Zdalna Szkoła Plus – dofinansowanie na zakup sprzętu dla uczniów

Ze względu na pandemię szkoły zostały zamknięte, a uczniom pozostały lekcje zdalne. Aby w nich uczestniczyć dzieci i młodzież potrzebują sprzętu komputerowego. Nie każda rodzina może sobie  na to pozwolić. Dlatego powstał program Zdalna Szkoła Plus.

W jego ramach samorządowcy z każdej gminy mogą złożyć wniosek o dofinansowanie na komputer dla ucznia. Uwolnić go z cyfrowego wykluczenia, a tym samym zapewnić mu możliwość pobierania nauki, gdy realizowane jest nauczanie zdalne.

Zdalna Szkoła Plus

Projekt Zdalna Szkoła Plus jest owocem współpracy Ministerstwa Cyfryzacji i CPPC (czyli Centrum Projektów Polska Cyfrowa). Stanowi kontynuację projektu Zdalna Szkoła, który wystartował kilka tygodni wcześniej. W obu przypadkach cel jest taki sam, wyeliminowanie tzw. cyfrowego wykluczenia wśród uczniów i szkolnego personelu.

W ramach projektu Zdalna Szkoła Plus można ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu i oprogramowania, niezbędnego do prowadzenia lub uczestniczenia w zdalnych zajęciach lekcyjnych. To pomoc przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych, ale pozostawiono pod tym względem swobodę decyzyjną.

Komplet informacji na temat programu można znaleźć na oficjalnej stronie Zdalna Szkoła Polska Cyfrowa, a te najważniejsze podsumowaliśmy poniżej.

Sprawdź artykuł Wyprawka szkolna 300 plus – co kupić dla ucznia? Lista zakupów

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

W ramach programu Zdalna Szkoła wniosek o dofinansowanie na komputery do szkół mogą złożyć wyłącznie władze gminy. To one też następnie kupują sprzęt, którego potrzebę zgłosiły poszczególne szkoły. W kolejnym etapie przekazują te urządzenia ich zarządom, które decydują o tym, którym uczniom i nauczycielom je wypożyczyć.

Przedstawiciele gmin zainteresowani udziałem w programie Zdalna Szkoła wniosek mogą pobrać z oficjalnej strony rządowej.

Jak złożyć w CPPC wniosek o laptopa dla ucznia albo inny sprzęt?

Po jego pobraniu, wypełnieniu i zapisaniu, należy udać się na stronę oficjalnej aplikacji: Zdalna Szkoła CPPC, zalogować się i wykonywać kolejne kroki zgodnie z instrukcją. Założenie było takie, by ograniczyć formalności do absolutnego minimum.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Łączna pula programów Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła Plus przekroczyła 365 milionów złotych. Poszczególne gminy mogą natomiast ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 35.000 do 165.000zł.

Maksymalna kwota grantu jest uzależniona przede wszystkim od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na danym terytorium. Na oficjalnej stronie CPPC znajduje się link do tabeli z wykazem jednostek samorządu terytorialnego wraz z ich przydziałem do określonej grupy.

Nawet najniższy grant (35 tysięcy złotych) wystarczy na zakup 10 laptopów dobrej klasy lub około 25 tabletów. Takie pieniądze można też przeznaczyć na kilka porządnie wyposażonych stanowisk dla uczniów. Oczywiście im kwota wyższa, tym większe możliwości.

Za 165 tysięcy w komputery wyposażyć można 50 domów, lub więcej, jeśli uda się nabyć sprzęt w atrakcyjnej cenie.

Dodajmy, że złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków, co oznacza, że zakupy można zacząć realizować od razu.

zdalna szkoła

Co można kupić w ramach programu Zdalna Szkoła Plus?

Otrzymane w ramach programu Zdalna Szkoła dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego można tak naprawdę przeznaczyć na kilka różnych celów.

To przede wszystkim:

  • komputery stacjonarne, laptopy i tablety
  • urządzenia peryferyjne i akcesoria (np. myszki, klawiatury i słuchawki)
  • niezbędne oprogramowanie komputerowe
  • usługi zapewniające mobilny dostęp do Internetu
  • oraz ubezpieczenie zakupionego sprzętu.

W związku z ostatnim punktem dodajmy, że ubezpieczenie sprzętu nie jest obowiązkowe.

Co stanie się ze sprzętem po ponownym otwarciu szkół?

Gdy sytuacja w Polsce zostanie ustabilizowana, a pandemia zażegnana, szkoły ponownie się otworzą. Wówczas co do zasady do ich budynków wraz z uczniami powróci wypożyczony sprzęt. Dyrekcja może zadecydować o pozostawieniu go w domach swoich uczniów i nauczycieli.

Władze poszczególnych placówek zadecydują, w jaki sposób udostępnić urządzenia swoim podopiecznym, a w razie ponownego wybuchu pandemii będą mogły raz jeszcze przekazać go na pewien czas tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Nauka w domu – co jest niezbędne dla dziecka?

Do nauki zdalnej potrzebny jest przede wszystkim komputer.

  • Komputer stacjonarny –  prawdopodobnie wyjdzie najtaniej, ale zajmuje dużo miejsca i trzeba mieć na niego wydzieloną przestrzeń.
  • Laptop – nieco droższy, ale za to mobilny, dzięki czemu uczyć można się właściwie w każdym miejscu
  • Tablet – tańszy, ale i mniej funkcjonalny, w dodatku ze względu na mały ekran, może nie być najwygodniejszym narzędziem do nauki.

W przypadku komputera stacjonarnego potrzebne będą też peryferia – monitor, klawiatura i myszka, a niezależnie od typu komputera przydadzą się słuchawki z mikrofonem. Oczywiście konieczny jest także dostęp do Internetu.

Więcej w artykule Nauka w domu – co jest niezbędne dla dziecka?

Warto dodać, że Komputronik dysponuje szeroką ofertą sprzętu i akcesoriów, które sprawdzą się podczas zajęć online.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.