
Pandemia dość mocno zweryfikowała sposób prowadzenia spotkań biznesowych, rodzinnych, zdalnej nauki i innych kontaktów. Większość szkół w trosce o zdrowie zarówno nauczycieli, jak i uczniów, postanowiła wprowadzić nauczanie online, a i sporo pracowników musiała skorzystać z możliwości pracy zdalnej. W obu tych przypadkach jesteśmy zobowiązani, aby uczestniczyć w zajęciach lub spotkaniach online. Kamery internetowe do spotkań online stały się praktycznie niezbędne podczas komunikacji.
Większość laptopów posiada wbudowaną kamerę, ale czasami jakość obrazu nie jest zadowalająca – szczególnie w tych starszych modelach. W przypadku klasycznych komputerów PC zakup dodatkowej kamerki internetowej wiąże się to z reguły z inwestycją ponad 100 złotych. Jak uniknąć wydatku i uzyskać dobrą jakość? Odpowiedź jest bardzo prosta, to telefon jako kamera internetowa.
Przejdź do:
- Kiedy warto wykorzystać telefon jako kamerę internetową?
- Czego potrzebujesz, aby zrobić kamerkę z telefonu?
- Jak podłączyć kamerę ze smartfona do komputera?
- Telefon jako kamera internetowa – wady
Telefon jako kamera internetowa – kiedy warto?
Oczywiście, kamera z telefonu na PC nie jest uniwersalnym rozwiązaniem i sprawdzi się tylko w określonych sytuacjach.
Jeśli na przykład korzystasz z PC lub laptopa służbowego, z którego sporadycznie udostępniasz obraz, to dobrym rozwiązaniem może być właśnie skorzystanie z telefonu komórkowego.
Jeśli natomiast profesjonalnie tworzysz treści do serwisu YouTube, czy planujesz wykorzystać telefon komórkowy jako kamerę do stremowania, to zdecydowanie zalecamy zainwestować w sprzęt stricte do tego przeznaczony.
Czego potrzebujesz, aby zrobić kamerkę z telefonu?
Wbrew pozorom, zrobienie kamery internetowej z telefonu jest dość proste. Aby polepszyć jakość obrazu podczas spotkań na Skypie, Temasach, czy Zoomie potrzebujemy zaledwie trzech rzeczy:
- Smartfon
- Odpowiednie oprogramowanie
- Opcjonalnie przewód USB
Kiedy będzie potrzeby przewód USB?
Jeśli chodzi o przewód USB, to potrzebny będzie do połączenia z komputerem, który nie jest wyposażony w kartę WiFi.
W przypadku smartfonów, które korzystają z systemu Android, sprawdzi się niemal każdy – typu micro USB lub USB C (zależnie od tego jakiego typu gniazdo ma twój telefon). To ten sam przewód, którym ładujesz telefon i transferujesz pliki do komputera.
Jeśli zaś mowa o urządzeniach marki Apple, jedyną opcją pozostaje standard lightning, ale to również ten sam kabel, którym ładujesz swój telefon.
Jakie oprogramowanie pobrać?
Obecnie są trzy godne polecenia aplikacje:
- EpocCam dla iPhone
- iVCam Webcam dla Android lub iVCam Webcam dla iPhone
- DroidCam dla Android lub DroidCam dla iPhone
Każda z powyższych propozycji nada się dla biznesu, nauki online, czy transmisji na żywo i powinna działać bezproblemowo z najpopularniejszymi aplikacjami do wideokonferencji (Zoom, Microsoft Teams, Google Meet). Można ich używać w trybie połączenia przez USB lub bezprzewodowo w sieci Wi-Fi.
Obsługują kamery przednie i tylne, obiektywy szerokokątne, niektóre oferują możliwość przełączania w czasie rzeczywistym. Wideo-transmisje mogą być nadawane w trybie poziomym lub portretowym.
Aplikacja EpocCam
Aplikacje pozwalają realizować transmisje na żywo w jakości od 640×480 pikseli (wersje bezpłatne) do 4K lub 1080p (wersje płatne Pro), a niektóre nawet z obsługą HDR. Ostatecznie wszystko zależy od jakości obiektywu w telefonie. W przypadku iVCam podczas transmisji powinna działać funkcja upiększania twarzy i automatycznego ustawiania ostrości.
Aplikacja iVCam pozwala też nawet nagrywać wideo bezpośrednio na komputer, co oznacza, że działa jak rejestrator wideo. Umożliwia również skonfigurowanie takich opcji jak: szybkość klatek wideo, koder wideo, jakość wideo czy jakość dźwięku.
Aplikacja iVCam Webcam
Warto na koniec zauważyć, że możliwości konfiguracji i opcje aplikacji mogą się różnić w wersjach bezpłatnych (najczęściej z reklamami) i płatnych PRO.
Jak podłączyć kamerę ze smartfona do komputera?
Każda z wymienionych aplikacji po zainstalowaniu na telefonie wyświetli dodatkowe wskazówki, jak połączyć go z komputerem i jak uaktywnić transmisje wideo. Na przykład iVCam Webcam opisuje to w języku polskim, co ułatwia konfigurację. Jednak w każdym przypadku podstawowe kroki są takie:
- Zainstaluj na swoim telefonie aplikację – jedną ze wskazanych powyżej.
- Zainstaluj sterowniki i aplikacje odpowiedniego oprogramowania na komputerze:
– EpocCam dla Windows lub MAC ze strony elgato.com/en/epoccam
– iVCam dla Windows lub MAC ze strony www.e2esoft.com/ivcam
– DroidCam dla Windows, Mac lub Linux ze strony www.dev47apps.com/ - Połącz komputer i telefon do tej samej sieci WiFi – w przypadku połączenia bezprzewodowego. Lub połącz telefon za pomocą przewodu USB z komputerem.
- Teraz otwórz aplikacje na telefonie oraz aplikację przeznaczoną do wideokonferencji (Microsoft Teams, Skype lub Zoom), a następnie w polu „Camera” wybierz używane przez Ciebie oprogramowanie.
Kamera z telefonu na PC – wady
Telefon komórkowy jako kamera internetowa to dobre rozwiązanie, jednak często korzystanie z niego w ten sposób może być nieporęczne. Warto zaopatrzyć się w dedykowany stojak (np.: trójnóg) lub mini statyw.
Warto na koniec wspomnieć, że wyżej wymienione aplikacje należy pobierać wyłącznie z zaufanych źródeł (najlepiej z oficjalnego sklepu), co ograniczy ryzyko, że nasz telefon zostanie zainfekowany jakimś szkodliwym oprogramowaniem.
Dotyczy to szczególnie posiadaczy smartfonów np.: Huawei, bez dostępu do oficjalnego sklepu Google Play.
Do tego warto pamiętać, że jeśli planujecie używać swojego telefonu jako kamery internetowej w trybie WiFi, może to spowodować bardzo szybkie rozładowanie się baterii. Na dłuższe konferencje warto podłączyć go do zasilania lub wpiąć w komputerze do gniazda USB, które ma funkcję ładowania.
Mogą Cię zainteresować:
Popularne kamery internetowe

Najnowsze

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy? Porównanie

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?

Co to jest IP67 i IP68 w smartfonie? Jak czytać normę IP?

Gadżety dla rowerzysty, czyli przydatne akcesoria rowerowe

Co zabrać na Wakacje? Poradnik wczasowicza
