Wyświetlacz Retina – co to jest? Retina czy AMOLED?

05.08.2019 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jednym z największych atutów każdego iPhone jest wyświetlacz Retina, dlatego też wiele osób zastanawiając się Jaki smartfon wybrać, tak naprawdę zawęża to pytanie do Jaki iPhone kupić? Firma Apple zwraca uwagę na ten element podczas każdej prezentacji, wskazując na wyśmienitą jakość obrazu i ostrość tak dużą, że nie da się dostrzec pojedynczych pikseli.

Co to jednak tak naprawdę oznacza? Z tego artykułu dowiesz się, co to jest ekran Retina i czy rzeczywiście jest on dużo lepszy niż inne wyświetlacze w smartfonach.

W tym artykule znajdziesz:

 • Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach
 • Co to jest Retina?
 • Retina czy AMOLED? Co lepsze?

Polecane smartfony z wyświetlaczem Retina

Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach

Czasy, gdy na ekranie telefonu wyświetlały się jedynie znaki, dawno już są za nami. Dziś mamy do czynienia ze smartfonami, które służą także do przeglądania internetu, oglądania zdjęć, filmów, grania. Dlatego ważne jest, by oferowały wysoką szczegółowość i jakość obrazu, czym technologia Retina może się pochwalić. Zanim jednak przejdziemy do tematu głównego, wymieńmy i opiszmy pokrótce rodzaje wyświetlaczy w smartfonach. Aktualnie najpopularniejsze typy to:

 • TFT LCD to podstawowy rodzaj wyświetlacza ciekłokrystalicznego, spotykany najczęściej w tych tańszych smartfonach. Jego największy atut to niska cena, a największym minusem odwzorowanie kolorów – szczególnie gdy patrzymy na niego pod kątem.
 • IPS LCD to wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyższej klasy, wykorzystywany w smartfonach ze średniej, a czasem też wysokiej półki cenowej. Oferuje przede wszystkim wysoką wierność kolorów i szerokie kąty widzenia.
 • Super LCD to specjalna odmiana wyświetlacza LCD, stosowana przede wszystkim przez firmę HTC. Ma ona zbliżoną charakterystykę do IPS, ale dodatkowo odbija mniej światła i jest też nieco bardziej energooszczędna.
 • OLED to wyświetlacz o nieco innej konstrukcji, w której wykorzystywane są diody organiczne (niepotrzebujące dodatkowego podświetlenia, w przeciwieństwie do LCD). Cechy charakterystyczne to: nasycone kolory, „nieskończony” kontrast i głęboka czerń. W typowych warunkach także niższe zużycie energii, które może się jednak zwiększać przy wyższych ustawieniach jasności.
 • Ze względu na drobne różnice technologiczne i przede wszystkim marketing, można spotkać się z różnymi nazwami, takimi jak AMOLED, Super AMOLED czy P-OLED. Wszystkie jednak mniej więcej zapewniają podobną, bardzo wysoką jakość obrazu.

Dlaczego na liście nie znajduje się Retina? Dalej wszystko stanie się jasne…

wyświetlacz Retina

Co to jest Retina?

Co to jest Retina Display? To nazwa, jakiej firma Apple używa dla ekranów stworzonych w technologii zapewniającej bardzo wysoką rozdzielczość, a więc też ostrość obrazu – do tego stopnia, że pojedyncze piksele są niezauważalne dla ludzkiego oka (stąd też nazwa – retina oznacza siatkówkę). Wyświetlacz Retina zapewnia też żywe i jednocześnie naturalne kolory.

Ekran Retina po raz pierwszy został wykorzystany w 2010 roku, stając się jedną z kluczowych cech charakteryzujących smartfona iPhone 4. Na jego 3,5-calowym panelu wyświetlany był obraz o rozdzielczości 960×640 pikseli, co oznacza zagęszczenie na poziomie 326PPI (pikseli na cal), a więc jest wynikiem więcej niż dobrym.

Z biegiem lat firma Apple udoskonalała swoją technologię i wprowadzała ją do kolejnych urządzeń – nie tylko nowych modeli iPhone, ale też iPod, iPad, iMac, MacBook i zegarków Watch. Można spotkać się z następującymi nazwami:

 • Retina Display – standardowy, wprowadzony w iPhone 4
 • Retina HD Display – nieco lepszy, między innymi w iPhone 6 Plus
 • Retina 4K Display – oferujący rozdzielczość Ultra HD, używany w iMacach
 • Retina 5K Display – używany w iMacach o większej przekątnej
 • Super Retina HD Display – bazuje na panelu OLED zamiast IPS, obsługuje HDR i pozwala osiągnąć w modelu iPhone XS oraz XS Max zagęszczenie pikseli na poziomie 458 PPI.
 • Super Retina XDR – stosowany w najnowszych smartfonach iPhone 11 Pro i 11 Pro Max panel OLED wspierający HDR10 oraz 10-bitowy zakres kolorów

Podsumujmy więc, co cechuje wyświetlacze Retina? Przede wszystkim doskonała szczegółowość, wysoki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów. Jest to osiąganie dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości paneli typu IPS lub OLED (w przypadku Super Retina HD) oraz większemu niż normalnie zagęszczeniu pikseli.

wyświetlacz Retina

Retina czy AMOLED? Co lepsze?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, co jest lepsze – Retina czy AMOLED – i jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jedno i drugie rozwiązanie zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu. Po drugie, są to tylko nazwy marketingowe, które w praktyce mogą oznaczać podobne technologie. Spróbujmy jednak…

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Retina i Retina HD to wyświetlacze typu IPS (LCD), podczas gdy AMOLED to panele OLED. Pewne plusy i minusy wynikają więc z samej charakterystyki jednej i drugiej technologii.

Zatem lepiej wybrać LCD pod tytułem Retina czy OLED z „AM” w nazwie? Te pierwsze zapewniają doskonałe odwzorowanie kolorów i przeważnie też większą żywotność, drugie zaś szersze kąty widzenia i wyższy kontrast.

Warto też wziąć pod uwagę najnowsze urządzenia i zadać pytanie, czy lepszy będzie wyświetlacz Super Retina czy Super AMOLED. Tutaj w obu przypadkach mamy do czynienia z ekranami typu OLED i to najwyższej klasy. Dlatego też znów trzeba ogłosić remis. Decydując się na którąkolwiek z opcji, trudno będzie się nie zachwycić się obrazem.

Polecane smartfony z wyświetlaczem Retina

Jeśli chodzi o smartfony, to wyświetlacz Retina stosowany jest wyłącznie w iPhone, które są produkowane przez firmę Apple. Dlatego też lista modeli, które może wziąć pod uwagę użytkownik zainteresowany tą technologią, nie jest zbyt długa.

Aktualnie najlepiej jest postawić na któreś z tych trzech urządzeń.

iPhone 11 Pro i 11 Pro Max – iPhone z najlepszym ekranem


iPhone XR i iPhone 11 – najczęściej kupowany iPhone

Apple iPhone XR to jeden z trzech smartfonów tego producenta zaprezentowanych w 2018 roku, a zarazem najbardziej cenowo z nich wszystkich. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD Liquid Retina o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 1792×828 pikseli. iPhone XR dysponuje mocnymi podzespołami, dzięki czemu działać będzie całkowicie płynnie.

Nie zabrakło oczywiście dobrego aparatu. Smartfon wspiera również ładowanie bezprzewodowe oraz funkcję FaceID, czyli rozpoznawania twarzy.

Jeśli możemy sobie pozwolić na nieco większy wydatek, to warto rozważyć zakup iPhone 11, czyli podstawowy model z 2019 roku. Wyposażono go w ten sam ekran Retina, co w poprzednim modelu, ale sam telefon zyskał wiele usprawnień. Jednym z nich jest poprawiony aparat i dodany obiektyw szerokokątny, co pozwala na uzyskanie znacznie lepszych zdjęć w każdych warunkach.

iPhone XS Max, czyli iPhone z ekranem Super Retina HD

iPhone XS Max wykorzystuje 6,5-calowy ekran Super Retina HD, czyli panel OLED gwarantujący głęboką czerń, żywe kolory i ultrawysoką rozdzielczość 2688×1242 pikseli – niepozwalającą dostrzec pojedynczych pikseli nawet z bliska.

Oprócz tego urządzenie cechuje się bardzo wysoką wydajnością, kamerą umożliwiającą nagrywanie wideo w jakości 4K i wodoszczelną obudową.


iPhone SE z wyświetlaczem Retina HD z True Tone – tani iPhone

Na premierę tego smartfona czekano z wytęsknieniem. Od pierwszej chwili stał się olbrzymim sukcesem i najczęściej szukanym smartfonem na rynku. Jest zbudowany na bazie iPhone 8, co pozwoliło na utrzymanie niskiej ceny – iPhone SE to pierwszy prawdziwy tani iPhone. Mimo wyraźnie niższej ceny oferuje naprawdę sporo. Jest kompaktowy, poręczny (ekran ma przekątną 4,7 cala), a jednocześnie najnowsze podzespoły z procesorem Bionic A13 na czele (ten sam układ jest w najdroższych modelach iPhone 11 Pro i Pro Max).

Jeśli chodzi o sam ekran, to jest to wyświetlacz LCD Retina o rozdzielczości 1134×750 pikseli, a więc ostrość będzie wystarczjąco wysoka, biorąc pod uwagę małą przekątną ekranu.

Ciekawostką może być funkcja True Tone, dostosowująca obraz do warunków oświetleniowych w otoczeniu. Model ten ma świetny aparat i wydajne podzespoły, a do tego jest zarazem poręczny i wytrzymały.

Zatem, odpowiadając wszystkim którzy zadają nam pytanie: „zastanawiam się nad zakupem smartfona z ekranem Retina – czy warto?”. Odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (6 głosów)

Czytaj więcej