Zarządzanie smart home za pomocą jednej aplikacji

Systemy smart home początkowo postrzegane były jako gadżety dla niewielkiej grupy osób zafascynowanych nowymi technologiami. Jednak funkcjonalności i prostota obsługi tych urządzeń sprawiły, że ich popularność szybko rośnie. Korzystanie ze sprzętów, które składają się na inteligentny dom naturalną częścią codziennego życia wielu osób.

Dowiedzmy się, jak w praktyce wygląda używanie systemu smart home. Poznajmy też najpopularniejsze aplikacje służące do kontrolowania urządzeń pochodzących od różnych producentów. Zobacz też rozwiązania smart home w pokoju dziecka.

Spis treści:

Czym jest inteligentny dom?

Urządzenia, których używasz na co dzień, mogą się nawzajem komunikować. Możemy też sterować ich działaniem z dowolnego miejsca za pomocą odpowiedniej aplikacji. Na tym właśnie polega idea systemu smart home. Podstawowym jego założeniem jest sprawienie, że w naszym domu będziemy czuli się bardziej bezpiecznie i komfortowo.

Jeśli dopiero planujesz zacząć korzystać z produktów smart home, to polecamy artykuł wprowadzający: Smart home – od czego zacząć?

Czy urządzenia Smart Home są trudne w obsłudze?

Wiele osób zakłada, że system taki jest skomplikowany i nie będą go w stanie zainstalować, czy używać bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Producenci tych urządzeń doskonale zdają sobie sprawę, że aby odnieść sukces, muszą maksymalnie uprościć montaż tego typu sprzętu i korzystanie z nich. Rosnąca popularność sprzętów inteligentnego domu jest dowodem, że udało się to zrealizować.

Więcej przeczytasz w artykule Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

Z czego składa się system inteligentnego domu?

Jak więc wygląda funkcjonowanie smart home od strony technicznej? Jego sercem jest centralka – niewielkie urządzenie, które integruje wszystkie komponenty systemu. Tworzy ona sieć – zwykle w oparciu o interfejs ZigBee lub Z-Wave, w ramach której działają odpowiednie czujniki, systemy bezpieczeństwa, oświetlenie, czy sprzęt multimedialny. Centralka zapewnia też podłączenie całości systemu do Internetu.

Przy łączności z Internetem daje nam możliwość sterowania sprzętami domowymi z niemal dowolnego miejsca na świecie. Z kolei gdy jesteśmy w domu, możemy sterować pracą urządzeń za pomocą głosu.

Coraz częściej stosuje się też rozwiązania bazujące na WiFi, z pominięciem centralki. W takiej sytuacji, każde z urządzeń łączy się bezpośrednio z routerem, aby uzyskać dostęp do Internetu. Przy dużej liczbie urządzeń warto zadbać o stabilne połączenie, do czego potrzebny jest odpowiedni router.

Więcej informacji o routerach znajdziesz w poradniku Jaki router do Smart Home?

Jak wybrać aplikację obsługującą wszystkie urządzenia smart?

Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych aplikacji, z którymi współpracuje większość urządzeń typu smart. Zanim jednak zdecydujesz, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, koniecznie sprawdź, czy wszystkie urządzenia smart jednocześnie będą kompatybilne z preferowaną aplikacją.

Poniższy przykład pokazuje z jakich aplikacji powinniśmy zrezygnować, aby móc jednocześnie obsługiwać wskazane dwa typy smart urządzeń.

Inteligentna żarówka WOOX R9074 WiFi LED RGB E27 współpracuje z:

Natomiast inteligentne głowice termostatyczne Netatmo NVP-EN obsługują:

Smart Home w praktyce – przykłady zwiększania komfortu życia codziennego

Od strony technologicznej systemy inteligentnego domu to rozwiązania nowoczesne i innowacyjne. Jednak w głowach wielu osób pojawiają się pytania. Jakie mają praktyczne zastosowanie te systemy? W jaki sposób smart home ma zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładach.

Wietrzenie domu

Wyobraź sobie, że jesteś w pracy (poza domem). Przed powrotem postanawiasz przewietrzyć dom i z pomocą aplikacji zdalnie uchylasz okna w kuchni i w sypialni. Zanim wrócisz do domu, okna będą już zamknięte. Zależnie od pogody i pory roku, możesz też ochłodzić mieszkanie klimatyzacją lub nagrzać w pomieszczeniach za pomocą inteligentnych termostatów.

Asystent głosowy

W chwilach relaksu, siedząc na fotelu, za pomocą asystenta głosowego wydasz polecenie dopasowania światła w pomieszczeniu. Możesz poleceniem głosowym włączyć twoją ulubioną playlistę na sprzęcie audio lub kanał/film na telewizorze. Asystent głosowy może wyszukać następny odcinek serialu, który właśnie oglądasz. Wszystko to możesz robić nie dotykając pilota, smartfona, czy laptopa.

Więcej przeczytasz w poradniku: Co potrafi asystent głosowy?

Automatyczne otwieranie drzwi garażu

Kolejny przykład, gdy wracasz do domu autem. System może wykrywać z wyprzedzeniem, że Twój samochód za kilkanaście sekund wjedzie na podjazd, a brama na posesję będzie otwierana automatycznie. Podniosą się też drzwi garażowe. Gdy wysiadasz, wydasz polecenie zapalenia światła w garażu i przedpokoju. Niosąc torby z zakupami, nie musisz używać włączników.

Sterowanie światłem

Duże możliwości daje też dostosowanie barwy i natężenia światła. W kilka sekund możesz całkowicie zmienić oświetlenie ogrodu lub domu. Podświetlisz miejsce na grilla oraz trawnik, na którym będą bawić się dzieci. Na przyjęcie twój salon może zmienić się w „dyskotekę”. Gdy planujesz romantyczny lub świąteczny wieczór, barwa i kolor światła dostosują pomieszczenia do odpowiedniego nastroju.

Więcej o możliwości sterowanie światłem przeczytasz w poradniku: Co to jest inteligentna żarówka?

Jednym z wielu rozwiązań inteligentnego oświetlenia jest Philips Hue, które oferuje zarówno pojedyncze żarówki, taśmy LED, lampy, jak i całe zestawy, które można łączyć i rozbudowywać o kolejne elementy.

Informowanie o awariach, zalaniach, włamaniach

Systemy smart home mogą też chronić nas przed awariami i niebezpiecznymi zdarzeniami. Na przykład będąc na zagranicznym urlopie otrzymamy na smartfona alert o wykryciu dymu w naszym domu, zalaniu lub próbie włamania. To daje nam możliwość odpowiedniej reakcji, można zawiadomić rodzinę lub odpowiednie służby, które zapobiegają pojawieniu się szkód. Zobacz poradnik: Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

Jak łatwo sterować smart home? Przegląd systemów smart home

Jednym z istotnych elementów systemu inteligentnego domu jest aplikacja umożliwiająca nam sterowanie wszystkimi jego komponentami. Aplikacja ta powinna być przejrzysta, funkcjonalna, oraz na tyle uniwersalna, by sterować urządzeniami smart różnych producentów. Poniżej zamieszczamy przegląd tego typu platform.

Najpopularniejsze aplikacje do sterowania domem to:

  • Google Home
  • Amazon Alexa
  • IFTTT
  • Apple HomeKit
  • Tuya
  • Smart Life

Google Home

Google Home to jedna z najbardziej popularnych aplikacji do obsługi inteligentnego domu. Umożliwia sterowanie sprzętami Google Home, systemem Chromecast oraz tysiącami innych urządzeń smart. Sama apka jest prosta i intuicyjna. Poszczególne urządzenia pogrupowane są w podziale na pokoje. Nie musimy więc zastanawiać się, gdzie umieszczone są głośniki, które chcemy uruchomić, czy lampa, którą chcemy wyłączyć. Aplikacja jest w stanie obsługiwać sprzęty znajdujące się w wielu budynkach.

Karta „Dom” grupuje najczęściej wykonywane przez nas czynności. Dzięki temu w większości przypadków nie musimy przeszukiwać żadnych innych zakładek. Z kolei na karcie „Kanał” zobaczysz ważne wydarzenia w swoim domu – nic nie umknie twojej uwadze.

Mocną stroną Google Home jest obsługa multimediów. Podsiada dedykowaną w tym celu sekcję, w której kontrolujemy strumienie audio oraz wideo odtwarzane na znajdujących się w domu urządzeniach. Pozwala nam to m.in. zmieniać głośność, przełączać utwory, a także przełączać głośniki, na których odtwarzana jest muzyka. Wygląd tej części jest bardzo czytelny i przypomina nieco sekcję z ostatnio otwartymi aplikacjami na systemie Android.

Kolejną zaletą aplikacji jest współpraca z głosowym Asystentem Google (Co to jest asystent głosowy Google i jak działa?) oraz obsługa języka polskiego. To znacznie poszerza funkcjonalność całego systemu. Ciekawym rozwiązaniem jest też opcja przydzielania praw dostępu naszym znajomym. Dzięki temu, gdy nas odwiedzają, mogą kontrolować na przykład oświetlenie i temperaturę.

Amazon Alexa

Alexa to obecnie największy konkurent Google Home. Amazon dokłada wszelkich starań, aby obsługująca całość systemu apka była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika. I rzeczywiście – od strony funkcjonalności należą się pochwały. Podobnie jak w przypadku Google Home, poszczególne urządzenia smart zostały pogrupowane na pomieszczenia, w których się znajdują. Są one oznaczone odpowiednimi kolorami. Z kolei w zakładce Devices mamy zgrupowane urządzenia pod kątem ich zastosowania – na przykład oświetlenie, urządzenia audio, inteligentne gniazdka itp. Taki zabieg upraszcza nawigację i znacznie ułatwia obsługę sprzętów.

Zalety aplikacji Amazon Alexa

Aplikacja działa szybko i bez zarzutu. Jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Interesującą opcją jest obsługa funkcji interkomu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy użyć aplikacji, by przekazać wiadomość głosową słyszaną w kolejnym głośniku znajdującym się z innej części domu. To pozwala na przykład zawołać dzieci na posiłek, czy zapytać o coś swojego partnera.

Ciekawym rozwiązaniem wspieranym przez aplikację są tak zwane procedury (Routines). Pozwalają one jednocześnie wykonać wiele czynności za pomocą jednego polecenia. Możemy na przykład stworzyć procedurę wykonywaną przy naszym wejściu do domu – włączenie światła, zwiększenie temperatury powietrza i włączenie naszej ulubionej stacji radiowej.

Wady aplikacji Amazon Alexa

Alexa działa wyłącznie w języku angielskim. W przypadku samej aplikacji dla wielu osób może nie stanowić to problemu, ale poprawne wymawianie komend w języku angielskim jest niezbędne podczas korzystania z asystenta głosowego. Nawet jeśli twój angielski jest idealny, to i tak możesz napotykać na problemy. Spróbuj choćby poprosić asystenta o wybranie numeru telefonu osoby o skomplikowanym, polskim nazwisku.

IFTTT

Aplikacja IFTTT (If This Then That) nie została stworzona z myślą o bezpośredniej kontroli urządzeń smart home. Jej możliwości są znacznie szersze. Umożliwia ona wykonanie określonego działania w przypadku wystąpienia zaprogramowanych przez nas okoliczności.

Najłatwiej wytłumaczyć działanie aplikacji na konkretnym przykładzie z obszaru inteligentnego domu. Na przykład z jej pomocą możemy sprawić, że światła w naszym ogrodzie zapalą się, dokładnie w chwili, gdy zajdzie słońce. Lub też światło nad naszymi drzwiami wejściowymi zmieni barwę na niebieską, jeśli w ciągu najbliższej godziny prognozowany jest deszcz.

Możliwości są tu nieograniczone i zależą głównie od naszej pomysłowości. Bez problemu zaprogramujemy procedurę, która z pomocą inteligentnego termostatu podwyższy temperaturę w domu, jeśli na zewnątrz zacznie się robić chłodno.

Aplikacja nie jest skomplikowana i działa w oparciu aplety. Są to po prostu łączniki umożliwiające wzajemną komunikację pomiędzy urządzeniami lub aplikacjami poszczególnych producentów. Od strony wizualnej i funkcjonalnej aplikacja zasługuje na pochwałę. Na chwilę obecną niestety nie obsługuje języka polskiego.

Apple HomeKit

Dla miłośników nadgryzionego jabłuszka. HomeKit jest technologią Apple, umożliwiającą kontrolowanie sprzętów smart home przy pomocy urządzeń z systemem iOS. Aplikację można pobrać z AppStore. Jeśli jednak używasz iOS w wersji 10 lub nowszej, to jest ona już zainstalowana pod nazwą Dom (Home).

Zalety Apple HomeKit

Jak większość aplikacji Apple, HomeKit działa szybko i bezproblemowo. Z jego pomocą możemy kontrolować m.in. oświetlenie, zamki, inteligentne telewizory, rolety, inteligentne gniazdka, kamery, sprzęt audio i wiele innych.

Interesującą funkcjonalnością jest opcja sterowania wieloma urządzeniami jednocześnie. O poranku w ciągu kilku sekund możemy na przykład włączyć radio, zapalić światło w łazience i zdezaktywować system antywłamaniowy. Jeśli masz w domu inteligentne kamery, to możesz wyświetlać i rejestrować obraz z nich. Aplikacja umożliwia również grupowanie sprzętów w duże zbiory i ich nazywanie – na przykład „1 piętro” lub „sprzęt audio”.

Zaletą HomeKit jest funkcja automatyzacji. Dzięki temu uruchamiana jest zdefiniowana wcześniej sekwencja zdarzeń po pojawieniu się konkretnego „wyzwalacza”. Przykład takiego wyzwalacza to komenda „wyjeżdżam z domu”. Może to spowodować na przykład otworzenie zamka, podniesienie bramy garażowej i zapalenie się światła przed domem.

Wady Apple HomeKit

Wadą HomeKit jest mniejsza ilość kompatybilnych urządzeń w porównaniu do Google Home, czy Alexy. Jednak mimo tego jest ich całkiem sporo. HomeKit jest wykorzystywany na przykład przez takie firmy jak m.in. Logitech, Lutron, Fibaro, czy Elgato.

Tuya

Tuya jest w Polsce aplikacją mniej popularną od Google Home, czy Alexa, ale liczba jej użytkowników dynamicznie rośnie. Przy jej pomocy możemy zarządzać urządzeniami smart home pracującymi w oparciu o różne standardy łączności – Zigbee, Bluetooth, czy Wi-Fi. Sprzęty możemy kontrolować z dowolnego miejsca. Mamy też opcję sterowania kilkoma urządzeniami jednocześnie.

Dużym plusem jest możliwość wydawania komend głosowych za pośrednictwem Amazon Echo i Google Assistant. Mamy też możliwość tworzenia reguł w oparciu m.in. o czas, lokalizację, czy aktualną temperaturę powietrza. Istnieje też opcja przydzielania praw dostępu określonym osobom – na przykład członkom rodziny. Tuya jest aplikacją darmową, dostępną zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i iOS.

Smart Life

Kolejna aplikacja szybko zyskująca na popularności. Wyróżnia ją przede wszystkim prostota obsługi. Dodawanie nowych urządzeń wchodzących w skład inteligentnego domu jest banalnie proste i szybkie. Bez trudu zamkniemy się w kilku minutach. Nie musimy przewijać długiej listy obsługiwanych sprzętów, gdyż aplikacja dzieli je na osiem najważniejszych grup.

Z pomocą Smart Life możemy obsłużyć naprawdę imponującą ilość urządzeń – od inteligentnych gniazdek i żarówek, poprzez czujniki, alarmy i zamki, skończywszy na urządzeniach medycznych i fotelach masujących.

Aplikacja wysyła nam powiadomienia w czasie rzeczywistym. Jest to szczególnie ważne w przypadku grupy sprzętów odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo – na przykład czujników dymu, czy ognia. Interesującą opcją jest tworzenie harmonogramów pracy – jeśli codziennie włączasz klimatyzator o określonej porze, to w Smart Life możesz ustawić to jako regułę. Aplikacja umożliwia podział posiadanych sprzętów na pomieszczenia oraz przydział praw dostępu określonym osobom.

Wspólny standard urządzeń smart home

Powyższy przegląd prezentuje najbardziej popularne aplikacje, z których pomocą obsłużymy urządzenia różnych producentów. Jednak o ile urządzenia te będą współpracować z aplikacją, to niekoniecznie będą się komunikować ze sobą wzajemnie. Problemem są różne standardy łączności, które są wykorzystywane przez różnych producentów – choćby Z-Wave i Zigbee.

Na szczęście niedawno pojawiła się doskonała wiadomość dla wszystkich wielbicieli urządzeń smart. Czołowi giganci świata technologii, tacy jak Google, Amazon, czy Apple ogłosili zamiar opracowania jednego, uniwersalnego standardu łączności i bezpieczeństwa dla inteligentnych domów. Do tej inicjatywy szybko dołączają mniejsze firmy, jak choćby Signify, Somfy, Resideo, Wulian, czy nawet IKEA.

Projekt nosi nazwę „Connected Home over IP„. Pierwszych urządzeń zgodnych z nowym standardem możemy się spodziewać już w 2021 roku.

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej