Czy warto było czekać na Windows 11? Wszystko o nowym systemie Microsoftu

Oficjalna premiera Windowsa 11 już za nami, więc mogą z niego korzystać wszyscy użytkownicy. Microsoft jest wydawcą najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów osobistych (i nie tylko) na świecie. Różne wersje ich flagowego oprogramowania miały opinie mniej lub bardziej udanych. A teraz po raz kolejny nadeszła jego nowa odsłona. Do której grupy Windows Sun Valley, czy raczej 11, będzie zaliczany, oraz czy warto na niego czekać? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie już teraz.

Zobacz także: Co to jest Windows 10X? Nowy system operacyjny – kiedy i dla kogo?

Premiera Windows 11? Tak i… nie

Po sześciu latach od premiery Windows 10 gigant z Redmont zapowiedział kolejną wersję „okienek”. 24 czerwca podczas konferencji zaprezentowana została najnowsza odsłona Windowsa, przed prezentacją nosząca roboczą nazwę Sun Valley.

Jak się później okazało, miała to być zapowiedź nie aktualizacji, ale całkiem nowej wersji systemu – Windows 11.

Microsoft już przed oficjalną premierą uchylił rąbka tajemnicy i udostępnił niewiele mówiące zrzuty ekranu nowego systemu. Początkowo snute były domysły, czy konferencja przedstawi aktualizację dziesiątki, czy nową wersję systemu. Wydaje się, że obydwie odpowiedzi są w pewnym sensie poprawne.

Uczestnicy programu Windows Insider dla testerów jako pierwsi mogli instalować nowy system, który na pierwszy rzut oka… wydaje się nakładką graficzną na wysłużoną już „dziesiątkę”.

Przejście z Windows 10 na Windows 11 – czy ma to sens?

Windows 10 już od sześciu lat jest rozwijany i to w całkiem dobrym kierunku. Zobacz: Jaki Windows wybrać? Windows 10 Home czy Pro? Choć od jego premiery minęło już trochę czasu, a design systemu w tym czasie nie zmieniał się radykalnie, wciąż jest on świeży i lubiany przez użytkowników.

Pomimo tego, Microsoft zdecydował się na duże odświeżenie systemu nadchodzącą „aktualizacją”.

Już 5 października 2021 roku, każdy zainteresowany będzie mógł z bliska spojrzeć na Windows 11.

Od początku roku 2022 nowa wersja systemu będzie dostępna za darmo dla każdego użytkownika Windows 10.

Kolejna aktualizacja i jednocześnie całkiem nowa wersja systemu

Co więcej, najnowsze wydanie będzie można jedynie wypróbować. Przez 10 dni każdy będzie miał możliwość powrotu do „dziesiątki”.

A co jeśli zrezygnujesz z przejścia z Windows 10 na 11?

Windows 10 czy 11

Decydując się na to, należy pamiętać, że wsparcie dla Windows 10 kończy się 14 października 2025. Po tej dacie nasz ulubiony system przestanie być aktualizowany. W tym przestaną być wydawane dla niego łatki bezpieczeństwa.

Ile kosztuje Windows 11?

Ile za nowe dzieło Microsoftu będzie musiał zapłacić użytkownik nieposiadający „dziesiątki”? W tym miejscu możemy opierać się tylko na domysłach. Analizując aktualne ceny systemów w zależności od wersji wartość, licencji na jedenastkę będzie oscylować pomiędzy 549 (wersja Home) a 749 zł (Windows 11 Pro).

Najczęstszym sposobem wejścia w posiadanie nowego systemu będzie zakup nowego laptopa z Windows 11 już zainstalowanym na dysku. W zależności od przeznaczenia sprzętu będzie to wersja dla użytkowników domowych lub laptop z preinstalowanym Windows 11 Pro.

Czy to mi pójdzie? Wymagania systemowe do Windows 11

Znamy wymagania sprzętowe.

Aby wystartować z nowym systemem Windows 11 będziemy potrzebowali komputera z 64-bitowym procesorem z co najmniej dwoma rdzeniami o taktowaniu nie mniejszym niż 1GHz.

Co ważne, Windows przestaje wspierać 32-bitowe procesory. Do poprawnego działania, oprócz procesora, wymagane będzie co najmniej 4 GB pamięci RAM i minimum 64 GB pamięci trwałej.

Istotne jest również, że do konfiguracji wersji HOME konieczne będzie połączenie z Internetem i konto Microsoft.

Obowiązkowy moduł TPM 1.2 lub 2.0

Poza tym jest jeszcze jedno wymaganie wzbudzające kontrowersję. Mianowicie urządzenie, na którym działać będzie Windows 11 musi być wyposażone w moduł TPM 1.2 lub 2.0.

  • Umożliwia on korzystanie z zaawansowanych funkcji szyfrujących, co dobrze świadczy o standardach bezpieczeństwa nadchodzącego systemu.
  • Z drugiej strony dyskwalifikuje to część starszych komputerów.

Na oficjalnej stronie Microsoft możesz sprawdzić, czy Twój komputer spełnia wymagania. Wystarczy, że skorzystasz z narzędzia PC Health Check.

UWAGA! Program twierdzi, że nie możesz zainstalować Windowsa 11? Bez paniki! Prawdopodobnie masz wyłączony TPM. Włączysz go w Biosie w odpowiedniej zakładce z zabezpieczeniami.

Windows 11 – zmiany, zmiany, zmiany i…

Skoro wiemy już, kto będzie mógł pozwolić sobie na nowego Windowsa, zastanówmy się nad tym czy warto? Jak bardzo zmienił się nowy system względem poprzednika? Co tym razem Microsoft przygotował dla swoich użytkowników? Zmian i nowości jest naprawdę sporo.

Odświeżenie wizualne

Przede wszystkim system został odświeżony wizualnie. Zmiany te nie są rewolucyjne, ale znaczne. Od teraz okna systemu będą charakteryzowały się zaokrąglonymi rogami oraz ładną spójną kolorystyką, wspomaganą dobrze wyglądającymi efektami przeźroczystości. Przewodnie kolory będziemy mogli wybierać spośród przygotowanych szablonów.

Pasek zadań i menu start

Windows 11 premiera

Kolejną istotną zmianą jest zmiana położenia ikon na pasku zadań oraz przycisku menu Start. Od teraz cały zestaw przycisków umieszczony został w środkowej części paska.

Istotną zmianą jest również nowe menu start. Nie będzie ono miało już więcej kafelków. Ma być ono modułem pojawiającym się w środkowej części ekranu.

Inne zmiany:

  • Zmieni się również wygląd szybkich akcji oraz centrum powiadomień.
  • Odświeżony zostanie Microsoft Store,
  • Z systemu usunięty będzie Skype.

Nowości w Windows 11

Wygląd to nie wszystko. Windows 11 przyniesie o wiele więcej nowości. Warta zainteresowania jest zwłaszcza jedna z nich, mianowicie:

możliwość uruchamiania aplikacji przeznaczonych na system Android.

Oprócz tego, system postawi na mocną integrację z Teams, co w dobie pandemii z pewnością ma swoje uzasadnienie.

Windows 11 i Teams

Ta wersja ma również oferować lepszą optymalizację dla gier oraz platformy Xbox, która umożliwi rozszerzanie i zarządzanie swoją biblioteką.

Windows 11 gry

Windows 11 – warto czy nie warto?

Od ponad 20 lat większość użytkowników komputerów osobistych korzysta z Windowsa. Pomimo pewnych pomyłek, systemy Microsoft raczej się broniły. Nie wydaje się, żeby 11 miała być kolejną znienawidzoną wersją Windows, tak jak Vista czy Windows 8.

Według mnie będzie to system na miarę naszych czasów – wydajny, nowoczesny i po prostu cieszący oko.

Jedyna obawa, czy zostanie odpowiednio zoptymalizowany. Jeśli tak, może się okazać tym, na co wielu wciąż czeka – naprawdę uniwersalnym i przyjaznym systemem, który godnie zastąpi lubianą „dziesiątkę”.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Łukasz Stachurski
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.4/5 (20 głosów)

Czytaj więcej