Telefon do nagrywania filmów wideo. Ranking smartfonów do filmowania

04.01.2023 | autor: Daniel Bartosiewicz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Mówi się, że najlepszy aparat fotograficzny czy kamera wideo to taka, którą dysponujemy w danym momencie. Nierzadko bowiem zdarza się, że zakupiony profesjonalny sprzęt trafia do szuflady na długie lata, ponieważ jest mało praktyczny – zabieranie tak dużych urządzeń na krótsze wycieczki nie jest komfortowe. A na dodatek wymaga posiadanie specjalnej torby oraz wielu akcesoriów. Wtedy na ratunek przychodzi dobry telefon do nagrywania filmów i robienia porządnej jakości zdjęć – bo przecież telefon mamy zawsze ze sobą.

Okazuje się, że do robienia zdjęć i nagrywania filmów używamy smartfona, ponieważ jest łatwy obsłudze i, jak już wspomnieliśmy, jest zawsze pod ręką. Właśnie dlatego w tym poradniku skupimy się na smartfonach, które mogą zastąpić kamerę wideo. Który smartfon do nagrywania filmów jest najlepszy i czy potrzebny będzie Ci statyw do telefonu?

Spis treści

Co powinien mieć dobry smartfon do filmowania?

Zacznijmy od tego, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze smartfona do nagrywania filmów. Do podstawowych parametrów należą:

  • Liczba pikseli – wydaje się, że im więcej tym lepiej, ale nie jest to jednoznaczne. Smartfony wyposażone w obiektywy z dużą liczbą megapikseli będą wykonywać zdjęcia i filmy, na których widać wiele szczegółów, ale to nie jedyny parametr, który jest bardzo istotny.
  • Wielkość matrycy – fizyczna powierzchnia obiektywu. Im jest ona większa, tym jakość obrazu lepsza. Piksele na małej matrycy są mniejsze niż na większej, co powoduje, że jakość obrazu jest gorsza. Inaczej mówiąc, nie należy wybierać smartfonów z małym obiektywem, które charakteryzują się dużą liczbą pikseli. W przypadku małych obiektywów, zdjęcia będą lepsze przy mniejszej liczbie pikseli.
  • Liczba obiektywów – każdy obiektyw w smartfonie do filmowania filmów daje dodatkowe możliwości. Najtańsze smartfony wyposażone są zazwyczaj w obiektyw szerokokątny. Drugi dodatkowy obiektyw jest zazwyczaj ultraszerokokątny, a trzeci to teleobiektyw. Im więcej obiektywów tym większe możliwości nagrywania filmów. Ultraszerokokątny pozwala na nagranie szerszej perspektywy, a teleobiektyw charakteryzuje się możliwością dużego przybliżenia nagrywanego obrazu.
  • Liczba klatek na sekundę – większa liczba klatek na sekundę pozwala na nagrywanie filmów w zwolnionym tempie – np: 120fps lub 720fps.
  • Stabilizacja obrazu – celem tej funkcji jest niwelowanie drgań, w celu wykonania zdjęć i filmów o satysfakcjonującej ostrości. Do wyboru jest zazwyczaj cyfrowa lub optyczna stabilizacja. Podstawą pierwszego typu jest oprogramowanie, które tak dobiera ustawienia kamery, że zdjęcia i filmy są ostre. Stabilizacja optyczna pozwala na dostosowanie położenia soczewek obiektywu w celu dopasowania obrazu do matrycy pod odpowiednim kątem. Efekt jest zazwyczaj lepszy w przypadku stabilizacji cyfrowej.
  • Rozdzielczość – im większa, tym lepiej, ale do pewnego stopnia. Niektóre smartfony oferują nagrywanie filmów w 8K, ale czas na to dopiero nadejdzie. Mało kto ma możliwość odtworzenia takiego filmu, ponieważ monitory i telewizory o takiej rozdzielczości są dość drogie. Co więcej, film w tak dużej rozdzielczości zajmuje bardzo dużo pamięci.

Przeczytaj również poradnik Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

telefon do nagrywania filmów

Wybierając smartfona do filmowania należy upewnić się, że wszystkie wymienione cechy i funkcje aparatu dotyczą także nagrywania filmów.

Warto zwrócić uwagę na to, że opisy często dotyczą raczej możliwości związanych z wykonywaniem zdjęć, a funkcje wideo są w porównaniu z możliwościami fotograficznymi nieco uboższe. Dotyczy to w szczególności tańszych modeli smartfonów.

Poza parametrami aparatu pod uwagę należy wziąć także inne aspekty. Do nagrywania filmów na pewno przyda się pojemna bateria, która pozwoli nam nagrywać przez długi czas. Istotny może być także rozmiar i jakość wyświetlacza. Duży ekran umożliwi bardziej komfortowy podgląd nagranych filmów.

Ostatnią ważną kwestią jest także pojemność pamięci wewnętrznej, na której zapisywane są nagrania. Szczególnie zwrócić trzeba na to uwagę w przypadku smartfonów do nagrywania filmów, które nie obsługują kart pamięci. Takimi urządzeniami są na przykład iPhone. W pozostałych można rozszerzyć miejsce na dane właśnie za pomocą kart pamięci.

Smartfon do filmowania ma jeszcze jedną przewagę nad aparatem czy kamerą. Dzięki połączeniu z Internetem umożliwia przesyłanie i udostępnianie nagranych filmów bez konieczności uprzedniego kopiowania ich na dysk komputera. Może to być istotne w przypadku, gdy zależy nam aby nagrywane przez nas filmy szybko udostępniać w sieci. Smartfona do vlogów używa między innymi popularny youtuber o pseudonimie Kremol.

Czy dobry telefon do zdjęć również nadaje się do nagrywania filmów?

Zarówno jakość zdjęć, jak i filmów zależy od wykorzystanego w telefonie aparatu oraz software’u. Najczęściej bardzo dobre fotografie będą więc oznaczać satysfakcjonujące parametry nagrywania. Oczywiście nie należy się tym zawsze kierować. Niektóre telefony mają dość okrojone możliwości, jeśli chodzi o nagrywanie, np. filmy o niskiej płynności, przycięcia, zbyt niska rozdzielczość itd. Najlepiej sprawdzić testy konkretnych modeli, które można bez problemu znaleźć w internecie.

Mimo wszystko o jakości filmów decydują te same parametry, które są istotne w fotografii. Różnić się mogą jednak znacznie możliwości aplikacji aparatu. Nawet ten sam obiektyw z innym software’em da całkowicie odmienne efekty.

Czy Youtuberzy nagrywają filmy telefonami?

Niektóre smartfony dostępne na rynku oferują jakość wideo, która może konkurować ze standardowymi aparatami i kamerami. Dlatego też wielu Youtuberów decyduje się na takie rozwiązanie – jest ono tańsze, ponieważ każdy posiada telefon. Smartfony z wyższej półki są wykorzystywane nawet w półprofesjonalnych produkcjach.

Z pomocą specjalnej aplikacji telefon może nawet stać się standardową kamerką internetową. To bardzo ciekawe zastosowanie smartfona, które wykorzystują Youtuberzy nie tylko podczas nagrywania, ale i nadawania na żywo podczas transmisji live.

Należy jednak pamiętać, że telefon ma okrojone możliwości – nigdy nie będzie oferował takiej jakości jak pełnoprawne kamery. Dlatego też takie rozwiązanie jest wykorzystywane jako zastępcze lub tylko tymczasowe.

Polecane aplikacje do nagrywania filmów

Warto zwrócić uwagę na to, że dużą rolę w robieniu zdjęć czy nagrywaniu filmów smartfonem odgrywa oprogramowanie. Producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych funkcji programowych, dzięki, którym możliwe jest nagrywanie coraz lepszych filmów.

Wymienić można na przykład model Huawei P40 Pro posiadający oddzielne procesory wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji, których zadaniem jest tworzenie jak najlepszych zdjęć czy filmów.

Poza systemowymi funkcjami, w sklepach z aplikacjami znajdują się pogramy, których zadaniem jest rozszerzenie funkcji kamery. Wśród najbardziej popularnych wymienić można:

  • FiLMiC Pro v6 – pozwala zamienić smartfona w profesjonalną kamerę. Umożliwia kontrolę wielu parametrów, ale przeznaczona jest raczej dla profesjonalnych operatorów. Korzysta z niej między innymi Steven Soderbergh, reżyser takich filmowych hitów jak Erin Brockovich czy Wielki Liberace.
  • ProCam 8 – oferuje podobne funkcje jak w przypadku FiLMiC Pro, ale jest od niej o połowę tańsza.
  • Prism Live – darmowa aplikacja przeznaczona raczej dla amatorów. Jest łatwa w obsłudze i oferuje wiele filtrów i naklejek. Co ważne, potrafi zmienić smartfona w kamerę internetową.

Najlepsze telefony do nagrywania filmów

Samsung Galaxy S22 Ultra – najlepszy telefon do nagrywania filmów

To także najlepszy smartfon w ofercie Samsunga. Oferuje on duży 6,8-calowy ekran Dynamic AMOLED 2X. Możliwości aparatu są ogromne, ponieważ wykorzystano tu konstrukcję z 4 obiektywami, gdzie główny oferuje aż 108 Mpix. Producent zadbał o optyczną stabilizację obrazu oraz 10-krotny zoom. Można bez problemu nagrywać w 4K nawet przy niesprzyjającym oświetleniu. Smartfon jest dodatkowo wykonany z aluminium oraz posiada certyfikat IP68, co gwarantuje odporność na wodę i pył. Można więc nagrywać także w trudnych warunkach.


Apple iPhone 14 Pro – smartfon do nagrywania filmów od Apple

Najnowszy flagowiec od Apple, który został wyposażony w jeden z najlepszych aparatów na rynku. Smartfon oferuje podwójną kamerę z tyłu, gdzie główny obiektyw o rozdzielczości 12 Mpix radzi sobie świetnie nawet przy słabym oświetleniu. W iPhonie 14 Pro wykorzystano 3 obiektywy o rozdzielczości aż 48 Mpix dzięki technologii łączenia pikseli – tam efekty są jeszcze lepsze. Zaimplementowano tu tryb filmowy, który automatycznie skupia ostrość na najważniejszych elementach kadru. Jakość nagrania jest bardzo wysoka dzięki rozdzielczości 4K.


Motorola Edge 30 Pro – dobry telefon do nagrywania filmów

W tym modelu zastosowno aparat, który wykorzystuje funkcję Quad Pixel – można robić zdjęcia także przy niesprzyjającym oświetleniu. Smartfon posiada potrójną kamerę, gdzie główny obiektyw oferuje 50 Mpix. To telefon do nagrywania filmów, który obsługuje także technologię HDR10+ oraz wykorzystuje wsparcie sztucznej inteligencji. Można tworzyć filmy nawet w rozdzielczości 8K. Dodatkowe zalety tego smartfona to duży 6,7-calowy ekran OLED oraz funkcja szybkiego ładowania do nawet 68 W. Warto również zwrócić uwagę na przedni aparat, który oferuje aż 60 Mpix.



Samsung Galaxy S20 FE – smartfon do nagrywania filmów 4K za 2000 zł

Jeden z najpopularniejszych smartfonów do nagrywania na rynku. W przystępnej cenie otrzymujemy tu potrójny aparat 12 Mpix oraz przednią kamerę 32 Mpix. Producent zadbał o optyczną stabilizację obrazu i 3-krotny zoom. Można nagrywać w rozdzielczości 4K także z wykorzystaniem trybu nocnego. Na wyróżnienie zasługuje naprawdę dokładny tryb Space Zoom, czyli inaczej cyfrowy zoom 30-krotny. Funkcja Super Steady natomiast zapewnia doskonałą płynność w nagranych filmach. Dodatkowe zalety smartfona to wyświetlacz Super AMOLED 2X oraz świetna wydajność i funkcja szybkiego ładowania.


Xiaomi Redmi Note 11 Pro – telefon do nagrywania w przystępnej cenie

Idealna propozycja, jeżeli szukasz smartfona do nagrywania filmów za około 1500 zł. Wśród średniopółkowych modeli Xiaomi Redmi Note 11 Pro jest jednym z najlepszych. Oferuje on poczwórny aparat o rozdzielczości 108 Mpix dzięki funkcji łączenia pikseli. Telefon posiada czujnik Samsung HM2 oraz obsługuje podwójną natywną czułość ISO. Filmy wyglądają świetnie także przy dość słabym oświetleniu. Sporą zaletą smartfona jest 6,67-calowy ekran AMOLED Full HD+, satysfakcjonujące podzespoły oraz oczywiście przystępna cena. Producent zadbał także o funkcję szybkiego ładowania.


Samsung Galaxy M13 – budżetowy smartfon do nagrywania filmów

To smartfon do nagrywania filmów poniżej 1000 zł. Oferuje on potrójny aparat o rozdzielczości 50 Mpix. Można tutaj korzystać z obiektywu makro. Smartfon obsługuje nagrywanie maksymalnie w Full HD. Główna matryca o wysokiej jasności F1.8 zapewnia w tym przypadku bardzo dobre parametry obrazu przy słabym oświetleniu. To niedrogi telefon, ale oferuje przy tak niskiej cenie również 6,6-calowy ekran Full HD+ 90 Hz oraz pojemną baterię 5000 mAh z funkcją szybkiego ładowania do 15 W.


Może Cię zainteresować:

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3/5 - (2 głosy)

Czytaj więcej