Jaki zegarek wodoszczelny kupić? Najlepsze zegarki do pływania

10.02.2023 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kojarzą się głównie z bieganiem i fitnessem, ale smartwatche i zegarki sportowe doskonale sprawdzają się też podczas pływania w basenie czy na wodach otwartych. Monitorują treningi w wodzie i pomagają osiągać coraz lepsze rezultaty – są idealnym gadżetem zarówno dla amatorów pływania, jak i dla sportowców czy triathlonistów. Oczywiście tego typu zegarki muszą spełniać pewne cechy, odpowiednie dla tej aktywności. I nie chodzi tu tylko o wodoszczelność.

Podpowiadamy jakie są aktualnie najlepsze modele dla miłośników pływania. Pomożemy Ci zdecydować, jaki zegarek wodoszczelny jest dziś warty zakupu.

Spis treści:

Jak wybrać zegarek do pływania?

Jaki zegarek do pływania wybrać? Cóż, odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od tego, czego potrzebujesz. Zegarki sportowe różnią się bowiem od siebie zarówno klasą wodoszczelności, jak i trybami sportowymi, funkcjami oraz sposobem pomiaru aktywności. Inny model będzie odpowiedni dla osoby, która pływa okazjonalnie – na przykład tylko na wczasach, a inny dla osoby regularnie trenującej na basenie.

Jedne modele obsługują tylko pływanie na basenie, inne także w otwartych akwenach.

Wybierając zegarek pływacki, zwróć uwagę czy oferuje odpowiednie tryby treningowe. Jeśli ci na tym zależy, sprawdź też czy wybrany model jest w stanie:

  • monitorować tętno pod wodą,
  • automatycznie wykrywać styl pływacki,
  • mierzyć czas aktywności i odpoczynku,
  • liczyć baseny i wymachy.

Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na…

Klasy wodoszczelności w zegarkach sportowych

Wodoszczelność zegarków jest opisywana za pomocą klas. Podział przedstawia się następująco:

  • 3ATM / 30m – w takim zegarku możesz bez obaw pływać na standardowych basenach,
  • 5ATM / 50m – w takim zegarku możesz aktywnie pływać na basenie sportowym,
  • 10ATM / 100m – w takim zegarku możesz pływać na basenie (i skakać do niego) oraz w otwartej wodzie, a nawet nurkować bez akwalungu,
  • 20ATM / 200 m – w takim zegarku możesz pływać na basenie i w otwartej wodzie oraz nurkować z akwalungiem.

Jeśli szukasz zegarka sportowego do biegania, kolarstwa lub na siłownię, zobacz więcej porad oraz ranking najlepszych zegarków sportowych 2022 >

Ranking zegarków do pływania

Zegarek do pływania damski: Polar Ignite 3

Polar Ignite 3 to niedrogi, wodoodporny zegarek sportowy dla osób o mniejszych wymaganiach, pływających raczej sporadycznie. Mimo to jest w stanie automatycznie wykrywać styl pływacki, czego jego poprzednicy nie oferowali. Mierzy tempo, ruchy, dystans i tętno, jak również czas odpoczynku. Spełnia najniższą klasę wodoszczelności (3ATM), ale można w nim bezpiecznie trenować na basenie czy w otwartym akwenie (np. jezioro). Dzięki temu, że jest lekki i elastyczny, w żaden sposób nie przeszkadza podczas pokonywania kolejnych metrów w wodzie.

Polar Ignite 3 to także popularny zegarek rowerowy, który znajdziemy w rankingu najlepszych zegarków na rower 2023.


Profesjonalny zegarek sportowy do pływania: Suunto 9

Jeśli pływasz regularnie i chcesz nie tylko śledzić parametry, ale też poprawiać swoje wyniki, to postaw na Suunto 9. To sportowy zegarek na basen, rejestrujący tętno podczas pływania, monitorujący tempo pływania oraz liczbę i typ pociągnięć ramion. Także ich wydajność – SWOLF. Liczy czas pływania, jak również okrążenia i długości basenu. Spełnia wymogi klasy 5ATM i jest wykonany tak solidnie, że zdecydowanie możesz na nim polegać w każdej sytuacji. Możesz też być pewny co do precyzji dokonywanych pomiarów. Zegarek pozwala na śledzenie ćwiczeń przez 120 godzin! Ten model wykonano z myślą o długich, wyczerpujących treningach – będzie doskonały dla sportowców, nie tylko amatorów. Pozwala na zanurzenie aż do 100 metrów, ma także ponad 80 trybów sportowych.


Zegarek do pływania na wodach otwartych: Garmin Instinct 2

Godny polecenia jest również Garmin Instinct 2. Jest to zegarek dla pływaka, trenującego i na basenie, i na otwartym akwenie. Potrafi samodzielnie wykryć styl klasyczny, motylkowy czy grzebietowy. Następnie liczyć wymachy i dystans oraz monitorować tempo, częstotliwość ruchów i spalanie kalorii. Oferuje także specjalne treningi pływackie, pozwalające zwiększać efektywność i poprawiać swoje wyniki. Spełnia wymogi amerykańskiej normy wojskowej 810. Niestraszne są mu skrajne temperatury, wstrząsy i zbiorniki wodne o głębokości do 100 metrów.

Dostępny jest także w wersji Garmin Instinct 2 Solar,  Garmin Instinct 2S oraz Garmin Instinct 2s Solar


Zegarek do pływania zliczający dystans: Garmin Forerunner 45

Subtelny i stylowy Garmin Forerunner 45 to z kolei zegarek damski. Wodoszczelny z klasą 5ATM i w pełni funkcjonalny podczas treningów na basenie. Mierzy tętno pod wodą, monitoruje styl pływania, liczbę wymachów i długości basenów, oraz oferuje treningi pływackie. Pozwala również na prowadzenie dziennika ćwiczeń. Dzięki temu widzisz jakie  dokonujesz postępy i wiesz co robić, by osiągać jeszcze lepsze rezultaty. To zdecydowanie model warty uwagi.


Tani smartwatch do pływania: Huawei Watch GT 2

Na koniec mamy dla ciebie smartwatch wodoodporny Huawei Watch GT 2. Ten zegarek z powodzeniem może być twoim kompanem na co dzień, ale to też praktyczny gadżet sportowy na basen. Na liście jego funkcji odnajdujemy monitorowanie efektywności SWOLF, dystansu i prędkości pływania, spalania kalorii oraz pulsu w czasie rzeczywistym –  także pod wodą. Dodajmy jeszcze, że jego konstrukcja jest wodoszczelna w klasie 5ATM. Pamiętaj tylko, by wybrać wariant z paskiem innym niż skórzany, bo ten nie nadaje się do pływania.

Zobacz poradnik: Wszystko, co musisz wiedzieć o smartwatchach


A może opaska do pływania?

Alternatywą dla smartwatcha czy zegarka sportowego może być smartband do pływania. Taki gadżet nie oferuje aż tak dużej funkcjonalności jak wcześniej wspomniane urządzenia, ale przy okazjonalnym pływaniu sprawdzi się jak najbardziej. To też dobra opcja, gdy masz mocno ograniczony budżet, jako że opaski są zdecydowanie tańsze niż zegarki. Przejdź do poradnika: Co to jest smartband? Jak wybrać opaskę sportową?

Popularne opaski sportowe w Komputronik.pl

Zegarek sportowy do pływania – czy warto?

Kiedy wybrać zegarek sportowy lub smartwatch do pływania? Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże ci dokładnie monitorować, planować i optymalizować treningi, to wybierz któryś ze smartwatchów lub zegarków sportowych.

Kiedy wybrać opaskę sportową do pływania? Jeśli trenujesz w inny sposób, a na basen chodzisz od czasu do czasu, postaw na opaskę. W tej kategorii również wybór jest niemały. Zobacz: Ranking najczęściej kupowanych smartbandów.


Wszystkie zegarki sportowe i smartwatche z funkcją pływania

Zdjęcie główne: Polar

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj więcej