Telefony z czystym Androidem – TOP 5 polecanych smartfonów


Na rynku dominują obecnie dwa typy smartfonów, a największą popularnością cieszą się modele pracujące pod kontrolą systemu Google Android. Być może spotkaliście się już ze stwierdzeniem, że warto zwrócić uwagę na smartfon z czystym Androidem. Co konkretnie to oznacza? Dlaczego warto kupić telefon z taką wersją systemu i jaki konkretnie wybrać? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Co to czysty Android?

Android to system, który Google udostępnia każdemu zainteresowanemu producentowi telefonów. Bezpośrednio od Google jest on oferowany w czystej wersji, na którą producenci mogą – i zazwyczaj to robią – nakładać własne nakładki graficzne, a także instalować wybrane aplikacje.

Czysty Android to zatem system pozbawiony tych wszystkich dodatkowych elementów, cechujący się minimalizmem, ale jednocześnie wysoką płynnością działania, dobrą optymalizacją i porządkiem w interfejsie.

Poza niezbędnymi elementami posiada tylko aplikacje Google – Gmail, Chrome, Mapy, YouTube i kilka innych, w tym Sklep Play, z którego każdy może pobrać potrzebne mu programy czy gry.

Smartfony z czystym Androidem to:

  • smartfony firmy Google
  • telefony należące do programu Android One
  • smartfony oferujące jedynie kosmetycznie zmodyfikowanego Androida (m. in. modele OnePlus, wybrane modele Motorola)

Jaki smartfon z czystym Androidem kupić? Ranking

W tym rankingu znajdziesz:

  • Motorola Moto G7 Play: telefon z czystym Androidem do 700 zł
  • Nokia 4.2: smartfon z czystym Androidem do 1000 zł
  • Xiaomi Mi A3: telefon z czystym Androidem do 1500 zł
  • OnePlus 7: smartfon z czystym Androidem do 2500 zł
  • OnePlus 7 Pro: najlepszy telefon z czystym Androidem

Smartfon z czystym Androidem do 700 zł: Motorola Moto G7 Play

Motorola Moto G7 Play to jedna z ciekawszych propozycji w swoim przedziale cenowym. Producent zastosował 5,7-calowy wyświetlacz IPS HD+ (1512×720 pikseli) oraz solidny procesor Snapdragon 632 i 2GB RAM. W połączeniu z czystym systemem Android 9.0 Pie (+ funkcje z pakietu Moto Experiences) zapewnia dobrą płynność działania. Plusem smartfona jest funkcja dual SIM i dodatkowe miejsce na kartę pamięci microSD, zadowalająca jak na tę półkę cenową jakość zdjęć oraz szybki czytnik linii papilarnych.


Telefon z czystym Androidem do 1000 zł: Nokia 4.2

Przynależący do programu Android One smartfon Nokia 4.2, oddaje w ręce użytkownika zupełnie czysty Android 9.0 Pie. Dzięki temu świetną płynność działania jest w stanie zapewnić procesor Snapdragon 439 współpracujący z 3GB RAM. Smartfon na 5,7-calowym ekranie prezentuje obraz HD+ (1520×720 pikseli), pozytywnie zaskakuje też możliwościami komunikacji bezprzewodowej, bo mimo niskiej ceny posiada moduł NFC. Funkcjonalność zwiększa też funkcja dual SIM umożliwiająca korzystanie z dwóch numerów telefonicznych.


Smartfon z czystym Androidem do 1500 zł: Xiaomi Mi A3

Również Xiaomi Mi A3 wchodzi w skład programu Android One, a na jego pokładzie znalazł się zupełnie czysty Android 9.0 Pie. Dodatkowo można mieć pewność, że smartfon będzie otrzymywał szybkie aktualizacje. Dużym atutem jest w nim wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED, ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych, oraz wydajny procesor Snapdragon 665 współpracujący z 4GB RAM. W zależności od wersji otrzymujemy tu także 64GB lub 128GB pamięci wewnętrznej.  Mi A3 ma potrójny aparat główny 48Mpix +8Mpix +2Mpix i pojemną baterię 4030 mAh.


Telefon z czystym Androidem do 2500 zł: OnePlus 7

Mając do wydania około 2500 złotych warto zwrócić uwagę na OnePlus 7. Pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie z interfejsem OxygenOS, który w praktyce niemal nie ingeruje w czystego Androida, jest świetnie zoptymalizowany. Przy bardzo wydajnym procesorze Snapdragon 855 i 8GB RAM, gwarantuje to wysoką płynność działania. OnePlus 7 może pochwalić się też 6,4-calowym ekranem Optic Amoled FullHD+ (2340×1080 pikseli), dobrym podwójnym aparatem fotograficznym i kompletem modułów łączności bezprzewodowej z NFC włącznie.


Najlepszy smartfon z czystym Androidem: OnePlus 7 Pro

OnePlus 7 Pro to topowy smartfon w każdym znaczeniu tego określenia. Również tutaj znalazł się Android 9.0 Pie z interfejsem OxygenOS i procesor Snapdragon 855, a jednocześnie aż 12GB RAM. To jeden z najwydajniejszych smartfonów na rynku, zapewnia rewelacyjną płynność działania i możliwość realizacji najbardziej wymagających zadań. Uwagę przyciąga tu bardzo duży, 6,7-calowy bezramkowy wyświetlacz Fluid AMOLED o wysokiej rozdzielczości 3120×1440 pikseli. Zaawansowany aparat główny ma  48Mpix +8Mpix +16Mpix i wysuwany aparat selfie, a bateria o pojemność 4000mAh. I tu nie brakuje wszystkich potrzebnych modułów łączności bezprzewodowej, w tym NFC.


Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.

Telefony z czystym Androidem – TOP 5 polecanych smartfonów
5 (100%) 1 głosów