Procesor jest mózgiem komputera, który w połączeniu z odpowiednio dobranymi podzespołami zapewnia wydajną i sprawną pracę komputera stacjonarnego oraz laptopa. Układy CPU AMD to obok produktów Intel jedne z najpopularniejszych układów na rynku. Procesory AMD podzielić można na rodziny: AMD Athlon X4, AMD FX oraz najnowsze procesory AMD Ryzen.
AMD Ryzen to najwydajniejsze procesory tej marki, które cechują się imponującym wzrostem wydajności w stosunku do poprzednich generacji. Seria Ryzen oferuje układy oparte na architekturze Zen. Przy wyborze procesora AMD, kierować należy się przede wszystkim typem gniazda (tzw. Socket, w starszych seriach jak 5000 to Socket AM4, w nowszych jak 7000 to Socket AM5), częstotliwością taktowania oraz ilością rdzeni i wątków. Ważna jest też pamięć podręczna i architektura.
Procesory AMD Ryzen 3 to seria procesorów, która jest dedykowana osobom szukającym stosunkowo taniego procesora o całkiem dobrej mocy obliczeniowej. Taktowanie tych procesorów wynosi około 3.1 GHz -3.8 GHz. Są to procesory dedykowane do podstawowych zastosowań, np. surfowania po sieci, oglądania filmów czy używania pakietu biurowego. Komputery z procesorem AMD Ryzen 3 mogą też obsługiwać mniej wymagające gry, jednak liczba klatek na sekundę oraz wydajność zależy od specyfikacji pozostałych podzespołów. CPU z rodziny Ryzen 3 mają 4 rdzenie i są w stanie wykonywać kilka zadań jednocześnie.
Procesory AMD Ryzen 5 są bardziej wydajne niż Ryzeny 3. Ich atutem jest niezawodność i duża liczba rdzeni oraz wątków wiążące się z wysoką wydajnością. Częstotliwość taktowania procesorów Ryzen 5 wynosi 3.5 GHz - 4.7 GHz. Ryzen 5 mają 6 rdzeni i 12 wątków. W tej serii procesorów wykorzystana została też technologia Precision Boost 2, dzięki której podzespół automatycznie dostosowuje taktowanie do aktualnego obciążenia. Może ono wzrosnąć nawet do 5.3 GHz w trybie turbo. Procesory te są wyposażone w zintegrowany układ graficzny, co przyczynia się do poprawy wydajności działania wielu aplikacji i programów. Komputer z procesorem AMD Ryzen 5 to świetny wybór dla graczy, montażystów wideo oraz grafików. Są to wydajne procesory, które w wielu porównaniach wypadają lepiej niż procesory Intel Core i5.
Ryzen 7 to jedna z najbardziej wydajnych serii procesorów AMD do zastosowań profesjonalnych. Za sprawą bardzo wysokiej mocy obliczeniowej pozwalają na płynną pracę nawet przy używaniu kilku zaawansowanych programów i aplikacji w tym samym czasie. Procesory te posiadają 8 rdzeni fizycznych, a taktowanie wynosi 3.4 GHz - 4,7 GHz. Procesory AMD są wykorzystywane do wielu zastosowań - grania w gry, obróbki wideo i foto, projektowania 3D itd. Procesory Ryzen 7 są zdecydowanie bardziej wydajne niż niższe modele Ryzen 5 i 3, dlatego są one dedykowane wymagającym użytkownikom.
Procesory AMD Ryzen 9 to najnowsza seria AMD Ryzen i są dedykowane wszystkim użytkownikom oczekującym najwyższej mocy obliczeniowej i niezawodności komputera. Sprawdzają się one doskonale we wszystkich zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej wykorzystującej wielowątkowość podczas pracy. Procesory te mają 12 lub 16 rdzeni, a bazowe taktowanie wynosi 3.4 GHz - 4.7 GHz, zaś w trybie Turbo nawet 5.7 GHz. CPU AMD Ryzen 9 dedykowane są głównie dla profesjonalistów i najbardziej wymagających graczy, którzy wybierając CPU szukają produktów oferujących najwyższą szybkość.
