Choć dziś większość smartfonów jest wodoodporna, to nie wszystkie telefony dobrze zniosą kontakt z wodą. W przypadku niektórych modeli zalanie może oznaczać kłopoty. Niezależnie od tego, czy mówimy jedynie o lekkim zamoczeniu, pełnym zanurzeniu w wodzie, czy zamoknięciu w naszej kieszeni podczas deszczu, trzeba działać z rozwagą. Dowiedz się jak uratować zalany telefon. Jakie kroki podjąć w przypadku kontaktu smartfonu z wodą, a jakich działań unikać. Jeśli postąpisz właściwie jest spora szansa, że zdołasz uratować telefon i będzie on Ci służył jeszcze przez długi czas. Warto przeczytać również Jaki wodoszczelny smartfon wybrać? Ranking telefonów wodoszczelnych 2025.
Spis treści:
- Skutki zalania telefonu
- Jakie są objawy zalania telefonu?
- Zalany telefon – czego nie robić?
- Jak uratować zalany telefon – fakty i mity
Popularne smartfony wodoszczelne
Skutki zalania telefonu
Na początek warto rozróżnić zalanie telefonu wodą oraz napojami i innymi płynami. Bardzo rzadko dochodzi do zalania czystą wodą kranową. Teoretycznie woda lub deszcz może być mniej szkodliwa. Woda morska szybciej wywołuje korozję niż woda słodka. Często mamy do czynienia z zalaniem napojami – kawą, colą, piwem, winem, słodkimi sokami itp. Te, z uwagi na swoją zawartość cukru i lepkość, mogą być trudniejsze do osuszenia i usunięcia. Bardzo zabójczy dla elektroniki może okazać się np.: sok pomarańczowy, ze względu na kwasy organiczne.
Kontakt z wodą (a tym bardziej wodą morską) lub płynem, może być odczuwalny dla naszego telefonu zarówno w krótkim czasie, jak i w dłuższej perspektywie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że to nie bezpośrednio woda lub płyn jest odpowiedzialna za największe zniszczenia. Jest ona czynnikiem powodującym zwarcia prądu, a to one pustoszą delikatną elektronikę w smartfonie. Najbardziej kosztowne są tego typu awarie w obrębie płyty głównej.
Kolejne zagrożenie to korozja i zjawisko elektrolizy (a ta przyspiesza gdy przez obwody przepływa napięcie). Wystąpi ona po pewnym czasie. Jeśli w ciągu kilku pierwszych dni telefon działa bez zarzutu, nie znaczy to jeszcze, że po jakimś czasie nie ulegnie usterkom. Na uszkodzenie najbardziej narażone są połączenia miedziane lub gniazdo baterii.
Pośrednio zagrożona jest również pamięć telefonu oraz znajdujące się w nim karty – SIM, czy microSD. Jednak w żadnym wypadku nie próbujmy od razu odzyskiwać danych, włączając telefon i próbując je skopiować. Zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia.
Jakie objawy zalania telefonu?
Nie ma konkretnych objawów po zalaniu i niedokładnym osuszeniu telefonu, ale najczęściej można spodziewać się np.:
- Zawieszania się systemu lub aplikacji
- Spowolnienia działania, bardzo długiego uruchamiania
- Nieprecyzyjnego działania ekranu dotykowego lub przycisków
- Resetowania lub wyłączanie się smartfonu
- Szybszego wyczerpywania się baterii
- Przegrzewania się smartfonu
Zalany telefon – czego nie robić?
Co zrobić po zalaniu telefonu, a czego lepiej unikać? Przede wszystkim nie działaj nerwowo. W tym przypadku również warto rozróżnić kilka istotnych wariantów. Na przykład smartfon zostanie tylko zalany lub wpadnie do wody i nie odniesie żadnych fizycznych uszkodzeń, konstrukcja obudowy nie zostanie naruszona. Druga, gorsza wersja, smartfon upadnie do wody, a ekran lub obudowa zostanie rozbita.
- Jeśli ekran lub obudowa jest rozbita nie podejmuj samodzielnie żadnych działań, gdyż istnieje ryzyko wybuchu baterii.
- Nawet po wytarciu z płynu, nie włączaj smartfona aby sprawdzić czy działa. Natomiast jeśli telefon nadal działa, natychmiast go wyłącz.
- Nie potrząsaj smartfonem żeby osuszyć go z płynu. Nie dmuchaj w szczeliny. Efekt może być wręcz odwrotny – płyn w mniejszych cząsteczkach dostanie się jeszcze głębiej i do bardziej wrażliwych podzespołów.
- Nie używaj suszarki lub innych urządzeń dmuchających. Suszenie suszarką to rozwiązanie, które może wydawać się nam logiczne, niestety może spowodować katastrofę w przypadku smartfona. Podobnie jak podczas potrząsania, silny nadmuch powietrzem suszarki może wepchnąć głębiej płyn do środka obudowy smartfona, w jeszcze mniejszych cząsteczkach w postaci pary wodnej.
- Nie osuszaj i nie trać czasu na osuszanie gdy zostanie zalany sokiem z kwasami organicznymi np.: sok pomarańczowy. Kilka godzin osuszania to jedynie strata czasu, podczas którego kwasy zawarte w sokach zaczną wchodzić w reakcję z elektroniką.
- Nie wolno też podłączać telefonu do ładowarki. W ekstremalnych sytuacjach może nawet doprowadzić do wybuchu akumulatora.
Jak uratować zalany telefon – fakty i mity
Jak wysuszyć zalany telefon? Jeśli zaraz po zalaniu zaczniemy przeszukiwać fora internetowe w poszukiwaniu rozwiązań, to zapewne natkniemy się na różnego rodzaju porady. Cześć z nich może bardziej naszemu smartfonowi zaszkodzić, niż pomóc. Wiele zależy od tego, jakim płynem został zalany smartfon. Inaczej trzeba postępować w przypadku zalania czystą wodą kranową, a inaczej wodą morską czy sokiem pomarańczowym.
- Suszenie w ryżu – częściowo prawda. Ryż ma faktycznie właściwości higroskopijne, jeśli jednak myślimy, że wyciągnie on całą wilgoć z wnętrza smartfona, to jesteśmy w błędzie. Nie będzie w stanie zaabsorbować całej wody, a tym bardziej lepkich płynów. Stracimy jedynie czas, który możemy wykorzystać na skuteczne sposoby ratowania telefonu.
- Położenie na kaloryferze lub wystawienie na słońce – częściowo prawda. Nawet jeśli rozłożymy zalany telefon na części i wystawimy je na słońce, lub położymy na kaloryferze, to nie ma gwarancji jego uratowania. Szczególnie jeśli został zalany wodą morską lub sokami zawierającymi kwasy organiczne. Takie działanie może częściowo pomóc tylko w przypadku czystej wody, jednak powinniśmy potraktować to jedynie jako przygotowanie telefonu do oddania do serwisu. Można go osuszyć go w ten sposób przez kilka godzin. Potem czas udać się do serwisu.
- Czyszczenie alkoholem – częściowo prawda. Jeśli użyjemy spirytusu, możemy przetrzeć nim widoczne elementy elektroniczne telefonu. Alkohol ułatwi częściowe odparowanie wody i usunięcie lepkich płynów. Nie jest to jednak żadna gwarancja uratowania naszego telefonu.
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki smartfon, czyli jak wybrać? Poradnik
- Jak chronić smartfon? Szkło hartowane czy folia ochronna?
- Jak dbać o smartfon? O czym pamiętać?
- Jaki smartfon do 1000 zł? Ranking modeli
- Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?
- Co to jest Gorilla Glass? Przed czym chroni ekran smartfona?
- Szkło hartowane czy hybrydowe? Jakie jest lepsze?