Wszystko o świecach zapachowych Yankee Candle

Przeglądając wysokiej jakości świeczki zapachowe, z pewnością nie pominiesz marki Yankee Candle. W jej ofercie znajdziesz klasyki wśród świec zapachowych oraz unikalne perełki, dzięki którym pobudzisz zapachowe wspomnienia. Zapachy kwiatowe, owocowe, sezonowe – każde doprawione nutką wyjątkowości. Zapachy bazujące na pozytywnych emocjach – świeże pranie, świąteczna atmosfera, świeże powietrze przed burzą.

Co jeszcze wyróżnia markę Yankee Candle? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością oraz co warto wiedzieć o paleniu świec? Znajdziesz tutaj wszystko o świecach zapachowych.

Spis treści:

Yankee Candle – co czyni markę wyjątkową?

Od świeczki zapachowej oczekujemy przede wszystkim dobrej jakości, długotrwałości, a co najważniejsze przyjemnego zapachu unoszącego się w powietrzu. Jak się okazuje bardzo trudno znaleźć produkt spełniający wszystkie wymagania. Najczęściej przy nieudanym zakupie świeczki spotykamy się z brakiem zapachu, mimo iż przed zakupem wyraźnie było czuć zapach świecy. Yankee Candle pod każdym względem nie zawodzi. Markę wyróżnia:

 • Wysoka jakość – dzięki której uznana jest za światowego lidera produkcji świec marki premium.
 • Długotrwałość palenia się świec
 • Bogata oferta zapachów – autentycznych, prawdziwych, wyrazistych – spełniających klasyczne oczekiwania, odpowiadających na aktualne trendy oraz zaskakujących pomysłami.

Świeca Yankee Candle składa się z najwyższej jakości wosku parafinowego, knota z czystej bawełny (100%), zapachu oraz barwnika.

Wosk parafinowy wyróżnia się na tle innych rodzajów wosków wolniejszym spalaniem i mniejszym kopceniem. Rodzajów knotów jest aż 250, każdy dopasowany jest do odpowiedniego zapachu. Czysta bawełna zapewnia natomiast czystość płomienia. Knot jest gładki i spiralny, umieszczony idealnie na środku świecy.

Popularne świeczki zapachowe Yankee Candle

Jak zapach wpływa na samopoczucie?

Zapach ciasta w domu babci, świeży świerk w święta, powiew bryzy morskiej na wakacjach – do wielu zapachów przypisane mamy wspomnienia z naszego życia. Magią świeczek Yankee Candle, jest możliwość oddziaływania na samopoczucie. Wybierając zapach, z którym mamy pozytywne skojarzenia możemy przykładowo poczuć spokój, jaki czuliśmy w domu rodzinnym.

Palenie świecy zapachowej co warto wiedzieć?

Przycinane knota – jakie ma znaczenie?

Przycinanie knota pozwala zapewnić stabilny i równomierny płomień świecy, a przede wszystkim zapobiega kopceniu ze świecy. Za każdym razem, zapalając świecę, należy przyciąć knot do długości około 3 mm.

Jak długo palić świecę?

Świeca zapachowa powinna palić się przez co najmniej 3-4 godziny przy pierwszym zapaleniu. Taki czas zapewnia roztopienie się wosku aż do brzegu szkła. Oznacza to, że unikniemy „tunelowania” wosku, ponieważ górna powierzchnia świecy zostanie pokryta roztopionym woskiem.

Co zrobić, gdy świeca wypaliła się tunelowo?

Jeśli świeca palona jest zbyt krótko w efekcie powstanie w wosku tunel. Płomień znajdujący się w tunelu nie będzie stabilny. Chcąc uniknąć takiego efektu wypalenia świecy, skorzystać można ze specjalnych nakładek lub kliszy Illuma-lid.

Dlaczego świeca dymi/kopci?

Świeca może dymić z dwóch powodów:

 • Źle przycięty lub za długi knot – należy za pomocą zgaszacza zgasić płomień i ponownie przyciąć knot do wysokości 3 mm.
 • Przeciąg lub zbyt duży ruch, w miejscu, w którym znajduje się świeca – w takim wypadku płomień ustabilizować można za pomocą kloszy lub nakładek Illuma-lid.

Jak długo pali się świeca zapachowa?

Maksymalny czas palenia się świecy zapachowej jest zależny od jej wielkości. W zależności od rodzaju naczynia, w jakim znajduje się świeca, czas jej palenia wygląda następująco:

 • słoik duży ok. 150 godzin,
 • słoik średni ok. 90 godzin,
 • słoik mały ok. 40 godzin,

Zdjęcia: Pilar oraz słoik Yankee Candle

Co warto wiedzieć o zapachu świec Yankee Candle?

Nuty zapachowe w świecach Yankee Candle ułożone są w trzech warstwach. Tworzą one tzw. zapachowy trójkąt, którego etapy stopniowo są uwalniane wraz z czasem palenia się świecy.

Górne nuty (nuty otwierające) – pierwsze zapachy, które poczujesz już po podniesieniu wieczka od słoika. Są to lekkie, świeże zapachy cytrusowe, które szybko się ulatniają, przechodząc do nut środkowych.

Nuty środkowe (nuty serca) – zapach należący do nut środkowych jest znacznie dłużej odczuwalny, nazywany jest sercem zapachu, a doznania z nim związane są oparte na połączeniu tonów kwiatowych i owocowych.

Nuty dolne (nuty bazowe) – są najintensywniejsze i trwają najdłużej, mieszają się z nutami sercami, dając efekt niesamowitego połączenia zapachów. Najczęściej odczuwalne są przyprawy, wanilia, piżmo czy żywica.

Na przykładzie zapachu: One Together nuty zapachowe uwalniają się następująco – nuty górne (top note): mandarynka, czarny pieprz, nektarynka, nuty środkowe (middle note): kwiat Miracle Flower, jaśmin gwiazdkowy, lewkonia, nuty dolne (base note): suszone kwiaty, drzewo sandałowe, bursztyn.

O czym pamiętać, gdy palisz świecę?

 1. Świeca musi palić się pod nadzorem.
 2. Pomiędzy dwoma zapalonymi świecami zachowaj odstęp 10 cm.
 3. Umieszczaj świece na zabezpieczonych powierzchniach.
 4. Gdy świeca się pali, nie można jej przenosić.
 5. Do gaszenia płomienia świecy używaj zgaszacza.
 6. Świeca palić się powinna z dala od dzieci, zwierząt i wszelkich źródeł ciepła.
 7. Nigdy nie pal świecy w miejscach przeciągów.
 8. Przed każdym zapaleniem przycinaj knot na wysokości 3 mm.
 9. Nie wrzucaj zapałek do wosku.

Akcesoria do świec zapachowych

Dlaczego warto używać zgaszacza do świec? Zgaszacze powstały w odpowiedzi na problem, którym są resztki knota odrywające się przy zdmuchnięciu, a następnie topiące się w wosku. Jest to specyficzne dla bawełnianych knotów, które po 4 godzinach palenia przyjmują formę „grzybka”. Zakrywając płomień zgaszaczem, w sposób łatwy i bezpieczny zgasimy świeczkę, zapobiegając oderwaniu się wypalonego knota oraz rozlaniu wosku.

Zapalając świecę, każdorazowo powinno się przycinać knot do długości 3 mm, aby zapewnić stabilność płomienia. Do przycinania knota możesz użyć specjalnych nożyczek.

Zadaniem nakładek na świece jest stabilizacja płomienia, dzięki której wosk będzie topił się równomiernie. Nie będzie osadzał się na ściankach, a ponadto unikniemy tunelowania świecy. Oprócz funkcji dekoracyjnej, nakładki na świeczki umożliwiają lepsze uwalnianie się zapachu.

Zdjęcia: Nożyczki do przycinania knota oraz nakładki na świeczki

Jak wybrać zapach świecy? Grupy zapachowe Yankee Candle

Każdy zapach świecy Yankee Candle należy do jednej z pięciu grup zapachowych. Klasyfikacja rodzajów zapachów zdecydowanie ułatwia wybór najlepszego zapachu dla siebie. Masz do wyboru zapachy:

Kwiatowe (Floral): zapach świeżych kwiatów np. Wedding Day

Świeże (Fresh): wnoszą powiew czystości, odnosząc się do tradycyjnych skojarzeń z nią związanych jak np. morska bryza, świeże zioła, czy świeżo wyprana pościel np. Clean Cotton, Angel’s Wings, Pink Sands, Evening Star

Owocowe (Fruit): pozwalają poczuć świeżość owoców skąpanych w słońcu.

Jedzenie i przyprawy (Food&Spice): dzięki nim możesz stworzyć przytulną atmosferę, w której unosi się zapach ulubionych deserów lub świeżo pieczonych ciast podkreślonych odpowiednio dobranymi przyprawami.

Świąteczne (Festive): doskonale podkreślają świąteczną atmosferę.

All iS Bright, Cranberry Ice, Snow in Love, Winter Wonder à (zapachy dostępne sezonowo)

Na każdej etykiecie świeczek YC znajdziesz jedno z poniższych oznaczeń, dzięki której poznasz, do której grupy zapachowej należy dany zapach.

Najciekawsze zapachy świec zapachowych – TOP 5

 1. Puder dla dzieci – YC Baby Powder: zapach dziecięcego pudru.
 2. Miękki koc – YC Soft Blanket: łączy w sobie zapachy cytrusów, wanilii oraz ciepłego bursztynu.
 3. Ciepły letni dzień na różowych piaskach: YC Pink Sands, to niebanalny zapach który po zapalanie roztacza słodkie aromaty drzewa cytrusowego, różowych kwiatów oraz wanilii.
 4. Czysta bawełna – YC Clean Cotton: zapach schnącej w ciepłym słońcu świeżo wypranej bawełny, który zawiera aromat białych kwiatów, trawy z lekką nutą cytryny.
 5. Słodkie, korzenne aromaty cynamonu i goździków, zapalonej świecy YC Cinamon Stick, idealnie rozgrzewają zmysły w chłodny zimowy wieczór.

A może świeca z drewnianym knotem?

Popularne świece WoodWick w Komputronik.pl

Co zamiast świeczki zapachowej?

Jeśli szukasz zapachu do domu w innej postaci niż świeczka, w ofercie Yankee Candle znajdziesz również pałeczki zapachowe.

Pałeczki zapachowe Yankee Candle

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (8 głosów)

Czytaj więcej