Zabezpieczenia biometryczne smartfona – rodzaje, jak ustawić?

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić po zakupie smarfona, jest ustawienie blokady ekranu. To najprostszy sposób na to, aby uniemożliwić postronnym osobom dostęp do naszych prywatnych danych i informacji zapisanych w pamięci smartfona.

Oto 3 sposoby na zablokowanie smartfona za pomocą danych biometrycznych.

Polecamy też naszą specjalną sekcję poradników Akademia Wiedzy, w której odpowiadamy na najpopularniejsze pytania i proponujemy rozwiązania najczęstszych problemów z laptopami, komputerami, czy smartfonami.

Zabezpieczenia biometryczne smartfona – wideoporadnik

Poradnik przygotowaliśmy w dwóch formach. Pierwsza to krótki film. Wykorzystaliśmy w tym celu smartfona Samsung Galaxy S9, ale warto podkreślić, że procedura jest niemal dokładnie taka sama, na każdym smartfonie z systemem operacyjnym Android.

Odcisk palca

Jeśli smartfon wyposażony jest w czytnik linii papilarnych, to można skonfigurować jego odblokowywanie za pomocą odcisku palca. W zakładce Blokada ekranu i bezpieczeństwo odszukujemy opcję Odcisk palca (aby go skonfigurować musimy wcześniej ustawić dodatkową blokadę (PIN, hasło lub wzór).

Wybieramy opcję „Dodaj odcisk palca” a następnie kilkukrotnie dotykamy czytnika linii papilarnych, aby dokładnie go zeskanować. Dodać możemy kilka odcisków palców.

Rozpoznawanie twarzy

Najnowsze modele smartfonów oferują również odblokowywanie smartfona za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy. Podobnie jak w przypadku odcisku palca, tutaj także konieczne jest skonfigurowanie dodatkowej blokady.

Zabezpieczenia biometryczne smartfona

Wybieramy opcję Rozpoznawanie twarzy, wpisujemy PIN, a następnie ustawiamy telefon na wysokości oczu i skanujemy twarz zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Skaner tęczówki

Alternatywą dla rozpoznawania twarzy jest skanowanie tęczówki. I tutaj konieczne jest ustawienie dodatkowej blokady w postaci pinu, hasła lub wzoru.

Zabezpieczenia biometryczne smartfona

Wybieramy opcję Skaner tęczówki, a następnie ustawiamy telefon w odległości ok 30 cm od twarzy. Jeśli nosimy okulary, trzeba je zdjąć. Następnie przez kilka sekund należy skupić wzrok na wyświetlanych na ekranie okręgach.

Najskuteczniejsza blokada smartfona

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że żadna z tych metod nie zadziała, jeśli telefon nie zostanie wcześniej zablokowany. Dlatego warto pamiętać, aby robić to za każdym razem, kiedy z niego nie korzystamy, a także ustawić automatyczną blokadę ekranu, która zablokuje telefon po ustalonym czasie.

Zabezpieczenia biometryczne smartfona


Zabezpieczenia biometryczne smartfona – rodzaje, jak ustawić?
5 (100%) 2 głosów