Toster czy opiekacz – co wybrać? Najważniejsze funkcje

Toster czy opiekacz?

Opiekacze i tostery większości z nas kojarzą się niedzielnym śniadaniem, kiedy to bez pośpiechu możemy przygotować ciepłe i chrupiące pieczywo. Z uwagi na swoją praktyczność i bardzo przystępne ceny, stały się one niezbędnym wyposażeniem w kuchni.

Tostery i opiekacze to urządzenia o prostej konstrukcji. Myli się jednak ten, kto myśli, że nie mają one żadnych innowacyjnych rozwiązań. Wręcz przeciwnie – jest ich całkiem sporo. Czym charakteryzuje się nowoczesny toster lub opiekacz? Co wybrać toster czy opiekacz?

W tym artykule znajdziesz:

  • Toster czy opiekacz – czym się różnią?
  • Tostery – podgrzewanie na ruszcie
  • Tostery – funkcja rozmrażania pieczywa
  • Nowoczesny toster – wypiekanie wzorów
  • Opiekacze do kanapek – wymienne wkłady
  • Opiekacze do kanapek – grillowanie i smażenie

Sprawdź również nasze poradniki:

Toster czy opiekacz – czym się różnią?

Decydując się na zakup nowego urządzenia warto na początek upewnić się, że wiemy, jaka jest różnica pomiędzy opiekaczem i tosterem.

    1. Opiekacz – z reguły nazywany jest sprzęt, który opieka całe kanapki – kładzie się je najczęściej na spodzie jednej płyty grzewczej, a od góry przyciska się drugą płytę, zamykając w ten sposób opiekacz.
    2. Toster – w przypadku tosterów wkłada się jedynie pojedyncze kromki chleba. Robi się to od góry – po podgrzaniu kromki „wyskakują”, czemu często towarzyszy sygnał dźwiękowy.

Tostery – podgrzewanie na ruszcie

Toster służy do opiekania kromek chleba. Co jednak, gdy chcemy zjeść ciepłą bułkę, pączka, czy croissanta? Nowoczesny toster wyposażony jest w funkcję podgrzewania na ruszcie.

Z górnej części urządzenia wysuwamy niewielką konstrukcję, na której możemy położyć nasze danie. Po włączeniu tostera jest ono podgrzewane od dołu do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. W ten sposób możemy podgrzewać produkty, które z  racji swoich rozmiarów nie mieszczą się do klasycznego tostera.

Możemy też podgrzewać tosty, które zdążyły nam wcześniej wystygnąć.

toster czy opiekacz

Tostery – funkcja rozmrażania pieczywa

Wiele osób narzeka na pogarszającą się jakość pieczywa. Gdy już uda nam się kupić wysokiej jakości chleb, często zamrażamy go, aby mieć odpowiedni zapas. Jednak czekanie na jego rozmrożenie może być kłopotliwe, szczególnie gdy śpieszymy się do pracy. Na rynku są już dostępne tostery z programem rozmrażania pieczywa.

Wkładamy zamrożone kromki do tostera, naciskamy odpowiedni przycisk, a nasz sprzęt sam dostosuje czas i temperaturę rozmrażania. O zakończeniu rozmrażania poinformuje nas sygnałem dźwiękowym.

Nowoczesny toster – wypiekanie wzorów

Nasze dziecko uparcie odmawia zjedzenia śniadania? Możemy uatrakcyjnić mu posiłki. Musimy jedynie kupić nowoczesny toster, który na pieczywie wypiekać będzie na przykład rysunki postaci z bajek. Funkcja ta nie ma nic wspólnego z używaniem barwników – po prostu odpowiednia część kromki jest mocniej opiekana, dzięki czemu tworzy się wzór. Mamy więc sposób na małych niejadków.

toster czy opiekacz

Opiekacze – wymienne wkłady

Opiekacze to sprzęt znacznie bardziej wszechstronny niż tostery. Najnowsze modele, dzięki systemom wymiennych wkładek, to już prawdziwe urządzenia wielofunkcyjne. Po szybkiej wymianie płyt, nasz opiekacz będzie przygotowywał gofry, panini, naleśniki, ciastka, pączki, wafle, a nawet rurki z kremem. Wymienne wkładki są pokryte nieprzywierającą powłoką i najczęściej można je myć w zmywarce. Praktyczne i bardzo komfortowe rozwiązanie.

Opiekacze – grillowanie i smażenie

Jeśli przygotowywanie posiłków na śniadanie i dań deserowych nam nie wystarczy, możemy sięgnąć po opiekacze z najwyższej półki. To urządzenia o bardzo dużej mocy, wyposażone dodatkowo w funkcję grillowania i smażenia mięsa. Po otworzeniu pokrywy opiekacza pod kątem około 45 stopni, z powodzeniem pełni on funkcję grilla. Gdy rozłożymy ją całkowicie, a więc pod kątem 180 stopni, otrzymamy elektryczną patelnię, na której błyskawicznie usmażymy mięso, grzyby, czy warzywa.

Najczęściej kupowane opiekacze w sklepie


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej