Windows 10 Pro – najważniejsze informacje i cechy

Niezależnie od tego, czy komputer służyć ma do prostej pracy biurowej, profesjonalnych zastosowań, czy zabawy, liczymy na największą uniwersalność, intuicyjność obsługi i funkcjonalność, stawiając na najnowszy system operacyjny Microsoft. Nawet wtedy jednak pozostaje dylemat, czy wybrać Windows 10 Pro czy Home? Ten pierwszy ma kilka dodatkowych cech, za które trzeba nieco więcej zapłacić, ale w wielu przypadkach warto się na to zdecydować. Co konkretnie cechuje wersję PRO i dla kogo będzie ona lepsza niż HOME?

Spis treści

  • Dla kogo Windows 10 Pro?
  • Wymagania sprzętowe Windows 10 Pro
  • Najważniejsze zalety Windows 10 Pro
  • Podsumowanie – którą wersję Windows wybrać?

Dla kogo Windows 10 Pro?

Zacznijmy od tego, że Windows 10 to system operacyjny, który obecnie działa szybko, zapewnia dobre bezpieczeństwo, jest intuicyjny w obsłudze, cechuje się kompatybilnością z większością nowych technologii i peryferiów. Mają go za co docenić zatem zwykli użytkownicy czy gracze, ale też osoby, dla których komputer to głównie narzędzie pracy. To właśnie z myślą o nich przygotowana została wersja Windows Pro.

Krótko mówiąc, edycja Pro to przede wszystkim dobry wariant systemu Windows 10 dla firm i szeroko pojętych profesjonalistów.

Gwarantuje jeszcze lepszą ochronę danych oraz dostęp do funkcji pozwalających znacznie efektywniej realizować służbowe obowiązki – jakiekolwiek by one nie były. Zapewnia też większą kontrolę nad systemem, a więc jest odpowiednim rozwiązaniem do prowadzenia biznesu lub świadomych użytkowników komputera.

Najczęściej kupowane laptopy z Windows 10 Pro dla firm

Wymagania sprzętowe Windows 10 Pro

Zanim zaprezentujemy porównanie wersji Windows 10, skoncentrujmy się na wymaganiach, jakie obecnie powinien spełniać sprzęt, by wersja Pro mogła zostać zainstalowana na komputerze. Niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny czy laptop, na jego pokładzie muszą znajdować się przynajmniej takie komponenty:

Minimalne wymagania dla Windows

  • procesor o częstotliwości co najmniej 1GHz,
  • 2GB pamięci RAM (dla wersji 64-bitowej) lub 1GB dla wersji 32-bitowej,
  • 20GB miejsca na dysku (dla wersji 64-bit) lub 16GB dla wersji 32-bit, (realnie minimalny dysk to 32GB)
  • karta graficzna obsługująca DirectX 9.

Do korzystania z systemu Windows 10 potrzebny jest również ekran obsługujący rozdzielczość 800×600 pikseli, a więc praktycznie dowolny monitor lub wyświetlacz w laptopie.

Jak widać, nie są to szczególnie wysokie wymagania sprzętowe i nawet starsze komputery powinny być wystarczająco „mocne”, by system Windows 10 mógł zostać na nich zainstalowany. Oczywiście na takim sprzęcie Windows 10 nie będzie działać szybko i płynnie, dopiero wydajniejszy sprzęt pozwoli cieszyć się płynniejszą pracą, o czym warto pamiętać szczególnie wtedy, gdy priorytetem jest wielozadaniowość.
Windows 10 Pro

Najważniejsze zalety Windows 10 Pro

Windows 10 Pro to system operacyjny, który zawiera wszystkie funkcje dostępne w wersji Home, oraz szereg dodatkowych narzędzi i technologii. Oznacza to, że bez najmniejszych problemów można z niego korzystać także po pracy, na przykład w celach rozrywkowych. Przejdźmy jednak do konkretów, czyli tego, co zarezerwowano dla użytkowników PRO.

W przypadku systemu Windows 10 Pro najważniejsze zalety związane są przede wszystkim ze sferą biznesową. Wśród funkcji, które są dostępne dopiero w tej wersji „okienek”, odnajdujemy między innymi ustalanie zasad grup czy przyłączanie do domeny (włącznie z usługą Azure Active Directory), co ułatwia korzystanie z sieciowych plików, serwerów czy drukarek.

Uzyskiwanie dostępu do plików lokalnych, czy też pomoc w naprawach lub konfiguracji na odległość, to możliwości stające otworem dzięki obsłudze funkcji pulpit zdalny w systemie Windows 10 Pro. Z kolei funkcja Hyper-V dla klienta ułatwia tworzenie i korzystanie z maszyn wirtualnych.

Z myślą o tej konkretnej grupie użytkowników w wersji Pro dostępny jest także specjalny Sklep Windows dla firm. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze usługa Windows Update dla firm, która pozwala na odroczenie aktualizacji i tym samym uchronienie się przed komplikacjami, jakie występują czasem po aktualizacji systemu, a które w przedsiębiorstwach mogłyby doprowadzić do katastrofy.
(*warto zaznaczyć, że odroczenie można również osiągnąć korzystając z dodatkowych aplikacji tweakujących Windows, ale na komputerach firmowych nie zawsze jest to bezpieczne i dopuszczalne przez dział IT)

Do licznych zabezpieczeń dostępnych dla wszystkich użytkowników Windows 10 (na przykład Windows Hello, Windows Defender czy Zaufany rozruch), w wersji Pro dochodzi jeszcze funkcja BitLocker. Jest to rozwiązanie, które pomaga chronić dane poprzez szyfrowanie i zarządzanie opcjami bezpieczeństwa. Innymi słowy, oznacza możliwość strzeżenia dostępu do dysków, katalogów lub nawet pojedynczych plików.

Podsumowanie – którą wersję Windows wybrać?

Czas odpowiedzieć więc sobie na pytanie, który Windows 10 lepszy będzie dla przedsiębiorcy, profesjonalisty, gracza, studenta oraz zwykłego użytkownika. Otóż w większości przypadków licencja „domowa” powinna okazać się w zupełności wystarczająca.

Zatem na pytanie, czy lepiej wybrać Windows Pro czy Home do gier, do nauki albo po prostu „na co dzień” – odpowiedź brzmi: wystarczy „Home”, ponieważ po pierwsze jest tańszy, a po drugie oferuje dokładnie ten sam zestaw funkcji podstawowych, organizacyjnych, gamingowych i multimedialnych, co wersja PRO.

Jeśli jednak odniesiemy to do profesjonalisty lub przedsiębiorcy, to trzeba wskazać na wariant Pro, zapewniający większą kontrolę, wyższy poziom bezpieczeństwa i wiele różnych funkcji wspomagających zarządzanie biznesem, oraz wykonywanie pracy, przede wszystkim tej związanej z IT.

Porównanie Windows 10 Home i Pro znajdziesz w poradniku: Jaki Windows wybrać?

Windows 10 Pro Windows  10 Home
Windows 10 Pro

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.