Wyprawka szkolna 300 plus – jak złożyć wniosek? Lista zakupów dla ucznia

09.08.2021 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wakacje mają się ku końcowi, a to oznacza, że powoli należy aktywować tryb „back to school”. Co kupić do szkoły dzieciom w różnym wieku i jak wybrać poszczególne artykuły szkolne, by wszyscy byli zadowoleni?

Między innymi na te pytania odpowiadamy w tym poradniku, przypominając również o rządowym programie „Wyprawka 300 plus”, dzięki któremu wyprawka szkolna 2021 nie powinna aż tak mocno obciążyć domowego budżetu jak miało to miejsce w poprzednich latach.

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest Wyprawka 300 plus?

„Wyprawka 300 plus” to element rządowego programu „Dobry Start”. Jest to świadczenie w wysokości 300 złotych, które może być wypłacone rodzicom raz w roku, a jego przeznaczeniem (zgodnie z nazwą) jest zakup podręczników i rozmaitych przedmiotów do wykorzystania w szkole.

Funkcjonuje również program dofinansowania dla szkół pod nazwą Aktywna Tablica, która ułatwia zaopatrzenie placówek edukacyjnych oraz nauczycieli w niezbędny sprzęt.

wyprawka szkolna 300 plus

Ważne informacje:

 • prawo do świadczenia mają rodzice lub opiekunowie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku do 20 lat (lub 24 lat w przypadku uczniów niepełnosprawnych), a także sami uczniowie pełnoletni, gdy nie pozostają na utrzymaniu rodziców
 • świadczenie nie obejmuje studentów, przedszkolaków i uczniów zerówek
 • wyprawka 300 plus przysługuje niezależnie od dochodu rodziców (opiekunów dziecka)
 • świadczenie jest zwolnione od podatku i od egzekucji komorniczej
 • wypłacane jest bezpośrednio na wskazane konto.

Wyprawka 300 plus – gdzie i jak złożyć wniosek?

W odróżnieniu od lat poprzednich wniosek można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem:

 • portalu Emp@tia
 • bankowości elektronicznej
 • PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych)

Termin składania wniosku w programie „Dobry start” to 1 lipca – 30 listopada 2021 roku. Środki będą wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (wcześniej przez jednostki samorządu terytorialnego) i powinny trafić na wskazane konto w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

dobry start wyprawka 300 plus ulotka

Wyprawka szkolna 300+ – lista zakupów

Wybierasz się do sklepu, a celem jest kompletna wyprawka do szkoły? Upewnij się, że masz na swojej liście najważniejsze produkty. Przed skompletowaniem wyprawki warto zorientować się w szkole, co będzie wymagane, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to na pewno dobrze będzie zaopatrzyć dziecko w…

 • Podręczniki
 • Plecak
 • Ubrania i strój na WF
 • Piórnik
 • Przybory szkolne
 • Zeszyty
 • Worek na buty
 • Kalkulator
 • Bidon

Podręczniki

Podstawowe podręczniki i zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych, są finansowane z budżetu państwa i zapewniane przez szkoły. Rodzice nie muszą więc kupować materiałów z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, społecznej czy językowej.

Pieniądze odłożone na zakup podręczników można więc przeznaczyć na dokupienie innych książek poszerzających wiedzę i pomagających dzieciom w nauce – na przykład języka obcego. Kupić trzeba jedynie podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych dla uczniów szkół średnich.

Plecak

Wyprawki nie byłyby kompletne, gdyby nie pojawiły się w nich plecaki szkolne. Jaki plecak dla dziecka wybrać, by nie popełnić błędu? Przede wszystkim nie może on być zbyt ciężki – najlepiej, gdy jego waga oscyluje wokół 0,5kg, a 1kg to już maksimum.

Należy również zwrócić uwagę na to, czy plecak ma regulowane szelki, usztywnione dno i wyprofilowane plecy wykonane z oddychającego materiału. Optymalna pojemność to zaś 20-30 litrów. Odblaski poprawią z kolei widoczność dziecka na drodze

Dla dzieci z klas 1-3 najlepszy będzie tornister z bajkowym wzorem – np. Transformers dla chłopca lub Littlest Pet Shop dla dziewczynki. Nieco starszym uczniom powinny spodobać się plecaki we wzory kwiatowe, abstrakcyjne lub w kratę. Osoby w szkołach średnich częściej sięgną natomiast po klasyczne, stonowane – na przykład jednokolorowe plecaki.

Alternatywę stanowią plecaki na kółkach, które odciążają kręgosłup, a dzięki regulowanej rączce mogą być dostosowane do wzrostu ucznia. Minus jest taki, że stale zajmują jedną dłoń, co ciekawym świata dzieciom może nie przypaść do gustu.

Propozycje plecaków dla dzieci znajdziesz w rankingu: Jaki plecak dla dziecka wybrać?

Wszystkie plecaki i tornistry >

Ubrania i strój na WF

W szkole dzieci uczą się nie tylko matematyki czy zasad ortografii, ale też tego, jak ważny jest ruch. Istotnym elementem planu zajęć jest więc WF, a skoro tak, to punktem na liście zakupów przed pierwszym dzwonkiem musi być strój do ćwiczeń.

Jeśli podczas zebrania nie pojawiły się żadne wytyczne, najbezpieczniej będzie postawić na czarne lub granatowe spodenki, białą koszulkę z krótkim rękawem i wygodne buty sportowe – najlepiej na białej lub pomarańczowej podeszwie.

Piórnik

Wyprawka szkolna 2021 nie obejdzie się też bez piórnika. Szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość wykonania. Będzie on ciągle otwierany i zamykany, więc powinien być wytrzymały i mieć mocne zamki.

Nie bez znaczenia jest również pojemność. Chcemy przecież, by zmieściło się w nim nie tylko pióro, ale też ołówek i komplet kredek, gumka do gumowania i temperówka, opcjonalnie także klej i nożyczki, a do tego linijka, ekierka i kątomierz.

Wzory na piórnikach są mniej ważne niż w przypadku plecaków i powinno wystarczyć zaznaczenie w sklepie internetowym opcji „chłopiec” lub „dziewczynka” w sekcji filtrowania. W tym samym miejscu znajdziesz opcję „wyposażenie” – zaznacz ją, jeśli chcesz, by w piórniku znalazły się wszystkie potrzebne przybory.

Wszystkie piórniki w sklepie >

Przybory szkolne

Jeśli piórnik jest pusty, należy go odpowiednio wypełnić. Najważniejsze artykuły szkolne dla dziecka to pióro lub długopis – w zależności od wymagań szkoły, a także ołówek – najlepiej więcej niż jeden (o różnej twardości). Do kompletu brakuje tu jeszcze gumki do gumowania oraz temperówki.

Podczas zajęć z matematyki na pewno potrzebne będą również przybory do geometrii, a więc przede wszystkim uniwersalna linijka – długość 15 lub 20 cm powinna być idealna, ekierka i kątomierz. Przydać może się również cyrkiel.

Nie tylko na plastyce uczeń zrobi także pożytek z nożyczek i kleju w sztyfcie. W szkole podstawowej, szczególnie w pierwszych klasach, w piórniku dziecka nie może też zabraknąć kredek i pisaków, a na swoją kolej – choć już poza piórnikiem – powinny czekać farbki, a do kompletu także pędzelki i kubeczek.

 • piórnik,
 • ołówek,
 • gumka do gumowania, temperówka,
 • pióro i naboje, długopis,
 • korektor,
 • kredki ołówkowe i świecowe,
 • linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel,
 • nożyczki,
 • klej w sztyfcie,
 • farby plakatowe (plus pędzelki i kubeczek),
 • mazaki i flamastry,
 • blok rysunkowy i techniczny, biały i kolorowy,
 • papier kolorowy,
 • bibuła,
 • plastelina,
 • teczka z gumką,
 • zeszyty w kratkę, w linie, czyste,
 • okładki na zeszyty, naklejki na zeszyty.

wyprawka szkolna

Zeszyty

Gdy zastanawiasz się, co kupić dla ucznia, nie możesz zapomnieć o zeszytach. Te w linie i w kratkę przydadzą się na pewno, a dodatkowo mogą być potrzebne: milimetrowy (na matematykę i technikę), czysty (do geometrii czy biologii) i w pięciolinię (na lekcje muzyki).

Do języka polskiego czy matematyki będą to grubsze zeszyty (np. 60 lub 96 kartek w drugiej połowie szkoły podstawowej). Z kolei do innych przedmiotów, z dużą ilością przekazywanych informacji (np. chemia, fizyka, biologia, geografia czy historia) – zeszyty 32- lub 60-kartkowe, a do pozostałych powinny wystarczyć cieńsze. Oczywiście wiele zależy też od tego, w której klasie znajduje się uczeń.

Z zakupem części zeszytów można się wstrzymać do rozpoczęcia roku szkolnego i pierwszych zajęć, podczas których podane zostanie PSO.

Worek na buty

Pomimo swojej nazwy, worek na buty przydaje się nie tylko do przenoszenia obuwia zmiennego, ale też na przykład ubrań potrzebnych do ćwiczeń. Warto wybrać dobry wzór – uśmiechające się do dziecka Minionki, bohaterki Krainy Lodu czy sympatyczne czworonogi z Psiego Patrolu, mogą być dodatkową motywacją dla dziecka.

Gdy już postawi się na miłą dla oka grafikę, warto jeszcze upewnić się, że worek jest wykonany z trwałego materiału (np. poliestru) oraz że ma sznureczki, które pozwalają nosić go wygodnie, tak jak plecak.

Kalkulator

Choć „wypasione”, bogate w rozmaite funkcje kalkulatory wydawałyby się czymś dobrym, zdecydowanie lepiej jest postawić na te najprostsze modele. Nie tylko dlatego, że zajmują mniej miejsca i mniej ważą, ale przede wszystkim ze względu na to, że zachęcają dziecko do nauki liczenia, a nie przepisywania wyników z ekranu LCD.

Często zdarza się też, że nauczyciele pozwalają uczniom korzystać wyłącznie z takich prostych, tak zwanych kieszonkowych kalkulatorów, a na egzaminach można być pewnym, że tak właśnie będzie. Miłym dodatkiem jest bateria słoneczna, która zmniejsza ryzyko tego, że w najmniej odpowiednim momencie kalkulator odmówi współpracy.

Zobacz wszystkie kalkulatory >

Pojemnik na jedzenie

Dobre, pożywne drugie śniadanie da dziecku energię na cały poranek i pozwoli mu jeszcze efektywniej chłonąć wiedzę. Można wykorzystać folię aluminiową, papier śniadaniowy czy woreczek, ale tylko pojemniki na jedzenie umożliwiają zachowanie pełnej świeżości tak owoców, jak i kanapek.

Dobry lunch box jest wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego i ma odpowiednie wymiary do tego, by zmieściły się w środku kanapki oraz jabłko, które zapewni uczniowi zoptymalizowaną dawkę witamin. Hitem tego sezonu są pudełka z serii LEGO, które nie tylko są dobrze wykonane, ale też świetnie się prezentują.

Wszystkie pudełka śniadaniowe >

Bidon

Pożywne śniadanie to jedno, ale niezależnie od wieku niezwykle istotne jest też odpowiednie nawodnienie. Bezproblemowy dostęp do napoju zagwarantuje bidon (oczywiście wcześniej napełniony w domu wodą lub sokiem).

Jaki bidon dla dziecka będzie najlepszy? Przede wszystkim raczej mały, aby zajmował niewiele miejsca w plecaku i nie ważył za dużo. Optymalna powinna być pojemność 0,5 litra. Warto też upewnić się, że nie przecieka, a miłym dodatkiem jest odkręcany kubek.

Alternatywą mogą być termosy, przy wyborze których należy kierować się tymi samymi wytycznymi. Ich atutem jest to, że pozwalają zabrać dziecku ze sobą do szkoły na przykład ciepłą herbatę.

Zobacz wszystkie bidony >

Wyprawka do szkoły a wiek ucznia

Wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest najtrudniejsza i wymaga najwięcej akcesoriów do skompletowania. W zasadzie wszystkie trzeba kupić nowe, a czasami nie wszystko przypadanie do gustu dziecka, więc z klasach 2 i 3 trzeba będzie ponowić zakupy.

Dziecku, które dopiero wchodzi w poważny świat edukacji, przyda się jako motywacja, wiele przyborów ułatwiających naukę. Wyprawka pierwszoklasisty nie obejdzie się bez nowego piórnika, wyposażonego w nowe pióro, temperówkę, nową linijkę i inne przybory. Plecak również będzie nowy i ważne, by był możliwie jak najlżejszy.

Wyprawka dla klas 4-6 i 7-8 nie musi już być tak bogata, ale nie oznacza to, że można zaoszczędzić. Zależnie od potrzeb i zużycia, niektóre akcesoria trzeba będzie kupić ponownie. Dochodzą coraz grubsze zeszyty, a jeśli będzie to wymagane, także flet czy papier milimetrowy.

W szkole średniej uczniowie nie potrzebują już dziecięcych akcesoriów – jak kredki, farbki itp., ale większe zapotrzebowanie będzie na zeszyty, książki (nie wspominając o tuszach do drukarki, do drukowania lub skanowania), a w szkołach technicznych akcesoria specjalistyczne. W tym wieku do nauki można już z powodzeniem wykorzystać gadżety elektroniczne. Jakie to gadżety? Choćby czytnik e-booków do zapoznawania się z lekturami szkolnymi, pendrive lub dysk zewnętrzny, gdy do szkoły trzeba przynieść referat lub prezentację, albo laptop, szczególnie przydatny dla tych, którzy uczą się na kierunkach technicznych.

Niezależnie od wieku ucznia, urozmaici i wspomoże naukę także sprzęt innego rodzaju. Wymienić można przede wszystkim drukarki i urządzenia wielofunkcyjne z możliwością skanowania i kopiowania, czy tablety. Na rynku jest też wiele ciekawostek, takich jak długopisy 3D, które pozwalają równocześnie rozwijać pasję i uczyć.

Drukarki:

Tablety:

Laptopy:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł