Wyprawka szkolna 2024 — co kupić? Lista niezbędnych gadżetów

Wyprawka do szkoły - co kupić uczniom?

Wyprawka do szkoły może być nie lada wyzwaniem dla rodziców. Na szczęście wiele sklepów oferuje przed rozpoczęciem roku szkolnego atrakcyjne promocje na artykuły szkolne. Wystarczy odpowiednie planowanie i odrobina organizacji, aby wyprawka dla ucznia nie obciążyła nadmiernie domowego budżetu, a jej kompletowanie było przyjemnością. W tym artykule podpowiadamy, co kupić dziecku w wieku szkolnym, przedstawiamy także trendy, jeśli chodzi o szkolną wyprawkę 2023. Zapraszamy do lektury! Przeczytaj również o wyprawce 300 plus z programu Dobry Start i dowiedz się, komu przysługuje dodatek oraz jak złożyć wniosek.

Spis treści:

Wyprawka dla pierwszoklasisty — co kupić?

Wyprawka dla ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej powinna się składać przede wszystkim z takich akcesoriów, jak: plecak, różne rodzaje zeszytów, piórnik i akcesoria do pisania, śniadaniówka oraz artykuły na zajęcia plastyczne: nożyczki, klej, farbki, ołówki, pędzle itd. Przed przystąpieniem do kompletowania szkolnej wyprawki 2024 warto sprawdzić listę artykułów szkolnych dostarczoną przez szkołę.

Akcesoria typowo szkolne to nie wszystko. Przygotowując wyprawkę do szkoły, nie należy zapominać także o obuwiu sportowym i stroju sportowym oraz worku na buty. W dobie coraz większej popularności nauki zdalnej (a czasem i konieczności, tak jak to miało miejsce w czasach pandemii COVID-19) warto się zainteresować również wyposażeniem niezbędnym do nauki w domu. Przygotowaliśmy poradnik na temat nauki zdalnej oraz niezbędnych sprzętów dla dziecka do nauki zdalnej. Warto go sprawdzić!

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty

Plecak do szkoły

Obowiązkowym elementem wyprawki szkolnej do 1 klasy jest plecak. Pierwszy plecak powinien być dopasowany do dziecka pod względem rozmiaru, pojemny oraz wygodny w noszeniu. Szelki nie powinny uciskać ramion dziecka, najlepiej, aby oferowały one możliwość regulacji. Inne istotne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, to także: dodatkowe kieszenie i przegródki, wbudowane odblaski oraz solidny zamek błyskawiczny.

Plecak powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, tak, aby akcesorium służyło dobrze dziecku przez cały rok szkolny. Warte zakupu są plecaki szkolne wodoodporne — dzięki nim uchronimy szkolne akcesoria przed zalaniem w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. Nie zapominajmy także o atrakcyjnym wyglądzie — aby zachęcić ucznia do chodzenia z plecakiem, warto wybrać motyw z jego ulubioną bajką. Po więcej informacji odsyłamy do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jaki plecak do szkoły dla dziecka wybrać.Piórnik

Obowiązkowym elementem szkolnej wyprawki 2024 jest również piórnik. W wyborze tego akcesorium może pomóc maluch, ponieważ bardzo ważne jest, aby podobało się ono dziecku wizualnie. Natomiast jeśli chodzi o cechy praktyczne, poszukajmy takiego rozwiązania, które:

 • Jest pojemne i pomieści wszystkie niezbędne przybory
 • Jest wyposażone w wiele przegródek, co pozwoli zachować porządek
 • Jest wykonane z trwałych materiałów, ma solidny zamek błyskawiczny
 • Ma miejsce na umieszczenie etykiety z imieniem dziecka

Wyprawka szkolna 2023- co kupić?

Śniadaniówka

Pudełko na drugie śniadanie — bez tego nie może się obyć wyprawka szkolna. Co kupić, czym się kierować? Podobnie jak przy wyborze piórnika, warto, żeby dziecko uczestniczyło w zakupie i podjęło finalną decyzję dotyczącą tego, jaki model wybrać. Natomiast rodzice powinni się kierować przede wszystkim:

 • Materiałem wykonania — najlżejsze i jednocześnie dość wytrzymałe są śniadaniówki wykonane z plastiku, należy się jednak upewnić, że nie zawierają one niebezpiecznych substancji, takich jak BPA czy ftalany. Dużym ułatwieniem będzie także możliwość mycia śniadaniówki w zmywarce
 • Rozmiarem — pudełko na drugie śniadanie powinno mieścić się w szkolnym plecaku, a jednocześnie mieć taki rozmiar, aby w środku zmieściło się całe drugie śniadanie
 • Szczelnością — ten parametr jest ważny zarówno ze względu na świeżość jedzenia, jak i zminimalizowane ryzyko pobrudzenia posiłkiem innych akcesoriów w plecaku


Szkolna wyprawka 2023 — gadżety na topie: portfel, akcesoria do pisania, worki na buty, akcesoria na biurko

Od tego, jaka wyprawka dla siedmiolatka zostanie przygotowana przez rodziców, często zależy komfort malucha w szkole. Nie zapominajmy zatem o takim wyposażeniu, jak:

 • Portfel — w środku można przechowywać nie tylko kieszonkowe, ale także karty biblioteczne lub inne drobne przedmioty
 • Akcesoria do pisania — przed rozpoczęciem roku szkolnego warto wyposażyć się w duży zapas długopisów, ołówków, gumek itp. Dodatkowo, jeśli rodzice dysponują większym budżetem, można zainwestować w personalizowane pióro dla ucznia
 • Worki na buty — to obowiązkowy gadżet, o którym wielu rodziców przypomina sobie dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego. Zwykle dzieci zmieniają w szkole obuwie natomiast to, w którym przyszły, zostawiają w szafkach. Dla zachowania porządku i czystości przyda się zatem specjalny worek na obuwie zmienne
 • Akcesoria na biurko — nie zapominajmy także o różnych rozwiązaniach przydatnych podczas odrabiania zadań domowych. Niezależnie od tego, czy kompletujemy wyprawkę dla dziewczynki, czy też wyprawkę dla chłopca, przydadzą się różnego rodzaju organizery na długopisy, ołówki, nożyczki itp., a także dodatkowe półeczki, szuflady lub pudełka na zeszyty i książki

Co kupić do szkoły?

Opaska/smartwatch z GPS

Gorącym trendem, jeśli chodzi o wyprawkę do szkoły, jest inteligentna opaska lub smartwatch z GPS. To rozwiązanie pośrednie pomiędzy zwykłym zegarkiem a telefonem, dzięki któremu maluch będzie zawsze bezpieczny. Smartwatche dla dzieci wyposażono w wiele praktycznych funkcji, takich jak: funkcja GEO ogrodzenia z możliwością sprawdzenia trasy, wysyłanie alarmów SOS, a nawet wykonywanie połączeń telefonicznych. O tym, jak wybrać dla dziecka zegarek z GPS, pisaliśmy w jednym z naszych poradników.


Zobacz polecane smartwatche dla dzieci


Wyprawka do szkoły — czy trzeba co roku kupować nowe rzeczy?

Rodzice, którym udało się sprostać wyzwaniu w postaci pierwszej wyprawki, często zastanawiają się, czy teraz co roku trzeba będzie kupować nowe rzeczy. W rzeczywistości jednak co roku trzeba kupować przede wszystkim podręczniki i akcesoria papiernicze. Natomiast pozostałe elementy wyprawki, jeśli są wykonane z dobrej jakości materiałów, powinny posłużyć dziecku dłużej niż tylko przez jeden rok. Wiadomo, że trendy szkolne się zmieniają, jednak warto zwracać uwagę przede wszystkim na praktyczny charakter artykułów zakupionych dla dziecka. Motywacją do zakupu nowego plecaka, np. do wyprawki szkolnej do 5 klasy, nie powinna być chęć szpanowania przed innymi uczniami w klasie, lecz chęć zmieszczenia razem wszystkich podręczników, których w kolejnych latach nauki przybywa.

Wyprawka do szkoły: elektroniczne gadżety

Powyżej wspomnieliśmy o zaletach elektronicznych gadżetów dla dziecka, takich jak opaska typu smartband czy też smartwatch. Warto mieć świadomość, że tego typu urządzenia nie tylko zwiększają bezpieczeństwo pociechy, ale także stanowią pomoc w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Zarówno smartbandy, jak i smartwatche mogą motywować dziecko do aktywności, pisaliśmy o tym w poradniku Jak motywować dziecko do sportu?

W wyprawce do szkoły mogą się znaleźć także inne elektroniczne urządzenia, które, jeśli nauczymy dziecko, jak z nich dobrze korzystać, mogą się okazać bardzo przydatne. Mowa tutaj np. o tabletach, które pomagają w nauce i odrabianiu zadań domowych oraz dają możliwość ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego. W wyborze najlepszego tabletu dla ucznia pomoże przygotowany przez nas ranking tabletów dla uczniów. Elektroniczne urządzenia mogą także wspierać rozwój wyobraźni i motywować do pielęgnowania pasji — wystarczy spojrzeć, chociażby na tablety graficzne czy interaktywne tablice. Rozwijanie kreatywności u dziecka w wieku szkolnym z pomocą tego typu gadżetów bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości.


Polecane tablety do szkoły


Telefon dla ucznia — czy warto?

Wiele kontrowersji budzi wymienianie wśród elementów wyprawki do szkoły pierwszego telefonu dla dziecka. Tymczasem, podobnie jak przy tablecie, sprzęt ten, jeśli będzie dobrze wykorzystywany przez malucha, może mu przynieść wiele korzyści. Przy wyborze smartfona rodzice powinni zwrócić uwagę na to, aby urządzenie miało dobrą baterię i było wytrzymałe (na rynku są dostępne modele z obudową odporną na wodę, pył, wstrząsy i upadki). W wyborze idealnego pierwszego telefonu może pomóc nasz ranking telefonów dla uczniów.


Polecane smartfony dla dzieci


Dofinansowanie dla uczniów

Podczas kompletowania wyprawki dla ucznia pamiętajmy także o dofinansowaniach, jakie przysługują rodzicom dzieci w wieku szkolnym. Nie tylko szkoły mogą korzystać ze wsparcia w rodzaju inicjatywy MEN Aktywna Tablica, która umożliwia pozyskanie finansowania nowoczesnych pomocy dydaktycznych nawet w 80% ze środków budżetu państwa.

Dostępne  są także dofinansowania do wyprawki szkolnej, takie jak np. 300 plus, czyli jednorazowa wypłata z przeznaczeniem na zakup podręczników, zeszytów oraz innych sprzętów potrzebnych uczniom. Więcej informacji o programie Dobry Start można znaleźć w aplikacji mZUS oraz po zalogowaniu się na konto w Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 (3 głosy)

Czytaj więcej