Xbox Scarlett – cena, data premiery, specyfikacja

Konsole do gier cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza jeśli mowa o platformach Xbox i PlayStation. Powoli zbliżamy się do premiery nowej generacji, w przypadku firmy Microsoft na horyzoncie jawi się już Xbox Scarlett. Chociaż niewiadomych jest jeszcze sporo, z ujawnionych informacji oraz przecieków wynika, że będzie to sprzęt bardzo wydajny i naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami. Kiedy zadebiutuje? Ile trzeba będzie za niego zapłacić? Jakich gier można się spodziewać? Odpowiedzi na te i inne nurtujące graczy pytania znajdziesz właśnie tutaj.

 • Kiedy premiera Xbox Scarlett?
 • Specyfikacja Xbox Scarlett
 • Ile kosztować będzie nowy Xbox Scarlett?
 • Gry na Xbox Scarlett na premierę
 • Co jeszcze warto wiedzieć o nowym Xboxie
 • Xbox One – czy wciąż warto kupić?

Kiedy premiera Xbox Scarlett?

Jedna z potwierdzonych przez samego producenta informacji dotyczy terminu pojawienia się konsoli w sklepach. Xbox Scarlett premiera to wydarzenie, które zaplanowano na okres świąteczny 2020 roku. Takim określeniem posługuje się obecnie producent, zapewne poczekamy jeszcze trochę na jego doprecyzowanie. Realna wydaje się końcówka listopada 2020 roku.

Co z nazwą? Najprawdopodobniej będzie ona jeszcze zmieniona. Chociaż producent także w oficjalnych komunikatach mówi o Xbox Scarlett to ostatecznie w sklepach zobaczyć powinniśmy sprzęt o innym, bardziej „medialnym” oznaczeniu.

Xbox Scarlett

Specyfikacja Xbox Scarlett

Dokładna specyfikacja nowej konsoli nie jest jeszcze znana, ale przybliżono już kilka najważniejszych kwestii. Producent ma zamiar skorzystać między innymi z procesora i układu graficznego firmy AMD, w ogólnym rozrachunku Xbox Scarlett ma zapewniać 4 razy większą wydajność niż Xbox One X, który na ten moment jest najmocniejszą konsolą na rynku. Wzrost mocy obliczeniowych będzie zatem ogromny, co da twórcom pole do popisu przy projektowaniu gier, ich rozmiarów i zaawansowanej fizyki oraz oprawy graficznej.

Najważniejsze cechy Xbox Scarlett

 • procesor AMD – Przygotowany przez firmę AMD, ośmiordzeniowy układ bazujący na architekturze Zen 2 będzie wykonany w nowoczesnym 7nm procesie technologicznym.
 • karta graficzna AMD – Specjalny wariant Radeon Navi.
 • pamięć RAM GDDR6
 • szybki dysk SSD – Producent zapowiada nową generację dysków SSD, która przełoży się na większy komfort użytkowania konsoli, np. zdecydowanie krótsze czasy ładowania czy instalacji gier bądź aplikacji.
 • 8K i 120 fps – Bardzo duża wydajność nowej konsoli ma pozwolić na obsługę wysokiej rozdzielczości 8K, a także na wyświetlanie obrazu w 120fps w przypadku rozdzielczości 4K.
 • ray-tracing – Wsparcie dla coraz częściej stosowanej w grach technologii przełoży się na realistyczne odwzorowanie oświetlenia oraz lepiej wyglądające animacje świateł i cieni. Obecnie jest to rozwiązanie dostępne na wydajnych komputerach z kartami graficznymi Nvidia.

Xbox Scarlett

Ile kosztować będzie nowy Xbox Scarlett?

Xbox Scarlett cena to jedna z największych zagadek w kontekście omawianego sprzętu. Producent jeszcze długo nie zdradzi konkretów, ale w wywiadach często padają zapewnienia, że użytkownicy mogą nastawiać się na przystępną cenę. Co dokładnie może to oznaczać?

Z szacunków analityków wynika, że Xbox Scarlett może kosztować 399 dolarów. Biorąc pod uwagę podzespoły konsoli, byłaby to naprawdę dobra oferta. Jest to tym bardziej prawdopodobne, bo wedle branżowych wyjadaczy prawdziwe zyski przynoszę dopiero gry, a nie same urządzenia pozwalające na ich uruchamianie.

Mało prawdopodobne jest wydanie więcej niż jednego wariantu Xbox Scarlett. Wprawdzie dość długo spekulowano o takich planach, ale z czasem zaczęto odchodzić od nich na rzecz skupienia się na usłudze streamingowej Project xCloud – konkurencie Google Stadia.

xCloud

Gry na Xbox Scarlett na premierę

Wprawdzie rozmawianie o dostępnych grach na wiele miesięcy przed premierą konsoli nie jest łatwym zadaniem, ale sam producent wyciągnął pomocną dłoń. Wraz z zapowiedzią urządzenia ujawnił, że jednym z tytułów startowych będzie tutaj Halo Infinite. Trudno dziwić się takiemu wyborowi, mowa bowiem o kolejnej odsłonie doskonale znanej serii utożsamianej właśnie z platformą Xbox.

Halo Infinite

W sferze domysłów pozostają natomiast pozostałe tytuły startowe. Poza tymi na wyłączność omawianej konsoli w dniu jej premiery (lub chwilę później) powinny zadebiutować odpowiednie wersje multiplatformowych produkcji.

Na myśl przychodzi przede wszystkim gorączkowo wyczekiwany Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED czy Dying Light 2 od Techland, którego przedstawiciele potwierdzili chęć wypuszczenia gry na nową generację konsol. Oczywiście dość szybko na Xbox Scarlett trafią też nowe odsłony najpopularniejszych serii, takich jak FIFA, Battlefield, Call of Duty czy Assassin’s Creed.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowym Xboxie

Jedną z istotnych funkcji Xbox Scarlett będzie kompatybilność wsteczna pozwalająca na uruchamianie gier ze wszystkich starszych generacji Xbox. Kompatybilność wsteczna zadebiutowała na Xbox One i z miejsca zyskała bardzo dużą popularność. Nic dziwnego, że pomysł będzie nie tylko kontynuowany, ale i rozbudowywany. Każdy z graczy ma swoje ulubione gry, do których lubi wracać mimo upływu lat i Microsoft wyciąga tu pomocną dłoń.

Co ważne, tym razem wsteczna kompatybilność będzie dotyczyła także padów i innych akcesoriów. Te działające pod Xbox One zadziałają także na Xbox Scarlett.

Wiele osób traktuje konsolę nie tylko jako platformę do gier, ale też jako domowe centrum multimedialne. Pozwala na to opcja podłączenia do sieci, instalacji dodatkowych aplikacji, podpięcia dekodera telewizyjnego czy odtwarzania płyt. Producent zapowiedział, że również w Xbox Scarlett znajdzie się napęd optyczny – prawdopodobnie będzie to napęd blu-ray.

Xbox One – czy wciąż warto kupić?

Ujawnione i domniemywane informacje jasno sugerują, że na Xbox Scarlett naprawdę warto czekać. Jedyny problem w tym, że nowa generacja konsol nie pojawi się prędko, a interesujące gry mogą umilać wolne chwile także teraz. Zastanawiasz się, czy warto kupić Xbox One? Warto.

Xbox One S oferowany jest w bardzo przystępnej cenie około 1000 złotych, droższy Xbox One X to z kolei na ten moment najwydajniejsza konsola na rynku. Gier nie brakuje, jak zawsze u szczytu popularności danej generacji. Poza tym nawet po debiucie Xbox Scarlett twórcy jeszcze przez pewien czas nie zapomną o Xbox One.

Konsole Xbox One S w sklepie:


Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.

Xbox Scarlett – cena, data premiery, specyfikacja
5 (100%) 1 głosów