Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć swój nowy telefon, aby uniknąć nieautoryzowanego dostępu? Zabezpieczenia biometryczne smartfonu znacząco zwiększą bezpieczeństwo Twoich prywatnych danych i informacji przechowywanych w pamięci urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z trzema metodami blokady ekranu za pomocą danych biometrycznych, które zapewnią Ci ochronę.
Dodatkowo, zachęcamy do odwiedzenia naszej specjalnej sekcji poradników – Akademia Wiedzy, gdzie odpowiadamy na najbardziej palące pytania i proponujemy skuteczne rozwiązania do najczęściej napotykanych problemów z laptopami, komputerami, czy smartfonami.
Polecane smartfony
Zabezpieczenia biometryczne smartfona – wideoporadnik
Poradnik przygotowaliśmy w dwóch formach. Pierwsza to krótki film. Wykorzystaliśmy w tym celu smartfona Samsung Galaxy S9, ale warto podkreślić, że procedura jest niemal dokładnie taka sama, na każdym smartfonie z systemem operacyjnym Android.
Jak ustawić zabezpieczenia biometryczne w telefonie? Oto najpopularniejsze metody:
Odcisk palca
Jeśli smartfon wyposażony jest w czytnik linii papilarnych, to można skonfigurować jego odblokowywanie za pomocą odcisku palca. W zakładce Blokada ekranu i bezpieczeństwo odszukujemy opcję Odcisk palca (aby go skonfigurować musimy wcześniej ustawić dodatkową blokadę (PIN, hasło lub wzór).
Wybieramy opcję „Dodaj odcisk palca” a następnie kilkukrotnie dotykamy czytnika linii papilarnych, aby dokładnie go zeskanować. Dodać możemy kilka odcisków palców.
Rozpoznawanie twarzy
Najnowsze modele smartfonów oferują również odblokowywanie smartfona za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy. Podobnie jak w przypadku odcisku palca, tutaj także konieczne jest skonfigurowanie dodatkowej blokady.
Wybieramy opcję Rozpoznawanie twarzy, wpisujemy PIN, a następnie ustawiamy telefon na wysokości oczu i skanujemy twarz zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Skaner tęczówki
Alternatywą dla rozpoznawania twarzy jest skanowanie tęczówki. I tutaj konieczne jest ustawienie dodatkowej blokady w postaci pinu, hasła lub wzoru.
Wybieramy opcję Skaner tęczówki, a następnie ustawiamy telefon w odległości ok 30 cm od twarzy. Jeśli nosimy okulary, trzeba je zdjąć. Następnie przez kilka sekund należy skupić wzrok na wyświetlanych na ekranie okręgach.
Najskuteczniejsza blokada smartfona
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że żadna z tych metod nie zadziała, jeśli telefon nie zostanie wcześniej zablokowany. Dlatego warto pamiętać, aby robić to za każdym razem, kiedy z niego nie korzystamy, a także ustawić automatyczną blokadę ekranu, która zablokuje telefon po ustalonym czasie.
Może Cię zainteresować: