Ultrabook – co to jest? Najważniejsze cechy ultrabooków

Uwaga osób poszukujących idealnego laptopa coraz częściej skupia się na stosunkowo młodej kategorii urządzeń, jaką są ultrabooki. Nie dziwi to, gdyż są to bardzo smukłe, lekkie i eleganckie laptopy, a coraz więcej lekkich komputerów dostępnych na rynku pretenduje do kategorii Ultrabook. Są niezwykle smukłe i zgrabne, ale zarazem mają na tyle wydajne podzespoły, by zapewniać komfortowe warunki do pracy lub rozrywkę.

Nie każdy mobilny i mocny laptop jest jednak ultrabookiem, zatem co to jest ultrabook?

W tym artykule znajdziesz:

 • Co to jest ultrabook?
 • Cechy ultrabooków oraz wymogi
 • Ultrabook biznesowy – jaki powinien być?
 • Ultrabook do domu – 13 czy 15 cali?
 • Ultrabook do gier – jaki powinien być?

Najpopularniejsze ultrabooki w Komputronik.pl

Co to jest ultrabook?

Ultrabook to kategoria laptopów zdefiniowana przez firmę Intel, a której nazwa pochodzi od słów „ultramobilny” i „notebook”. W założeniu ultrabooki to przenośne narzędzia pracy, które są energooszczędne, niewiele ważą i mają niedużą grubość, ale minimalizacja gabarytów nie może odbywać się kosztem wydajności.

Wraz z rozwojem nowych technologii i pojawianiem się coraz bardziej „kompaktowych” podzespołów, na półkach sklepowych obok biznesowych ultrabooków wylądowały też maszyny dla graczy oraz uniwersalne modele do zastosowań domowych. Wszystkie muszą jednak spełniać ustalony zestaw cech.

Cechy ultrabooków oraz wymogi

Aby laptop mógł zostać zaliczony do kategorii ultrabooków, musi spełniać wymogi specyfikacji.

Ultrabook to laptop, który:

 • waży nie więcej niż 2 kg
 • ma maksymalnie 20 mm grubości (ultrabook 13 cali i mniejszy) lub 23 mm (ultrabook 14 cali i większy)
 • działa co najmniej 6 godzin na baterii
 • wychodzi z trybu uśpienia w czasie mniej niż 3 sekundy
 • ma dysk SSD lub hybrydowy (SSD+HDD)
 • dysk oferuje transfer danych o szybkości minimum 80 MB/s
 • ma przynajmniej 1 port USB 3.0 lub Thunderbolt
 • ma nowoczesny, energooszczędny procesor Intel

Ekran i jakość wykonania

Ultrabook musi również cechować się nowoczesną stylistyką i wysoką jakością wykonania oraz obsługiwać aktualne standardy łączności bezprzewodowej. Mile widziany jest również ekran dotykowy (w niektórych przypadkach jest on wymagany, co owocuje tym, że na rynku łatwy do znalezienia jest ultrabook  2 w 1).

Przekątna ekranu i pamięć RAM

Specyfikacja tego nie określa, ale ultrabook ma też najczęściej min. 4 GB pamięci RAM. Nie ma również ograniczeń w kwestii przekątnej ekranu, co oznacza, ze znajdziemy zarówno 11,6-, 13-, 14-, jak i 15,6-calowego laptopa tego typu. Trzeba przy okazji pamiętać, że ze względu na niewielkie gabaryty ultrabooki mają mniejszą liczbę portów i ograniczone opcje rozbudowy.

Przy wyborze laptopa pomocny okazać może się poradnik Jak wybrać laptop? Porady, które ułatwią zakup

Ultrabook biznesowy – jaki powinien być?

Ultrabook biznesowy, podobnie jak każdy laptop do pracy, powinien charakteryzować się trzema kluczowymi cechami: wydajnością, solidnością oraz ergonomią. O tą pierwszą dba szybki, dwu lub cztero-rdzeniowy procesor, min. 4 GB RAM lub więcej, oraz dysk SSD, który powinien być zarazem szybki i pojemny, a więc co najmniej 128 GB.

Ultrabooki biznesowe >

SSD zapewnia też mniejszą awaryjność niż HDD. I tym sposobem przechodzimy do solidności. Ultrabook do biznesu jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, np. aluminium, a jego części są dobrze spasowane. W trosce o bezpieczeństwo nie tyle sprzętu, co plików taki laptop ma oprogramowanie Intel Anti-Theft i Identity Protection, chroniące dane przed niepowołanym dostępem, a opcjonalnie też czytnik linii papilarnych.

Inne istotne cechy biznesowego ultrabooka to długi czas pracy, system Windows 10 Pro (lub inny z serii Professional), wyświetlacz 13,3 lub 14 cali o wysokiej rozdzielczości, który zapewni optymalne środowisko do pracy na wielu oknach i niewielka waga.

Zobacz poradnik Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy oraz Wybieramy laptop, czyli 5 cech nowoczesnego laptopa

Ultrabook do domu – 13 czy 15 cali?

Ultrabook jako komputer domowy również jest interesującym rozwiązaniem, a wybór konkretnego modelu powinien odbywać się dokładnie tak jak w przypadku klasycznego laptopa. Jeśli ma on zastąpić komputer stacjonarny, lepszym rozwiązaniem będzie ultrabook 15 cali, który zapewni wyższy komfort użytkowania. Z kolei sprzęt, z którym będziemy chcieli na przykład wyjść do ogrodu lub wyjechać na wczasy, powinien mieć już nieco mniejszy ekran, na przykład 13,3-calowy. Zobacz również ranking Jaki laptop 13 cali wybrać?

Podobnie ultrabook na studia lepiej jeśli będzie bardziej mobilny. Dobrze z tym zadaniem powinien poradzić sobie laptop 2 w 1 – czy to konwertowalny (z obrotowym zawiasem), czy też hybrydowy (z opcją odłączenia ekranu i korzystania z niego jak z tabletu).

Wybrać odpowiedni laptop 2 w 1 pomoże poradnik Jaki laptop 2 w 1? Porady, które ułatwią zakup

Ultrabook do gier – jaki powinien być?

Ultrasmukły laptop nie pozwoli na cieszenie się najnowszymi grami w najwyższej jakości, ale jeśli jesteśmy w stanie pójść pod tym względem na pewne kompromisy, to stwierdzenie „ultrabook dla gracza” z powodzeniem może znaleźć odbicie w rzeczywistości.

Przy wyborze takiego przenośnego komputera należy kierować się przede wszystkim wydajnością (czyli szybkim procesorem i dużą ilością RAM-u), ale nie tylko, bo ultrabook z podświetlaną klawiaturą, na przykład, pozwoli komfortowo grać także po zmroku. To jedna z wielu cech dodatkowych, które warto mieć na uwadze – inne to np. układ chłodzenia (jak najwydajniejszy) i rozdzielczość ekranu (jak największa, najlepiej Full HD).

Pomocny przy zakupie laptopa gamingowego bezie poradnik Jak wybrać laptop do gier?

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.