Jak szybko wyczyścić system Windows 10?

Instalowanie gier i aplikacji (świadome i nieświadome), tworzenie dokumentów i kopiowanie ich z miejsca na miejsce czy wreszcie zwykłe użytkowanie komputera PC. To wszystko sprawia, że system Windows 10, z każdym kolejnym miesiącem działa nieco wolniej i oddaje do naszej dyspozycji coraz mniej miejsca.

W kilku prostych krokach da się jednak przywrócić mu dawną świetność – podpowiadamy, jak wyczyścić Windows 10.

Swoją premierę miał już nowy system operacyjny, czyli Windows 11 – dowiedz się o nim więcej i sprawdź, czy warto go zainstalować.

Dlaczego warto czyścić system Windows bez formatu?

Najprostszym sposobem czyszczenia systemu jest format. Sprawia on jednak, że pozbywamy się z komputera dosłownie wszystkiego (w tym sterowników i aplikacji, które są przydatne). Proces ten trwa niestety stosunkowo długo. Zdecydowanie lepszym pomysłem może być więc czyszczenie systemu bez jego reinstalacji. Oszczędzi to późniejszej pracy, a (wykonane dobrze) da zbliżone rezultaty.

Jak wyczyścić komputer i laptop w kilku krokach

Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku. Wykonując wszystkie czynności, odzyskamy dobrych kilka gigabajtów miejsca na dysku komputera stacjonarnego lub laptopa. Przede wszystkim jednak wydajność, która przestała już przypominać tę, która zachwycała zaraz po instalacji systemu Windows 10.

 • Krok 1: Usuwanie zbędnych aplikacji
 • Krok 2: Czyszczenie dysku C
 • Krok 3: Czyszczenie plików systemowych
 • Krok 4: Czyszczenie bufora wydruku
 • Krok 5: Czyszczenie pulpitu

Krok 1: Usuwanie zbędnych aplikacji

W systemie Windows 10 odinstalowanie programów jest dziecinnie proste. Aby pozbyć się z komputera aplikacji, z których już nie korzystamy, które zainstalowały się same (np. wraz z innymi programami), albo też zostały dostarczone przez producenta laptopa wraz z systemem, najłatwiej jest skorzystać z wbudowanego w Windows 10 narzędzia.

W tym celu przejdź do „Ustawienia” (lub „Wszystkie ustawienia” jako ikona w Centrum Akcji) i wybierz „System > Aplikacje i funkcje”, a następnie wybierz konkretny program i kliknij „Odinstaluj”.

jak wyczyścić windows

Aby usunąć z komputera aplikacje, których nie da się odinstalować z poziomu tego narzędzia, a także by pozbyć się z systemu pozostałości po użytkowaniu, czyli – krótko mówiąc – zrobić gruntowny porządek, można skorzystać z któregoś z darmowych programów, które do tego służą. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych z nich należą CCleaner, Wise Disk Cleaner i AdwCleaner.

Odinstalowanie wbudowanych programów Windows 10 również może być dobrym pomysłem. To wszystkie aplikacje, które są w systemie od początku, a z których być może nigdy nie będziesz lub nie chcesz korzystać. Są to np: wbudowany program Poczta, Pogoda, Sport, Mapy, Wiadomości itd.). Microsoft nie przewidział możliwości ich usunięcia, ale jest na to sposób. Najprościej jest je wykasować, korzystając z maleńkiego, darmowego programu 10AppsManager.

Krok 2: Czyszczenie dysku C

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich wersji systemu, w Windows 10 czyszczenie dysku nie stanowi większego problemu. Aby rozpocząć oczyszczanie dysku C (systemowego), włącz „Eksplorator plików” i „Ten komputer”. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku C i wybierz „Właściwości”, a w zakładce „Ogólne” kliknij „Oczyszczanie dysku”. Z pomocą tego narzędzia wykonamy:

 • Usuwanie plików dziennika konfiguracji
 • usuwanie plików tymczasowych z internetu,
 • usuwanie plików tymczasowych systemu
 • usuwanie plików zrzutów pamięci błędów systemu,
 • usuwanie plików raportowania błędów systemu,
 • usuwanie plików optymalizacji dostarczania,
 • usuwanie zawartości kosza,
 • usuwanie historii plików użytkownika
 • czyszczenie rejestru wpisów i innych niepotrzebnych raportów.

Zaznaczamy więc wszystko i klikamy „OK”, a czyszczenie rozpocznie się automatycznie.

jak wyczyścić windows

Krok 3: Czyszczenie plików systemowych

W tym samym oknie (patrz krok 2) wybierz opcję „Oczyść pliki systemowe”. Po zaznaczeniu rodzajów plików do usunięcia, wystarczy kliknąć „OK”. Rozpocznie się proces czyszczenia. Uwaga: może to uniemożliwić powrót do wcześniejszej wersji systemu.

Krok 4: Czyszczenie bufora wydruku

Czyszczenie bufora wydruku następuje podczas restartu komputera. Jeśli potrzebujesz „odciążyć” go w trybie natychmiastowym, możesz to zrobić bez większych przeszkód. W tym celu należy użyć skrótu klawiszowego Win+R. W polu „Otwórz:” wpisać „services.msc” i kliknąć „OK” lub Enter. Kolejnym krokiem jest zrestartowanie usługi (kliknij PPM i wybierz „Zatrzymaj”, a następnie „Uruchom”).

jak wyczyścić windows

Krok 5: Czyszczenie pulpitu

Niewiele osób zwraca na to uwagę, tymczasem trzymanie plików na pulpicie może mieć wpływ na malejącą wydajność komputera. Warto więc usunąć te pliki z pulpitu (przenieść je w inne miejsce), a jeśli potrzebujesz mieć je pod ręką, możesz na pulpicie przechowywać skróty do nich.

Jak wyczyścić komputer do stanu fabrycznego?

System Windows 10 można wyczyścić do stanu fabrycznego bez konieczności formatowania dysku. Czysty system na komputerze lub laptopie można osiągnąć w zaledwie kilku prostych krokach, a całość nie powinna zająć więcej niż „jedną kawę”.

 • Krok 1: (Dla bezpieczeństwa) zrób kopię zapasową
 • Krok 2: Zresetuj ustawienia komputera
 • Krok 3: Wybierz opcję i rozpocznij czyszczenie

Krok 1: (Dla bezpieczeństwa) zrób kopię zapasową

Jeśli nie masz ustawionego automatycznego wykonywania kopii zapasowej, możesz zrobić ją ręcznie korzystając z windowsowego narzędzia („Ustawienia” > „Aktualizacje i zabezpieczenia” > „Kopia zapasowa”). Możesz też po prostu przekopiować ważne pliki z komputera na inny nośnik (np. zewnętrzny dysk twardy, pendrive lub kartę pamięci SD).

Krok 2: Zresetuj ustawienia komputera

Gdy ważne pliki są już bezpieczne, wciśnij Start i wpisz „resetuj”. Po chwili na ekranie powinno pojawić się dopasowanie „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Włącz to, a następnie pod opcją o tym samym tytule, wciśnij przycisk „Rozpocznij”.

jak wyczyścić windows

Krok 3: Wybierz opcję i rozpocznij czyszczenie

Na ekranie pojawia się okienko, umożliwiające wybranie jednej z dwóch opcji resetowania ustawień:

 • Zachowaj moje pliki (wybranie tej opcji sprawi, że z komputera zostaną usunięte zainstalowane aplikacje, a ustawienia zostaną przywrócone do stanu fabrycznego, ale pliki osobiste pozostaną na swoim miejscu).
 • Usuń wszystko (wybranie tej opcji sprawi, że zarówno aplikacje, jak i pliki osobiste zostaną usunięte, a w systemie zostaną aktywowane ustawienia domyślne).

Druga opcja zapewni oczywiście bardziej precyzyjne czyszczenie komputera, ale każe liczyć się z utratą wszystkich plików (co jednak nie jest groźne po wykonaniu kroku 1).

Po wybraniu opcji i zakończonym procesie czyszczenia, twój system Windows 10 będzie – dosłownie – jak nowy.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (24 głosy)

Czytaj więcej