Dyski SSD pod złącze M.2 cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w najwydajniejszych komputerach i laptopach. Złącze to pozwala na budowę jeszcze mniejszych komputerów, a ponadto możemy uzyskać dużo lepsze osiągi. Czy w takim razie są najlepszą odpowiedzią na pytanie jaki dysk twardy wybrać?
Warto jednak wiedzieć, że takie konstrukcje nie sprawdzą się w każdym przypadku. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który wyjaśni najważniejsze pojęcia związane ze złączem M.2, a także wskaże różnice między standardowymi dyskami SATA III a nowoczesnymi właśnie pod gniazdo M.2.
W tym artykule znajdziesz:
Co to jest złącze M2?
Złącze M.2 (początkowo znane pod nazwą NGFF – Next Generation Form Factor) zostało zaprojektowane jako szybszy i bardziej kompaktowy następca złącza mSATA. Co prawda zostało ono stworzone głównie z myślą o tabletach i ultrabookach, ale zdobywa także popularność w segmencie komputerów stacjonarnych. Nowe złącze zaprojektowano wyłącznie z myślą o dyskach SSD, a także kartach rozszerzeń – np. Wi-Fi / Bluetooth.
Karty pod gniazdo M.2 występują w różnych wielkościach: 2230, 2242, 2260, 2280 i 22110.
Pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość – w każdym wariancie jest to 22 mm – natomiast pozostałe to długość – 30 mm, 42 mm, 80 mm lub 110 mm. Obecnie najpopularniejszym standardem dla dysków SSD jest wariant 2280.
Złącze M.2 obejmuje różne specyfikacje i występuje w różnych wersjach. Może obsługiwać protokół PCI-Express (klucz M), SATA (klucz B) lub PCI-Express i SATA (klucz B+M).
Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podłączymy dysku do niekompatybilnego złącza. Przed zakupem danego nośnika warto więc sprawdzić, jak wygląda złącze M.2 w naszym komputerze lub laptopie, i czy dany dysk będzie z nim współpracować. Informacje te zwykle znajdziemy w specyfikacji technicznej płyty głównej komputera.
Co oferuje złącze M.2 – czy warto i gdzie można je wykorzystać?
Oprócz bardziej kompaktowej budowy dysku typu M.2, złącze pozwala również ominąć ograniczenia starszej architektury. Do komunikacji z komputerem wykorzystano magistralę PCI-Express, dzięki czemu przepustowość może wynosić nawet 32Gb/s (w praktyce około 3,9 GB/s). Dla porównania interfejs SATA oferuje maksymalnie 6Gb/s (w praktyce około 560MB/s).
W przypadku nowszych nośników dodatkowym atutem jest wykorzystanie protokołu NVMe (NVM-Express), który pozwala uzyskać jeszcze wyższą wydajność, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną – co ma szczególne znaczenie w przypadku laptopów.
Warto zauważyć, że złącze M.2 występuje tylko w nowoczesnych komputerach i laptopach – w starszych konstrukcjach może być problem z instalacją takiego dysku. O ile w pierwszym przypadku można jeszcze wykorzystać specjalne adaptery w postaci karty rozszerzeń pod złącze PCI-Express, tak w drugim instalacja nowoczesnego nośnika może być po prostu niemożliwa. Dobrze więc sprawdzić, jakie znajdziemy złącza dysków twardych w laptopie.
Dysk SSD ze złączem M.2 a złączem SATA
Dyski SSD znacząco poprawiają komfort użytkowania systemu oraz czas ładowania gier i aplikacji. W większości zastosowań bez problemu sprawdzą się standardowe modele ze złączem SATA. Inwestycja w szybki nośnik M.2 PCI-Express może okazać się niepotrzebna w normalnych zastosowaniach, bo nie wykorzystamy jego potencjału. Szczególnie, że dyski tego typu są zauważalnie droższe od zwykłych modeli.
W przypadku profesjonalnych zastosowań (np. edycja filmów, aplikacje do projektowania, czy operacje na dużych zbiorach danych, gdzie szybkość dysku znacząco wpływa na wydajność komputera), inwestycja w szybki dysk SSD pod złącze M.2 może być warta rozważenia. Uzyskamy świetną wydajność, nieosiągalną dla standardowych modeli pod SATA.
Przy okazji warto wspomnieć, że złącze M.2 w laptopie często występuje obok standardowego gniazda SATA. W takiej sytuacji możemy zainstalować dwa dyski: szybki SSD M.2 na system i najważniejsze aplikacje oraz pojemny HDD jako dodatkowy magazyn danych.
Jeśli szukasz konkretnego modelu dysku, to wybraliśmy najlepsze dyski SSD ze złączem M.2 oraz dyski SSD ze złączem SATA.
Polecane dyski M.2 w Komputronik.pl
Mogą Cię również zainteresować: