD (półprzewodnikowe). Różnią się budową, szybkością działania, sposobem zapisu informacji, pojemnościami oraz ceną. HDD są dostępne w dwóch formatach - 2.5-cala i 3.5-cala. Pierwszy z nich przeznaczony jest głównie do laptopów, drugi natomiast do komputerów stacjonarnych, serwerów, systemów monitoringu i NAS. Oba formaty dysków wewnętrznych HDD po montażu w specjalnych obudowach mogą również służyć jako zewnętrzna pamięć podłączana do komputera za pomocą przewodu USB.
Dyski HDD są zbudowane są z talerzy magnetycznych oraz specjalnej głowicy umieszczonej nad nimi, która odczytuje i zapisuje dane. Podczas zapisu głowica dysku HDD ustawia się nad odpowiednim sektorem talerza i za pomocą pola magnetycznego ustawia na nim magnetyczne cząsteczki reprezentujące dane. Odczyt danych wygląda analogicznie - głowica sprawdza pole magnetyczne nad danym sektorem i zamienia te informacje na cyfrowe dane. W talerzowych dyskach twardych ruchome elementy sprawiają, że ich wydajność nie jest tak wysoka, jak w przypadku dysków SSD, ale HDD nadrabiają niską prędkość transferu w innych miejscach, w tym m.in. dzięki większej pojemności.
Tradycyjne dyski twarde HDD obecnie są wypierane przez znacznie szybsze SSD, szczególnie jeśli chodzi o takie urządzenia jak laptopy, ale na rynku nadal jest mnóstwo zastosowań, w których to właśnie magnetyczne nośniki danych sprawdzą się najlepiej. Dyski HDD wciąż można spotkać w notebookach i komputerach stacjonarnych PC. Najczęściej stanowią w nich drugi napęd obok dysku SSD z systemem i służą jako magazyn danych. Ich pojemność może osiągać ponad 20 TB, a ceny za 1 GB są bardzo przystępne. Przechowywanie na nich kopii zapasowych czy innych plików jest tańsze niż w przypadku innych rozwiązań. Korzystają z nich również serwery oraz różnego rozwiązania sieciowe jak systemy NAS czy systemy monitoringu, w których nie tyle liczy się ekspresowy dostęp do plików, ile niezawodność i praca przez całą dobę bez przerwy.
Twarde dyski mają wiele zalet, ale również kilka wad, przez co w niektórych zastosowaniach zostały wyparte przez nowsze rozwiązanie jakim jest SSD.
Zalety dysków HDD
Wady dysków HDD
Twarde dyski mogą mieć różne rodzaje interfejsów, które wpływają na sposób podłączenia oraz prędkość transmisji danych. Należy go dobrać, tak aby sprzęt, w którym zostaną zamontowane posiadał kompatybilny interfejs.
Dysk twardy może być używany zarówno jako wewnętrzna pamięć masowa, jak również jako dysk zewnętrzny podpinany kablem USB (po dokupieniu specjalnej obudowy zewnętrznej). Idealnie nadaje się do trzymania na nim dużych plików i instalacji programów i i innych aplikacji, które nie wymagają szybkiego SSD do wydajnego działania. Napędy mające kilka terabajtów z łatwością pomieszczą tysiące minut filmów w rozdzielczości 4K oraz setki tysięcy zdjęć i MP3. HDD sprawdzą się również jako miejsce zapisywania kopii zapasowych. Ten rodzaj nośników pamięci jest szczególnie polecany w przypadku urządzeń, które chodzą bez przerwy i zapisują bardzo duże ilości materiałów.
Talerzowe magazyny pamięci są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów. Niezależnie od tego, czy komputera używamy do podstawowych zastosowań w domu, pracy biurowej, grania czy profesjonalnej działalności, bez problemu dobierzemy rozmiar dysku HDD do swoich potrzeb. W ofercie naszego sklepu komputerowego są dostępne następujące pojemności:
Jeśli chodzi o gaming, to dysk HDD świetnie sprawdzi się w roli obszernego magazynu mieszczącego dziesiątki gier. Ten typ nośników pamięci, w formacie 2,5-cala stosowany jest w konsolach PlayStation 4 i PS4 Pro, XBOX One, XBOX One S i X, a także w siódmej generacji konsol czyli PS3 i XBOX 360. W starszych konsolach, jako wewnętrzny dysk talerzowy powinien wystarczyć nośnik oferujący 500 GB - 1000 GB miejsca, choć same konsole obsługują nawet te mające 2 TB. W urządzeniach ósmej generacji, z uwagi na znacznie większe rozmiary gier, warto wybrać modele o pojemności 1 TB - 2 TB. Gracze lubiący mieć dostęp do całej biblioteki mogą postawić na modele mające nawet do 8 TB, na których zmieszczą się setki tytułów. W przypadku aktualnej generacji, dyski HDD mogą posłużyć jedynie jako zewnętrzne napędy do przechowywania plików lub tytułów z ósmej generacji konsol. Do grania w tytuły dedykowane na PS5 konieczny jest zakup odpowiednio szybkiego dysku SSD M.2, a w przypadku XBOX Series S i X specjalnej karty rozszerzeń.
Klienci kupujący dyski w naszym sklepie powinni zwracać uwagę nie tylko na niską cenę, ale również na szereg parametrów, od których zależy wydajność, przeznaczenie i jakość produktu.
Więcej informacji znajdziesz w artykule Jaki dysk twardy wybrać?