Windows 10 – poradnik użytkownika, wskazówki, konfiguracja

22.08.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

System Windows 10 przeszedł daleką drogę i po wielu aktualizacjach i ciągłym rozwoju, jest intuicyjny w obsłudze. Zdarzają się jednak problemy, których rozwiązanie jest nieco bardziej ukryte. W tym poradniku wyciągamy pomocną dłoń do użytkowników, którzy nie wiedzą jak usunąć hasło, wyłączyć kafelki w menu Start, uruchomić tryb awaryjny czy wyłączyć firewall.

Podpowiadamy – krok po kroku – co i jak należy zrobić, by osiągnąć sukces.

Polecamy także artykuł Jaki system operacyjny Microsoft Windows wybrać?

Najpopularniejsze problemy z Windows

Są takie problemy, które mają niemal wszyscy użytkownicy systemu Windows 10. Zebraliśmy je i wyjaśniamy, jak sobie z nimi poradzić. Z tego poradnika dowiesz się:

 • Jak usunąć hasło?
 • Jak wyłączyć kafelki?
 • Jak sprawdzić hasło WiFi?
 • Jak zmienić nazwę użytkownika?
 • Jak uruchomić tryb awaryjny?
 • Jak zmienić język?
 • Jak wyłączyć firewall?
 • Jak wejść do ustawień bios?
 • Jak przywrócić system do ustawień fabrycznych?
 • Co zamiast Movie Maker?

Słowem wstępu: PPM – prawy przycisk myszy, LPM – lewy.

Sprawdź również poradniki użytkownika, czyli Jak wyczyścić Windows 7? oraz Jak wyczyścić Windows 10? Poradnik

Jak usunąć hasło w Windows 10?

Korzystanie z hasła pozwala zabezpieczyć pliki przed niepowołanym dostępem. Jeżeli jednak komputer cały czas leży w domu i nikt poza nami nie ma do niego dostępu, to wpisywanie ciągu znaków za każdym razem, gdy chce się zalogować, może być męczące (i niepotrzebne). Jak więc wyłączyć hasło w Windows 10?

 1. Wciśnij Start
 2. Wpisz: netplwiz
 3. W oknie „Konta użytkowników”, które się otworzy, odznacz opcję „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”, a następnie…
 4. Kliknij „Zastosuj” i wpisz obecne hasło w kolejnym oknie

To wszystko – przy kolejnym uruchamianiu komputera, logowanie odbędzie się automatycznie, bez konieczności wprowadzania hasła. (Prosimy tylko pamiętać, by tak niezabezpieczonego komputera nie pozostawiać w miejscach publicznych).

windows 10 poradnik

Jak wyłączyć i włączyć kafelki?

W Windows 8 pojawiły się kafelki, co nie spodobało się wielu użytkownikom, dlatego też w Windows 10 są one opcjonalne. Krótko mówiąc: można się ich pozbyć. Nie ma jednak jednego cudownego przycisku, który zrobiłby to za nas – całą operację trzeba wykonać ręcznie, ale na szczęście zajmuje ona przeważnie zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Aby wyłączyć kafelki, należy kliknąć PPM na konkretny prostokąt i wybrać opcję „Odepnij od ekranu startowego” i kontynuować tak długo, aż znikną wszystkie. Następnie można też zmniejszyć szerokość menu Start (wystarczy najechać na prawą krawędź, przytrzymać i przeciągnąć w lewo).

A jeśli pozbyliśmy się kafelków w Windows 10 jak włączyć je ponownie (gdy zmienimy zdanie)? Wystarczy kliknąć PPM na aplikacji w Menu Start i wybrać opcję „Przypnij do ekranu startowego”.

windows 10 poradnik

Windows 10 – jak sprawdzić hasło WiFi?

Windows 10 pozwala łączyć się automatycznie z Internetem bezprzewodowym. To duży komfort, ale może zdarzyć się tak, że z tego powodu zapomnimy hasła, a tu przychodzi czas na konfigurację połączenia Wi-Fi w smartfonie czy telewizorze Smart TV.  Aby sprawdzić zapisane hasło do sieci, musisz wykonać następujące kroki:

 1. Kliknij PPM na ikonę sieci na pasku systemowym i wybierz „Otwórz centrum sieci i udostępniania”
 2. Wciśnij „Połączenie sieci bezprzewodowej („nazwa sieci”) po prawej stronie
 3. Włącz „Właściwości sieci bezprzewodowej”
 4. Wybierz drugą kartę (Zabezpieczenia)
 5. Zaznacz opcję „Pokaż znaki”, a wyświetli się hasło.

windows 10 poradnik

Jak zmienić nazwę użytkownika w Windows 10?

Jeśli korzysta się z systemu Windows 10 jak zmienić nazwę użytkownika? To zależy od tego, jakie to konto.

 1. Użytkownik lokalny: włącz menu Start, wpisz „Panel sterowania” i kliknij Enter, wybierz „Konta użytkowników”, raz jeszcze, a następnie uruchom opcję „Zmień swoją nazwę konta” – tam wpisz nową nazwę i zatwierdź zmianę.
 2. Administrator: wciśnij skrót klawiszowy Windows + X i z listy wybierz opcję „Wiersz polecenia (administrator)”. Następnie wklej ten kod (przy czym w miejsce „nazwa” wpisz nazwę, jaka cię interesuje) – wmic useraccount where name=’Administrator’ call rename name=’nazwa’ – zatwierdź Enterem.
 3. Konto Microsoft: włącz nową kartę w przeglądarce internetowej i wejdź na https://account.microsoft.com/account/, zaloguj się i z menu wybierz opcję „Twoje informacje”, a na wyświetlonej stronie kliknij „Edytuj nazwę”, wpisz, co chcesz i kliknij „Zapisz”.

Windows 10 – jak uruchomić tryb awaryjny?

Tryb awaryjny umożliwia rozprawienie się z różnymi problemami z komputerem. Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym? Oto sposób:

 1. Włącz menu Start i „Ustawienia”
 2. Wybierz „Aktualizacje i zabezpieczenia”, a następnie „Odzyskiwanie”
 3. W sekcji „Uruchamianie zaawansowane” włącz „Uruchom teraz”
 4. Komputer włączy się ponownie, a na ekranie pojawi się nowe okno, wybierz w nim: „Rozwiąż problemy” > „Opcje zaawansowane” > „Ustawienia uruchamiania” > „Uruchom ponownie”
 5. Następnie wciśnij 4 lub F4 albo 5 lub F5 (to tryb awaryjny z obsługa sieci).

windows 10 poradnik

Jak zmienić język systemu Windows 10?

Język systemu operacyjnego wybiera się podczas instalacji, ale nie oznacza to, że nie można go później zmienić. Aby tego dokonać, należy włączyć „Ustawienia” (skrót Windows + I), włączyć kategorię „Czas i język”, z menu po lewej wybrać „Region i język”, a następnie wcisnąć „Dodaj język”. Wyświetli się lista, z której należy wybrać interesujący nas język.

Pobieranie powinno rozpocząć się automatycznie, a jeśli tak się nie stanie, kliknij LPM na danym języku i wybierz „Opcje”, a następnie „Pobierz”. Po kliknięciu LPM pojawi się również możliwość ustawienia wybranego języka jako domyślny (lub usunięcia, jeśli nie jest już potrzebny).

windows 10 poradnik

Jak wyłączyć firewall – zaporę ogniową?

Zapora ogniowa (firewall) to istotny element systemu, który zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, dlatego też zaleca się, by pozostawała aktywna. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu występuje potrzeba, by ją wyłączyć, to można to zrobić w następujący sposób:

 1. Włącz menu Start
 2. Wyszukaj i uruchom „Windows Defender Security Center”
 3. Z menu po lewej stronie wybierz „Zapora i ochrona sieci”
 4. Wybierz swoją sieć po prawej stronie, kliknij LPM, a następnie przełącz opcję w sekcji „Zapora systemu Windows” i zatwierdź zmianę.

Warto pamiętać, by po wykonaniu zadania, w którym przeszkadza firewall, ponownie go aktywować – dla bezpieczeństwa.

Jak wejść do ustawień BIOS?

Aby wejść do ustawień BIOS, należy włączyć menu Start, otworzyć „Ustawienia” i wybrać kategorię „Aktualizacje i zabezpieczenia”. Następnie włączyć „Odzyskiwanie” i w sekcji „Uruchamianie zaawansowane” wybrać „Uruchom teraz”.

Po ponownym uruchomieniu z ekranu wyboru opcji wybierz „Rozwiąż problemy”, wejdź w opcje zaawansowane i wybierz interesującą cię opcję.

Jak przywrócić system Windows 10 do ustawień fabrycznych?

Przywracanie ustawień fabrycznych w systemie Windows 10 nie jest szczególnie skomplikowane, a pozwala wyraźnie przyspieszyć działanie komputera. Zanim się go dokona warto jednak zrobić kopię zapasową (albo poprzez przekopiowanie najważniejszych plików na zewnętrzny nośnik pamięci, albo też korzystając z narzędzia, które znajdziesz w „Ustawienia” > „Aktualizacje i zabezpieczenia” > „Kopia zapasowa”).

Aby przywrócić system do ustawień fabrycznych:

 1. Włącz menu Start
 2. Wyszukaj i uruchom „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”
 3. Wybierz opcję „Rozpocznij” w głównym obszarze ustawień.
 4. Zdecyduj się na jedną z opcji: możesz zachować swoje dokumenty, zdjęcia i inne pliki albo też pozbyć się wszystkiego (co da najlepsze rezultaty)
 5. Kliknij LPM opcję, która cię interesuje, a proces się rozpocznie

windows 10 poradnik

Co zamiast Movie Maker?

Microsoft wykończył swój darmowy edytor wideo. Czy jest jakaś dobra alternatywa dla Movie Maker? Jest kilka, ale każdy z tych programów ma takie lub inne ograniczenia. Najlepiej więc samodzielnie sprawdzić poszczególne aplikacje i zadecydować, który najlepiej odpowiada naszym wymaganiom i potrzebom.

Najpopularniejsze programy do tworzenia i edycji filmów wideo – łączenia klipów, nakładania efektów, dodawania przejść itp. – to:

 • Lightworks
 • HitFilm Express
 • DaVinci Resolve

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej