Ultrabook – co to jest? Ranking najlepszych ultrabooków 2025

Rozglądasz się za nowym laptopem? Zależy Ci przede wszystkim na mocy urządzenia, ale także na mobilności nowego sprzętu? Najlepszym wyborem dla Ciebie będzie w takim razie ultrabook. To urządzenia, które charakteryzują się dużą wydajnością, długim czasem pracy na baterii oraz niewielkimi rozmiarami. Ich wydajność oraz zaawansowane podzespoły pozwalają na realizację nawet wymagających, biznesowych zadań. Te laptopy mogą także służyć do rozrywki – ultrabook do gier to bardzo częsty widok w sklepach.

W tym artykule wyjaśniamy co to jest ultrabook oraz przygotowaliśmy ranking z wartymi uwagi modelami, wybierając najlepsze ultrabooki w różnych przedziałach cenowych. Znajdziesz tu zarówno ulrabooki do 4000 złotych, jak i tańsze oraz dużo droższe, ale jednocześnie bardziej zaawansowane modele. Zachęcamy także do przeczytania naszego Rankingu laptopów, w którym znajdziesz nie tylko ultrabooki, ale również klasyczne laptopy, które na pewno spełnią Twoje wymagania sprzętowe. Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem Jak wybrać laptop? Porady, które ułatwią zakup, w którym szerzej poruszamy temat parametrów notebooków i sposobu, w jaki dopasować te urządzenia do własnych potrzeb.


Najpopularniejsze ultrabooki w sklepie


Ranking ultrabooków

Znajdują się tutaj urządzenia z różnych półek cenowych, o różnych rozmiarach i o różnym przeznaczeniu. W tym zestawieniu każdy znajdzie ultrabooka dopasowanego do swoich potrzeb i oczekiwań.






Ultrabook Apple: Apple MacBook Air 13.6″ 2022

W rankingu ultrabooków nie można zapomnieć o sprzęcie Apple. MacBook Air to jeden z najbardziej pożądanych, wręcz kultowych modeli dostępnych na rynku. Właśnie pojawiła się jego odświeżona wersja, która jest jeszcze bardziej zaawansowana, smuklejsza i przede wszystkim wyposażona w rewelacyjny ekran Liquid Retina, która zachwyca szczegółowością wyświetlanego obrazu i jest największym, najjaśniejszym w historii MacBooka Air.

Nowy MacBook Air 2022 wyposażono ponadto w szereg nowoczesnych rozwiązań, jak kultowa klawiatura Magic Keyboard, Touch ID oraz szybkie przycisku do płatności Apple Pay oraz zakupy w Apple TV. Oczywiście klawisze są podświetlane.

Dla każdego fana marki Apple i nie tylko, MacBook Air w nowej odsłonie będzie doskonałą propozycją – na zainteresowanych czeka waga zaledwie 1,24 kg, aluminiowa, smukła obudowa oraz złącze MagSafe 3 i 2x Thunderbolt 4. Dysk SSD o pojemności 512 GB w połączeniu z 16 GB pamięci RAM i 8 rdzeniami sprawia, że Apple MacBook Air 13.6″ 2022 to jeden z lepszych wyborów do pracy i do domu.





Biznesowy ultrabook: Microsoft Surface Laptop 5

To ultrabook dla biznesu – model od Microsoft to typ 2 w 1, którego można używać jako laptopa oraz tabletu. Dotykowy ekrany z przekątną 13,5 cali zapewnia wierne odwzorowanie kolorów, a zaawansowane podzespoły, takie jak procesor Intel Core i7 czy 10 rdzeni oraz dysk SSD 512 GB pozwalają na wykonywanie nawet bardzo zaawansowanych zadań. Pamięć RAM jest do wyboru: 8 lub 16 GB. Laptop ma wbudowane 2 mikrofony, czujnik oświetlenia oraz kamerę HD, idealną do videokonferencji.

Microsoft Surface Laptop 5 wyposażono w kamerę do logowania (Windows Hello) oraz szyfrowanie TPM 2.0. Waży niecałe 1,3 kg – weźmiesz go ze sobą na każdy służbowy wyjazd czy konferencję.


ranking ultrabooków

Spis treści:

Ultrabook – co to jest?

Ultrabook to kategoria laptopów, zdefiniowana przez firmę Intel, której nazwa pochodzi od słów „ultramobilny” i „notebook”. W założeniu ultrabooki to przenośne narzędzia do pracy, które są energooszczędne, niewiele ważą i mają niewielką grubość, ale minimalizacja gabarytów nie może odbywać się kosztem wydajności, co nierzadko ma miejsce w przypadku klasycznych laptopów.

Wraz z rozwojem nowych technologii i pojawianiem się coraz bardziej „kompaktowych” podzespołów, na półkach sklepowych obok biznesowych ultrabooków wylądowały też pozycje dla graczy oraz uniwersalne modele do zastosowań domowych. Wszystkie muszą jednak spełniać ustalony zestaw cech, by można je było zaliczyć do tej kategorii.

Ultrabook a laptop – cechy ultrabooków

Aby laptop mógł zostać zaliczony do kategorii ultrabooków, musi spełniać wymogi specyfikacji.

Ultrabook to laptop, który:

  • waży nie więcej niż 2 kg,
  • ma maksymalnie 20 mm grubości (ultrabook 13 cali i mniejszy) lub 23 mm (ultrabook 14 cali i większy),
  • działa co najmniej 6 godzin na baterii,
  • wychodzi z trybu uśpienia w czasie mniej niż 3 sekundy,
  • ma dysk SSD lub hybrydowy (SSD+HDD),
  • dysk oferuje transfer danych o szybkości minimum 80 MB/s,
  • ma przynajmniej 1 port USB 3.0 lub Thunderbolt,
  • ma nowoczesny, energooszczędny procesor Intel.

Ekran i jakość wykonania

Ultrabook musi również cechować się nowoczesną stylistyką i wysoką jakością wykonania oraz obsługiwać aktualne standardy łączności bezprzewodowej. Mile widziany jest również ekran dotykowy (w niektórych przypadkach jest on wymagany, co owocuje tym, że na rynku łatwy do znalezienia jest ultrabook 2 w 1, pełniący również funkcję tabletu).

Przekątna ekranu i pamięć RAM

Specyfikacja tego nie określa, ale ultrabook ma też najczęściej min. 4 GB pamięci RAM. Nie ma również ograniczeń w kwestii przekątnej ekranu, co oznacza, ze znajdziemy zarówno 11,6-, 13-, 14-, jak i 15,6-calowego laptopa tego typu. Trzeba przy okazji pamiętać, że ze względu na niewielkie gabaryty ultrabooki mają mniejszą liczbę portów i ograniczone opcje rozbudowy!

Ultrabook do pracy

Ultrabook do pracy, czyli laptop biznesowy, powinien charakteryzować się trzema kluczowymi cechami: wydajnością, solidnością oraz ergonomią. O tą pierwszą dba szybki, dwu- lub cztero-rdzeniowy procesor, min. 4 GB RAM oraz dysk SSD, który powinien być zarazem szybki i pojemny, a więc co najmniej 128 GB. Dysk SSD zapewnia też mniejszą awaryjność niż HDD.

Laptop do pracy jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, np. aluminium, a jego części są dobrze spasowane. W trosce o bezpieczeństwo nie tyle sprzętu, co plików na nim, taki laptop zwykle jest wyposażony w oprogramowanie Intel Anti-Theft i Identity Protection, chroniące dane przed niepowołanym dostępem, a także czytnik linii papilarnych.

Inne istotne cechy biznesowego ultrabooka to długi czas pracy na baterii, najnowszy system Windows 11 Professional, wyświetlacz 13,3 lub 14 cali o wysokiej rozdzielczości co najmniej Full HD, który zapewni optymalne środowisko do pracy na wielu oknach, oraz niewielka waga.

Zobacz też:

Ultrabook do domu – 13 czy 15 cali?

Ultrabook jako komputer domowy również jest bardzo interesującym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli użytkownikowi na pracę, oglądanie filmów, korzystanie z internetu i granie w mniej wymagające gry. Jeśli ma on zastąpić komputer stacjonarny, to najlepszym rozwiązaniem będzie ultrabook 15 cali, który zapewni wyższy komfort użytkowania. Jeżeli jednak szukasz ultrabooka, który będziesz mógł zabierać ze sobą, polecamy mniejsze ekrany: na przykład 13,3-calowy.

Podobnie ultrabook na studia lepiej jeśli będzie bardziej mobilny. Warto rozważyć zakup laptopa konwertowalnego, czyli laptopa 2 w 1 – takiego, który pełni także funkcję tabletu. Będzie Ci łatwiej robić notatki, a także korzystać z niego podczas zajęć. Oprócz tego łatwiej Ci będzie zabrać go w podróż, np. do rodzinnego miasta. Nie będzie zajmował też dużo miejsca w akademiku czy na stancji.

Jaki ultrabook do gier wybrać?

Ultrasmukły laptop nie pozwoli na cieszenie się najnowszymi grami w najwyższej jakości, ale jeśli jesteśmy w stanie pójść pod tym względem na pewne kompromisy, to stwierdzenie „ultrabook do gier” z powodzeniem może znaleźć odbicie w rzeczywistości. Laptop gamingowy będzie jednak droższy ze względu na ilość zaawansowanych podzespołów – w przypadku ultrabooków do gier koniecznie kieruj się parametrami, nie wagą sprzętu.

Przy wyborze ultrabooka do gier należy kierować się przede wszystkim wydajnością (czyli szybkim procesorem i dużą ilością RAM-u),układem chłodzenia, rozdzielczością ekranu, prędkością odświeżania oraz dodatkowymi elementami, jak np. podświetlaną klawiaturą.


Ultrabook – czy warto?

Osoby szukające mobilnego komputera, o wadze nie przekraczającej 1.8~2kg, często pracujące poza domem czy biurem, nie powinny się długo zastanawiać. Ultrabook gwarantuje bowiem wysoką jakość wykonania (często cała obudowa lub przedni panel jest z aluminium), trwałość, a także odpowiedni komfort z racji niewielkiej wagi. Poza kwestią transportu, w każdym modelu spodziewać można się przynajmniej solidnej baterii i odpowiedniej wydajności.

Wydajność zależy od ceny i kompromisu pomiędzy dłuższym czasem pracy na baterii, która w przypadku ultrabooka może być wysoka. Za szereg plusów trzeba zapłacić nieco więcej niż za zwykłego laptopa. Warto też zaznaczyć, że ultrabook oznacza stosunkowo niewielki ekran oraz ograniczoną liczbę fizycznych złączy, o czym trzeba pamiętać przy wyborze tego typu sprzętu.


Mogą Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej