Telefony z NFC korzystają z technologii Near Field Communication, która pozwala na bezprzewodową wymianę danych na małych odległościach, zwykle do 10 cm. Ze względu na swoje możliwości, NFC jest coraz częściej stosowane w telefonach komórkowych, najczęściej do wymiany danych pomiędzy nimi oraz płatności zbliżeniowych. Telefony z NFC mogą także pełnić funkcję klucza do zamków w drzwiach czy biletu w komunikacji publicznej. Dzięki tej technologii, telefony z NFC stały się wielofunkcyjnymi narzędziami, wypierającymi tradycyjne rozwiązania, takie jak karty płatnicze.
Telefony z NFC mają co najmniej trzy funkcje ułatwiające wykonywanie codziennych zadań.
Użytkownicy telefonów z NFC powinni pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń obsługujących tę technologię. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto stosować autoryzację nawiązania komunikacji NFC ‒ czy to w postaci podania kodu PIN, czy jednej z metod biometrycznych. Warto pamiętać o tym, że NFC ma zasięg ograniczony do kilkunastu centymetrów, dlatego należy zwracać uwagę na urządzenia próbujące nawiązać w ten sposób komunikację z naszym telefonem.
Telefony z Androidem pozwalają na ręczne włączanie i wyłączanie NFC. Dokonuje się tego w panelu ustawień, do którego mamy dostęp przeciągnąwszy palcem od góry ekranu w dół. W zasobniku wystarczy następnie odnaleźć ikonę NFC i ją stuknąć, aby dokonać aktywacji lub dezaktywacji funkcji. W urządzeniach Apple, np. telefonach iPhone począwszy od 2014 roku, NFC jest włączone na stałe i wybrane aplikacje korzystające z tej technologii automatycznie dokonują aktywowania i dezaktywowania tej funkcji, bez ingerencji użytkownika.
Zanim wybierzemy nowy telefon warto się upewnić, że dany model obsługuje NFC ‒ dotyczy to głównie tańszych smartfonów z Androidem. Następnie należy sprawdzić, czy telefon zapewnia wsparcie do jednej z dwóch najpopularniejszych usług płatniczych: Google Pay dla Androida i Apple Pay dla iPhone’a. Pozostałe kryteria wyboru telefonu z NFC są podobne jak w innych przypadkach: wielkość ekranu, pamięć RAM, wydajność baterii, ilość gniazd SIM, a w końcu cena za wybrany model.