Jak działa waga diagnostyczna?

Waga łazienkowa to bardzo przydatne urządzenie znajdujące się w większości domów. Dzięki niej możemy kontrolować naszą masę ciała. Jej właściwy poziom pomaga nam dbać o zdrowie i kondycję.

Jeśli masz zamiar kupić w najbliższym czasie taką wagę, to zastanów się, czy nie lepiej zainwestować w urządzenie o znacznie bardziej zaawansowanych możliwościach – wagę diagnostyczną. Pozwala ona mierzyć nie tylko masę ciała, ale też wiele innych, istotnych parametrów.

W tym artykule znajdziesz:

 • Jak działa waga diagnostyczna?
 • Czym cechuje się waga diagnostyczna?
 • Wskaźniki wag diagnostycznych
 • Pomiary wag diagnostycznych
 • Funkcje wag diagnostycznych
 • Polecane wagi diagnostyczne

Jak działa waga diagnostyczna?

Waga diagnostyczna wygląda bardzo podobnie do zwykłej wagi łazienkowej. Różnica tkwi w technologii, którą wykorzystuje. Umożliwia ona pomiar tak istotnych parametrów, jak wskaźnik masy mięśniowej, wskaźnik zawartości wody w organizmie, wskaźnik masy kości, czy tkanki tłuszczowej.

Dysponując tymi wskaźnikami oraz innymi danymi, które wprowadzimy do jej pamięci, waga łazienkowa elektroniczna może wyliczyć nam choćby współczynnik BMI, czy dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Waga łazienkowa z pomiarem tłuszczu – jak działa?

Waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej posługuje się zjawiskiem bioelektrycznej impedancji. Gdy wchodzimy na wagę, nasze stopy dotykają niewielkich elektrod znajdujących się na jej powierzchni. Elektrody te emitują bardzo niewielki impuls elektryczny, który przechodzi przez nasze ciało. Jest on na tyle słaby, że zupełne nie jest dla nas wyczuwalny, ale jednocześnie wystarczająco mocny, aby dostarczył wadze wszystkich niezbędnych danych.

Jak działa waga diagnostyczna
Beurer BG 51 XXL

Sygnał ten inaczej rozchodzi się w wodzie, a inaczej w tkance tłuszczowej. Inny jest też odbiór po przejściu przez kości. Gdy sygnał ten powraca, jest analizowany przez czujniki i oprogramowanie wagi. Odbywa się błyskawiczny pomiar masy tkanki tłuszczowej i pomiar wody w organizmie. Może być też dokonany pomiar masy kości.

Wagi diagnostyczne z pomiarem tkanki tłuszczowej >

Czym cechuje się waga diagnostyczna? Wskaźniki i pomiary

Niemal wszystkie wagi diagnostyczne dokonują pomiaru tkanki tłuszczowej. Niektóre modele mogą dodatkowo podać udział tkanki tłuszczowej w części brzusznej. Oprócz tego na rynku znajdziemy też modele, które wykonują pomiar masy kości i masy mięśniowej. Wielu kobietom zmagającym się z zatrzymywaniem wody w organizmie spodoba się zapewne funkcja pomiaru zawartości wody w naszym ciele. Niektóre z wag diagnostycznych obliczają też aktualny współczynnik BMI.

Wskaźniki wag diagnostycznych

Pomiary wag diagnostycznych

Funkcje wag diagnostycznych

Oprócz dokonywania wielu ciekawych pomiarów, nowoczesne wagi wyposażone są też w szereg interesujących, dodatkowych funkcji. Godne zainteresowania są między innymi:

 • moduł bluetooth – waga łazienkowa z bluetooth umożliwia bezprzewodowe przesłanie danych z urządzenia do naszego smartfona, czy tableta. Następnie z pomocą odpowiedniej aplikacji możemy je analizować i archiwizować
 • profile użytkowników – jeśli z wagi korzysta kilka osób, nie będą one musiały za każdym razem wprowadzać swoich ustawień. Wystarczy, że raz zdefiniują je na swoim profilu
 • automatyczne wyłączanie – bardzo praktyczna funkcja wyłączania wagi po określonym czasie jej bezczynności. Pozwala to oszczędzać energię, więc rzadziej będziemy musieli wymieniać baterie
 • automatyczna kalibracja
 • automatyczne włączanie
 • przeliczanie jednostek
 • wskazanie temperatury

Polecane wagi diagnostyczne w Komputronik.pl