Jaki zegarek wodoszczelny kupić? Najlepsze zegarki do pływania

Kojarzą się głównie z bieganiem i fitnessem, ale smartwatche i zegarki sportowe doskonale sprawdzają się też podczas pływania w basenie czy na wodach otwartych. Monitorują treningi w wodzie i pomagają osiągać coraz lepsze rezultaty – są idealnym gadżetem zarówno dla amatorów pływania, jak i dla sportowców czy triathlonistów. Oczywiście tego typu zegarki muszą spełniać pewne cechy, odpowiednie dla tej aktywności. I nie chodzi tu tylko o wodoszczelność.

Podpowiadamy jakie są aktualnie najlepsze modele dla miłośników pływania. Pomożemy Ci zdecydować, jaki zegarek wodoszczelny jest dziś warty zakupu. Zachęcamy także do sprawdzenia naszego Rankingu zegarków sportowych, w których znajdziesz najnowsze modele, posiadające zarówno odpowiednią wodoszczelność, jak i tryb pływania.


Najlepsze zegarki sportowe i smartwatche z funkcją pływania


Ranking zegarków do pływania

Zegarek do pływania damski: Polar Ignite 3

Polar Ignite 3 to niedrogi, wodoodporny zegarek sportowy dla osób o mniejszych wymaganiach, pływających raczej sporadycznie. Mimo to jest w stanie automatycznie wykrywać styl pływacki, czego jego poprzednicy nie oferowali. Mierzy tempo, ruchy, dystans i tętno, jak również czas odpoczynku. Spełnia najniższą klasę wodoszczelności (3ATM), ale można w nim bezpiecznie trenować na basenie czy w otwartym akwenie (np. jezioro). Dzięki temu, że jest lekki i elastyczny, w żaden sposób nie przeszkadza podczas pokonywania kolejnych metrów w wodzie.

Polar Ignite 3 to także popularny zegarek rowerowy, który znajdziemy w rankingu najlepszych zegarków na rower.


Jak wybrać zegarek do pływania?

Jaki zegarek do pływania wybrać? Cóż, odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od tego, czego potrzebujesz. Zegarki sportowe różnią się bowiem od siebie zarówno klasą wodoszczelności, jak i trybami sportowymi, funkcjami oraz sposobem pomiaru aktywności. Inny model będzie odpowiedni dla osoby, która pływa okazjonalnie – na przykład tylko na wczasach, a inny dla osoby regularnie trenującej na basenie.

Jedne modele obsługują tylko pływanie na basenie, inne także w otwartych akwenach.

Wybierając zegarek pływacki, zwróć uwagę czy oferuje odpowiednie tryby treningowe. Jeśli ci na tym zależy, sprawdź też czy wybrany model jest w stanie:

  • monitorować tętno pod wodą,
  • automatycznie wykrywać styl pływacki,
  • mierzyć czas aktywności i odpoczynku,
  • liczyć baseny i wymachy.

Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na…

Klasy wodoszczelności w zegarkach sportowych

Wodoszczelność zegarków jest opisywana za pomocą klas. Podział przedstawia się następująco:

  • 3ATM / 30m – w takim zegarku możesz bez obaw pływać na standardowych basenach,
  • 5ATM / 50m – w takim zegarku możesz aktywnie pływać na basenie sportowym,
  • 10ATM / 100m – w takim zegarku możesz pływać na basenie (i skakać do niego) oraz w otwartej wodzie, a nawet nurkować bez akwalungu,
  • 20ATM / 200 m – w takim zegarku możesz pływać na basenie i w otwartej wodzie oraz nurkować z akwalungiem.

A może opaska do pływania?

Co lepiej wybrać? Zegarek do nurkowania ma zazwyczaj więcej funkcji niż opaski (np. interwały, plany treningowe, pomiar częstotliwości ruchów, komputer nurkowy), wyświetlacz jest większy (tym samym łatwiejszy w obsłudze pod wodą), a bateria wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu. Z drugiej strony smartwatch do pływania będzie cięższy i droższy. Opaski sportowe są ciekawą alternatywą dla osób, które nie dysponują dużym budżetem.

Z pewnością smartwatch na basen bardziej przyda się osobie, która chce monitorować i poprawiać wyniki. Opaska to urządzenie przede wszystkim dla początkujących, rozpoczynających przygodę z pływaniem.

Przejdź do poradnika: Co to jest smartband? Jak wybrać opaskę sportową?


Popularne opaski sportowe w sklepie


Zegarek sportowy do pływania – czy warto?

Kiedy wybrać zegarek sportowy lub smartwatch do pływania? Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże ci dokładnie monitorować, planować i optymalizować treningi, to wybierz któryś ze smartwatchów lub zegarków sportowych.

Kiedy wybrać opaskę sportową do pływania? Jeśli trenujesz w inny sposób, a na basen chodzisz od czasu do czasu, postaw na opaskę. W tej kategorii również wybór jest niemały. Zobacz: Ranking najczęściej kupowanych smartbandów.


Zdjęcie główne: Polar

 

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (3 głosy)

Czytaj więcej