Wyświetlacz to jeden z najważniejszych komponentów w smartfonie, który odpowiada za jakość obrazu, jego ostrość oraz jasność. Znany z produktów serii iPhone, wyświetlacz Retina to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tego typu w smartfonach wysokiej klasy. Nie jest jednak jedyny. Topowe telefony z Androidem wyposażone są w wyświetlacz AMOLED. Zarówno ekran Retina, jak i AMOLED uznawane są za dwa najlepsze typy wyświetlaczy, jakie można znaleźć w smartfonach. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są ich zalety, czym się od siebie różnią i czy faktycznie przebijają w jakości inne typy wyświetlaczy oraz jaki .
Spis treści:
- Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach
- Co to jest Retina?
- Co to jest AMOLED?
- Retina czy AMOLED? Co lepsze?
- Polecane smartfony z wyświetlaczem Retina
- Polecane smartfony z wyświetlaczem AMOLED
Wszystkie smartfony w sklepie
Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach
Czasy, gdy na ekranie telefonu wyświetlały się jedynie znaki, dawno już są za nami. Dziś mamy do czynienia ze smartfonami, które służą także do przeglądania internetu, oglądania zdjęć, filmów, grania. Dlatego ważne jest, by oferowały wysoką szczegółowość i jakość obrazu, czym technologia Retina może się pochwalić. Zanim jednak przejdziemy do tematu głównego, wymieńmy i opiszmy pokrótce rodzaje wyświetlaczy w smartfonach. Aktualnie najpopularniejsze typy to:
- TFT LCD to podstawowy rodzaj wyświetlacza ciekłokrystalicznego, spotykany najczęściej w tych tańszych smartfonach. Jego największy atut to niska cena, a największym minusem odwzorowanie kolorów – szczególnie gdy patrzymy na niego pod kątem.
- IPS LCD to wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyższej klasy, wykorzystywany w smartfonach ze średniej, a czasem też wysokiej półki cenowej. Oferuje przede wszystkim wysoką wierność kolorów i szerokie kąty widzenia.
- Super LCD to specjalna odmiana wyświetlacza LCD, stosowana przede wszystkim przez firmę HTC. Ma ona zbliżoną charakterystykę do IPS, ale dodatkowo odbija mniej światła i jest też nieco bardziej energooszczędna.
- OLED to wyświetlacz o nieco innej konstrukcji, w której wykorzystywane są diody organiczne (niepotrzebujące dodatkowego podświetlenia, w przeciwieństwie do LCD). Cechy charakterystyczne to: nasycone kolory, „nieskończony” kontrast i głęboka czerń. W typowych warunkach także niższe zużycie energii, które może się jednak zwiększać przy wyższych ustawieniach jasności.
- Ze względu na drobne różnice technologiczne i przede wszystkim marketing, można spotkać się z różnymi nazwami, takimi jak AMOLED, Super AMOLED czy P-OLED. Wszystkie jednak mniej więcej zapewniają podobną, bardzo wysoką jakość obrazu.
Dlaczego na liście nie znajduje się Retina? Dalej wszystko stanie się jasne…
Co to jest Retina?
Co to jest Retina Display? To nazwa, jakiej firma Apple używa dla ekranów stworzonych w technologii zapewniającej bardzo wysoką rozdzielczość, a więc też ostrość obrazu – do tego stopnia, że pojedyncze piksele są niezauważalne dla ludzkiego oka (stąd też nazwa – retina oznacza siatkówkę). Wyświetlacz Retina zapewnia też żywe i jednocześnie naturalne kolory.
Ekran Retina po raz pierwszy został wykorzystany w 2010 roku, stając się jedną z kluczowych cech charakteryzujących smartfona iPhone 4. Na jego 3,5-calowym panelu wyświetlany był obraz o rozdzielczości 960×640 pikseli, co oznacza zagęszczenie na poziomie 326PPI (pikseli na cal), a więc jest wynikiem więcej niż dobrym.
Z biegiem lat firma Apple udoskonalała swoją technologię i wprowadzała ją do kolejnych urządzeń – nie tylko nowych modeli iPhone, ale też iPod, iPad, iMac, MacBook i zegarków Watch. Można spotkać się z następującymi nazwami:
- Retina Display – standardowy, wprowadzony w iPhone 4
- Retina HD Display – nieco lepszy, między innymi w iPhone 6 Plus
- Retina 4K Display – oferujący rozdzielczość Ultra HD, używany w iMacach
- Retina 5K Display – używany w iMacach o większej przekątnej
- Super Retina HD Display – bazuje na panelu OLED zamiast IPS, obsługuje HDR i pozwala osiągnąć w modelu iPhone XS oraz XS Max zagęszczenie pikseli na poziomie 458 PPI.
- Super Retina XDR – stosowany w najnowszych smartfonach iPhone 11 Pro i 11 Pro Max panel OLED wspierający HDR10 oraz 10-bitowy zakres kolorów
Podsumujmy więc, co cechuje wyświetlacze Retina? Przede wszystkim doskonała szczegółowość, wysoki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów. Jest to osiąganie dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości paneli typu IPS lub OLED (w przypadku Super Retina HD) oraz większemu niż normalnie zagęszczeniu pikseli.
Co to jest AMOLED?
AMOLED to inaczej ekran OLED z aktywną matrycą, która pozwala kontrolować (tj. wygaszać i rozjaśniać) każdy pojedynczy punkt ekranu (piksel). W odróżnieniu od ekranów LCD z podświetleniem LED-owym, wyświetlacz AMOLED zapewnia głębszą czerń i pełniejszy kontrast, jak również naturalniejsze i bardziej nasycone kolory. Ponadto, przez brak konieczności posiadania osobnego mechanizmu podświetlającego, telefony z ekranami AMOLED są również cieńsze i smuklejsze. To nie koniec ich zalet, AMOLED-y cechują się również mniejszym poborem energii niż ekrany LCD. Wyświetlacze typu AMOLED lub jego ulepszoną wersję Super AMOLED najczęściej możemy znaleźć w topowych i flagowych smartfonach.
Warto pamiętać, że nowsze generacje ekranów Retina, począwszy od iPhone korzystają z matrycy AMOLED, bo w filozofii designu Retina oznacza typ ekranu o dużej gęstości pikseli, ale nazwa ta nie odnosi się do typu matrycy. Dlatego też przy nowszych generacjach ekranów iPhone, wybór „Retina czy AMOLED” jest coraz trudniejszy.
Retina czy AMOLED? Co lepsze?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, co jest lepsze – Retina czy AMOLED – i jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jedno i drugie rozwiązanie zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu. Po drugie, są to tylko nazwy marketingowe, które w praktyce mogą oznaczać podobne technologie. Spróbujmy jednak…
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Retina i Retina HD to wyświetlacze typu IPS (LCD), podczas gdy AMOLED to panele OLED. Pewne plusy i minusy wynikają więc z samej charakterystyki jednej i drugiej technologii.
Zatem lepiej wybrać LCD pod tytułem Retina czy OLED z „AM” w nazwie? Te pierwsze zapewniają doskonałe odwzorowanie kolorów i przeważnie też większą żywotność, drugie zaś szersze kąty widzenia i wyższy kontrast.
Warto też wziąć pod uwagę najnowsze urządzenia i zadać pytanie, czy lepszy będzie wyświetlacz Super Retina czy Super AMOLED. Tutaj w obu przypadkach mamy do czynienia z ekranami typu OLED i to najwyższej klasy. Dlatego też znów trzeba ogłosić remis. Decydując się na którąkolwiek z opcji, trudno będzie się nie zachwycić się obrazem.
Polecane smartfony z wyświetlaczem Retina
Telefony z Liquid Retina HD: iPhone 11
iPhone 11 to pierwszy smartfon Apple z ekranem Liquid Retina HD. Ten wydany w 2019 roku podstawowy model iPhone’a nadal olśniewa swoim wyświetlaczem. W odróżnieniu od poprzednich wersji wyświetlaczy w iPhone’ach, Liquid Retina HD pozwala osiągnąć znacznie większe zagęszczenie pikseli (326 ppi) oraz oferuje ulepszony poziom odwzorowania kolorów i większą jasność. Oprócz tego ekran tego typu cechują się cieńszymi ramkami i zaokrąglonymi rogami aniżeli wcześniejsze modele z Retina HD.
iPhone 11 wyróżnia się bardzo wydajnym 6-rdzeniowym procesorem Apple A13 Bionic, 6,1-calowym ekranem z jasnością na poziomie 625 nitów i rozdzielczością 828 x 1792 pikseli. To nadal bardzo wydajny telefon ze świetnej jakości aparatem.
Super Retina HD oraz Super Retina XDR to jeszcze nowsza wersja ekranu w “jabłuszkach”. Technologię tę posiadają między innymi iPhone 12 i iPhone 14, a ich wyświetlacze odznaczają się jeszcze większą ostrością obrazu, przy zagęszczeniu pikseli 458 ppi. Smartfony te, w przeciwieństwie do iPhone 11 z Liquid Retina HD, które miało ekran typu LCD, wykorzystują panele OLED, złożone z ogromnej liczby samopodświetlających się diod. Dzięki temu Super Retina HD odznacza się niesamowitym kontrastem rzędu 1 000 000:1, a przy Super Retina XDR jest on dwukrotnie wyższy! Dla porównania Liquid Retina może poszczycić się jedynie kontrastem 1400:1. Zwiększono tu także jasność, z 625 do 800 nitów (1200 w trybie HDR), jak również ekrany z Super Retina HD i XDR mają niższy pobór mocy niżw przypadku Liquid Retina HD.
Telefony z Super Retina HD: iPhone 14
iPhone 14 to doskonały telefon z 6,1-calowym ekranem Super Retina XDR o rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli i bardzo wydajnym procesorem Apple A15 z ośmioma rdzeniami. Jakość obrazu na nim jest olśniewająca, a więc doskonale ogląda się tu filmy (również dzięki Dolby Vision) i zdjęcia. Ma on również świetny podwójny aparat fotograficzny z ulepszoną przysłoną f/1.5 i usprawnionym efektem głębi pola oraz stabilizacji optycznej obrazu, przez co iPhone 14 potrafi uchwycić w bardzo naturalny sposób ujęcia. Wydajność idzie w parze z jakością ekranu i aparatu, bo to telefon dobry na długie lata.
Telefony z Super Retina HD: iPhone 12
Nieco tańszym, ale nadal kapitalnym wyborem będzie iPhone 12 z ekranem Super Retina HD o przekątnej 6,1 cala. Jego wyświetlacz, tak samo jak iPhone 14 zapewnia obraz także w rozdzielczości 1170 x 2532 pikseli z maksymalną jasnością nawet do 1200 nitów w trybie HDR. Względem iPhone 11 zyskujemy w iPhone 12 lepszy procesor, ekran, a także kompatybilność z 5G.
Polecane smartfony z wyświetlaczem AMOLED
Telefony z Amoled: Xiaomi Redmi Note i POCO X5
Xiaomi Redmi Note 12 to telefon ze średniej półki, ale wyróżniający się bardzo dużym wyświetlaczem AMOLED o przekątnej 6,67 cala, z odświeżaniem 120 Hz i w rozdzielczości ponad Full HD, bo 1080 x 2400 pikseli. Dzięki temu obraz jest tu ostry i wyraźny, a dobrej klasy potrójny zestaw aparatów z głównym obiektywem 50 Mpix zagwarantuje wysokiej jakości zdjęcia.
Telefony z Amoled: POCO X5
POCO X5 to telefon podobnej klasy, co Xiaomi Redmi Note 12 z tym samym, 6,67-calowym ekranem AMOLED, odświeżaniem i rozdzielczością, a także porównywalnym aparatem. Jego przewaga nad Xiaomi Redmi Note 12 to procesor oraz obsługa 5G.
Telefony z Super Amoled: Samsung Galaxy M34 i A54
Samsung Galaxy M34 i Samsung Galaxy A54 to dwa smartfony koreańskiego giganta ze średniej półki. Obydwa z nich wyposażone są w wyświetlacz Super AMOLED, który cechuje się lepszym poziomem czerni i ostrzejszymi kolorami niż zwykły AMOLED. Model M34 ma ekran 6,4 cala o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, a A54 – 6,5 cala z rozdzielczością 1080 x 2340 pikseli. Zarówno jeden, jak i drugi posiadają dobrej jakości potrójne aparaty, jak i pojemne baterie o pojemności odpowiednio 5000 i 6000 mAh.
Telefony z Dynamic Amoled 2X: Samsung Galaxy s23 Ultra
Samsung Galaxy s23 Ultra to flagowy smartfon koreańskiej korporacji i dysponuje wyświetlaczem Dynamic AMOLED 2X, którego wyróżnia 20x wyższy poziom kontrastu niż modeli z Super AMOLED. Wyposażony w ekran 6,1 cala flagowiec ten wyróżnia się potężnymi komponentami, w tym procesor Snapdragon 8 Gen 2 i 8 GB RAM. To telefon dla ludzi, którzy uwielbiają jakość i bezkompromisową wydajność. Jeśli zastanawiasz się, jaki wyświetlacz w telefonie Android jest najlepszy, to właśnie ten z Galaxy s23 Ultra zajmuje miejsce na szczycie podium.
Może Cię zainteresować: