Telewizor jako monitor – o czym warto pamiętać? Zalety i wady

Niektórzy użytkownicy podłączają do komputera telewizor zamiast monitora. Jest to zdecydowanie możliwe do wykonania – wszak jedno i drugie urządzenie służy do wyświetlania obrazu i korzysta z tych samych gniazd. Jak podłączyć komputer do telewizora? Kiedy jest to dobre rozwiązanie, a kiedy złe? Tłumaczymy.

Spis treści:

Czy można używać telewizora jako monitora?

Kiedyś było to utrudnione, ale dziś już właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać telewizory jako monitory. Praktycznie każdy komputer (a właściwie jego karta graficzna) jest obecnie wyposażony w gniazdo HDMI i to samo można powiedzieć o telewizorze.

Złącze to jest jedynym, jakiego potrzebujemy do połączenia obu tych urządzeń – jednym przewodem może płynąć zarówno sygnał wideo, jak i audio (ale tym zajmiemy się później).

Plusy i minusy używania telewizora jako monitora

Telewizor LCD jako monitor to rozwiązanie mające liczne plusy, których nie można zlekceważyć. Pierwszym i podstawowym jest szansa na znacznie większą przekątną za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Oszczędność jest zresztą tym większa, że kupując takie urządzenie w rzeczywistości nabywamy dwa sprzęty w jednym: mamy monitor do komputera i odbiornik TV, który bez problemu zadziała też samodzielnie. Eliminacja kosztów jest więc niezaprzeczalna.

Sam telewizor to także dodatkowe funkcje, z których najważniejszą jest oczywiście możliwość oglądania telewizji (dzięki tunerowi TV) – naziemnej, kablowej lub satelitarnej. W porównaniu do tradycyjnych monitorów telewizory mają też najczęściej lepsze głośniki, co może być szczególnie ważne dla osób, które nie korzystają z zewnętrznych systemów audio.

Telewizor jako monitor – plusy:

  • większa przekątna
  • dwa urządzenia w jednym
  • (przeważnie) lepsze głośniki
  • (przeważnie) wyższa jasność, czyli lepsza widoczność w nasłonecznionych pomieszczeniach

Naturalnie takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Konwencjonalne monitory są przeważnie lepiej przystosowane do warunków biurkowych – czyli oglądania przez użytkownika obrazu z bardzo małej odległości. Monitory dla grafików oferują też zdecydowanie wierniejsze odwzorowanie kolorów niż telewizory z tej samej półki cenowej. Na baczności muszą mieć się również gracze, którzy muszą liczyć się z większymi opóźnieniami (input lag). Jest to o tyle istotne, że parametr ten rzadko jest podawany przez producentów, a ma realny wpływ na komfort rozgrywki.

Zobacz monitory dla graczy w artykule Najlepsze monitory do gier do 1000 złotych

Telewizor jako monitor – minusy

  • niższa jakość obrazu (z bliska)
  • większe opóźnienia (input lag)
  • większe zużycie energii elektrycznej, choć przy standardowym użytkowaniu różnice są niewielkie

Minusy do pewnego stopnia da się jednak zniwelować. Jak to zrobić? Rzecz jasna, poprzez wybór odpowiedniego modelu. Co w tym przypadku kryje się pod słowem „odpowiedni”?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora na monitor?

Telewizor kojarzy się raczej z dużym ekranem około 40-65 cali, podczas gdy monitory mają przeważnie ok. 20-30 cali. Rozmiar tych drugich nie jest przypadkowy – dla komfortu użytkownika ważne jest bowiem, by był on w stanie objąć wzrokiem cały wyświetlacz bez konieczności ruszania głową.

Dlatego też telewizor 32 cale jako monitor powinien sprawdzić się lepiej niż dobrze.

Przy wyborze telewizora należy więc uwzględnić przekątną jego ekranu – ta powinna być przede wszystkim dostosowana do odległości, z jakiej ogląda się obraz. Trzeba też pamiętać, że rozdzielczość Full HD oglądana z bliska na ekranie >40 cali nie będzie atrakcyjna wizualnie – może być widać pojedyncze piksele.

Warto zadbać również o to, by telewizor miał przynajmniej jedno złącze HDMI (pozwalające w wygodny sposób połączyć PC z odbiornikiem), funkcję regulacji jasności obrazu oraz (choć dzisiaj nie jest to już wymóg) specjalny tryb PC.

Zobacz ranking 32-calowych telewizory Jaki telewizor 32 cale wybrać? TOP 5

Telewizor jako monitor

Telewizor jako monitor do gier

Jeśli zamierzamy postawić na telewizor jako monitor do gier, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odświeżanie matrycy oraz opóźnienia (input lag). Najlepiej będzie, jeśli ten pierwszy parametr będzie wynosić 100/120 Hz – zapewni to wysoką płynność obrazu ruchomego, np. w dynamicznych strzelaninach.

Input lag nie powinien być wyższy niż 40 ms, a najlepiej jeśli będzie oscylował w okolicach 20 ms. Pozwoli to cieszyć się wysokim komfortem prowadzenia rozgrywki – akcja na ekranie nie będzie wyraźnie opóźniała względem ruchu wykonanego na kontrolerze czy klawiaturze i myszce.

Zobacz najlepsze telewizory do gier w naszym rankingu TOP 5.

Telewizor jako monitor – jak podłączyć?

HDMI

Jak podłączyć telewizor do komputera stacjonarnego? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przewodu HDMI, który może mieć od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. Wymóg jest jednak taki, że obydwa urządzenia muszę być wyposażone w takie gniazda. Dodajmy, że istnieją różne standardy, a optymalnym jest obecnie HDMI 2.1 – zapewnia szybki przesył treści w wysokiej jakości.

Display Port

Jeśli komputer nie ma gniazda HDMI można wykorzystać Display Port. W takim przypadku oprócz wspomnianego przewodu potrzebny będzie jeszcze adapter, który pozwoli połączyć komputer z telewizorem

Bezprzewodowe połączenie komputera z telewizorem

Jeżeli komputer nie ma żadnego z tych gniazd pozostaje jeszcze połączenie bezprzewodowe, które jednak często oznacza nieco większe opóźnienia, przez co zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania graczom. Będzie ono jednak w zupełności wystarczające do pracy i przeglądania internetu. W tym celu można wykorzystać technologie Wi-Fi Direct, Miracast lub AirPlay (w przypadku urządzeń Apple). Aby wyświetlić obraz z komputera na telewizorze można też skorzystać z przystawki Smart TV, np. Google Chromecast.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji zobacz, jak podłączyć komputer do telewizora?

Polecane telewizory w naszym sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (10 głosów)

Czytaj więcej