Windows 11 Pro vs Home – który wybrać? Jakie są różnice?

Na rynku jest wiele różnych systemów – łatwo się w nich zgubić, szczególnie gdy ma się laptop lub komputer bez zainstalowanego oprogramowania. Jeżeli zastanawiasz się, który Windows wybrać, warto zapoznać się z najnowszym Windows 11. Jest najbardziej dopracowany pod kątem bezpieczeństwa oraz płynności działania, a na dodatek jeszcze przez lata będzie otrzymywał wsparcie od Microsoft. Są dwie wersje tego systemu, który więc wybrać? Przedstawiamy artykuł Windows 11 Pro vs Home – z niego dowiesz się, który Windows jest najlepszy dla jakiego użytkownika.

Podpowiadamy jaki system wybrać do jakiego użytkownika i do jakich zastosowań, by cieszyć się nieograniczonymi możliwościami i by móc je w pełni wykorzystać.

Windows 11 to w 2024 najlepszy wybór

Niektórzy z nas wciąż wzdychają z nostalgią, myśląc o Windows 7. System jednak już dawno stracił wsparcie Microsoftu, przez co większa część użytkowników musiała zdecydować się na instalację Windows 10. Podobnie jak w przypadku 7, przesiadka na nowszą wersję w 2024 budzi niechęć i kontrowersje. Wynika to nie tylko z przyzwyczajenia do danego systemu, ale także z bardzo dobrych opinii o Windows 10. Po co więc zmieniać coś, co jest dobre?

Głównie dlatego, że nowe jest jeszcze lepsze. Windows 11 został mocno ulepszony – od początku roku 2022 nowa wersja systemu została udostępniona dostępna za darmo dla każdego użytkownika Windows 10. Mowa tu nie tylko o odświeżeniu wizualnym, ale także o dopasowaniu nowego oprogramowania do najnowszych technologii. Windows 11 ma możliwość uruchamiania aplikacji przeznaczonych na system Android, a Microsoft postawił także na mocną integrację systemu z Teams. Windows 11 jest po prostu wydajny, nowoczesny i bezpieczniejszy, jak każda nowsza wersja w przypadku Microsoftu. Dodatkowo wsparcie dla Windows 10 kończy się 14 października 2025 według zapowiedzi.

Przeczytaj: Windows 11 – czy warto?

Windows 11 Home vs Pro

Windows 11 Pro vs Home – czym się różnią?

W przeciwieństwie do Windows 10, Windows 11 wypuścił dwie wersje: Pro oraz Home. Jak same nazwy wskazują, Pro przeznaczony jest dla użytkowników wymagających, a Home: do użytku domowego. Czym tak naprawdę się od siebie różnią?

Jedną z różnic, którą można wyróżnić między tymi dwiema wersjami, jest korzystanie z pulpitu zdalnego oraz wirtualizacja. Windows 11 Home nie współpracuje z oprogramowaniem Hyper-v oraz rozszerzeniem Windows Sandbox. Pozwalają one na uruchamianie aplikacji w odizolowanym miejscu na komputerze, by nie dopuścić do wycieku danych czy uszkodzenia komputera, które może wywołać złośliwe oprogramowanie. Oprócz tego w wersji Home nie będziesz w stanie uruchomić pulpitu zdalnego (czyli zdalne połączenie z komputerem, z którego często korzystają firmy).

Główną różnicą jednak jest maksymalna ilość RAM i procesorów. Home obsługuje jeden procesor o max 64 rdzeniach, z kolei Pro – dwa o 128 na każdy procesor. Dodatkowo Pro obsługuje 2 TB pamięci, a Home tylko 128 GB.

Są to jednak różnice, które mają znaczenie dla właścicieli firm – w przypadku potrzeb domowych Windows 11 Home będzie więcej niż wystarczający.

Microsoft Windows – wciąż najpopularniejszy system operacyjny

Wciąż około 9 na 10 komputerów na świecie ma zainstalowany jeden z systemów operacyjnych Microsoft Windows. Są one wielofunkcyjne i kompatybilne z nowoczesnymi urządzeniami. Na szczególną uwagę zasługują wspólne dla Home i Pro funkcje, które zwiększają wygodę użytkowania zarówno laptopów, jak i komputerów stacjonarnych.

  • Windows Defender – ten program antywirusowy skutecznie chroni przed wirusami oraz cyberatakami, zapewnia także wielofunkcyjność dzięki przeglądarce internetowej, odtwarzaczowi multimedialnemu, notatnikowi oraz prognozie pogody i wiadomościom.
  • Windows Hello – to funkcja błyskawicznego logowania się do systemu z użyciem kamery do rozpoznawania twarzy oraz czytnika linii papilarnych.
  • Windows Ink – umożliwia szybkie tworzenie i zapisywanie notatek z użyciem pióra, a także edycję dokumentów w kompatybilnych aplikacjach Microsoft Office.
  • Oś czasu – historia aktywności na komputerze, synchronizowana między różnymi urządzeniami – umożliwia błyskawiczne wznowienie przerwanej pracy
  • Skupienie – to zarządzenie powiadomieniami i możliwość ustawienia tzw. godzin ciszy, podczas których nie przychodzą powiadomienia
  • Wirtualne pulpity – umożliwia grupowanie okien różnych aplikacji i łatwiejszą organizację pracy – pozwala np. na dzielenie zadań.

Windows 11 Pro vs Home – który najlepszy do gier, a który do pracy?

Jeśli chodzi o gry, to sprawdzi się tutaj zarówno wersja Pro, jak i Home. Windows 11 Pro i Home mają program Xbox Play Anywhere – wystarczy kupić jeden egzemplarz, by cieszyć się tą samą grą na pececie i konsoli Xbox. Do nauki oraz multimediów najlepiej wybrać tańszą opcję, czyli Windows 11 Home. System jest na tyle zaawansowany, że spokojnie poradzi sobie z każdym domowym wyzwaniem.

W przypadku domowego biura czy też rozwiązań dla firm najbardziej optymalnym wyborem będzie Windows 11 Pro – głównie ze względu na dedykowane firmom funkcje, których nie ma w wersji Home. Mowa tu w szczególności o Bitlocker, WIP czy obsłudze Active Directory oraz Azuce Active Directory i, oczywiście, regularnych update’ach dla firm.

Windows 11 OEM i BOX – co to znaczy?

OEM lub BOX to określenie licencji. OEM najczęściej spotyka się w przypadku laptopów, na których już jest zainstalowany system. W przypadku OEM nie otrzymujesz specjalnej płyty instalacyjnej, nie możesz więc zainstalować go na innym urządzeniu.

W przypadku BOX dostajesz płytę, dzięki której będziesz mógł instalować Windows 11 na innych urządzeniach.


Mogą Cię zainteresować:

 

Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (23 głosy)

Czytaj więcej