Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?

27.05.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Poza szybszym fizycznym niszczeniem się podzespołów, przegrzewający się komputer znacznie traci na wydajności, programy zaczynają się zacinać i zawieszać, system wydaje się ociężały. W skrajnych wypadkach, gdy temperatury będą zbyt wysokie, komputer może się wyłączać – to mechanizm obronny, zabezpieczający przed spaleniem sprzętu.

Do tego dochodzi jeszcze głośna praca działających na pełnych obrotach wentylatorów, desperacko próbujących ochłodzić komputer. Aby uniknąć przegrzania wystarczy zadbać, aby procesory miały odpowiednio mocne chłodzenie. Jak dokładnie?

Temperatura procesora – dlaczego rośnie?

Komputer stacjonarny to głównie elektronika, na którą składają się obwody złożone z komponentów elektrycznych – rezystorów, kondensatorów czy cewek, połączonych ze sobą ścieżkami przewodzącymi na drukowanych płytkach elektronicznych.

Uruchomienie komputera sprawia, że w układach zaczyna płynąć prąd, niezbędny do działania urządzenia. Wszystkie elementy układu stawiają pewien opór przepływającemu przez nie prądowi – na wyjściu danego elementu otrzymamy niższe natężenie niż na wejściu.

W procesorze – płynący przez niego prąd napotyka na niewielki opór, co powoduje generowanie się ciepła. To jednak nic złego – jednostki centralne są przystosowane do bezproblemowej pracy, jeśli temperatura procesora jest prawidłowa.

Temperatury komputera w spoczynku będą niskie, jednak gdy zaczniemy wykonywać bardziej wymagające zadania, komputer będzie pobierał więcej prądu i generował więcej ciepła. W skrajnych wypadkach temperatura może przekroczyć dopuszczalną normę, a komputer zacznie pracować wolniej, bo rozgrzane urządzenie zwolni taktowanie procesora, celem zmniejszenia ciepła. Jeśli temperatura dalej będzie rosła, komputer wyłączy się by zapobiec trwałym uszkodzeniom.

Wysoką temperaturę procesora można wyeliminować instalując lepsze chłodzenie, jednak warto dokładnie zbadać przyczynę przegrzewania. Nasz portfel nam podziękuje, jeśli uda się zmniejszyć temperaturę procesora bez instalacji nowego, niekiedy kosztownego chłodzenia.

Przyczyny przegrzewania się procesora:

  • nagromadzony w komputerze kurz,
  • szkodliwe działanie wirusów obciążających procesor,
  • zużycie pasty termo-przewodzącej,
  • podkręcanie częstotliwości taktowania procesora celem zwiększenia jego wydajności.

Wszystko to może powodować generowanie niebezpiecznie wysokich temperatur, z którymi system chłodzenia nie zawsze jest sobie w stanie poradzić. Zanim więc zdecydujemy się na ulepszenie chłodzenia, spróbujmy wyczyścić komputer z brudu, przeskanować go pod kątem występowania złośliwego oprogramowania i wymieńmy pastę termo-przewodzącą.

jak chłodzić procesor

Jaka powinna być temperatura procesora?

Optymalna temperatura procesora w spoczynku i stresie jest ściśle zależna od konfiguracji naszego komputera i wytrzymałości termalnej jego podzespołów. Maksymalna temperatura procesora w laptopie, jak i w komputerze stacjonarnym waha się między 70 a 90 stopni Celsjusza. Są jednak modele pracujące w niższych temperaturach, gdzie jej maksymalna wartość nie powinna przekraczać 60 stopni. Do każdego komputera należy podchodzić indywidualnie i wybierać chłodzenie odpowiednie dla danego modelu procesora i innych komponentów.

Jaka powinna być temperatura procesora, jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zidentyfikować naszego CPU?

Dobra temperatura procesora nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza w przypadku komputerów stacjonarnych i 85 stopni Celsjusza w przypadku laptopów.

Laptopy z racji ciasnego upakowania podzespołami nie są w stanie oddawać ciepła tak efektywnie jak pecety, dlatego są specjalnie przystosowane do pracy w wyższych temperaturach. Bezpieczna temperatura procesora jest w nich wyższa niż w komputerach stacjonarnych. Nadrzędną zasadą zawsze jest: im chłodniej, tym lepiej.

Jak sprawdzić temperaturę procesora na pulpicie?

Temperaturę procesora można sprawdzić na dwa sposoby. Bezpośrednio w BIOSie, gdzie otrzymamy najdokładniejsze wyniki, lub za pomocą specjalnego, darmowego oprogramowania do diagnostyki, które można znaleźć w internecie.

Zaletą drugiego rozwiązania jest łatwość użycia. Wystarczy uruchomić zainstalowany program, a dowiemy się jaka jest temperatura procesora, a także poznamy temperatury pozostałych komponentów, sprawdzimy napięcia, czy wydajność wentylatorów.

Darmowe programy do sprawdzenia temperatury procesora:

  • HWMonitor,
  • CPU-Z,
  • Open Hardware Monitor,
  • Speccy,
  • czy rozwiązanie dedykowane dla procesorów Intela – Real Temp.

Jak chłodzić procesor?

Jeśli mimo wyczyszczenia komputera z kurzu, usunięcia złośliwego oprogramowania i wymianie pasty termo-przewodzącej procesor wciąż się przegrzewa, należy rozważyć ulepszenie systemu chłodzenia w komputerze.

jak chłodzić procesor

Odpowiedzią na pytanie jak chłodzić procesor może być wykorzystanie jednego z rozwiązań dedykowanych, wśród których znaleźć można zarówno tradycyjne chłodzenie powietrzem, jak i przeznaczone dla bardziej wymagających procesorów chłodzenie wodne.

Chłodzenie dedykowane procesorom jest montowane bezpośrednio na nich – metalowa płytka będąca częścią bloku chłodzącego zostaje umocowana tak, by stykać się z procesorem.

Pasta termoprzewodząca

Aby mieć pewność, że procesor będzie oddawał największą możliwą ilość ciepła, wykorzystuje się pasty termoprzewodzące, które uszczelniają połączenie płytki z powierzchnią procesora. W przypadku chłodzenia powietrzem ciepłe powietrze prowadzone od metalowej płytki poprzez rurki zostaje wydmuchnięte wentylatorami na zewnątrz.

Chłodzenie wodne

W przypadku chłodzenia cieczą, do płytki zostaje doprowadzona chłodna woda odbierająca ciepło. Decydując się na dedykowane chłodzenie wodne, warto zastanowić się nad kompleksowym rozwiązaniem, które może chłodzić nie tylko centralną jednostkę obliczeniową, ale również GPU, dyski twarde, czy kości pamięci RAM.

Zapewnienie optymalnej temperatury procesora wydłuży jego żywotność i pozwoli na uniknięcie irytujących zawieszeń systemu, dzięki czemu korzystanie z komputera będzie znacznie przyjemniejsze.

Produkty, które polecamy w sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!