Laptopy i komputery to złożone urządzenia, na które składa się szereg podzespołów. Większość z nas nie posiada szczegółowej wiedzy na temat budowy laptopa czy komputera – i nic dziwnego. Do codziennego użytkowania taka wiedza zwykle nie jest nam konieczna. Jednak, przymierzając się do zakupu laptopa, warto orientować się w podstawowych elementach, z których składa się urządzenie i wiedzieć, które parametry opowiadają za jego płynne działanie. Z czego składa się laptop? Jakie funkcje pełnią jego poszczególne podzespoły?
Spis treści:
- Obudowa laptopa – pierwsze wrażenie
- Płyta główna – serce i dusza każdego urządzenia
- Procesor – taktujący rytm działania laptopa
- Karta graficzna – mistrzyni wizualnych efektów
- Dysk twardy – magazyn na nasze dane i oprogramowanie
- Ekran – okno do świata wirtualnego
- Bateria i akumulator – siła napędowa mobilności
Jeśli stoisz przed wyborem nowego laptopa, sprawdź również poradnik Jaki laptop wybrać?
Zacznijmy od tego, co widać na pierwszy rzut oka, czyli obudowy
Składa się na nią kilka elementów – pokrywa ekranu i ramka wokół niego, panel roboczy, spód obudowy i zawiasy łączące ekran z częścią zasadniczą laptopa. Poszczególne komponenty mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej stosowane jest tworzywo sztuczne, ale spotkać można także konstrukcje wykonane ze stopu metali.
Zazwyczaj jest to aluminium, ale zdarzają się również obudowy wzmacniane stopem magnezu, włóknem węglowym czy włóknem szklanym. Rodzaj zastosowanych materiałów decyduje nie tylko o wyglądzie i stylistyce laptopa, ale także ma zasadniczy wpływ na wytrzymałość obudowy oraz wagę urządzenia. To zaś w przypadku mobilnego komputera nastawionego na jego przenoszenie i korzystanie w zróżnicowanym otoczeniu ma kluczowe znaczenie.
Ok, wiemy już jak laptop wygląda, a więc czas zajrzeć mu do środka.
Płyta główna – kręgosłup laptopa
Płyta główna łączy wszystkie komponenty laptopa w sprawnie działającą całość. Nie zagłębiając się zbytnio w techniczny żargon, wystarczy wiedzieć, że płyta główna jest to obwód drukowany na którym montowane są układy scalone i gniazda, do których podłączane są poszczególne komponenty – gniazda pamięci operacyjnej RAM, złącza do podłączania dysków twardych, klawiatury, touchpada i zasilacza do laptopa.
Na płycie głównej znajduje się także układ BIOS zawierający sterowniki do obsługi komponentów, a także podstawka pod procesor.
Postępująca miniaturyzacja umożliwiła stopniową integracje i ograniczanie ilości układów scalonych odpowiedzialnych za wykonywanie poszczególnych zadań. Pozwoliło to m.in. na obniżenie kosztów wyprodukowania komputera.
Procesor – bijące z różnym taktowaniem serce każdego laptopa
To właśnie procesor wykonuje wszystkie zlecone mu zadania i w głównej mierze o wydajności i możliwościach całego komputera. Wpływ na jego moc obliczeniową ma liczba rdzeni i obsługiwanych jednocześnie wątków, taktowanie procesora oraz ilość pamięci podręcznej. Procesory stosowane w laptopach występują w kilku głównych odmianach – w zależności od przeznaczenia komputera.
W ultramobilnych laptopach zazwyczaj stosowane są energooszczędne układy, nie oferujące najwyższej wydajności, ale za to zużywające mniej prądu, co wydłuża czas pracy na baterii.
Z kolei w laptopach do gier instalowane są najbardziej wydajne jednostki (także te przeznaczone dla stacjonarnych pecetów) ze znacznie większym apetytem na energię. Większość uniwersalnych laptopów wyposażonych jest natomiast w procesory stanowiące kompromis między wydajnością, a zużyciem prądu.
Odpowiedzialna za grafikę karta graficzna
Na ten element zwracają uwagę przede wszystkim osoby, które chcą wykorzystać laptopa do czegoś więcej niż praca biurowa czy przeglądanie internetu. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje kart graficznych – zintegrowane z procesorem oraz dedykowane układy o zdecydowanie większych możliwościach.
Zintegrowane karty graficzne są w zupełności wystarczające do podstawowych zastosowań, czyli przeglądania internetu, obsługi aplikacji biurowych, czy prostych aplikacji.
Dla bardziej wymagających zastosowań takich jak obsługa skomplikowanych programów graficznych, czy edycja plików wideo, stosowane są w laptopach dedykowane karty graficzne Nvidia Geforce lub AMD Radeon.
Na dysku twardym przechowywane wszystkie pliki, aplikacje oraz system operacyjny
Do niedawna w większości przypadków był to klasyczny dysk talerzowy HDD o pojemności zazwyczaj 500 lub 1000 GB. Ich podstawową zaletą była duża ilość miejsca na przechowywanie danych. Dyski te są jednak znacznie wolniejsze od nośników SSD, które oferują nieporównywalnie większą szybkością zapisu i odczytu danych.
Obecnie ze względu na znaczący spadek cen dysków SSD, to właśnie one są instalowane w większości laptopów. Ich pojemność zaczyna się od 128 GB, ale coraz częściej standardem jest 256 GB lub więcej.
W zdecydowanej większości laptopów można samodzielnie dokonać wymiany takiego dysku. W tym celu należy skorzystać z klapki serwisowej znajdującej się na spodzie obudowy lub w przypadku jej braku – odkręcić tę część laptopa.
Nie ma laptopa bez ekranu
Za tym oczywistym stwierdzeniem kryje się jednak znacznie więcej informacji niż można przypuszczać. Matryce stosowane w laptopach różnią się od siebie pod wieloma względami, z czego najważniejszą różnicą jest rozmiar. Przekątna matryc mieści się w przedziale od 11,6 do 17,3 cala.
W najtańszych modelach stosowane są matryce o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, ale standardem w laptopach obecnie jest już rozdzielczość Full HD. W modelach z najwyższej półki może ona być jeszcze wyższa – nawet Ultra HD.
Istotną cechą matryc jest rodzaj powłoki – błyszcząca lub matowa. W laptopach konwertowalnych i hybrydowych stosowany jest najczęściej ekran dotykowy.
Jeśli chodzi o typ matryc, to najpopularniejsze są wyświetlacze IPS gwarantujące szerokie kąty widzenia i naturalne kolory, ale w niektórych modelach można spotkać znane m.in. ze smartfonów laptopy z matrycami OLED, które cechują się znacznie lepszą jakością obrazu.
Bateria bądź akumulator, odpowiadająca za mobilność
Ideą stojącą za powstaniem laptopów jest mobilność. Aby ją zapewnić potrzebne jest odpowiednie zasilanie, dzięki któremu można korzystać z komputera bez stałego dostępu do gniazdka elektrycznego. Obecnie bateriami do laptopa są głównie akumulatory litowo-jonowe pozwalające na pracę nawet do 10 godzin na jednym ładowaniu. Czas pracy różni się oczywiście w zależności od pojemności akumulatora, podzespołów laptopa, a także od sposobu wykorzystania laptopa. Grając w wymagające gry czas ten może się skrócić nawet do godziny.
Polecane laptopy w Komputronik.pl
Mogą Cię zainteresować:
- Jak przyśpieszyć działanie laptopa?
- Bateria do laptopa – oryginał czy zamiennik?
- Rodzaje dysków do laptopa – SSD czy HDD?
- Wymiana dysku na SSD – jak zrobić to samemu
- Jak wejść do BIOSu w laptopie
- Jaki laptop do 3000 złotych wybrać?
- Jak wybrać laptop do gier? Poradnik
- Najlepszy laptop dla grafika – ranking