Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?

11.01.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Piesze wycieczki po górach mają bardzo wielu zwolenników, którzy wyjeżdżają w Tatry czy Bieszczady przy każdej możliwej okazji. Wytrawni wspinacze zdają sobie sprawę, że spacery po górskich szczytach mogą być niebezpieczne i wymagają odpowiedniego przygotowania. Jednak również ludzie, którzy wyłącznie okazjonalnie decydują się na aktywny wypoczynek w górach, powinni wyposażyć się w elementarną wiedzę o przebiegu przygotowań do wspinaczki, wymaganym wyposażeniu oraz zasadach bezpieczeństwa. Spędzając wiele godzin na przygotowaniu do wyjazdu można osiągnąć niemal całkowitą pewność, że nic niespodziewanego nie zaskoczy spacerowiczów.

Bezpieczeństwo stanowi najważniejszy element górskiej wspinaczki oraz pieszych wycieczek, ale nie można zapomnieć, że mają one również sprawiać frajdę. W przyjemnym spędzaniu czasu na pewno pomogą urządzenia, które umożliwią uprawianie ulubionego hobby, takie jak akcesoria rowerowe lub survivalowe. Natomiast w upamiętnieniu wszystkich przeżytych przygód i najpiękniejszych widoków pomogą drony oraz kamery sportowe.

W tym poradniku znajdziesz:

  • Co spakować w góry?
  • Gotowanie w ciężkich warunkach, czyli kuchnia turystyczna
  • Jak się ubrać w góry?
  • Aktywność dla wybranych, czyli rower i góry
  • Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

Co spakować w góry?

Wielkość ekwipunku w dużej mierze będzie determinował czas trwania wyjazdu. Kilkudniowy marsz po górskich szczytach będzie wymagał spakowania sprzętu, który powinien zmieścić się do pojemnego, turystycznego plecaka. To właśnie on stanowi pierwszy krok w kompletowaniu wyposażenia na wyjazd. Jego ciężar własny powinien być niewielki, ale jednocześnie musi być wystarczająco pojemny. Obecność miękkich poduszek wszytych w materiał i pasa biodrowego z całą pewnością znacząco wpłyną na komfort użytkowania na wielokilometrowych trasach.

W przypadku wędrówek po trasach, których przebycie wymaga co najmniej kilku dni marszu należy pamiętać o zapewnieniu sobie schronienia podczas nocy. Najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie noclegu w schroniskach, które oferują azyl strudzonym turystom. Istnieje również opcja dla ludzi, którzy preferują spanie niemal pod gołym niebem. W ich przypadku doskonale sprawdzi się turystyczny namiot. Zagwarantuje ochronę przed opadami atmosferycznymi i ułatwi spokojną regenerację w nocy.

Zobacz plecaki w sklepie >

Gotowanie w ciężkich warunkach, czyli kuchnia turystyczna

Standardowe, dość krótkie wycieczki nie wymagają posiadania lodówek turystycznych. Nie wszystkie zorganizowane grupy mają możliwość założenia obozowiska, w którym mogłaby się znajdować, a jej transportowanie jest bardzo utrudnione. Szczególnie w wymagających warunkach.

Najbardziej uniwersalnym akcesorium fana survivalu są termosy i kubki termiczne. Umożliwiają przechowywanie płynów o wysokiej temperaturze, które mogą okazać się zbawienne podczas wychłodzenia organizmu. Lekki bidon jest lżejszą alternatywą do transportowania napojów, która również może się przydać.

Zwolennicy wypraw, podczas których trenuje się sztukę przetrwania, muszą mieć w swoim wyposażeniu kuchenkę turystyczną. Przy jej pomocy konserwy oraz inne potrawy jedzone przez turystów uzyskają nowe walory smakowe. Wpłyną również na rozgrzanie organizmu. Polowe warunki wymagają również specyficznej “zastawy” stołowej. Multisztuće oraz specjalne pojemniki i naczynia są kompaktowe, a także wykonane z materiałów, które łatwo umyć i sprawdzą się ciężkich, survivalowych warunkach.

Scyzoryki i multitoole to prawdziwi agenci do zadań specjalnych. Turysta wyposażony w ten wyjątkowo mały gadżet będzie mógł rozwikłać wiele problemów, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć podczas pieszej wycieczki. Przepiłowanie gałązki, przecięcie sznurka czy otwarcie konserwy nie będą stanowiły najmniejszego problemu.

Kuchnia turystyczna w sklepie >

Jak się ubrać w góry?

Odpowiedni ubiór jest podstawowym elementem wyposażenia każdego turysty, bez względu na to czy rekreacyjnie wspina się na niską górkę, czy planuje spędzić tydzień na survivalowym wypadzie. Jak zatem przygotować się na wyjście w góry? Przede wszystkim należy zgromadzić odzież sportową, która umożliwi ubranie się “na cebulkę”. Ta prosta metoda polega na założeniu kilku cienkich warstw odzieży, zamiast jednej grubej. Fakt ten umożliwia szybkie dostosowanie do często zmieniających się w górach warunków pogodowych.

Nawet jeśli pozornie temperatura wydaje się wysoka, a promienie słoneczne przyjemnie ogrzewają twarz, w plecaku nie powinno zabraknąć ciepłego polaru czy sportowej kurtki przeciwdeszczowej. Górskie szczyty to specyficzne miejsca, w których warunki pogodowe mogą w okamgnieniu ulec zmianie o sto osiemdziesiąt stopni.

Wielu okazjonalnych turystów wykazuje się zatrważającym brakiem wyobraźni i wyrusza na szlak w sandałach, a co gorsza klapkach. W żadnym wypadku nie wolno tego robić! Marsz ze szczytu góry ze skręconą kostką nie stanowi przyjemnej czynności. Stopa wspinacza wymaga wygodnego obuwia, które chroni staw skokowy przed urazami i ma odpowiednią podeszwę. Buty powinny być także nieprzemakalne i choć żaden model nie zapewni wygody porównywalnej do lekkich trampków, to zdecydowanie zmniejszy ryzyko kontuzji.

Przed wycieczką w góry można nieco przygotować stopy na warunki, które je spotkają na wyjeździe i starannie rozchodzić buty. W odpowiednim dopasowaniu do ich indywidualnego kształtu pomogą również grube i oddychające skarpetki sportowe.

Bez względu na pogodę warto również wyposażyć się w czapkę sportową. Głowa właściwie nie posiada izolacyjnej tkanki tłuszczowej, więc bez odpowiedniego zabezpieczenia można wyraźnie oziębić organizm.

Aktywność dla wybranych, czyli rower i góry

Fani górskiego klimatu, którzy nie do końca lubią wielogodzinne marsze znaleźli dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Coraz większą popularnością cieszą się wypożyczalnie rowerów w górach, które umożliwiają zdobycie “górali” do przebywania szlaków na dwóch kółkach.

Prawdziwi pasjonaci częściej decydują się jednak na zakup własnego sprzętu. Nawet trasa z domu, która liczy kilkaset kilometrów, nie stanowi dużego problemu z transportem roweru, ponieważ za niewielkie pieniądze można wyposażyć dach samochodu w stelaż, na którym się go umieści. Specjalny pokrowiec uchroni natomiast dwukołowca od niespodziewanych uszkodzeń.

Najważniejsze podczas wypraw w góry jest bezpieczeństwo. Nigdy nie powinno się o tym zapominać, również na rowerze. Kask rowerowy i oświetlenie rowerowe to elementarne wyposażenie każdego cyklisty, które pomoże odnaleźć się w trudnych warunkach. Na dodatkowy komfort jazdy wpłynie również obecność na nosie okularów rowerowych. Zapobiegną wpadaniu w oczy drobnych owadów oraz ochronią przed szkodliwymi promieniami UV.

Rynek gadżetów elektronicznych wkroczył również w życie rowerzystów. Liczniki rowerowe umożliwiają zbieranie wielu cennych informacji dotyczących wysiłku fizycznego i aktywności, takich jak przebyty dystans, średnia lub maksymalna prędkość czy pomiar tętna. Podczas kolejnego wyjazdu można już wiedzieć, czego konkretnie się spodziewać i na jak wiele możemy sobie pozwolić.

Jeszcze kilka lat temu podróżnicy musieli zmagać się z kompasem i mapą. Co prawda również one powinny znajdować się w ekwipunku każdego podróżnika, ale w wielu sprawach może wyręczyć ich nowoczesna technologia. Kompaktowe i wyjątkowo precyzyjne nawigacje rowerowe i nawigacje piesze zadbają, aby podróżnicy nigdy nie zboczyli z obranej trasy.

Jak przygotować się do wyjazdu w góry?

Aby czerpać możliwie jak największą radość z wakacji w górach warto się do nich należycie przygotować. I wcale nie chodzi w tym przypadku jedynie o wyposażenie czy ekwipunek. Należy również przygotować się kondycyjnie!

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wielogodzinne lub wielodniowe piesze wycieczka czy przejażdżki rowerowe po górskich szczytach nie należą do mało intensywnych czynności. Kondycja podróżników musi być nienaganna, ale nie można zbudować jej w tydzień czy miesiąc. Sport i aktywność fizyczna powinna towarzyszyć każdemu na co dzień.

O dobrą formę można zadbać na siłowni pod okiem wyspecjalizowanego trenera. Nie każdy jednak lubi sytuację, podczas której jest narażony na wzrok innych i musi trenować z większą grupą współćwiczących. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie domowy trening. Bieżnie treningowe, orbitreki czy rowery stacjonarne to przyrządy, które można kupić w nie najwyższej cenie i umieścić w niemal każdym mieszkaniu.

  • orbitreki,
  • rowery treningowe,
  • bieżnie treningowe.

Więcej o domowym sprzęcie do ćwiczeń przeczytasz w poradniku: Sprzęt do ćwiczeń do domu – co wybrać?

Trenera pomoże zastąpić zegarek treningowy, z którego pomocą zaplanowanie i egzekwowanie planu ćwiczeń będzie wyraźne ułatwione.

Wycieczki w góry stanowią świetną metodę na wypoczynek. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zawczasu nie przygotuje się dostatecznie może okazać się niebezpieczny dla zdrowia lub życia. Jednak zabranie odpowiedniego sprzętu i zachowanie wyobraźni w każdej chwili zminimalizuje ryzyko niemal do zera!

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 64,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 29,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 74,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 339,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 64,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 249,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 34,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 29,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 24,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
Hozelock OO-HOZ2177 Przyłącze do kranu 24mm
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 83,90zł
Accura Accucharge Triple 17W AccuQuick
Cena od 59,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 68,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Accucharge Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 69,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł