Wycieczka lub wyprawa rowerowa – co zabrać?

Nasz kraj oferuje bardzo zróżnicowane tereny dla różnego rodzaju wypraw rowerowych – od terenów nadmorskich, aż po wysokie góry. Jadąc na dłuższą wyprawę rowerową lub na krótszą wycieczkę, warto zaopatrzyć się w sprzęt z kategorii turystyka, który sprawi, że spędzone na rowerze chwile będą jeszcze przyjemniejsze.

Podpowiadamy zatem, co zabrać na kilkudniową wyprawę lub wycieczkę rowerową oraz o czym pamiętać na wycieczce rowerowej z dzieckiem.

W tym artykule znajdziesz podpowiedzi:

  • Co zabrać na wyprawę rowerową?
  • Co zabrać na wycieczkę rowerową?
  • Co zabrać na wycieczkę rowerową z dzieckiem?

Co zabrać na wyprawę rowerową?

Kilku lub kilkunastodniowe wyprawy rowerowe wymagają naprawdę solidnego zaopatrzenia w sprzęt. Szczególnie jeśli wyjeżdżamy w tereny słabo zaludnione, gdzie na pomoc innych ludzi raczej liczyć nie możemy.

Nawigacja turystyczna

Zdecydowanie warto wziąć ze sobą nawigację turystyczną. Pomoże nam ona, gdy zabłądzimy i szybko wyprowadzi nas na właściwą drogę. Możemy oczywiście zabrać klasyczną nawigację, jednak zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w nawigację, która przystosowana jest do używania jej na rowerze.

Nawigacja turystyczna oprócz zwykłych funkcji nawigacyjnych oferuje też funkcje dodatkowe, takie jak zapis tętna użytkownika, czy zapis trasy, którą się poruszał. Nawigacje rowerowe są też lżejsze i mniejsze do klasycznych nawigacji samochodowych. Dodatkowo są one odporne na działanie warunków atmosferycznych, a więc wodoodporne i niewrażliwe na kurz.

Nawigację taką montuje się za pomocą specjalnego uchwytu na kierownicy roweru.

Sprawdź polecane uchwyty rowerowe na telefon w przystępnej cenie.

Zobacz nawigacje rowerowe >

Power Bank

Pod określeniem Power Bank kryje się przenośne urządzenie, do którego w każdej chwili możemy podłączyć nasz smartfon, tablet, nawigację GPS, czy aparat fotograficzny. Power Bank naładuje je tak, jak byśmy podłączyli sprzęt do zwykłej ładowarki.

Urządzenia te są niewielkie i bardzo przydatne w podróży. Oczywiście przed wyjazdem musimy naładować Power Bank do pełna tak, aby później móc z niego korzystać. Ilość energii, która zgromadzona jest w urządzeniu, sygnalizowana jest za pomocą diod LED.

Power Banki, często bywają wyposażone w latarki, co również może przydać się nam na trasie.

Więcej dowiesz się z poradnika: Jaki Power Bank wybrać?

Wszystkie power banki >

Mobilny router

Chcesz być zawsze on-line, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz? Nie ma sprawy. Możesz mieć dostęp do Internetu nawet w środku lasu! Wystarczy tylko, że weźmiesz ze sobą mobilny router. To niewielkie urządzenie udostępni Internet urządzeniom mobilnym należącym do Ciebie i twoich przyjaciół.

Może się z nim łączyć jednocześnie kilka sprzętów, takich jak smartfony, tablety, laptopy, czy smartwatche. W ten sposób możesz przesłać zdjęcia rodzinie, poczytać o atrakcjach turystycznych, czy też sprawdzić swoją pocztę.

Zobacz routery mobilne >

Kamera sportowa

Jeśli lubisz dokumentować swoje wyprawy rowerowe, to pomyśl o zakupie kamery sportowej. Urządzenie to w przeciwieństwie do zwykłych kamer da się zamontować praktycznie w każdym miejscu – między innymi na kierownicy roweru, czy na kasku. Wtedy osoba oglądająca film, będzie mogła widzieć wszystkie sceny niemal Twoimi oczami.

