Zalany telefon – co zrobić? Jak uratować zalany telefon?

Przypadkowa kąpiel naszego smartfona w większości przypadków oznacza dla nas spore kłopoty. Niezależnie od tego, czy to jedynie zalany telefon, w pełni zanurzony w wodzie, czy tylko solidnie zmoknięty w naszej kieszeni podczas deszczu, trzeba działać z rozwagą.

Postępując właściwie jest spora szansa, że zdołamy go uratować i będzie nam służył jeszcze przez długi czas. Gdy już mamy zalany telefon czego unikać, a w kolejnym kroku jak uratować zalany telefon?

Polecamy również nasz poradnik Jaki smartfon, czyli jak wybrać?

W tym artykule znajdziesz:

 • Skutki zalania telefonu
 • Jakie są objawy zalania telefonu?
 • Zalany telefon – czego nie robić?
 • Jak uratować zalany telefon – fakty i mity
 • Co zrobić z zalanym telefonem?
 • A może wodoszczelny smartfon? Polecane modele

Skutki zalania telefonu

Na początek warto rozróżnić zalanie telefonu wodą oraz napojami i innymi płynami. Bardzo rzadko dochodzi do zalania czystą wodą kranową. Teoretycznie woda lub deszcz może być mniej szkodliwa. Woda morska szybciej wywołuje korozję niż woda słodka. Często mamy do czynienia z zalaniem napojami – kawą, colą, piwem, winem, słodkimi sokami itp. Te, z uwagi na swoją zawartość cukru i lepkość, mogą być trudniejsze do osuszenia i usunięcia. Bardzo zabójczy dla elektroniki może okazać się np.: sok pomarańczowy, ze względu na kwasy organiczne.

Kontakt z wodą (a tym bardziej wodą morską) lub płynem, może być odczuwalny dla naszego telefonu zarówno w krótkim czasie, jak i w dłuższej perspektywie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że to nie bezpośrednio woda lub płyn jest odpowiedzialna za największe zniszczenia. Jest ona czynnikiem powodującym zwarcia prądu, a to one pustoszą delikatną elektronikę w smartfonie. Najbardziej kosztowne są tego typu awarie w obrębie płyty głównej.

Kolejne zagrożenie to korozja i zjawisko elektrolizy (a ta przyspiesza gdy przez obwody przepływa napięcie). Wystąpi ona po pewnym czasie. Jeśli w ciągu kilku pierwszych dni telefon działa bez zarzutu, nie znaczy to jeszcze, że po jakimś czasie nie ulegnie usterkom. Na uszkodzenie najbardziej narażone są połączenia miedziane lub gniazdo baterii.

Pośrednio zagrożona jest również pamięć telefonu oraz znajdujące się w nim karty – SIM, czy microSD. Jednak w żadnym wypadku nie próbujmy od razu odzyskiwać danych, włączając telefon i próbując je skopiować. Zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia.

zalany telefon

Jakie objawy zalania telefonu?

Nie ma konkretnych objawów po zalaniu i niedokładnym osuszeniu telefonu, ale najczęściej można spodziewać się np.:

 • zawieszania się systemu lub aplikacji,
 • spowolnienie działania, bardzo długie uruchamianie
 • nieprecyzyjne działanie ekranu dotykowego lub przycisków
 • resetowanie lub wyłączanie się smartfona,
 • szybsze wyczerpywanie się baterii
 • przegrzewanie się smartfona

Zalany telefon – czego nie robić?

Mając zalany telefon co robić w takiej sytuacji, a czego lepiej nie robić? Przede wszystkim nie działaj nerwowo. Łatwo się mówi, gdy trzymamy w dłoni nasz ociekający smartfon i zastanawiamy się, jakie dane stracimy i ile kosztować będzie naprawa.

W tym przypadku również warto rozróżnić kilka istotnych wariantów. Na przykład smartfon zostanie tylko zalany lub wpadnie do wody i nie odniesie żadnych fizycznych uszkodzeń, konstrukcja obudowy nie zostanie naruszona. Druga, gorsza wersja, smartfon upadnie do wody, a ekran lub obudowa zostanie rozbita.

 • Jeśli ekran lub obudowa jest rozbita nie podejmuj samodzielnie żadnych działań, gdyż istnieje ryzyko wybuchu baterii.
 • Nawet po wytarciu z płynu, nie włączaj smartfona aby sprawdzić czy działa. Natomiast jeśli telefon nadal działa, natychmiast go wyłącz.
 • Nie potrząsaj smartfonem żeby osuszyć go z płynu. Nie dmuchaj w szczeliny. Efekt może być wręcz odwrotny – płyn w mniejszych cząsteczkach dostanie się jeszcze głębiej i do bardziej wrażliwych podzespołów.
 • Nie używaj suszarki lub innych urządzeń dmuchających. Suszenie suszarką to rozwiązanie, które może wydawać się nam logiczne, niestety może spowodować katastrofę w przypadku smartfona. Podobnie jak podczas potrząsania, silny nadmuch powietrzem suszarki może wepchnąć głębiej płyn do środka obudowy smartfona, w jeszcze mniejszych cząsteczkach w postaci pary wodnej.
 • Nie osuszaj i nie trać czasu na osuszanie gdy zostanie zalany sokiem z kwasami organicznymi np.: sok pomarańczowy. Kilka godzin osuszania to jedynie strata czasu, podczas którego kwasy zawarte w sokach zaczną wchodzić w reakcję z elektroniką.
 • Nie wolno też podłączać telefonu do ładowarki. W ekstremalnych sytuacjach może nawet doprowadzić do wybuchu akumulatora.

Jak uratować zalany telefon – fakty i mity

Jak wysuszyć zalany telefon? Jeśli zaraz po zalaniu zaczniemy przeszukiwać fora internetowe w poszukiwaniu rozwiązań, to zapewne natkniemy się na różnego rodzaju porady. Cześć z nich może bardziej naszemu smartfonowi zaszkodzić, niż pomóc. Wiele zależy od tego, jakim płynem został zalany smartfon. Inaczej trzeba postępować w przypadku zalania czystą wodą kranową, a inaczej wodą morską czy sokiem pomarańczowym.

 • Suszenie w ryżuczęściowo prawda. Ryż ma faktycznie właściwości higroskopijne, jeśli jednak myślimy, że wyciągnie on całą wilgoć z wnętrza smartfona, to jesteśmy w błędzie. Nie będzie w stanie zaabsorbować całej wody, a tym bardziej lepkich płynów. Stracimy jedynie czas, który możemy wykorzystać na skuteczne sposoby ratowania telefonu.
 • Położenie na kaloryferze lub wystawienie na słońceczęściowo prawda. Nawet jeśli rozłożymy zalany telefon na części i wystawimy je na słońce, lub położymy na kaloryferze, to nie ma gwarancji jego uratowania. Szczególnie jeśli został zalany wodą morską lub sokami zawierającymi kwasy organiczne. Takie działanie może częściowo pomóc tylko w przypadku czystej wody, jednak powinniśmy potraktować to jedynie jako przygotowanie telefonu do oddania do serwisu. Można go osuszyć go w ten sposób przez kilka godzin. Potem czas udać się do serwisu.
 • Czyszczenie alkoholem – częściowo prawda. Jeśli użyjemy spirytusu, możemy przetrzeć nim widoczne elementy elektroniczne telefonu. Alkohol ułatwi częściowe odparowanie wody i usunięcie lepkich płynów. Nie jest to jednak żadna gwarancja uratowania naszego telefonu.

zalany telefon

Zestaw ratujący telefon po zalaniu

Sposobem na zalany telefon może także zestaw ratunkowy w postaci Waterrevive. Pomaga on usunąć wilgoć z wnętrza telefonu i uniknąć powstawaniu korozji, a co za tym idzie, zwiększa szanse na jego uratowanie. To bowiem ryzyko zwarcia obwodów elektrycznych jest największym niebezpieczeństwem dla smartfona oraz danych na nim przechowywanych.

Zestaw można stosować do każdego rodzaju telefonu.

zestaw ratujący telefon po zalaniu Waterrevive Blue

Waterrevive Blue

Co zrobić z zalanym telefonem?

Jak naprawić zalany telefon? W wielu przypadkach bez pomocy specjalisty raczej się nie obejdzie.

Jeśli telefon jest włączony, to jak najszybciej go wyłącz. Jeśli jest już wyłączony, absolutnie go nie włączaj. Nie podłączaj go do ładowarki ani do portu USB (często popełniany błąd, w nadziei na zgranie danych lub fotek z pamięci telefonu do komputera).

Rozłóż smartfona na części w takim zakresie, w jakim możesz to bez problemu zrobić (tylko pod warunkiem, że nie został fizycznie uszkodzony – patrz porada powyżej), a więc otwórz obudowę, wyciągnij baterię, wyciągnij kartę SIM i karty pamięci. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, to nie bierz się za dalsze rozkręcanie.
Wszystkie części połóż w suchym, ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu. Następnie zajmij się wyszukaniem specjalisty, który pomoże w tej sytuacji.

Odsyłanie smartfona do serwisu gwarancyjnego raczej nie ma sensu (żaden producent nie uwzględni gwarancji przy okazji zalania). Ponieważ liczy się czas, udaj się po prostu do zaufanego serwisu telefonów komórkowych.

A może wodoszczelny smartfon?

Wodoszczelny smartfon to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie chcemy się martwić jego kontaktem z wodą. Szukajmy na rynku modeli, które mogą pochwalić się spełnieniem norm IP67 lub IP68.

Więcej o telefonach odpornych na wodę znajdziesz w naszym poradniku Jaki wodoszczelny smartfon wybrać? Jak czytać normę IP?

Polecane smartfony z IP68:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (9 głosów)

Czytaj więcej