Używany komputer – czy warto?

Zakup nowego komputera często wiąże się z odpowiedzią na pytanie: jak za przystępną cenę sprawić sobie sprzęt, który podoła wszystkim wymaganiom? W takiej sytuacji pojawia się pomysł kupna używanego urządzenia, które jest dużo tańszym rozwiązaniem. Problem pojawia się jednak przy ocenie jakości i żywotności podzespołów. Czy warto zatem kupić używany komputer i jak wybrać dobry sprzęt za rozsądną cenę?

Spis treści

 • Używany sprzęt – o czym pamiętać?
 • Jak wybrać używany komputer?
 • Na czym polega działanie outletów komputerowych?
 • Dlaczego warto kupować nowy sprzęt?
 • Używany komputer – czy warto ryzykować?

Oszczędny płaci dwa razy – o czym pamiętać kupując używany sprzęt?

Oczywistą przewagą używanych urządzeń jest ich niska cena. Sprzedawcy na popularnych serwisach aukcyjnych kuszą klientów barwnymi opisami i niesamowicie korzystnymi ofertami. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na znaczny wydatek, taka opcja wydaje się całkiem rozsądna. Przeglądając różne witryny w poszukiwaniu wymarzonego sprzętu można trafić na wyjątkowe egzemplarze – nieraz są to prawdziwe perełki, które osiągami znacznie przewyższają rynkowych konkurentów.

Oddzielenie ziarna od plew jest żmudnym zajęciem, zaś na wspomniane poszukiwania trzeba poświęcić dużo czasu. Wymaga to wiele cierpliwości, a niekiedy rezultat wcale nie jest satysfakcjonujący.

Na początku oceny wiarygodności opisu należy uwzględnić wygląd zewnętrzny urządzenia.

Wszelkie widoczne gołym okiem pęknięcia i defekty z miejsca dyskwalifikują ofertę. Wprawdzie najważniejsza jest praca komputera, ale zewnętrzne uszkodzenia mogą oznaczać problem z funkcjonowaniem podzespołów.

Jak wybrać używany komputer?

Zakup sprzętu bez rzetelnej weryfikacji informacji to spore ryzyko. Często działa efekt kuli śnieżnej. Mała wada oznacza wtedy obecność kolejnej i nagle koszt napraw przewyższa wartość zaoszczędzonej kwoty

1.Kontakt z poprzednim użytkownikiem

Oprócz wizualnej oceny warto skontaktować się z poprzednim użytkownikiem i zadać kilka prostych pytań. Jeśli komputer używano wyłącznie w domu lub biurze oznacza to, że mógł być rzadziej narażony na zalanie, przeciążenie lub wystąpienie innych niechcianych incydentów, które trudno rozpoznać na zdjęciu.

2. Sprawdzenie, czy komputer posiada oryginalne części

Warto  sprawdzić, czy urządzenie posiada oryginalne części. Używane podzespoły również mogą okazać się niezawodne, lecz trzeba mieć pewność ich pochodzenia. Na rynku jest wiele podróbek lub produktów słabej jakości, które nie są odpowiednio przystosowane do współpracy z konkretnym modelem. Nawet mocne podzespoły nie gwarantują sprawnego działania – mogą być stare i zużyte.

3. Konsultacja ze specjalistą

Pracownicy outletów dysponują wiedzą, która uprawnia ich do świadczenia usług doradczych. Technologia zmienia się w takim tempie, że nawet najzdolniejsi mogą pogubić się w interpretacji parametrów komputera. Skorzystanie z pomocy specjalisty bardzo ułatwia wybór właściwego modelu.

używany komputer czy outlet

Na czym polega działanie outletów komputerowych?

Aby wybrać dobry komputer nie trzeba wcale zmagać się z trudnościami i przeglądać w nieskończoność kolejnych podejrzanych ogłoszeń z używanym sprzętem. Odpowiedzią na potrzeby klientów szukających okazji są outlety komputerowe. Oferują urządzenia w rozsądnych cenach, a przy tym pozwalają uzyskać wiarygodne informacje z pierwszej ręki.

!!! Komputery z outletu wcale nie były używane, a zamontowane w nich podzespoły nie są tak zużyte.

Dlaczego outlet jest tańszy? Niższa cena może wynikać także z faktu, że niektóre modele posiadają wadę, choć najpoważniejszą z nich jest wyłącznie zarysowanie. W asortymencie znajdują się komputery, które dostarczono do sklepu w uszkodzonym opakowanie. Sprzęt pozostał nienaruszony i świetnie funkcjonuje, lecz i tak to drobne niedopatrzenie wyłącza produkt ze sprzedaży.

W przypadku usterek lub wymiany części klient outletu ma pewność, że pozostałe elementy działają sprawnie. Komputer jest poddawany długim testom, by ocenić jego przewidywaną wydajność. Outlet prowadzi ewidencję wymienionych części, dlatego jest w stanie udzielić przyszłym nabywcom wszystkich informacji.

Postaw na nowy sprzęt

Wprawdzie outlety komputerowe oferują praktycznie nowe urządzenia, które z błahych powodów trafiły na niższą półkę, lecz najlepszym rozwiązaniem pozostaje odwiedzenie profesjonalnego sklepu z nowym sprzętem. Salony oferują szereg udogodnień, które oprócz zwykłej użyteczności produktu stanowią ważny czynnik decyzyjny. Tylko tam można uzyskać kilkuletnią gwarancję na wymarzony komputer. Do najważniejszych zalet zakupu w sklepie należy ponadto:

 • pewność jakości;
 • większy wybór;
 • doradztwo ze strony personelu sklepu lub też konsultantów telefonicznych i online;
 • możliwość rozłożenia płatności;
 • obecność produktów komplementarnych;
 • występowanie promocji i wyprzedaży.

Komputery PC w sklepie >

Używany komputer – czy warto ryzykować?

Zakup używanego komputera to korzystna opcja dla osób, które posiadają niewielki budżet, a liczą na funkcjonalność. Wybór sprzętu z niepewnego źródła może jednak narazić kupującego na jeszcze większe straty. Największą pewność daje oczywiście zakup nowego urządzenia – daje ono pewność najwyższej jakości podzespołów oraz oryginalności poszczególnych części. Liczne promocje sprawiają, że taki zakup może się bardzo opłacić. Dobrym wyjściem pośrednim jest skorzystanie z usług outletów, które oferują markowe produkty w dużo niższych cenach.