Top 5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

06.10.2017 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartwatch to trochę niedocenione urządzenie, którego zasadność zakupu podważa niejedna osoba. Można czasem usłyszeć, że skoro mamy smartfona to po co nam jeszcze ten dodatkowy gadżet.

Aby dokonać sprawiedliwej oceny, warto poznać funkcje smartwatcha, a następnie zadecydować – czy warto? Jaki smartwatch wybrać?

Powodów przemawiających za smartwatchem jest przynajmniej kilka, dlatego poniżej przedstawimy najbardziej przydatne funkcje, które posiadają smartwatche, które mogą trochę zmienić spojrzenie na ten jakże ciekawy gadżet.

Cechy dobrego smartwatcha:

  • Szybki podgląd wiadomości
  • Zdjęcia z telefonu bez samowyzwalacza
  • Funkcje dla sportowców i nie tylko
  • Poręczny GPS
  • Aplikacje, które warto mieć

Najczęściej kupowane smartwatche w Komputronik.pl

Szybki podgląd wiadomości

Smartwatche wraz ze smartfonami stanowią bardzo dobraną parę. Mija się z celem omawianie tego urządzenia w oderwaniu od jego drugiej, idealnej połówki, jaką jest właśnie smartfon. To na nasz inteligentny zegarek przychodzą wszelkie powiadomienia o połączeniach, wiadomościach sms, e-mailach, czy informacje z portali społecznościowych.

Zobacz również poradnik przybliżający temat inteligentnych zegarków Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?

Dzięki takiemu urządzeniu możemy dyskretnie sprawdzić, kto do nas pisze lub dzwoni i szybko odpowiedzieć, używając smartwatcha. Daje to możliwość bycia w stałym kontakcie z ludźmi nawet wtedy, gdy nie mamy czasu sięgnąć po telefon.

Dużą zaletą jest to, że funkcje odpowiadania na powiadomienia typu SMS, albo połączenia głosowe nie są zarezerwowane tylko dla droższych urządzeń typu Apple Watch. Nawet tańsze modele smartwatchy do 500 złotych mają takie możliwości. Jednak z pewnością przed zakupem warto upewnić się, jak to wygląda w przypadku tego konkretnego modelu.

Zdjęcia z telefonu bez samowyzwalacza

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na wakacjach i chcemy zrobić sobie zdjęcie na tle pięknego widoku. Owszem, możemy poprzestać na standardowym selfie, albo poprosić kogoś o pomoc, jeśli jest w pobliżu, ale z inteligentnym zegarkiem nie będzie takiej potrzeby.

Z poziomu naszego zegarka będziemy mogli wyzwolić migawkę aparatu w naszym smartfonie. Zatem wystarczy, że ustawimy telefon w odpowiednim miejscu i możemy cieszyć się ciekawymi ujęciami, a co najważniejsze zrobionymi dokładnie wtedy, kiedy chcemy, a nie gdy zrobi to za nas samowyzwalacz.

Funkcje dla sportowców i nie tylko

Monitorowanie i analiza snu

Osoby, które są aktywne fizycznie, powinny być zadowolone z możliwości, jakie w tym zakresie oferują smartwatche. Sporo tych prostszych modeli ma funkcję monitorowania i analizy naszego snu, co również przekłada się na możliwości fizyczne organizmu. Dla kogoś, kto trenuje, taka wiedza będzie bardzo cenna.

Pulsometr

Tego typu funkcje można już spotkać w smartwatchach z niższej półki cenowej, na przykład MyKronoz ZeWatch 4, który mieści się w przedziale do 500 złotych. Kolejną przydatną sprawą jest pulsometr, dzięki któremu można monitorować swoje tętno podczas treningów.

Pulsoksymetr

Pomiar nasycenia krwi tlenem, czyli saturacja SpO2 jest parametrem, który przydatny jest zarówno sportowcom, osobom prowadzącym aktywny tryb życia, ale także wszystkim, którzy chcą monitorować swój stan zdrowia. Saturacja jest istotnym wskaźnikiem m.in. przy chorobach układu oddechowego, również COVID-19. Więcej można przeczytać w artykule Jaki zegarek z pulsoksymetrem?

Kontrola treningów

Powyższe funkcje wraz z możliwością sprawdzania dystansu, tempa i archiwum wyników dają już bardzo duży zasób wiedzy na temat naszych sportowych poczynań.

Wirtualny trener

Huawei Watch GT 2 Sport jest dobrym przykładem połączenia smartwatcha z zegarkiem sportowym. Tego typu urządzenie jest doskonałą pomocą podczas treningu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pełni funkcję swego rodzaju wirtualnego trenera. Jeśli ustawimy dystans, cel, albo ilość kalorii, jaką chcemy spalić, to urządzenie poinformuje nas ile jeszcze do końca założonego planu.

Motywator

Mało tego, ten poręczny smartwatch będzie motywował do aktywności. Na przykład, jeśli długo w ciągu dnia się nie ruszamy, wyśle nam przypomnienie, które ma nas zmobilizować do działania.

Poręczny GPS

Funkcja GPS niektórym może wydać się dość oczywista i niewarta wspominania, no bo przecież posiadamy często w telefonie różnego typu gorsze lub lepsze nawigacje, które wskazują drogę. Jednak w tym wypadku o ileż łatwiej i wygodniej używać tej nawigacji przy pomocy niewielkiego urządzenia na nadgarstku.

Nie musimy trzymać w ręku dużego smartfona, nie mówiąc już o tym, że w turystycznym, zatłoczonym miejscu jesteśmy doskonałym łupem ulicznych złodziei mogących nam z łatwością wyrwać telefon z dłoni. Podobnie jest z papierowymi planami miast, których wygodnymi nazwać nie można.

Do tego dochodzi także aspekt pogody, ponieważ podczas rzęsistego deszczu zarówno smartfon, jak i papierowa mapa nie zdają egzaminu, za to wodoodporny smartwatch już jak najbardziej. Dlatego właśnie warto wspomnieć o tej jakże przydatnej funkcji. Tutaj jednak ważna uwaga, ponieważ jeśli chcemy, aby korzystanie z GPS było maksymalnie efektywne, to warto zwrócić uwagę na wyświetlacz danego smartwatcha. Im większy, tym obsługa, będzie wygodniejsza.

Aplikacje, które warto mieć

Jedną z funkcji inteligentnego zegarka jest możliwość posługiwania się z jego pomocą różnymi ciekawymi aplikacjami. Dlatego tak naprawdę w tym punkcie zawiera się nie jedna zaleta, ale tyle ile przydatnych aplikacji jesteśmy w stanie ściągnąć i użyć, nie mówiąc już o tych, do których mamy dostęp przy skonfigurowaniu urządzenia ze smartfonem.

Kontrola wydatków

Przykładem jest program, który pozwoli dbać o domowy budżet i zliczy nasze wydatki, jak również sprawi, że będziemy bardziej trzymać się wyznaczonych limitów wydatków.

Lokalizacja telefonu

Praktyczna jest także funkcja, która w części modeli jest dostępna wraz z urządzeniem, a czasem wymaga po prostu ściągnięcia odpowiedniej aplikacji. Mowa o Find My Phone pozwalającym znaleźć swój telefon, gdy gdzieś się nam przypadkowo zagubi. Chyba nie ma osoby, której nie zdarzyłoby się od czasu do czasu poszukiwać swojego telefonu w całym domu.

Pogoda

Natomiast informacje pogodowe są kolejną po finansach kwestią, na którą wiele osób ma zwyczaj zwracać baczną uwagę. Często wszak dostosowujemy swoje plany do przewidywanych warunków atmosferycznych, dlatego dokładna prognoza może okazać się rzeczą ogromnie przydatną.

To tylko niektóre przydatne aplikacje, oczywiście jest ich znacznie więcej, natomiast ważną rzeczą w tym wypadku jest właśnie sama możliwość ich ściągania i instalowania na smartwatchu. To powoduje, że da się jeszcze bardziej dostosować taki sprzęt do naszych potrzeb.

Smartwatch, czy warto?

Patrząc na powyższe zestawienie pięciu najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha, widać jeszcze wyraźniej, jak wielkie możliwości ma to urządzenie, tym bardziej że to jedynie część z o wiele dłuższej listy. Natomiast oczywiście ktoś może zapytać, czy faktycznie wszystkie one będą potrzebne. Z pewnością wybierając odpowiedni model, należy ustalić, na czym nam najbardziej zależy. Tylko wtedy można dokonać właściwego wyboru.

Smartwatch czy zegarek sportowy?

Przykładowo, osoby myślące o kupnie smartwatcha tylko przez wzgląd na wspomniane wyżej funkcje, które są pomocne podczas treningu, powinny się raczej zastanowić nad wyborem zegarka sportowego. Często są one przeznaczone dla konkretnych dyscyplin sportu, są wodoszczelne i bardzo wytrzymałe. Znaleźć można wiele modeli, które są mniej lub bardziej zaawansowane, a jakie na pewno spełnią oczekiwania sportowców.

Zobacz zegarki sportowe w sklepie>

Zatem wiele zależy od tego, czego od takiego urządzenia oczekujemy. Jedno jest pewne, smartwatch jest nam w stanie dać naprawdę wiele, trzeba tylko wiedzieć, jak te możliwości wykorzystać.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!