Monitory dla graczy

({{$ctrl.productsCount}} {{'productList.product ' + $ctrl.getPlural($ctrl.productsCount) | translate}})
 • Kod producenta: [{{::product.code_foreign}}] Kod systemowy: [{{::product.code_max}}]
  {{::product.rating.score}}/5 ({{::product.comments_count}})
  {{::product.short_descr}}
  • {{::attribute.name + ':'}}
  Dostawa z wniesieniem!
  Kod producenta: [{{::product.code_foreign}}] Kod systemowy: [{{::product.code_max}}]
  Zamów przez telefon
  +48616680007
  Zamów przez telefon
  +48616680007
  Zobacz więcej
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Monitor gamingowy

Monitory do gier zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach graczy. Wyposażone są w dodatkowe funkcje i technologie poprawiające komfort rozgrywki, dlatego wybierając monitor dla gracza, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka cech.

Typ matrycy

W monitorach stosowane są trzy rodzaje matryc: TN, IPS oraz VA. Każda ma nieco inną charakterystykę. Matryce TN cechują się najszybszym czasem reakcji i częstotliwością odświeżania, dlatego będą najlepszym wyborem do grania w dynamiczne strzelanki sieciowe i wyścigi. Ich wadą jest gorsza jakość kolorów i wąskie kąty widzenia.
Z kolei matryce IPS oferują lepszą jakość obrazu i kąty widzenia, ale kosztem wolniejszego czasu reakcji. Trzeci typ wyświetlaczy, czyli matryce VA łączą cechy obu matryc, a dodatkowo oferują wysoki kontrast.

Rozdzielczość

Im większa rozdzielczość ekranu, tym obraz będzie bardziej szczegółowy. Każdy detal w grze będzie widoczny, a tekstury wyraźne. Wysoka rozdzielczość oznacza jednak konieczność posiadania bardzo wydajnego komputera, który będzie w stanie wygenerować obraz takiej jakości. Dlatego wybierając rozdzielczość monitora do gier, trzeba najpierw ocenić, czy komputer jest wystarczająco mocny. Z rozdzielczością Full HD nie powinno być żadnego problemu. Przy rozdzielczości QHD (2560x1440) oraz UltraHD/4K konieczny jest mocny, nowoczesny procesor i karta graficzna.

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji

Czas reakcji matrycy określa czas, jaki monitor potrzebuje, aby zmienić stan wyświetlanego piksela (np. jego kolor). To kluczowy parametr - im mniejsze opóźnienie, tym większe szanse na zwycięstwo w dynamicznych grach, gdzie ułamek sekundy decyduje o wygranej. Najszybsze matryce oferują czas reakcji na poziomie 1 ms, ale większości graczy wystarczy, jeśli będzie niższy niż 4 ms.
Z kolei częstotliwość odświeżania wyrażana jest w hercach. Parametr ten określa, ile obrazów (klatek) monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym obraz będzie bardziej płynny i pozbawiony efektu smużenia. Podstawowe monitory do gier z niskiej półki oferują częstotliwość odświeżania na poziomie 60 i 75 Hz. Bardziej wymagający gracze powinni jednak zwrócić uwagę na monitory 144 Hz, które doskonale sprawdzą się w sieciowych rozgrywkach. Na rynku pojawiły się też monitory o częstotliwości przekraczającej 200 Hz, ale ich zakup wiąże się obecnie ze sporym wydatkiem i koniecznością posiadania bardzo mocnego komputera, który będzie w stanie wykorzystać jego możliwości.

Nvidia G-Sync i AMD FreeSync

Na płynność obrazu w grach wpływ mają także technologie synchronizacji obrazu - AMD FreeSync oraz Nvidia G-Sync. Rozwiązanie to polega na synchronizowaniu liczby klatek generowanych przez komputer z tymi wyświetlanymi na monitorze. Dzięki temu znika efekt szarpania obraz i rwania animacji.
Wybór pomiędzy G-Sync i FreeSync do niedawna zależał od tego, jaka karta graficzna jest zainstalowana w komputerze. Jeśli była to karta Nvidii, to wybrać należało monitor z G-Sync i odwrotnie. Od niedawna zaczęły się jednak pojawiać na rynku monitory z FreeSync, na których można uruchomić G-Sync. Lista tych urządzeń wciąż się powiększa, dlatego warto sprawdzić przed zakupem, czy dany monitor wspiera to rozwiązanie.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaki monitor do gier wybrać?