Dobrej klasy mikrofon to podstawowe narzędzie pracy streamera. Od jego jakości może zależeć popularność kanału na YouTubie, czy Twichu, bo nawet najlepszy kontent mogą popsuć zakłócenia mikrofonu. Warto zatem dobrze zastanowić się przed wyborem odpowiedniego modelu.
Mikrofon do streamingu powinien być jednokierunkowy, najlepiej pojemnościowy, zbierający dźwięk tylko z wybranego kierunku. To pozwala na transmisję głosu, bez dodatkowych dźwięków z otoczenia. Oferuje szerszy zakres częstotliwości niż podstawowy mikrofon słuchawkowy, co pozwala wychwycić niuanse w głosie, zapewniając bogatsze brzmienie. Do nagrywania w duecie lub grupie można wykorzystać mikrofon dwukierunkowy, lub stereo. Mikrofon wszechkierunkowy będzie zbierał dźwięki z całego pomieszczenia, dlatego nie jest polecany do streamingu. Przy tworzeniu zróżnicowanych treści, model oferujący kilka trybów działania do wyboru będzie najlepszym rozwiązaniem.
Poza kierunkowością, przy wyborze mikrofonu do streamingu ważna jest odpowiednia czułość mierzona w decybelach (dB). Im niższa wartość, tym lepiej mikrofon będzie rejestrował ciche dźwięki. Kolejnym istotnym parametrem jest pasmo przenoszenia - czyli zdolność do rejestrowania najcichszych i najgłośniejszych dźwięków bez żadnych zniekształceń. Im szerszy jest ten zakres, tym dźwięk będzie bardziej naturalny - wysokie dźwięki będą wyraźnie rozróżnialne, a basy nie będą zanikać.
Do streamingu na Twitchu, YouTube, Facebooku czy TikToku najlepszy będzie mikrofon o kardioidalnym wzorcu. Natomiast do nagrywania wywiadów przez stół lepiej sprawdzi się mikrofon kondensatorowy z wieloma opcjami wzorca biegunowego. Dobrze zbiera głos i jest wystarczająco wrażliwy, aby wyłapać nawet ciche dźwięki. Najlepsze mikrofony dla streamera mają hiperkardioidalną charakterystykę kierunkową. Umożliwiają one rejestrowanie nawet drobnych zmian w tonie głosu, przez co widz może lepiej poczuć emocje prowadzącego transmisję. Jednocześnie eliminują hałasy w tle, dzięki czemu nie będą one słyszalne dla odbiorcy.
Do mikrofonu streamingowego mogą się przydać dodatkowe akcesoria, takie jak rack czy pop filtr. Rack nie tylko przytrzymuje mikrofon, ale również bierze udział w strojeniu dźwięku. Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie mocowanie mikrofonu do podłoża. Uchwyt biurkowy bądź statyw, powinny oferować szeroki zakres regulacji, tak aby zapewnić wygodną pozycję podczas długich streamów. Nie zapominajmy o odpowiedniej izolacji mikrofonu od blatu. Szczególnie jeżeli używamy klawiatury i innych peryferii podczas nagrań. Koszyk do mikrofonu typu „pająk” pozwala tłumić tego typu wibracje. Natomiast pop filtr to urządzenie, które składa się z kilku warstw cienkiego nylonu, dzięki czemu mikrofon jest chroniony przed "wybuchowymi" dźwiękami.
W przypadku tańszych mikrofonów z reguły nie można podłączyć dodatkowych słuchawek do odsłuchu, a statyw nie ma regulacji wysokości, co znacznie utrudnia kierunkowe mówienie do mikrofonu. Jeżeli zależy nam na jakości dźwięku i niezawodności lepiej zainwestować w droższy sprzęt, który zwykle kupujemy w zestawie z niezbędnymi akcesoriami. Widzowie z pewnością docenią wysoką jakość dźwięku nagrywanych materiałów i ta inwestycja powinna nam się szybko zwrócić.