Wybór nowego smartfonu może okazać się sporym wyzwaniem, biorąc pod uwagę szeroki wachlarz telefonów na rynku oraz szybkość postępu technologicznego. Telefon kupujemy jednak na trochę dłuższy czas więc warto zastanowić się dobrze nad jego wyborem. Jaki telefon kupić, na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu?
Z telefonów na co dzień korzysta już właściwie każdy z nas. Od lat są to już głównie telefony dotykowe, które służą nam już nie wyłącznie do wykonywania połączeń. Współczesne smartfony dają nam niezwykle szerokie możliwości, ale by jak najlepiej dobrać model do własnych potrzeb, należy zapoznać się z kilkoma cechami smartfonów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu dotykowego?
W zależności od naszych preferencji możemy skupić się na różnych parametrach telefonu, jak choćby aparat, transmisja danych, obecność modułu NFC, czy dodatkowe udogodnienia takie jak możliwość ładowania indukcyjnego. Jest jednak kilka cech, na które warto zawsze zwróci uwagę przy wyborze telefonu dotykowego.
- Rozmiar i rozdzielczość ekranu - najnowsze telefony dotykowe charakteryzują się dużymi ekranami, powyżej 6 cali. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że telefon coraz częściej służy nam do oglądania filmów, przeglądania sieci czy wykonywanie niektórych spraw urzędowych (np. płacenie rachunków). Na większym ekranie takie czynności są zdecydowanie ułatwione, choć trzeba liczyć się z tym, że większe gabaryty są mniej poręczne i cięższe. Użytkownik ma do wyboru również kilka rodzajów wyświetlaczy: AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. Ekrany AMOLED zapewniają zdecydowanie najbardziej nasycone kolory i to ekrany stosowane w najdroższych modelach. Najpowszechniejsze są natomiast ekrany IPS, które oferują nieco słabiej oddane barwy, ale wciąż zachowują odpowiedni kontrast i jasność. Najsłabiej wypadają ekrany TFT, które stosowane są w najtańszych modelach.
- System operacyjny telefonu - do niedawna znane były trzy główne mobilne systemu operacyjne Google Android, Apple iOS i Windows Phone. Ten ostatni przeszedł jednak do lamusa, a najpopularniejszym system w telefonach dotykowych pozostaje Android, stosowany przez większość producentów. System Google Android daje użytkownikowi duże możliwości, z racji swojej popularności i uniwersalności oferuje też mnóstwo aplikacji i gier. Wizytówką Apple iOS jest natomiast doskonała optymalizacja, w jego przypadku liczyć można też na najszybsze aktualizacje i wyższe bezpieczeństwo.
- Procesor w smartfonie - w smartfonach stosowane są procesory z różnych „rodzin”. Najpopularniejsze są godne polecenia układy Qualcomm Snapdragon i nieco gorsze MediaTek. Zazwyczaj mamy do czynienia z procesorami ośmiordzeniowymi, chociaż nie zawsze to ilość rdzeni odgrywa najistotniejsze znaczenie. Ważny jest między innymi rodzaj procesora, czyli to, w jakim procesie technologicznym został wykonany. Im bardziej zaawansowany, tym nowszy i lepszy jest procesor.
- Pamięć RAM w telefonie - pamięć RAM jest jednym z najważniejszych elementów telefonu dotykowego. Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnie działającym telefonie, powinniśmy zwrócić uwagę na RAM. Im więcej pamięci operacyjnej, tym płynniejsza praca systemu, lepsza wielozadaniowość czy bardziej komfortowe granie.
Warto również zwrócić uwagę na pojemność baterii, a także na dodatkowe udogodnienia, jak choćby wodoszczelność, parametry aparatu czy Dual SIM, czyli funkcję, która pozwala na korzystanie z dwóch kart SIM za pomocą jednego urządzenia.