Są to najmocniejsze i najbardziej zaawansowane procesory AMD. Posiadają one od 16 do 64 rdzeni, zaś taktowanie bazowe wynosi od 2.7 GHz do 4 GHz. Te CPU są dedykowane do profesjonalnych zastosowań, takich jak renderowanie wideo, symulacje, wirtualizacja czy projektowanie 3D. Dzięki dużej liczbie rdzeni i wielu wątkom, procesory Ryzen Threadripper i Ryzen Threadripper PRO pozwalają na szybsze wykonywanie złożonych obliczeń.
Każda z serii - AMD Ryzen 3, 5, 7 i 9, posiada również osobno oznaczane generacje. Symbol ten znajduje się w pierwszej cyfrze po oznaczeniu serii. Im wyższa generacja, tym dany procesor jest nowszy i na ogół bardziej zaawansowany. Przykładowo: w modelu AMD Ryzen 7 5800X generacja ma numer "5", a w Ryzen 7800X3D to model 7 generacji.
W oznaczeniu wersji procesora, oprócz pierwszej liczby symbolizującej generację, producent stosuje również dodatkowe symbole. W starszych generacjach druga, trzecia i czwarta cyfra wskazują moc obliczeniową układu. Na końcu nazwy może jeszcze występować litery, które mają następujące znaczenie:
W modelach wydanych w 2023 roku lub nowszych oznaczenie uległo modyfikacji.
Z kolei litery na końcu symbolu odpowiadają za TPU procesora (np. Ryzen 5 7640U):
Firma AMD oferuje różne rodziny swoich CPU, a każda z nich jest dostosowana do potrzeb i oczekiwań różnych grup użytkowników. Przykładowo: seria AMD Ryzen 7 to doskonały wybór dla graczy, zaś Ryzen 3 to opcja dla osób, które używają komputera do surfowania po sieci lub oglądania filmów. Produkty z serii Ryzen 9 najlepiej sprawdzą się w profesjonalnych stacjach roboczych, a procesory AMD Ryzen 5 wyróżniają się największą uniwersalnością i relacją ceny do jakości spośród wszystkich dostępnych produktów.
AMD Ryzen i Intel Core to dwie najpopularniejsze marki procesorów na świecie. Obie firmy stawiają od lat na inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu, wydajność procesorów firmy Intel i AMD są na bardzo zbliżonym poziomie. Gdy porównamy Intel Core i5 oraz Ryzen 5, możemy zauważyć, że obie serie konkurencyjnych firm mają podobną specyfikację, a także zintegrowane karty graficzne o podobnej mocy obliczeniowej (AMD Radeon Graphics i Intel UHD Graphics). Obaj producenci oferują również zbliżone ceny za swoje produkty.
Wszystko zależy od tego, do jakich celów chcemy używać komputera. Do mniej wymagających gier w rozdzielczości Full HD, prac biurowych i surfowania po sieci, dobrym wyborem będzie Ryzen 3. Z kolei jeśli chcemy móc grać w wymagające gry na wyższej rozdzielczości bądź montować wideo lub projektować grafiki, warto postawić na Ryzen 5. Ryzen 7 sprawdzi się do gier w 4K, z kolei Ryzen 9 to procesory najbardziej zaawansowane dedykowane profesjonalistom. Na wydajność działania gier wpływa również specyfikacja innych podzespołów - przede wszystkim karty graficznej i pamięci RAM.
Podczas wybierania procesora do komputerów i laptopów, szczególną uwagę należy zwrócić na szereg parametrów - mianowicie: częstotliwość taktowania procesora, ilość rdzeni i wątków, proces litograficzny, ilość pamięci podręcznej cache, czy jest odblokowany mnożnik, czy jest zintegrowany układ graficzny, gniazdo procesora, czy jest wentylator i chłodzenie w zestawie.