
Czasy się zmieniają i dzisiaj także seniorzy często chcą mieć własne laptopy i potrafią je dobrze wykorzystać. Laptop dla babci i dziadka to sposób na utrzymywanie kontaktów w rodzinie i wśród znajomych, ale też miejsce do przechowywania cyfrowych zdjęć najbliższych czy narzędzie, które z powodzeniem może zastąpić papierowe encyklopedie i czasopisma.
Podpowiadamy, jaki laptop dla seniora sprawdzi się najlepiej.
W tym artykule znajdziesz:
- Laptop dla seniora – najważniejsze cechy
- A co zamiast laptopa?
- Jaki laptop dla seniora kupić? Ranking laptopów dla starszych osób
Laptop dla seniora – co powinien mieć?
Laptop dla seniora może być lepszym wyborem niż komputer stacjonarny. Jest lekki i można go łatwo przenosić. Dodatkowo ma wbudowane głośniki, zintegrowaną klawiaturę i własny ekran, co ogranicza do minimum liczbę peryferiów i eliminuje plątaninę przewodów, w której starszy użytkownik, szczególnie ten mniej doświadczony, mógłby się pogubić.
- odpowiednia lekka waga (poniżej 2 kg)
- duży i czytelny ekran (14-15 cali)
- wygodna i podświetlana klawiatura
- zainstalowany system operacyjny (np. Windows 10 lub Windows 11)
- długi czas pracy od ładowania do ładowania
- wbudowany moduł Wi-Fi
- kilka portów USB
- podzespoły, które zapewniają płynną pracę systemu operacyjnego i podstawowych programów
Przejdźmy do konkretów, czyli poszczególnych podzespołów i cech laptopa dla seniora. W tym celu odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań…
Waga laptopa
Waga jest w tym przypadku szczególnie istotna. Szukając komputera dla dziadka lub babci lepiej postawić na lekki laptop, który można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Najlepiej, gdy ta wynosi około 2 kg (lub nieco mniej) – to nie za dużo, dzięki czemu mobilność jest zachowana, ale też nie za mało, co pozwala przeważnie cieszyć się solidną jakością wykonania.
Rodzaj i rozdzielczość ekranu
Ekran to kolejny istotny element, ale zdecydowanie bardziej złożony. Jedną z cech wyświetlacza jest jego przekątna – dla seniorów najlepiej jest wybierać większe laptopy: np. 14-calowe, a najlepiej 15-calowe.
Jeżeli chodzi o rozdzielczość – ta nie musi być zbyt duża: mniejsza może być nawet lepsza, bo wówczas elementy na ekranie będą większe, a przez to lepiej widoczne przez osoby starsze, które mają przeważnie nieco gorszy wzrok. Najbardziej uniwersalny będzie laptop z ekranem Full HD.
Matryca – matowa, czy błyszcząca?
Ostatnią cechą ekranu jest jego typ. Nie ma większego znaczenia, czy postawi się na TN czy IPS – choć trzeba wiedzieć, że ta druga matryca zapewnia szersze kąty widzenia. Ważniejsze jest to, by powłoka ekranu była matowa albo antyrefleksyjna, jeżeli z laptopa zamierza się korzystać także w ogrodzie lub przy zaświeconych lampkach. Na takich ekranach światło nie będzie się odbijać.
Zobacz poradnik: Jaka matryca w laptopie, matowa czy błyszcząca?
Klawiatura – jaka powinna być?
Dziś na rynku laptopy cechują się przeważnie wygodnymi klawiaturami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by równocześnie klawisze były dużej wielkości, odstępy między nimi były odpowiednio wielkie, a nadrukowane znaki – czytelne. Praktycznym rozwiązaniem może być też klawiatura podświetlana lub z dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi (również koniecznie dobrze opisanymi) – ułatwi ona korzystanie z komputera.
Jaki system operacyjny wybrać?
Chcąc kupić łatwy w obsłudze laptop należy też zwrócić uwagę na jego system operacyjny. Wśród seniorów najlepiej sprawdzi się Windows 10 Home, który ma prosty w obsłudze interfejs i szerokie możliwości dostosowania komputera do potrzeb osób starszych, a do tego nie wymaga czasochłonnej i skomplikowanej konfiguracji. Dodatkowym atutem jest to, że praktycznie wszystko na nim działa. Zaletą tego systemu jest również możliwość aktualizacji do Windows 11, który miał premierę w 2021 roku. Najnowsze laptopy mogą mieć zainstalowany fabrycznie system operacyjny Windows 11.
Zobacz poradnik: Jaki system operacyjny wybrać?
Procesor w laptopie dla starszej osoby
Laptop dla dziadka czy babci nie musi być demonem szybkości – ważne, by bez problemu radził sobie z podstawowymi zadaniami – takimi jak rozmowy przez Internet, korzystanie z programów biurowych, granie w proste gry czy przeglądanie stron WWW i oglądanie filmów na YouTube.
Optymalnym sercem laptopa dla seniora jest procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Ewentualnie, gdy chce się postawić na coś mocniejszego, można pomyśleć o laptopie z układem Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Zapewnią one jeszcze sprawniejsze działanie komputera.
Pamięć RAM, dysk twardy i napęd optyczny
Taki procesor musi mieć do pomocy odpowiednią ilość pamięci – dla systemu Windows 10 minimum to 4 GB RAM.
Z kolei w kwestii miejsca na pliki za nieduże pieniądze można kupić laptopa z szybkim SSD o pojemności 128 lub 256 GB.
Jeśli potrzeba większą ilość miejsca na przechowywanie np. zdjęć, to można wybrać laptopa z dyskiem 512 GB lub dokupić dysk zewnętrzny podłączany do portu USB. Mają one znacznie większą pojemność (powyżej 1000 GB), co w zupełności wystarczy na wszystkie zdjęcia i filmy z wnukami.
Jeszcze kilka lat temu normą były laptopy z dyskiem optycznym DVD. Wciąż można kupić takie laptopy, ale w praktyce napęd ten nie jest już zbyt często używany, a jego obecność w obudowie zwiększa rozmiary i wagę laptopa.
Jeśli mimo wszystko chcemy mieć możliwość odtwarzania filmów (i muzyki) z płyt, to można rozważyć dokupienie zewnętrznego napędu optycznego. To niewielki koszt, a znacznie wygodniejsze rozwiązanie.
Zewnętrzne napędy optyczne
A co zamiast laptopa dla seniora?
Alternatywą dla laptopa może być małe i lekkie, a przez to poręczne urządzenie mobilne.
- Tablet dla seniora – nie jest może tak wielofunkcyjnym urządzeniem jak notebook, ale w zastosowaniach, takich jak wideorozmowy z rodziną lub znajomymi sprawdza się dobrze. Trzeba jednak mieć świadomość, że interfejs dotykowy może być kłopotliwy dla starszej osoby. Jeśli nie jest, warto zadbać o duży ekran, np. 10-calowy i solidne wykonanie.
- Laptop 2 w 1 dla seniora – jest kompromisem pomiędzy klasycznym notebookiem a tabletem, który łączy obie te cechy – z jednej strony oferuje klasyczną klawiaturę i system operacyjny Windows 10, z drugiej: dotykowy ekran, który w niektórych zadaniach może zapewniać bardziej intuicyjną obsługę. Najważniejsze to dostosować urządzenie do potrzeb seniora – tak by korzystanie z niego sprawiało mu przyjemność.
- Telefon dla seniora – jest telefonem komórkowym odpowiednio przystosowanym dla starszej osoby. Dobry telefon dla babci lub dziadka powinien cechować się dużą klawiaturą, czytelnym wyświetlaczem, solidną obudową, latarką oraz przyciskiem SOS.
Sprawdź artykuł Jak wybrać telefon dla seniora?
Jaki laptop dla seniora kupić? Ranking laptopów dla starszych osób
Oto polecane laptopy dla seniora:
- Duży laptop dla seniora: Lenovo IdeaPad 3-17
- Lekki laptop dla seniora: LG Gram
- Dobry laptop dla starszej osoby: ASUS ExpertBook P2451FA
- Tani laptop dla 60 latka: DELL Inspiron 15 3000
Duży laptop dla seniora: Lenovo IdeaPad 3-17
Dobrym pomysłem na komputer dla seniora może być duży laptop z 17-calowym ekranem. Z takim mamy do czynienia na przykład w modelach z serii Lenovo IdeaPad 3-17. Producent zdecydował się na kompromis aby zaoferować przystępną cenę i zastosował rozdzielczość HD+ 1600×900 pikseli. Dla starszych osób będzie w większości przypadków wystarczające. Plusem jest fakt, że ekran pokrywa antyrefleksyjna powłoka. Większe gabaryty laptopa sprawiają, że ma też wygodną klawiaturę z pełnowymiarowymi klawiszami, a część numeryczna jest wydzielona.
W serii dostępnych jest kilka wariantów, oferujących szeroki zakres wydajności. Są tu ekonomiczne AMD Ryzen 3 oraz Intel Core i3 oraz wydajniejsze AMD Ryzen 5. Zależnie od tego na ile pozwala nam budżet, oraz do czego będzie używany komputer, można wybrać pamięć RAM 8 GB lub 12 GB. Przy obecnym tutaj dysku SSD, nawet model z 8 GB pozwala na w pełni komfortową realizację podstawowych zadań.
Lekki laptop dla seniora: LG Gram
Mając większy budżet do dyspozycji, można pokusić się o wybór laptopa, który wyróżnia się niesamowicie lekką obudową. Wersja z ekranem 14 cali waży niespełna 1 kg, a LG Gram 15,6 cala waży tylko 1,12 kg. To sprawia, że wyjątkowo łatwo jest przenosić takiego laptopa, można go wygodnie trzymać na kolanach, albo ustawić w dowolnym miejscu i przestawiać w razie potrzeby. To niejedyne zalety LG Gram, który wyposażony jest ponadto w wygodną klawiaturę (większy wariant ma nawet odrębny panel numeryczny), wszystkie niezbędne złącza, wysokiej jakości ekran o dużej jasności oraz wydajne podzespoły.
Dobry laptop dla starszej osoby: ASUS ExpertBook P2451FA
Kolejny polecany laptop dla seniora to jeden z modeli z serii Asus ExpertBook. Nie kosztują one zbyt wiele, a oferują całkiem sporo. Ich obudowa jest solidna, wytrzymała i odporna na przypadkowe uszkodzenia. Mają ekran o przekątnej 14 cali, rozdzielczości FullHD i zapobiegającą odbijania się otoczenia matową matrycę. Ich wydajność też nie budzi zastrzeżeń, o co dbają procesory Intel. Nie zabrakło nawet dysku SSD, który zapewnia szybkie uruchamianie się komputera i sprawne otwieranie aplikacji – np. przeglądarki internetowej czy zdjęć.
Tani laptop dla 60 latka do 2500 zł
Do najprostszych zadań, na przykład do przeglądania Internetu, zdjęć lub filmów, wystarczy laptop do 2500 zł. Wprawdzie przy tak ograniczonym budżecie wybór dostępnych modeli nie jest duży, ale kilka modeli możemy polecić.
Przykładem laptopa dla seniora do 2500 zł jest ASUS X515, który ma w zasadzie wszystko, co potrzebne do podstawowych zadań – 15,6-calowy ekran z antyrefleksyjną powłoką, dysk SSD i pełnowymiarową klawiaturę.
Godne uwagi są także laptopy z serii Lenovo Ideapad 3 (w wersji z 14- i 15-calowym ekranem), a także bardzo atrakcyjne cenowo laptopy DELL Inspiron 15 3000.
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki aparat na wakacje 2022? Poradnik zakupowy


Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?


Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły


Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick


Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?


Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy


Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?

