0/5(0 opinii)
128GB | USB-C | Odczyt do 280 MB/s | Zapis do 200 MB/s | szyfrowanie danych 256-bit AES-XTS, FIPS 140-3 Level 3
Pendrive 128 GB są przeznaczone dla osób, które potrzebują dużo wolnego miejsca na przechowywanie swoich plików, np. dużych kolekcji zdjęć, filmów w technologii 4K czy ulubionej muzyki w wysokiej jakości. Piętrzące się dane często zajmują cenną przestrzeń na dysku komputera, a błyskawicznym sposobem na rozwiązanie tego problemu, będzie wykorzystanie właśnie takiego nośnika pamięci. Pendrive 128 GB sprawdzi się również w przypadku konieczności przekazania drugiej osobie materiałów video lub zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Pamięć przenośna cechuje się małym rozmiarem, przez co możesz ją mieć zawsze przy sobie, a jeśli wykorzystasz ją do przechowywania kopii, nie zajmie cennego miejsca w domu. Większość modeli posiada standard USB 3.0 lub 3.1, które pozwalają na niezwykle szybki przesył danych.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność wybranego modelu, jak i prędkość zapisu oraz odczytu danych. Jednak przeglądając dostępne propozycje, powinieneś zwrócić uwagę na jeszcze kilka, istotnych kwestii. Jedną z nich będzie materiał, z którego został wykonany dany produkt. Jeśli sporo podróżujesz i pendrive często trzymasz w kieszeni albo w plecaku, zwróć uwagę na propozycje, które będą wykonane z metalu, a dodatkowo, będą posiadały specjalne osłony, chroniące złącze USB przed zanieczyszczeniem.
Coraz więcej modeli posiada obudowy, które mają chronić je nie tylko przed wstrząsami czy uszkodzeniami mechanicznymi, ale również działaniem wody, magnesu czy promieniowania rentgenowskiego, na które będziesz wystawiał swojego pendrive, jeśli często przechodzisz odprawy na lotnisku. Im częściej będziesz korzystać z takiego sprzętu poza domem, tym ważniejsze będzie to, aby cechowała go duża wytrzymałość i odporność, na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.
Warto również poświęcić chwilę, aby zobaczyć, czy wybrany pendrive posiada zabezpieczenia, które mają chronić magazynowane na nim dane. Może to być szyfrowanie danych, do których dostęp będziesz miał dopiero po podaniu odpowiedniego hasła – wpisanego cyfrowo lub na fizycznej klawiaturze znajdującej się na obudowie. Możesz również skorzystać z blokady zapisu danych, poprzez hasła ustawione na wybrane bloki danych. Takie zabezpieczenia przydadzą się szczególnie wówczas, gdy na pendrivie planujesz przenosić dokumenty firmowe, do których nie powinny mieć dostępu osoby niepowołane.
Dawniej pendrive występowały z różnymi wtyczkami, co oznaczało, że trzeba było sprawdzić, czy wybrany model, będzie pasował do posiadanego już sprzętu. Jeśli nie, konieczne było zaopatrzenie się w specjalny adapter, który oferował odpowiednie złącza. Obecnie wiele pendrive'ów prezentuje USB Type-C, co oznacza, że w swojej obudowie posiada 24 styki, jest niewielki, a dodatkowo, choć ma prostokątny kształt, to jego boki są zaokrąglone. Takie rozwiązanie sprawia, że można go podłączyć do różnych urządzeń, np. laptopa, słuchawek, smartphona czy telewizora. W tym ostatnim przypadku ważny może być fakt, że przesyłanie danych odbywa w wysokiej prędkości, która wystarczy do filmów w technologii 4K.
Poszczególne standardy pamięci USB różnią się też przepustowością. To oznacza, że wybierając USB 2.0, musisz się liczyć z przepustowością 460 Mbit/s i prędkością transferu danych do 60 Mb/s. Modele posiadające tego typu port USB, pozwolą na przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami starszej generacji. Oferowany jest również model z wersją USB typu 3.2 Gen 1, gdzie przepustowość to 5 Gbit/s, a prędkość dochodzi do 640 Mb/s. Chociaż są również takie dyski zewnętrzne, które oferują 20 Gbit/s przepustowości oraz transfer 2,42 Gb/s.