Jaka drukarka laserowa? Jak wybrać?

05.04.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Drukarka to urządzenie dostępne w niemal każdej firmie. Lecz także w wielu domach przydaje się tego typu sprzęt. Jedni drukują na nim zdjęcia, inni robią wydruki przy okazji pracy w domu. Jest to urządzenie, które możemy kupić w bardzo przystępnej cenie – niezłej klasy drukarkę laserową możemy nabyć już za nieco powyżej 250 zł.

„Laserówki” drukują szybciej od „atramentówek” i oferują szereg innowacyjnych funkcji. Jaka drukarka laserowa do domu okaże się najlepszym pomysłem? Podpowiadamy, czym wyróżniają się drukarki laserowe i kiedy warto je wybrać.

Jakie są rodzaje drukarek?

W drukarkach atramentowych wydruk tworzony jest linijka po linijce przez natryskiwanie na papier mikroskopijnych kropli atramentu. Ciekawą odmianą atramentówek są drukarki żelowe – w tym przypadku wydruk ma wysoką odporność na wilgoć.

W sklepach dostępne są też drukarki igłowe. Tu mechanizm jest prosty – igły uderzają w taśmę z barwnikiem i w ten sposób na papierze powstaje wydruk.

Spotkamy się również z drukarkami sublimacyjnymi. W drukarkach sublimacyjnych musimy użyć papieru odpornego na wysoką temperaturę i specjalnej folii zabezpieczającej wydruk. Pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzanej przez głowicę, barwniki zawarte w folii są nanoszone na papier.

Jak działa drukarka laserowa?

Skupmy się jednak na mechanizmie wydruku, który użyty jest w drukarkach laserowych. Drukarka laserowa kolorowa bądź monochromatyczna ma dość skomplikowany mechanizm działania.

W drukarkach laserowych laser oddziałuje na bęben światłoczuły, który jest wewnątrz obudowy tonera. Wytwarzane jest coś w rodzaju niewidocznej matrycy obrazu. Następnie obraz jest jednorazowo nanoszony na kartkę i następuje jej wydruk.

Szybkość druku – kluczowy parametr drukarki laserowej

Szybkość druku to niewątpliwie jeden z najważniejszych atrybutów drukarki laserowej. Jednak nieco inaczej wygląda on w przypadku wydruków czarno-białych, a inaczej stron kolorowych. Trzeba też pamiętać, że profesjonalna drukarka laserowa do biura drukuje szybciej, niż tańsza, mała drukarka laserowa do domu.

Tańsza drukarka laserowa monochromatyczna, która z powodzeniem może być używana w domu, będzie drukować z prędkością około 20 stron na minutę. Droższe i większe modele, przeznaczone do firm bez problemu osiągają prędkość wydruku rzędu 50 stron na minutę. Z kolei drukarka laserowa do zdjęć, którą używać możemy do domowych zastosowań, będzie drukować około 25 kolorowych stron A4 na minutę.

Potężna drukarka laserowa wielofunkcyjna do firm drukować może nawet 50 stron kolorowych w ciągu minuty.

Zobacz drukarki laserowe wielofunkcyjne >

jaka drukarka laserowa

Ilość pamięci RAM – jakie ma znaczenie?

Parametrem powiązanym z wyżej wspomnianą szybkością druku jest ilość pamięci RAM, którą dysponuje nasza drukarka. Pamięć ta odpowiada za efektywną pracę urządzenia. Jest odpowiedzialna za przechowywanie obrazów strony, a w wielu przypadkach wspiera również efektywność procesora. Wpływa to choćby na szybkość ładowania zdjęć.

Odpowiednia ilość pamięci RAM może skrócić proces wydruku niektórych dokumentów nawet o kilkadziesiąt sekund. Tańsze modele drukarek kolorowych mają od 64MB do 512MB RAM. Droższe i bardziej wydajne modele drukarek kolorowych mają nawet 2GB pamięci RAM.

Jaka rozdzielczość druku w drukarce laserowej?

Rozdzielczość druku określa parametr DPI. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym jakość i ostrość wydruków będzie lepsza. Jeśli naszym wyborem jest drukarka laserowa czarno biała do prostych dokumentów, to możemy spokojnie zadowolić się stosunkowo niską rozdzielczością druku np.: 600×600 dpi. Przy wydruku dokumentów tekstowych parametr ten nie jest specjalnie istotny. Jeśli jednak planujemy drukować bardziej złożone wydruki, to w atrakcyjnej cenie możemy znaleźć model, który oferuje nawet 2400×600 dpi.

Przy wydrukach kolorowych rozdzielczość ma już bardzo duże znaczenie. Za dobry można uznać 600×600 dpi. W przypadku zdjęć idealnym jest jednak 1200×1200 dpi.

Co to jest obciążenie normatywne w drukarce?

Brzmi dość specjalistycznie, ale w praktyce informuje nas o jakości naszej drukarki i jej przystosowaniu do drukowania dużej ilości dokumentów. Ważne jest to szczególnie, jeśli drukarka ma pracować w biurze. Wskaźnik ten w dużym uproszczeniu informuje nas, ile wydruków w miesiącu można wykonać bez nadmiernego uszczerbku dla podzespołów drukarki. Przekroczenie tej liczby może powodować szybsze zużycie ważnych części urządzenia, a to przekłada się na wyższą awaryjność.

Do mniejszych firm i urzędów wybierzmy więc drukarkę oferującą normatywne obciążenie na poziomie około 10 tysięcy stron miesięcznie. Drukarka wielofunkcyjna laserowa przeznaczona do dużych firm powinna normatywne obciążenie mieć na poziomie około 50 tysięcy stron miesięcznie.

A może wydruki w formacie A3?

Zdecydowana większość druku wykonywana jest na stronach A4. Jednak czasem to za mało. W takich wypadkach można zdecydować się na wybór urządzenia, które może drukować na formacie A3. To już znacznie lepszy format dla projektantów, architektów czy grafików komputerowych.

jaka drukarka laserowa

Jaka drukarka laserowa do domu, a jaka do pracy?

Drukarka do domu powinna być przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu. Mowa tu między innymi o łączności bezprzewodowej. Drukarka laserowa z bluetooth, czy też drukarka laserowa WiFi do domu, to rozwiązania, które bardzo ułatwiają nam życie. Drukarka do domowych zastosowań powinna mieć też wysoką rozdzielczość, gdyż zapewne będziemy czasami na niej drukować zdjęcia.

Drukarka laserowa do biura

Z kolei drukarka do biura powinna być wielofunkcyjna. Drukarka laserowa ze skanerem, czy funkcją ksero, to już nic nadzwyczajnego. Utrzymanie takiego urządzenia powinno być też możliwie niedrogie, a ten aspekt możemy oszacować po cenie nowych tonerów, cenie nowego bębna (w tym informacji po ilu wydrukowanych stronach należy go wymienić).

Koszty wydruku – a więc cenę wydrukowania jednej strony – oblicza się dzieląc cenę nowego tonera przez ilość stron możliwych do wydrukowania z danego modelu tonera, np.: cena tonera 250 zł, producent szacuje wydajność tonera na 1000 stron, co daje nam koszt około 25 groszy za wydrukowanie jednej strony. Tania w eksploatacji drukarka laserowa to realna oszczędność dla firmy.

Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać?

Jeśli potrzebujesz szybkich, niekolorowych wydruków i taniej eksploatacji, to drukarka laserowa może być dobrym wyborem. Świetnie nadaje się do większości firmowych zastosowań.

Z kolei drukarka atramentowa doskonale sprawdzi się, gdy masz zamiar drukować dużo kolorowych dokumentów, grafik lub zdjęć. Na tym polu atramentówki wyprzedzają drukarki laserowe.

Więcej o drukarkach atramentowych dowiesz się w poradniku: Jak wybrać drukarkę atramentową?

Dodatkowe funkcje drukarek laserowych

Drukarka laserowa wyposażona w dodatkowe funkcje potrafi zastąpić wiele innych urządzeń używanych w firmie. Warto wspomnieć o następujących funkcjach:

  • funkcja scanner – drukarka laserowa z funkcją scannera to bardzo praktyczne połączenie. Po skanowaniu pliki najczęściej nagrywane są na pendrive lub wysyłane na określony adres mailowy.
  • WiFi lub Bluetooth – łączność bezprzewodowa to olbrzymie ułatwienie nie tylko w domu, ale też w firmie. Pliki do druku są przesyłane do drukarki bez konieczności łączenie jej kablem z naszym komputerem.
  • ochrona poufności dokumentów – niektóre modele drukarek mają rozwiązania przyczyniające się do lepszej ochrony poufności dokumentów. Po wybraniu opcji poufności, plik zostanie wysłany do drukarki, jednak ta wydrukuje go tylko w przypadku, gdy autor pliku wpisze swój kod PIN na panelu drukarki.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 65,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 77,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 65,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 1,49zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 39,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura Premium micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 29,90zł
McAfee Anti-Virus Plus ESD PL 1 - device - licencja na rok
Cena od 69,90zł
Accura Premium micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 1,00zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 2,49zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 19,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 99,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 27,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 5,90zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 349,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 9,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 39,90zł
Hozelock OO-HOZ2177 Przyłącze do kranu 24mm
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 82,90zł
Accura Accucharge Triple 17W AccuQuick
Cena od 59,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 69,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Accucharge Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 69,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł