Współczesne komputery to sprzęty o ogromnych możliwościach, za pomocą których pracujemy, tworzymy projekty, korzystamy z rozrywki. Dysk o pojemności 1TB może dodatkowo zwiększyć potencjał komputera lub laptopa, a jednocześnie ułatwić Twoją pracę. Rozmiar nośnika danych wynoszący 1000 GB jest wystarczający do zastosowań domowych i biurowych. W większości przypadków takie dyski powinny również wystarczyć graczom oraz profesjonalistom wykorzystującym komputery do kreatywnej pracy. Pojemność 1TB i wysoka jakość wykonania to zwiększone bezpieczeństwo przechowywanych danych, czym wyróżniają się zarówno dyski SSD jak i HDD. Wybór konkretnego typu nośnika danych zależy od jego zastosowania.
Dyski 1TB – zastosowanie i zalety
Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów naszych komputerów i laptopów. Jak wiadomo, służą one do magazynowania wszystkich danych – zdjęć, plików, dokumentów, wideo. Warto więc zadbać o odpowiednią pojemność dysku, zwłaszcza w czasach, w których właściwie wszystkie dane przechowujemy elektronicznie. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie dyski mające pojemność 1TB. Jest to odpowiednia ilość miejsca do instalacji najnowszych gier, programów i przechowywania filmów w rozdzielczości 4K.
1TB dyski mają przede wszystkim następujące zalety:
- zwiększają dostępne miejsce na przechowywane pliki i dają możliwość zainstalowania obszernych gier i programów,
- usprawniają i przyspieszają pracę komputera,
- dobrze się sprawdzają w roli magazynów danych,
- umożliwiają instalację wymagających gier i aplikacji.
W przypadku wykonywania profesjonalnej obróbki wideo, renderowania grafiki 3D oraz innych prac wymagających operacji na plikach o dużej objętości, pojemność 1TB może nie być wystarczająca. Zdecydowanie lepiej wtedy wybrać dyski 2 TB lub dyski 4 TB, które dadzą większe możliwości. Z kolei użytkownicy wykorzystujący komputery domowe lub biurowe głównie do przeglądania internetu, oglądania VOD, słuchania muzyki i korzystania z oprogramowania biurowego mogą również sprawdzić ofertę dysków 500 GB, ponieważ taka objętość powinna w zupełności wystarczyć do podstawowych zastosowań. Zachęcamy do sprawdzenia rankingów i oferty tych produktów dostępnych w sklepach Komputronik i na naszej stronie internetowej.
Jak wybrać dysk 1TB – SSD czy HDD?
Zawsze przy wyborze dysku, pierwszą decyzją, jaką podejmujemy, powinien być jego rodzaj. Czym się różnią od siebie dwa najpopularniejsze typy?
- HDD 1TB – klasyczny dysk magnetyczny, w którym zapis danych odbywa się na wirujących talerzach wewnątrz komputera, co sprawia, że dyski twarde (HDD) są wolniejsze i bardziej podatne na awarie w przypadku wstrząsów i upadków niż SSD. Tradycyjne magazyny danych zużywają również więcej energii oraz z uwagi, że występują wyłącznie w formacie 2.5'' i 3.5'' potrzebują odpowiednio dużo miejsca na montaż w komputerze. Dyski HDD 1 TB są coraz rzadziej stosowane w laptopach, ale nadal montuje się go jako pojemne urządzenia pamięci masowej do przechowywania danych w komputerach stacjonarnych, serwerach, systemach NAS i monitoringach. Dużą zaletą są modele oferujące wiele terabajtów przestrzeni, na których można instalować programy, gry i przechowywać ogromne ilości plików. Z reguły korzystają one z SATA III i osiągają prędkość 7200 obr/min. lub 5400 obr/min. Popularnymi producentami produktów z tej kategorii są m.in. Toshiba, WD, Seagate.
- SSD 1TB – dysk półprzewodnikowy zapisujący dane na połączonych ze sobą układach pamięci NAND flash zapewnia bezpieczeństwo ich przechowywania. W przeciwieństwie do HDD nie posiadają one ruchomych części, a przez to mają znacznie mniejsze gabaryty. Ich praca jest całkowicie bezgłośna, a osiągane transfery danych o wiele szybsze. Ten rodzaj 1TB dysku jest po prostu wydajniejszy i trwalszy, oferując większą odporność na uszkodzenia. Z tego powodu oferuje je obecnie większość notebooków, komputerów stacjonarnych czy konsol, gdzie potrzebny jest ekstremalnie szybki zapis i odczyt danych. Sprawdzają się pod system operacyjny Windows, Linux i inne OS. Z reguły posiadają one interfejs SATA III lub M.2.
Na jakie parametry dysku 1TB zwrócić uwagę podczas zakupu?
Podczas wyboru magazynów danych z tej kategorii, warto rozważyć kilka parametrów technicznych, które wpływają na szybkość działania, sposób przechowywania plików, typ podłączenia i wiele więcej. Dzięki ich uwzględnieniu przy wyborze będziemy wiedzieć, że wybraliśmy najlepszy magazyn danych odpowiadający naszym potrzebom na dzisiejszy dzień.
- Typ dysku – możemy kupić nośnik pamięci oferujący 1 TB wolnej przestrzeni. Oba typy mają swoje plusy i minusy oraz sprawdzają się w określonych zastosowaniach. W przypadkach, gdy najważniejsza jest szybkość, lepszym wyborem będzie SSD, jeżeli natomiast ważna jest cena za 1 GB, to dyski wewnętrzne HDD okażą się korzystniejszym wyborem.
- Pojemność – 1 TB to wystarczająco duża pojemność, która zadowoli większość użytkowników. Jednak dla niektórych profesjonalistów z branży kreatywnej i graczy komputer wyposażony w dysk 1TB może to nie być wystarczającą wartością.
- Prędkość – im wyższa wartość tego parametru, tym szybszy będzie zapis i odczyt danych. W dyskach HDD określa się ją jako prędkość obrotowa talerzy – szybsze nośniki danych mają ją na poziomie 7200 obr./min. W przypadku dysków typu SSD podaje się ją w postaci MB/s. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy szybkość odczytu i zapisu na poziomie ok. 500 MB/s, a bardziej wymagającym wartość powyżej 5000 MB/s. Transfery danych w najszybszych półprzewodnikowych magazynach danych przekraczają 10 000 MB/s.
- Format – tradycyjne dyski dostępne są tylko w 2 formatach 2.5 cala i 3.5 cala. Pierwszy z nich jest stosowany głównie w laptopach, choć nadaje się także do montażu w stacjonarnych komputerach. Dysk 3.5 cala ze względu na swoje rozmiary może być montowany wyłącznie w PC, serwerach, systemach NAS oraz monitoringu. W przypadku SSD o objętości 1TB mamy do czynienia z kilkoma formatami. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest 2,5”, ale oprócz tego dostępne są modele M.2 mające kilka formatów określających ich rozmiar. Najpopularniejszym formatem w tym wypadku jest 2280, ale oprócz niego można spotkać formaty 2230, 2242, 2260. W przypadku laptopów, konsol i urządzeń przenośnych, większe formaty mogą nie mieścić się w gnieździe na dysk.
- Interfejs, czyli metoda podłączenia – dostępne są: M.2 lub SATA III. Pierwszy z nich oferuje bardzo szybkie transfery danych. Są one zależne od wersji – PCIe 3.0 jest najwolniejszy, PCIe 4.0 oferuje już dużo szybsze transfery, a najszybsza jest wersja PCIe 5.0. M.2 jest dostępny wyłącznie w dyskach SSD. SATA III to metoda podłączenia, w którą może być wyposażone także HDD. Oferuje ona transfery znacznie wolniejsze od pierwszej metody, które w najlepszych półprzewodnikowych magazynach danych mogą być w okolicy 500 MB/s.
- Niezawodność MTBF (ang. Mean Time Between Failures) – czyli średni czas, w którym dysk będzie działał bezawaryjnie. W ten sposób określana jest niezawodność magazynów danych i innych podzespołów elektronicznych. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych, przy zakupie powinniśmy skupić się na produktach o wysokim MTBF.
- Wartość TBW (ang. Total Bytes Written) – określa całkowitą liczbę bajtów, które można zapisać na nośniku w całym okresie jego eksploatacji. Dotyczy on głównie dysków typu SSD, które posiadają znacznie bardziej ograniczoną liczbę cykli zapisu i kasowania danych niż nośniki talerzowe. Po przekroczeniu TBW magazyn danych może nadal działać, ale jego parametry i niezawodność mogą się pogorszyć. Wartość TBW powinna być jak najwyższe, szczególnie w przypadku gdy na dysku często mają być zapisywane i kasowane duże ilości plików.
Co jeszcze będzie ważne, wybierając dysk twardy 1TB?
Jeśli chcesz, by Twój sprzęt był wyposażony w szybki dysk o wysokiej wydajności, dodatkowo powinieneś także wziąć pod uwagę dodatkowe kwestie. Są to przede wszystkim:
- kultura pracy – tradycyjne dyski, z uwagi na budowę złożoną z ruchomych części (talerze, głowica), pracują głośno, a w trakcie odczytu i zapisu danych słychać charakterystyczne dźwięki. Zupełnie inaczej jest w przypadku SSD – działają bezgłośnie, ponieważ pozbawione są ruchomych części;
- gwarancja – dyski mające 1 TB mogą być objęte różną długością okresu gwarancyjnego. Różnice mogą wynosić nawet kilka lat, dlatego warto rozważyć również ten parametr i postawić na najkorzystniejsze rozwiązanie. Liczy się również łatwa dostępność serwisu producenta w Polsce;
- producent – na rynku dostępne są produkty wielu marek, ale nie zawsze warto sugerować się tylko ceną. Dobrym pomysłem jest wybór dysku sprawdzonego producenta, który zapewnia wysoką jakość produktu, co z kolei przekłada się na to, że pamięć masowa będzie działała bez problemu przez wiele lat. W naszym sklepie oferujemy szeroką ofertę marek, które mają pozytywne opinie użytkowników.