Wyposażenie biura – jaki sprzęt do biura wybrać?

Wyposażenie biura

Biurka z krzesłami, segregatory i teczki, klimatyzator czy – przede wszystkim – komputery to jeszcze nie wszystko co składa się nie wyposażenie biura. Jaki sprzęt do biura i akcesoria biurowe będą potrzebne, by zapewnić zatrudnionym osobom maksymalnie komfortowe warunki do produktywnej pracy? Jakie urządzenia są niezbędne, a jakie stanowią praktyczne dodatki, które docenią wszystkie osoby w firmie?


Laptopy biznesowe do biura


Sprzęty i akcesoria, które składają się na wyposażenie biura:

Jaki sprzęt do biura? Postaw na wydajny komputer PC biurowy

Komputer to dziś podstawowy sprzęt biurowy – bez niego właściwie nie może być mowy o efektywnym wykonywaniu obowiązków. Powinien on cechować się niezawodnością, wysoką kulturą pracy oraz dobrą wydajnością. O tą ostatnią zadbają niezły procesor, najlepiej z rodziny intel Core i7 lub Core i9, oraz odpowiednia ilość pamięci RAM – minimum 8 GB, a optymalnie 16 GB pamięci RAM. Jeśli ma to być komputer dla lekarza, architekta czy innego specjalisty pracującego z dużymi ilościami danych, przyda się także pojemny dysk twardy – co najmniej 512GB, chociaż lepiej celować w wyższe wartości, jak 1000 GB. Wybór komputera stacjonarnego do biura to jednak nie tylko procesor i pamięć RAM – to także szereg innych wartości, które musisz mieć na uwadze. Więcej przeczytasz w poradniku Jaki komputer do biura wybrać?


Czy All in One to dobry sprzęt do przychodni i małego biura?

Wybierając komputer do przychodni, małego biura lub innego pomieszczenia, w którym nie ma zbyt wiele miejsca, warto pomyśleć o zestawie AiO. To specyficzny rodzaj komputera, w którym wszystkie podzespoły są ukryte w „monitorze”. All in One do biura to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale należy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim jego ekran powinien mieć około 20 cali – tak jak standardowy, biurowy monitor, wydajne komponenty oraz oczywiście funkcjonalny system operacyjny Windows 11. Komputery AiO w biurze to doskonały pomysł również jeżeli zależy Ci na nienagannej prezencji pomieszczenia. Sprawdzą się w każdym miejscu, w którym liczy się estetyka – na recepcji, przychodni czy w biurach podróży. All in One pozwalają na utrzymanie porządku na biurku i opanowanie kabli, które pojawiają się w przypadku komputerów PC. Wybór takiego sprzętu jednak nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, dlatego zachęcamy do przeczytania poradnika Jak wybrać komputer All in One?


Jaki laptop biurowy wybrać?

Komputery PC czy AiO wyróżniają się ogromną mocą, jednak to laptopy podbiły świat korporacji, w której liczy się mobilność. To doskonały sprzęt biurowy dla pracownika, który jeździ na spotkania z klientami lub partnerami, dziennikarza lub reportera, czy jakiegokolwiek specjalisty, który pracuje zdalnie. Dziś wydajny laptop biznesowy czy też mobilny ultrabook jest w stanie dorównać możliwościami PC i zapewnić komfortowe warunki do pracy, jeśli tylko wybierzemy odpowiedni model. Laptop biurowy jest koniecznością w przypadku wielu zawodów, ale warto zauważyć, że te najpotężniejsze komputery przenośne cieszą się także ogromną popularnością również w przypadku pracowników IT czy grafików komputerowych. Jeżeli więc w Twojej firmie można pracować zdalnie lub panuje model pracy hybrydowy, to warto rozważyć zakup laptopa biznesowego. Wybierz jednak taki sprzęt, który będzie wspierać pracę Twoich pracowników poprzez odpowiedni RAM, dysk czy procesor. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jaki laptop biznesowy wybrać?


Czy warto inwestować w tablet dla pracownika?

Jeszcze bardziej mobilnym sprzętem jest tablet. Choć kojarzony jest on głównie z grami, także w biurze znajduje szerokie zastosowanie. Może posłużyć na przykład do zaprezentowania klientowi projektu, a podczas spotkania zespołowego – do udostępniania treści pozostałym osobom. To ciekawe rozwiązanie przede wszystkim w przypadkach, gdy mobilność jest ważniejsza niż wydajność. Tablety pracownicze będą doskonałą opcją w przypadku np. przedstawicieli handlowych. Warto pomyśleć o wybranie takiego modelu tabletu, który będzie miał wspólne środowisko z komputerem czy laptopem, żeby pracownik mógł bez problemu korzystać z danych, które ma na komputerze. Tablety sprawdzą się także podczas konferencji – czasem wygodniej jest coś pisać ręcznie, a czasem po prostu liczy się każdy cm bagażu, np. podczas podróży samolotem. W takich wypadkach wystarczy dokupić etui z klawiaturą, która zwiększa komfort pisania.

Tablety to także doskonałe rozwiązanie dla np. hostess czy ankieterów. Zanim jednak kupisz sprzęt, przeczytaj nasz poradnik Jak wybrać tablet – pamiętaj, że zacinający się sprzęt może znacznie utrudnić pracę i obniży wydajność pracownika!


Czy monitor do biura jest konieczny?

O ile w przypadku komputerów PC monitor jest konieczny, tak w przypadku laptopów odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista. My odpowiemy jednak, że monitor biurowy jest niezbędny do efektywnej pracy – nawet jeśli pracownicy korzystają z laptopów. Przede wszystkim monitor oferuje większą przestrzeń roboczą, a także pozwala pracownikom zachować lepszą postawę podczas pracy. Umożliwia także pracę na dwóch ekranach, dzięki czemu pracownik jest wydajniejszy – w niektórych zawodach praca na jednym ekranie jest tak frustrująca, że może nie tylko obniżać morale, ale także znacząco spowalniać istotne dla firmy procesy.  Jaki monitor do biura więc wybrać? Ważne jest, by nie był za mały ani za duży – około 21-27 cali, w zależności od potrzeb i miejsca na biurku, a także by oferował rozdzielczość minimum Full HD (to zapewni dużą przestrzeń roboczą) i był wyposażony w funkcje ochrony oczu – redukcja migotania i filtr światła niebieskiego. Szczególnie to ostatnie jest ważne. Konieczne jest także, by monitor można było regulować, a jeśli nie jest to możliwe: dokup specjalną podstawkę pod monitor. Co jeszcze warto wiedzieć o monitorach? Sprawdź nasz poradnik Jaki monitor wybrać – 10 porad.


Jaka drukarka do biura będzie najlepsza?

Dobra i wydajna – chciałoby się rzec. Niestety, ale wybór drukarki do biura nie jest taki prosty, jak mogłoby się na początku wydawać. Nie chodzi tutaj tylko o cenę, a o funkcje tych urządzeń, a także prędkość kopiowania i drukowania dokumentów. Niezależnie od wielkości firmy drukarka to jedno z podstawowych urządzeń, które służy na przykład do drukowania umów i regulaminów, szkiców projektów czy ogłoszeń. Dobra drukarka biurowa może być atramentowa (gdy drukuje się więcej tekstu) lub laserowa (gdy często występują elementy graficzne). Ważne, by cechowała się szybkim działaniem i niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Dużym atutem jest dupleks, a już najlepiej gdy jest to urządzenie wielofunkcyjne, które pozwala także na skanowanie. Jeśli nie wiesz, jaką drukarkę kupić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jak wybrać drukarkę?, w którym dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki, jaka prędkość drukowania jest optymalna dla dużych i mniejszych firm, a także czy lepiej kupić drukarkę atramentową, czy może laserową.


Zasilacz UPS do biura – czy warto?

W firmie ważne jest zachowanie ciągłości pracy. Nagłe wyłączenie prądu nie powinno oznaczać paraliżu, a już zupełnie niedopuszczalna jest sytuacja, w której w wyniku braku energii tracone są ważne, zapisane lub niezapisane pliki. Przed takimi sytuacjami chroni zasilacz awaryjny, znany też po prostu jako UPS. To, jaki model sprawdzi się najlepiej, jest w dużej mierze uzależnione od posiadanego sprzętu i profilu działalności – inny zasilacz będzie rekomendowany do dużej korporacji, a inny do domowej firmy. Wybór jest jednak bardzo duży i bez problemu można znaleźć coś dla siebie. Zobacz Jaki zasilacz UPS? lub skorzystaj z Rankingu zasilaczy awaryjnych UPS, by kupić najlepsze do swojego biura urządzenie.


Dobry router WiFi do biura – czyli jaki?

Dziś wszystko kręci się wokół Internetu, dlatego też na podstawowe wyposażenie biura składa się także router. Jest to sprzęt, który pozwala łączyć się z siecią za pomocą wszystkich komputerów i wszelkiego rodzaju innych urządzeń. Dobry biznesowy router zapewnia szybkie łącze przewodowe (1000 Mb/s) oraz równie szybkie połączenie bezprzewodowe. Decyduje o tym standard  802.11n lub jeszcze szybszy 802.11ac. Taki sprzęt służy również do wymiany informacji między firmowymi komputerami. Wszystko, co warto wiedzieć o routerach, znajdziesz w poradniku Jak wybrać router?


Czy telewizor do biura jest konieczny?

Nie wszędzie. Rozwiązaniem niezbyt popularnym, ale mogącym przynosić wymierne korzyści jest monitor wielkoformatowy albo po prostu telewizor do poczekalni. Do czego może on służyć? Przede wszystkim do wyświetlania informacji na temat firmy, na przykład zakresu świadczonych usług czy cennika, ale też do przedstawiania poprzednich projektów, czyli prezentowania swoich możliwości. Telewizor znajduje również zastosowanie w sklepach i poczekalniach, gdzie pozwala „zająć” czymś dzieci, czekające na rodziców lub po prostu ludzi, którzy siedzą w poczekalni. Niektóre firmy decydują się na zakup dużego telewizora, by demonstrować na nich projekty podczas większych spotkań, chociaż oraz popularniejszą opcją są także projektory biurowe. Jeśli Twoja firma potrzebuje telewizora do biura, koniecznie przeczytaj Jaki telewizor wybrać?


Co to jest filtr prywatyzujący?

Co warto uwzględnić planując wyposażenie biura, które zapewni bezpieczeństwo danych? Ochrona danych zawsze była istotna, ale teraz – po wejściu w życie RODO (czyli unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych) – bezwzględnie musi być traktowana priorytetowo. Dlatego właśnie kupując komputer do recepcji czy laptopa dla pracownika mobilnego, warto nabyć również filtr prywatyzujący. Jest to nakładka, dzięki której treści wyświetlane na ekranie (a mogą to być na przykład dane klientów lub dane wrażliwe firmy!) są niewidoczne dla osób, które nie powinny ich widzieć. Może to się wydawać błahostką, jednak w miejscu, w którym pracuje się z ludźmi, taki filtr powinien być koniecznością – szczególnie jeśli jest ryzyko, że ktoś obejdzie recepcję i będzie mógł zajrzeć pracownikowi w monitor. Więcej o zagrożeniach i filtrach prywatyzujących przeczytasz w tym artykule: Co to jest filtr prywatyzujący?


Niszczarki dokumentów do małego i dużego biura

Również ze względu na ochronę danych – nie tylko danych osobowych, ale też ważnych informacji firmowych – warto wyposażyć się w niszczarkę dokumentów. Kluczową cechą takiego sprzętu jest oferowany stopień tajności – w zależności od tego, jak bardzo poufne są informacje na papierze, można wybrać model klasy DIN 3, DIN 4 lub DIN 5 (im wyższa, tym lepiej). Dobra niszczarka do biura ma też pojemny kosz (dzięki czemu nie trzeba go zbyt często opróżniać) oraz radzi sobie z folią, kartami, płytami i spinaczami. Czym są DIN 3 , 4 czy 5? Tego dowiesz się z poradnika Jak wybrać niszczarkę do dokumentów?


Czy ktoś jeszcze ma w biurze telefon stacjonarny?

Choć dziś zdecydowanie popularniejsze są smartfony, telefony stacjonarne mogą być lepszą opcją do biura. Przede wszystkim zapewniają większą niezawodność (nie tylko dlatego, że są mniej awaryjne, ale też ze względu na brak problemu rozładowującego się akumulatora), a do tego są prostsze w obsłudze dla starszych pracowników. Oprócz tego telefony stacjonarne są po prostu wygodniejsze w obsłudze, jeśli firma ma recepcję. Telefon stacjonarny się nie zacina, nie rozładowuje mu się bateria, a także jest po prostu mniej zawodny, niż smartfon. O tyle ile w przypadku firmowych telefonów warto postawić na niedrogi smartfon, tak jednak w przypadku recepcji czy sekretariatu telefon stacjonarny wydaje się lepszym wyborem.


Jaki wygodny fotel biurowy kupić?

Gdy temat główny to wyposażenie biura, nie można zapomnieć o ergonomii podczas pracy. Na nic bowiem wydajny sprzęt, jeśli nie będzie się dało z niego komfortowo korzystać. Najważniejszy pod tym względem jest wygodny fotel biurowy. Jakie wymogi powinien on spełnić? Przede wszystkim musi być osadzony na solidnej podstawie, oferować regulację wysokości siedziska i mieć wysokie oparcie. Dobrze też, gdy jest wykończony ekoskórą, która nie tylko jest wytrzymała, ale też dobrze się prezentuje, co powinno zrobić dobre wrażenie na kliencie. Oprócz tego łatwo ją wyczyścić, co w przypadku biura ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, żeby fotel miał także wygodne podłokietniki i dobrej jakości kółka. W przypadku foteli biurowych lepiej trochę dopłacić, niż później co pół roku wymieniać na nowe, bo odpadły kółka czy zepsuła się rączka do regulacji wysokości.


Jakie biurko do pracy wybrać?

Wygodne i eleganckie fotele to jedno, ale biuro należy również wyposażyć w inne meble – przede wszystkim w biurko. Tutaj sprawa się trochę komplikuje, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie biurko wybrać. Przede wszystkim zastanów się, czy Twoi pracownicy będą mieli AiO, komputer stacjonarny czy laptopa. Czy będą mieli drukarkę na biurku? A może specyfika pracy wymaga dodatkowej klawiatury i podstawek oraz monitora? W trosce o ergonomię pracy możesz także zdecydować się na biurka z regulowaną wysokością, które pozwolą pracownikom na odpoczynek od siedzenia i chwilę pracy stojącej. W niektórych firmach sprawdzą się małe i zgrabne biurka, w innych jednak będzie trzeba postawić na większy blat roboczy, który nie tylko pomieści wszystkie sprzęty, ale także pozwoli na swobodną i wygodną pracę.


Podstawowe wyposażenie biura, czyli akcesoria biurowe

Lista, na której znajdują się przydatne akcesoria do biura, mogłaby być naturalnie znacznie dłuższa. Mogłyby się na niej pojawić między innymi:


Może cię również zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej