Żelazko ze stopą szafirową – dlaczego warto?

02.10.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jakie żelazko wybrać? Przy wyborze żelazka brać pod uwagę możemy różne parametry. Zastanawiamy się nad wyrzutem pary, programami prasowania, czy systemami zabezpieczeń. Ale dla skuteczności prasowania oraz jego komfortu najważniejsza jest stopa żelazka.

Do wyboru mamy wiele materiałów, z którego zrobiona jest stopa. Wielu ekspertów twierdzi, że najlepszym z materiałów jest szafir. Żelazko ze stopą szafirową jest trwałe i wygodne w użyciu.

W poniższym artykule uzyskasz więcej informacji objaśniających, jaka stopa w żelazku powinna zbudzić nasze zainteresowanie.

Rodzaje stóp w żelazkach

Przeglądając oferty żelazek na sklepowych półkach, zapewne szybko się zorientujesz, że każdy z producentów nadaje im dość fantazyjne nazwy. Nazwa taka może brzmieć efektownie, ale nic konkretnego nie powie nam o trwałości i efektywności żelazka. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej i sprawdzić, z jakiego materiału została wykonana stopa. Najczęściej spotkamy się z następującymi materiałami:

  • Stopa ceramiczna – cechuje ją bardzo dobry poślizg. Żelazko płynne będzie przesuwać się nawet po szorstkich tkaninach. Ceramika jest też bardzo wytrzymała na zarysowania nawet po wielu latach użytkowania. Jeśli jednak stopa się zabrudzi, trudno ją będzie wyczyścić.
  • Stopa z emalii – wielu producentów twierdzi, że delikatne żłobienia w stopie z emalii rozprostowują prasowany materiał i dzięki temu prasowanie jest szybsze i efektywniejsze. Wadą tych stóp jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Stopa ze stali – stosowana zarówno w najtańszych żelazkach, jak i w drogich modelach np. generatorach pary. W tych ostatnich stop stali wzbogacony jest o szlachetne pierwiastki oraz dodatkowe warstwy (np. tytanu) zwiększające płynność i szybkość prasowania.
  • Stopa z teflonu lub aluminium – oba te materiały mają podobne cechy. Bardzo dobrze się ślizgają po prasowanym materiale, jednak są mało wytrzymałe i łatwe do porysowania. Trzeba na to uważać.

Stopa szafirowa w żelazku – co oznacza?

Już na początku trzeba sobie wyjaśnić, że oczywiście stopa nie jest w całości pokryta tym kamieniem szlachetnym. Ma jedynie jego domieszkę. Stopy szafirowe są aż cztery razy bardziej wytrzymałe od stóp stalowych. Oznacza to, że nawet po długich latach intensywnego korzystania z naszego żelazka, jego stopa nadal może wyglądać jak nowa. Bez rys i zadrapań. Stopom wykonanym z szafiru niestraszne są metalowe guziki, czy zamki. Nawet przy mocnym nacisku nie spowodują one rys.

Czy warto kupić żelazko ze stopą szafirową?

Jeśli tylko dysponujesz budżetem, który umożliwia Ci kupno żelazka ze stopą szafirową, nie powinieneś się wahać. Zalet wynikających z takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim stopa szafirowa ma doskonałe właściwości poślizgowe. Przesuwanie żelazka wyposażonego w taką stopę praktycznie nie wymaga żadnego wysiłku. Po prasowaniu będziesz znacznie mniej zmęczona.

Szafir doskonale też przekazuje ciepło. Dzięki temu żelazko błyskawicznie jest gotowe do prasowania. Jest to bardzo istotne na przykład, gdy śpieszymy się rano do pracy.

W przypadku posiadania żelazka z szafirową stopą musimy jedynie pamiętać o zachowaniu jej w czystości. Ewentualne zabrudzenia są dość trudne do usunięcia. Po prasowaniu warto więc rzucić okiem na powierzchnie. Jeśli widzimy jakieś zabrudzenia, usuńmy je od razu.


Polecane żelazka


Polecane żelazka z generatorem pary


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!