Jakie żelazko turystyczne kupić? Doradzamy, jak wybrać

18.01.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla wielu z osób wakacje i urlop to czas relaksu, kiedy nie trzeba przywiązywać dużej wagi do swojego ubioru i wyglądu. Jednak również podczas wakacyjnych wyjazdów staramy się wyglądać jak najlepiej, aby móc w pełni czerpać przyjemność z podróży.

W tej sytuacji nieodzowne staje się żelazko, ale z oczywistych względów nie zabierzemy ze sobą modelu, którego na co dzień używamy w domu. W takim razie jakie żelazko wybrać?

Żelazko turystyczne – na co zwrócić uwagę

Dla osób podróżujących z dziećmi lub wyjeżdżających w służbowe delegacje najlepszym rozwiązaniem stają się wówczas małe żelazka turystyczne, które przewieziemy w bagażu. Zanim jednak udamy się do sklepu aby znaleźć idealne żelazko turystyczne na wakacje, warto poznać cechy i funkcje, jakie powinno ono posiadać.

  • Niewielka waga i rozmiar
  • Przełącznik napięcia
  • Składany uchwyt
  • Możliwość prasowania w pionie
  • Dołączone etui

Niewielka waga i rozmiar

Te cechy to bez wątpienia jedna z najważniejszych kwestii w przypadku żelazka turystycznego. Aby idealnie pasowało ono do naszej walizki, nie zabierało w niej wiele miejsca i nie obciążało nadmiernie bagażu, musi być ono niewielkie i lekkie. Najlepiej, jeśli jeden z jego wymiarów nie będzie przekraczał dwudziestu centymetrów, a dwa pozostałe dziesięciu centymetrów.

Jeśli chodzi o wagę, to żelazko turystyczne zdecydowanie powinno ważyć poniżej jednego kilograma. Oczywiście konsekwencją niewielkiej wagi urządzenia jest konieczność mocnego przyciskania go podczas prasowania dla uzyskania odpowiedniej efektywności. Jest to jednak niewielka cena za brak nadmiernego obciążenia naszych walizek.

Przełącznik napięcia

Mieszkając w Polsce, jesteśmy przyzwyczajeni, że nie musimy sobie zawracać głowy sprawdzaniem, jakie napięcie jest w naszym gniazdku elektrycznym. Jednak wyruszając w podróż, choćby do Stanów Zjednoczonych, musimy się liczyć z tym, że sprzęty AGD, które zabierzemy ze sobą, nie będą działać z uwagi na inne napięcie – w tym przypadku 110 V.

Dlatego też planując taką podróż, warto mieć ze sobą żelazko turystyczne, które ma specjalny przełącznik napięcia i dzięki temu doskonale działa zarówno po podłączeniu do gniazdka 220 V, jak i 110 V.

Składany uchwyt

Jeśli lecimy samolotem i mamy ze sobą jedynie bagaż podręczny, to każdy centymetr przestrzeni w walizce jest na wagę złota. Może być więc tak, że pomimo, że wybraliśmy naprawdę niewielki model żelazka, to i tak chcemy zaoszczędzić jeszcze nieco więcej miejsca. Mamy więc do dyspozycji jeszcze jedną opcję – rozmontować żelazko na części. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne.

Cześć producentów oferuje choćby możliwość odłączenia rączki żelazka od reszty urządzenia. Rączka może się też składać i w ten sposób bryła żelazka będzie bardziej zwarta. Po takich manewrach z całą pewnością uda nam się zmieścić żelazko nawet do niewielkiej torby.

jakie żelazko turystyczne

Możliwość prasowania w pionie

W różnego rodzaju hotelach, czy pensjonatach nie zawsze mamy do dyspozycji deskę do prasowania. Często jest tak, że nie mamy nawet kawałka stołu, na którym możemy rozłożyć nasze ubrania do prasowania. Ale zawsze możemy je gdzieś powiesić. Dlatego też wybierając żelazko turystyczne, warto zwrócić szczególną uwagę na modele, które mają opcję prasowania w pionie.

Do tego celu konieczna jest funkcja nadmuchu pary. Prasowanie z jej pomocą nie jest idealne, ale w wielu przypadkach jest to jedyna możliwość wyprostowania naszej odzieży.

Dołączone etui

Na wszelkiego rodzaju wycieczkach lub delegacjach nasze żelazko jest przestawiane z miejsca na miejsce. Często też jest ściśnięte w walizkach z innymi elementami naszego bagażu. Dlatego też warto chronić je przed zabrudzeniem, czy porysowaniem używając odpowiedniego etui. Powinno chronić ono w szczególności stopę urządzenia, gdyż od niej zależeć będzie efektywność prasowania.

Żelazka turystyczne

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!