Kamery sportowe są bardzo wytrzymałe na wstrząsy i jednocześnie gwarantują bardzo dobrą stabilizację obrazu. Są również wytrzymałe na warunki atmosferyczne – żaden deszcz nie jest im straszny. Posiadają też akumulatory o wysokiej pojemności oraz dedykowane akcesoria do kamer sportowych.

Więcej w poradniku: Jaka kamera sportowa? Jak wybrać?

Wszystkie kamery sportowe >

Selfie Stick, czyli kijek do selfie

Kijek do selfie to gadżet, który robi furorę na wyprawach, wycieczkach i wakacjach. Nic w tym dziwnego bo jest to niezwykle praktyczny sprzęt, który pozwala w wyjątkowo efektywny sposób uwiecznić wspomnienia. Selfie stick ma bardzo łatwą obsługę. Wystarczy, że nasz kijek połączy się ze smartfonem za pomocą Bluetootha, a my zdalnie (poprzez wciśnięcie przycisku w rączce) kontrolujemy spust migawki aparatu.

Na rynku dostępne są kijki zarówno za 20 zł jak i za ponad 100 zł. Czym się różnią?

Przeczytaj: Kupujemy kijek do selfie, czyli wszystko co warto wiedzieć

Zobacz kijki do selfie >

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Nie każdy lubi kilkudniowe wyprawy za miasto. Dla wielu osób wystarczające są jednodniowe wycieczki z całym niezbędnym wyposażeniem. W takich przypadkach również warto odpowiednio się zaopatrzyć.

Plecak

Na całodniową wycieczkę rowerową trzeba zawsze wziąć kilka drobiazgów oraz żywność. Najwygodniejszym sposobem na spakowanie wszystkiego jest wygodny plecak. Plecak taki powinien być przede wszystkim wykonany z solidnego materiału, powinien posiadać mocne zapięcia oraz  materiał przepuszczającego powietrze dla większego komfortu podczas jazdy. Powinien mieć odpowiednie kieszenie na smartfona lub tablet oraz wiele wariantów regulacji pasków na ramiona.

Dlaczego plecak? Jego zalety jako sprzętu na wycieczkę rowerową można mnożyć do woli:

  • jest wygodny podczas jazdy i poręczny podczas przenoszenia,
  • posiada regulację szelek z możliwością dostosowania do każdej osoby,
  • posiada liczne kieszenie  oraz siatki na akcesoria i wodę,
  • niektóre modele posiadają oddychający pas piersiowy, który stabilizuje plecak podczas jazdy na rowerze oraz kryte zamki, dolne, komory i systemy troczne umożliwiające przymocowanie sprzętu np. kijków lub selfie sticka.

Zobacz plecaki >

Zegarek sportowy

Zegarki sportowe to w ostatnich latach niezwykle popularny rodzaj sprzętu. Trudno się dziwić, bo ich poręczność i funkcjonalność jest naprawdę oszałamiająca. Nosi się je jak zwykle zegarki, ale potrafią one znacznie więcej.

Zegarski sportowe mierzą tętno i puls swojego użytkownika. Dane te można później analizować w komputerze, sprawdzając efektywność swojego treningu. Ponadto dokumentują też trasę, jaką przebyliśmy danego dnia. Dane takie można szybko wrzucić na Facebooka lub inny serwis społecznościowy.

Zegarek sportowy zarejestruje też Twoją średnią prędkość poruszania się i liczbę zrobionych kilometrów. Wygląd tarczy zegarka można łatwo dostosowywać do swojego stylu lub nastroju.

Zobacz ranking: Jaki zegarek sportowy na rower? TOP 5

Zobacz zegarki sportowe >

Kompaktowy aparat cyfrowy

Wycieczki rowerowe oznaczają najczęściej możliwość podziwiania wspaniałych widoków. Warto takie wspomnienia utrwalać na fotografiach. Mało kto jednak decyduje się wziąć dużą lustrzankę na taki wyjazd.

Do plecaka łatwiej zmieścić kompaktowy aparat fotograficzny. Modele z wyższej półki oferują obecnie jakość zbliżoną do lustrzanek. Aparat taki jest też znacznie lżejszy i poręczniejszy. Matryce współczesnych cyfrówek osiągają nawet 20 megapikseli. Umożliwiają one też nagrywanie filmów w jakości Full HD.

Zobacz kompaktowe aparaty cyfrowe >

Butelka filtrująca wodę

Butelka filtrująca to idealne rozwiązanie jeśli szukamy bidonu na wycieczkę lub wyprawę, nie tylko rowerową. Czym dokładnie cechuje się taka butelka? Można ją napełnić wodą kranową w dowolnym miejscu i od razu cieszyć się czystą i smaczną wodą. Zastosowany w nakrętce butelki nowatorski dysk filtrujący MicroDisk filtruje wodę oraz zmniejsza ilość chloru i innych substancji negatywnie wpływających na jej smak.

Jeden dysk może przefiltrować 150 litrów wody lub działać do 4 tygodni, tak więc kupując butelkę zaopatrzymy się w  czystą wodę na wiele wycieczek i wyjazdów wakacyjnych.

Przeczytaj więcej: Filtrujemy wodę, czyli co oferuje butelka filtrująca?

Zobacz butelki filtrujące >

Co zabrać na wycieczkę rowerową z dzieckiem?

Wycieczka rowerowa z dzieckiem musi być przede wszystkim spokojna i przewidywalna. Warto się do niej dobrze przygotować, żebyśmy zarówno my,  jak i nasze dziecko mieli z niej tylko dobre wspomnienia.

Bidon lub butelka filtrująca

Bidon to podstawa przy każdej wycieczce rowerowej. Szczególnie podczas majówki, gdy temperatura jest już najczęściej naprawdę wysoka. Twoje dziecko musi mieć stały dostęp do wody lub innego napoju. Dlatego też należy wyposażyć je w odpowiedni bidon lub nowoczesną butelkę filtrującą.

  • bidon – najlepiej, żeby był on lekki i wytrzymały. Ustnik musi być zabezpieczony przez przypadkowym zabrudzeniem. Niektóre bidony posiadają też zintegrowany kubek, z którego można skorzystać w dowolnym momencie.
  • butelka filtrująca – zapewniamy sobie dostęp do czystej i świeżej wody przez cały dzień. Butelki filtrujące mają pojemność 500 ml i filtr wystarczający na 4 tygodnie lub 150 litrów wody.

Kosmetyki dziecięce

Na wycieczce rowerowej warto mieć zawsze przy sobie różnego rodzaju kosmetyki dziecięce. Mowa tu w szczególności o kosmetykach chroniących przed słońcem. Podczas jazdy rowerem w słoneczne dni dziecko często nie czuje, jak mocno operują promienie słoneczne. Efekt odczuwalny jest najczęściej wieczorem. Trzeba więc zabezpieczać jego wrażliwą skórę.

Warto też wziąć ze sobą kosmetyki przeciwko komarom, których w maju jest już bardzo dużo. Pomogą one zabezpieczyć skórę naszego dziecka przed tymi owadami.

Zobacz kosmetyki dziecięce >

Podsumowanie, czyli co zabrać na kilku lub kilkunastodniową wyprawę rowerową, wycieczkę rowerową oraz o czym warto pamiętać szykując się na wycieczkę rowerową z dzieckiem.


Kilkudniowa wyprawa rowerowa

nawigacja turystyczna, Power Bank, mobilny router, kamera sportowa, selfie stick, plecak, kuchenki turystyczne, butelka filtrująca wodę


Wycieczka rowerowa

plecak, zegarek sportowy, kompaktowy aparat cyfrowy, butelka filtrująca wodę, selfie stick, mobilny router, Power Bank, kuchenki turystyczne


Wycieczka rowerowa z dzieckiem

kosmetyki dziecięce, butelka filtrująca wodę, mobilny router, Power Bank, kuchenki turystyczne, kuchnia turystyczna – akcesoria