Najbardziej przydatne funkcje smartwacha – TOP 5

09.02.2023 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartwatche błyskawicznie zdobyły popularność i wyparły klasyczne zegarki, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Nic dziwnego – funkcje, jakie oferuje smartwatch, są coraz bardziej zaawansowane i pozwalają na sprawniejsze korzystanie ze smartfona czy monitorowanie osiągnięć sportowych. Współczesne funkcje smartwatcha pozwalają również na motywację w zakresie aktywności: te zegarki liczą kroki, mierzą przebyty dystans, liczą kalorie, liczbę przebytych pięter czy nawet przepłyniętych basenów!

Jeżeli nie wiesz jak podejść do zakupu smartwatcha, polecamy artykuł: Jaki smartwatch wybrać?

W tym artykule skupimy się na opisaniu jakie funkcje smartwatcha są najbardziej przydatne – wyjaśnimy też, skąd taka popularność tego gadżetu.

Przydatne funkcje smartwatcha:

Najczęściej kupowane smartwatche w Komputronik.pl

Powiadomienia z telefonu

Smartwatche wraz ze smartfonami stanowią bardzo dobraną parę. Mija się z celem omawianie tego urządzenia w oderwaniu od jego drugiej, idealnej połówki, jaką jest właśnie smartfon. To na inteligentny zegarek przychodzą wszelkie powiadomienia o połączeniach, wiadomościach sms, e-mailach, czy informacje z portali społecznościowych lub social mediów.

Zobacz również poradnik przybliżający temat inteligentnych zegarków Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?

funkcje smartwatcha

Dzięki takiemu urządzeniu możemy dyskretnie sprawdzić, kto do nas pisze lub dzwoni i szybko odpowiedzieć, używając smartwatcha (przez niektóre modele możemy nawet rozmawiać!). Daje to możliwość bycia w stałym kontakcie z ludźmi nawet wtedy, gdy nie mamy czasu sięgnąć po telefon.

Dużą zaletą jest to, że funkcje smartwatcha, polegające na odpowiadaniu na powiadomienia typu SMS, albo połączenia głosowe nie są zarezerwowane tylko dla droższych urządzeń typu Apple Watch. Nawet tańsze modele smartwatchy do 500 złotych mają takie możliwości. Jednak z pewnością przed zakupem warto upewnić się, jak to wygląda w przypadku wybranego przez Ciebie modelu.

Zdjęcia z telefonu bez samowyzwalacza

Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i chcesz zrobić sobie zdjęcie na tle pięknego widoku. Owszem, możesz poprzestać na standardowym selfie albo poprosić kogoś o pomoc, jeśli jest w pobliżu, ale z inteligentnym zegarkiem nie będzie takiej potrzeby.

Z poziomu naszego zegarka będziesz mógł wyzwolić migawkę aparatu w naszym smartfonie. Zatem wystarczy, że ustawisz telefon w odpowiednim miejscu i możesz cieszyć się ciekawymi ujęciami, a co najważniejsze: zrobionymi dokładnie wtedy, kiedy chcesz, a nie gdy zrobi to za Ciebie samowyzwalacz.

Funkcje dla sportowców i nie tylko

Monitorowanie i analiza snu

Osoby, które są aktywne fizycznie, powinny być zadowolone z możliwości, jakie w tym zakresie oferują smartwatche. Sporo tych prostszych modeli ma funkcję monitorowania i analizy snu, co również przekłada się na możliwości fizyczne organizmu. Dla kogoś, kto trenuje, taka wiedza będzie bardzo cenna.

Pulsometr

Tego typu funkcje można już spotkać w smartwatchach z niższej półki cenowej, na przykład MyKronoz ZeWatch 4, który mieści się w przedziale do 500 złotych. Kolejną przydatną sprawą jest pulsometr, dzięki któremu można monitorować swoje tętno podczas treningów.

Pulsoksymetr

Pomiar nasycenia krwi tlenem, czyli saturacja SpO2 jest parametrem, który przydatny jest zarówno sportowcom, osobom prowadzącym aktywny tryb życia, ale także wszystkim, którzy chcą monitorować swój stan zdrowia. Saturacja jest istotnym wskaźnikiem m.in. przy chorobach układu oddechowego, również COVID-19. Więcej na temat tej niezwykle przydatnej funkcji przeczytasz w artykule Jaki zegarek z pulsoksymetrem wybrać?

Kontrola treningów

Powyższe funkcje wraz z możliwością sprawdzania dystansu, tempa i archiwum wyników dają już bardzo duży zasób wiedzy na temat sportowych poczynań. Klasyczne sportowe funkcje smartwatcha to zwykle bieganie, kolarstwo, kardio czy siłownia, ale w większości zegarków można także ściągnąć dodatkowe treningi z dedykowanej, darmowej aplikacji, która gromadzi wyniki, zbierane przez zegarek.

Wirtualny trener

Huawei Watch GT 2 Sport jest dobrym przykładem połączenia smartwatcha z zegarkiem sportowym. Tego typu urządzenie jest doskonałą pomocą podczas treningu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pełni funkcję swego rodzaju wirtualnego trenera. Jeśli ustawisz dystans, cel, albo ilość kalorii, jaką chcesz spalić, to urządzenie poinformuje Cię ile jeszcze zostało do końca założonego planu.

Motywator

Mało tego, ten poręczny smartwatch będzie motywował do aktywności. Na przykład jeśli długo w ciągu dnia się nie ruszasz, wyśle Ci przypomnienie, które ma zmobilizować do wstania i przejścia się kilku kroków. Wystarczy niewiele, by poprawić swoje zdrowie!

funkcje smartwatcha

Poręczny GPS

Funkcja GPS niektórym może wydać się dość oczywista i niewarta wspominania, no bo przecież posiadamy często w telefonie różnego typu gorsze lub lepsze nawigacje, które wskazują drogę. Jednak w tym wypadku o ileż łatwiej i wygodniej używać tej nawigacji przy pomocy niewielkiego urządzenia na nadgarstku.

Nie musisz już trzymać w ręku dużego smartfona, nie mówiąc już o tym, że w turystycznym, zatłoczonym miejscu jest się doskonałym łupem ulicznych złodziei, mogących z łatwością wyrwać telefon z dłoni. Podobnie jest z papierowymi planami miast, których wygodnymi nazwać nie można, szczególnie podczas wietrznej pogody.

Do tego dochodzi także aspekt pogody, ponieważ podczas rzęsistego deszczu zarówno smartfon, jak i papierowa mapa nie zdają egzaminu, za to wodoodporny smartwatch już jak najbardziej. Dlatego właśnie warto wspomnieć o tej jakże przydatnej funkcji. Tutaj jednak ważna uwaga, ponieważ jeśli chcesz, aby korzystanie z GPS było maksymalnie efektywne, to warto zwrócić uwagę na wyświetlacz danego smartwatcha. Im większy, tym obsługa będzie wygodniejsza.

Aplikacje, które warto mieć

Jedną z funkcji inteligentnego zegarka jest możliwość posługiwania się z jego pomocą różnymi ciekawymi aplikacjami. Dlatego tak naprawdę w tym punkcie zawiera się nie jedna zaleta, ale tyle ile przydatnych aplikacji jesteś w stanie ściągnąć i użyć, nie mówiąc już o tych, do których masz dostęp przy skonfigurowaniu urządzenia ze smartfonem.

Kontrola wydatków

Przykładem jest program, który pozwoli dbać o domowy budżet i zliczy wszystkie wydatki, jak również sprawi, że będziesz bardziej trzymać się wyznaczonych limitów wydatków.

Lokalizacja telefonu

Praktyczna jest także funkcja, która w części modeli jest dostępna wraz z urządzeniem, a czasem wymaga po prostu ściągnięcia odpowiedniej aplikacji. Mowa o Find My Phone, pozwalającym znaleźć swój telefon, gdy gdzieś się przypadkowo zagubi. Chyba nie ma osoby, której nie zdarzyłoby się od czasu do czasu poszukiwać swojego telefonu w całym domu.

Pogoda

Natomiast informacje pogodowe są kolejną po finansach kwestią, na którą wiele osób ma zwyczaj zwracać baczną uwagę. Często wszak dostosowujemy swoje plany do przewidywanych warunków atmosferycznych, dlatego dokładna prognoza może okazać się rzeczą ogromnie przydatną.

funkcje smartwatcha

To tylko niektóre przydatne aplikacje, oczywiście jest ich znacznie więcej, natomiast ważną rzeczą w tym wypadku jest właśnie sama możliwość ich ściągania i instalowania na smartwatchu. To powoduje, że da się jeszcze bardziej dostosować taki sprzęt do naszych potrzeb.

Smartwatch – czy warto go kupić?

Patrząc na powyższe zestawienie pięciu najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha, widać jeszcze wyraźniej, jak wielkie możliwości ma to urządzenie. Tym bardziej, że to jedynie część z o wiele dłuższej listy. Natomiast oczywiście ktoś może zapytać, czy faktycznie wszystkie one będą potrzebne. Z pewnością wybierając odpowiedni model należy ustalić, na czym Ci najbardziej zależy. Tylko wtedy możesz dokonać właściwego wyboru.

Smartwatch czy zegarek sportowy?

Przykładowo: osoby myślące o kupnie smartwatcha tylko przez wzgląd na wspomniane wyżej funkcje, które są pomocne podczas treningu, powinny się raczej zastanowić nad wyborem zegarka sportowego. Często są one przeznaczone dla konkretnych dyscyplin sportu, są wodoszczelne i bardzo wytrzymałe. Znaleźć można wiele modeli, które są mniej lub bardziej zaawansowane, a jakie na pewno spełnią oczekiwania sportowców.

Zobacz zegarki sportowe w sklepie>

Zatem wiele zależy od tego, czego od takiego urządzenia oczekujemy. Jedno jest pewne: smartwatch jest nam w stanie dać naprawdę wiele, trzeba tylko wiedzieć, jak te możliwości wykorzystać.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj więcej