Z czego składa się laptop? Na co wpływa każdy z podzespołów?

17.10.2016 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Laptop jaki jest, każdy widzi, w końcu dla większości osób jest to podstawowe narzędzie pracy i rozrywki. Nie często jednak zastanawiamy się, co kryje się w jego wnętrzu.

Co skrywa jego starannie zaprojektowana, mniej lub bardziej smukła i efektowna obudowa? Z czego się składa, jak jest zbudowany i jak to się dzieje, że to wszystko w ogóle działa?

  • Obudowa
  • Płyta główna
  • Procesor
  • Karta graficzna
  • Dysk twardy
  • Ekran
  • Bateria/akumulator

Sprawdź również poradnik Jaki laptop wybrać?

Polecane laptopy w Komputronik.pl

Zacznijmy od tego, co widać na pierwszy rzut oka, czyli obudowy

Składa się na nią kilka elementów – pokrywa ekranu i ramka wokół niego, panel roboczy, spód obudowy i zawiasy łączące ekran z częścią zasadniczą laptopa. Poszczególne komponenty mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej stosowane jest tworzywo sztuczne, ale spotkać można także konstrukcje wykonane ze stopu metali.

Zazwyczaj jest to aluminium, ale zdarzają się również obudowy wzmacniane stopem magnezu, włóknem węglowym czy włóknem szklanym. Rodzaj zastosowanych materiałów decyduje nie tylko o wyglądzie i stylistyce laptopa, ale także ma zasadniczy wpływ na wytrzymałość obudowy oraz wagę urządzenia. To zaś w przypadku mobilnego komputera nastawionego na jego przenoszenie i korzystanie w zróżnicowanym otoczeniu ma kluczowe znaczenie.

Ok, wiemy już jak laptop wygląda, ale czas zajrzeć mu do środka.

Jeśli procesor jest sercem każdego komputera, to płyta główna będzie jego kręgosłupem

Procesor łączy wszystkie komponenty laptopa w sprawnie działającą całość. Nie zagłębiając się zbytnio w techniczny żargon, wystarczy wiedzieć, że jest to obwód drukowany na którym montowane są układy scalone i gniazda, do których podłączane są poszczególne komponenty – gniazda pamięci operacyjnej RAM, złącza do podłączania dysków twardych, klawiatury, touchpada i zasilacza.

Na płycie głównej znajduje się także układ BIOS zawierający sterowniki do obsługi komponentów, a także podstawka pod procesor.

Postępująca miniaturyzacja umożliwiła stopniową integracje i ograniczanie ilości układów scalonych odpowiedzialnych za wykonywanie poszczególnych zadań. Pozwoliło to m.in. na obniżenie kosztów wyprodukowania komputera.

Procesor wspomniane wcześniej bijące z różnym taktowaniem serce każdego laptopa

To właśnie procesor wykonuje wszystkie zlecone mu zadania i w głównej mierze o wydajności i możliwościach całego komputera. Wpływ na jego moc obliczeniową ma liczba rdzeni i obsługiwanych jednocześnie wątków, taktowanie procesora oraz ilość pamięci podręcznej. Procesory stosowane w laptopach występują w kilku głównych odmianach – w zależności od przeznaczenia komputera.

W ultramobilnych laptopach zazwyczaj stosowane są energooszczędne układy, nie oferujące najwyższej wydajności, ale za to zużywające mniej prądu, co wydłuża czas pracy na baterii.

Z kolei w laptopach do gier instalowane są najbardziej wydajne jednostki (także te przeznaczone dla stacjonarnych pecetów) ze znacznie większym apetytem na energię. Większość uniwersalnych laptopów wyposażonych jest natomiast w procesory stanowiące kompromis między wydajnością, a zużyciem prądu.

Odpowiedzialna za grafikę karta graficzna

Na ten element zwracają uwagę przede wszystkim osoby, które chcą wykorzystać laptopa do generowania ruchomych obrazów, czyt. do grania. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje kart graficznych – zintegrowane z procesorem oraz zewnętrzne układy o zdecydowanie większych możliwościach.

Zintegrowane karty graficzne są w zupełności wystarczające do podstawowych zastosowań tj. przeglądanie internetu, obsługa aplikacji biurowych, czy prostych aplikacji.

Dla bardziej wymagających zastosowań tj. obsługa skomplikowanych programów graficznych, czy edycja plików wideo stosowane są dedykowane karty graficzne Nvidia Geforce lub AMD Radeon.

Na dysku twardym przechowywane wszystkie pliki, aplikacje oraz system operacyjny

Do niedawna w większości przypadków był to klasyczny dysk talerzowy HDD o pojemności zazwyczaj 500 lub 1000 GB. Ich podstawową zaletą była duża ilość miejsca na przechowywanie danych. Dyski te są jednak znacznie wolniejsze od nośników SSD, które oferują nieporównywalnie większą szybkością zapisu i odczytu danych.

Obecnie ze względu na znaczący spadek cen dysków SSD, to właśnie one są instalowane w większości laptopów. Ich pojemność zaczyna się od 128 GB, ale co raz częściej standardem jest 256 GB lub więcej.

Stosowane są także rozwiązania hybrydowe SSHD, gdzie oprócz dysku mechanicznego znajduje się pamięć Flash o niewielkiej pojemności, która w pewnym stopniu zwiększa płynność uruchamiania komputera oraz działanie aplikacji.

W zdecydowanej większości laptopów można samodzielnie dokonać wymiany takiego dysku. W tym celu należy skorzystać z klapki serwisowej znajdującej się na spodzie obudowy lub w przypadku jej braku – odkręcić tę część laptopa.

Nie ma laptopa bez ekranu

Za tym oczywistym stwierdzeniem kryje się jednak znacznie więcej informacji niż można przypuszczać. W laptopach stosowane są wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD. Matryce różnią się od siebie pod wieloma względami, z czego najważniejszą różnicą jest rozmiar. Przekątna matryc mieści się w przedziale od 11,6 do 18,4 cala.

W tańszych modelach stosowane są matryce o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, ale standardem obecnie jest już rozdzielczość Full HD.

W modelach z najwyższej półki może ona być jeszcze wyższa – nawet Ultra HD. Istotną cechą matryc jest rodzaj powłoki – błyszcząca lub matowa. W konwertowalnych i hybrydowych laptopach stosowany jest najczęściej ekran dotykowy.

Bateria bądź akumulator, odpowiadająca za mobilność

Ideą stojącą za powstaniem laptopów jest mobilność. Aby ją zapewnić potrzebne jest odpowiednie zasilanie, dzięki któremu można korzystać z komputera bez stałego dostępu do gniazdka elektrycznego. Obecnie w laptopach stosowane są akumulatory litowo-jonowe pozwalające na pracę nawet do 10 godzin na jednym ładowaniu. Czas pracy różni się oczywiście w zależności od pojemności akumulatora, podzespołów laptopa, a także od sposobu wykorzystania laptopa. Grając w wymagające gry czas ten może się skrócić nawet do godziny.

Laptopy oraz akcesoria do laptopów znajdziesz w naszym sklepie.

Warto zobaczyć:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!