Złącze M.2 w dyskach SSD. Czym różnią się złącza SATA i M.2?

Dyski SSD pod złącze M.2 cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w najwydajniejszych komputerach i laptopach. Złącze to pozwala na budowę jeszcze mniejszych komputerów, a ponadto możemy uzyskać dużo lepsze osiągi. Czy w takim razie są najlepszą odpowiedzią na pytanie jaki dysk twardy wybrać?

Warto jednak wiedzieć, że takie konstrukcje nie sprawdzą się w każdym przypadku. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który wyjaśni najważniejsze pojęcia związane ze złączem M.2, a także wskaże różnice między standardowymi dyskami SATA III a nowoczesnymi właśnie pod gniazdo M.2.

W tym artykule znajdziesz:

  • Co jest złącze M.2?
  • Zalety złącza M.2
  • Porównanie złącza SATA i M.2

Polecane dyski M.2 w Komputronik.pl

Co to jest złącze M2?

Złącze M.2 (początkowo znane pod nazwą NGFF – Next Generation Form Factor) zostało zaprojektowane jako szybszy i bardziej kompaktowy następca złącza mSATA. Co prawda zostało ono stworzone głównie z myślą o tabletach i ultrabookach, ale zdobywa także popularność w segmencie komputerów stacjonarnych.

Nowe złącze zaprojektowano wyłącznie z myślą o dyskach SSD, a także kartach rozszerzeń – np. Wi-Fi / Bluetooth. Karty pod gniazdo M.2 występują w różnych wielkościach: 2230, 2242, 2260, 2280 i 22110. Pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość – w każdym wariancie jest to 22 mm – natomiast pozostałe to długość – 30 mm, 42 mm, 80 mm lub 110 mm. Obecnie najpopularniejszym standardem dla dysków SSD jest wariant 2280.

Złącze M.2 obejmuje różne specyfikacje i występuje w różnych wersjach. Może  obsługiwać protokół PCI-Express (klucz M), SATA (klucz B) lub PCI-Express i SATA (klucz B+M).

złącze M.2

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podłączymy dysku do niekompatybilnego złącza. Przed zakupem danego nośnika warto więc sprawdzić, jak wygląda złącze M.2 w naszym komputerze lub laptopie, i czy dany dysk będzie z nim współpracować. Informacje te zwykle znajdziemy w specyfikacji technicznej płyty głównej komputera.

Co oferuje złącze M.2 – czy warto i gdzie można je wykorzystać?

Oprócz bardziej kompaktowej budowy dysku typu M.2, złącze pozwala również ominąć ograniczenia starszej architektury. Do komunikacji z komputerem wykorzystano magistralę PCI-Express, dzięki czemu przepustowość może wynosić nawet 32Gb/s (w praktyce około 3,9 GB/s). Dla porównania interfejs SATA oferuje maksymalnie 6Gb/s (w praktyce około 560MB/s).

W przypadku nowszych nośników dodatkowym atutem jest wykorzystanie protokołu NVMe (NVM-Express), który pozwala uzyskać jeszcze wyższą wydajność, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną – co ma szczególne znaczenie w przypadku laptopów.

Warto zauważyć, że złącze M.2 występuje tylko w nowoczesnych komputerach i laptopach – w starszych konstrukcjach może być problem z instalacją takiego dysku. O ile w pierwszym przypadku można jeszcze wykorzystać specjalne adaptery w postaci karty rozszerzeń pod złącze PCI-Express, tak w drugim instalacja nowoczesnego nośnika może być po prostu niemożliwa. Dobrze więc sprawdzić, jakie znajdziemy złącza dysków twardych w laptopie.

złącze M.2

Dysk SSD ze złączem M.2 a złączem SATA

Dyski SSD znacząco poprawiają komfort użytkowania systemu oraz czas ładowania gier i aplikacji. W większości zastosowań bez problemu sprawdzą się standardowe modele ze złączem SATA. Inwestycja w szybki nośnik M.2 PCI-Express może okazać się niepotrzebna w normalnych zastosowaniach, bo nie wykorzystamy jego potencjału. Szczególnie, że dyski tego typu są zauważalnie droższe od zwykłych modeli.

Inaczej wygląda sprawa przy profesjonalnych zastosowaniach – np. obróbce filmów czy operacjach na dużych zbiorach danych, gdzie szybkość dysku znacząco wpływa na wydajność całego komputera. W takim przypadku inwestycja w szybki dysk SSD pod złącze M.2 może być warta rozważenia – uzyskamy świetną wydajność, nieosiągalną dla standardowych modeli pod SATA.

Przy okazji warto wspomnieć, że złącze M.2 w laptopie często występuje obok standardowego gniazda SATA. W takiej sytuacji możemy zainstalować dwa dyski: szybki SSD M.2 na system i najważniejsze aplikacje oraz pojemny HDD jako dodatkowy magazyn danych.

Dyski M.2 Dyski SSD
złącze M.2