Dyski SSD

({{$ctrl.productsCount}} {{'productList.product ' + $ctrl.getPlural($ctrl.productsCount) | translate}})
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

dysk ssd (solid-state drive)

Dyski SSD (solid-state drive) to dyski oparte na pamięci flash. W odróżnieniu od klasycznych dysków twardych HDD są pozbawione ruchomych elementów, dzięki czemu cechują się większą wydajnością i szybkością działania. Przekłada się to na lepszą sprawność działania komputera, czyli szybkość zarówno jego uruchamiania jak i funkcjonowania poszczególnych programów oraz gier.


Ich zaletą jest również większa niezawodność, odporność na uszkodzenia oraz cicha praca i niskie zapotrzebowanie na energię. Z tych powodów są często określane jako następcy talerzowych dysków twardych HDD.


Dyski SSD dostępne są w dwóch standardach różniących się interfejsem. Dyski SSD w standardzie SATA przypominają klasyczne dyski HDD, ale oferują znacznie wyższą wydajność (na poziomie 500 MB/s). Z kolei dyski SSD w standardzie M.2 wizualnie przypominają pamięci RAM. Są znacznie mniejsze, dzięki czemu mogą być instalowane nawet w smukłych laptopach. Ich największą zaletą jest szybkość działania, która może być nawet kilkukrotnie wyższa niż w dyskach SSD z interfejsem SATA.


Kluczową cechą dysków SSD jest pojemność. Ponieważ wciąż są one droższe niż klasyczne dyski twarde HDD, pojemność podstawowych modeli wynosi 120 GB. To wystarczy do zainstalowania systemu operacyjnego i przechowywania niewielkiej liczby plików. Obecnie standardem są dyski SSD o pojemności 240 lub 256 GB. Największe dyski SSD mogą mieć pojemność nawet 4 TB, ale ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem.


Więcej informacji znajdziesz w artykule Jaki dysk SSD wybrać i dlaczego warto go mieć?