Telefon do nagrywania filmów wideo. Najlepsze smartfony do filmowania

14.09.2021 | autor: Grzegorz Świątek | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Mówi się, że najlepszy aparat fotograficzny czy kamera wideo to taka, którą dysponujemy w danym momencie. Często zdarza się, że zakupiony profesjonalny sprzęt trafia do szuflady, ponieważ zabieranie ze sobą tych urządzeń nie jest komfortowe. Wymaga to posiadania specjalnej torby, która nie jest mała oraz wielu dodatkowych akcesoriów.

Zazwyczaj okazuje się, że do robienia zdjęć i nagrywania filmów najczęściej używamy smartfona, ponieważ jest łatwy obsłudze i niemal zawsze jest pod ręką. W tym poradniku skupimy się na smartfonach, które mogą zastąpić kamerę wideo. Który smartfon do nagrywania filmów jest najlepszy?

Spis treści

Co powinien mieć dobry smartfon do filmowania?

Zacznijmy od tego, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze smartfona do nagrywania filmów. Do podstawowych parametrów należą:

  • Liczba pikseli – wydaje się, że im więcej tym lepiej, ale nie jest to jednoznaczne. Smartfony wyposażone w obiektywy z dużą liczbą megapikseli będą wykonywać zdjęcia i filmy, na których widać wiele szczegółów, ale to nie jedyny parametr, który jest bardzo istotny.
  • Wielkość matrycy – fizyczna powierzchnia obiektywu. Im jest ona większa, tym jakość obrazu lepsza. Piksele na małej matrycy są mniejsze niż na większej, co powoduje, że jakość obrazu jest gorsza. Inaczej mówiąc, nie należy wybierać smartfonów z małym obiektywem, które charakteryzują się dużą liczbą pikseli. W przypadku małych obiektywów, zdjęcia będą lepsze przy mniejszej liczbie pikseli.
  • Liczba obiektywów – każdy obiektyw w smartfonie daje dodatkowe możliwości. Najtańsze smartfony wyposażone są zazwyczaj w obiektyw szerokokątny. Drugi dodatkowy obiektyw jest zazwyczaj ultraszerokokątny, a trzeci to teleobiektyw. Im więcej obiektywów tym większe możliwości nagrywania filmów. Ultraszerokokątny pozwala na nagranie szerszej perspektywy, a teleobiektyw charakteryzuje się możliwością dużego przybliżenia nagrywanego obrazu.
  • Liczba klatek na sekundę – większa liczba klatek na sekundę pozwala na nagrywanie filmów w zwolnionym tempie – np: 120fps lub 720fps.
  • Stabilizacja obrazu – celem tej funkcji jest niwelowanie drgań, w celu wykonania zdjęć i filmów o satysfakcjonującej ostrości. Do wyboru jest zazwyczaj cyfrowa lub optyczna stabilizacja. Podstawą pierwszego typu jest oprogramowanie, które tak dobiera ustawienia kamery, że zdjęcia i filmy są ostre. Stabilizacja optyczna pozwala na dostosowanie położenia soczewek obiektywu w celu dopasowania obrazu do matrycy pod odpowiednim kątem. Efekt jest zazwyczaj lepszy w przypadku stabilizacji cyfrowej.
  • Rozdzielczość – im większa, tym lepiej, ale do pewnego stopnia. Niektóre smartfony oferują nagrywanie filmów w 8K, ale czas na to dopiero nadejdzie. Mało kto ma możliwość odtworzenia takiego filmu, ponieważ monitory i telewizory o takiej rozdzielczości są dość drogie. Co więcej, film w tak dużej rozdzielczości zajmuje bardzo dużo pamięci.

Przeczytaj również poradnik Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

telefon do nagrywania filmów

Wybierając smartfona do filmowania należy upewnić się, że wszystkie wymienione cechy i funkcje aparatu dotyczą także nagrywania filmów.

Warto zwrócić uwagę na to, że opisy często dotyczą raczej możliwości związanych z wykonywaniem zdjęć, a funkcje wideo są w porównaniu z możliwościami fotograficznymi nieco uboższe. Dotyczy to w szczególności tańszych modeli smartfonów.

Poza parametrami aparatu, pod uwagę należy wziąć także inne aspekty. Do nagrywania filmów na pewno przyda się pojemna bateria, która pozwoli nam nagrywać przez długi czas. Istotny może być także rozmiar i jakość wyświetlacza. Duży ekran umożliwi bardziej komfortowy podgląd nagranych filmów.

Ostatnią ważną kwestią jest pojemność pamięci wewnętrznej, na której zapisywane są nagrania. Szczególnie zwrócić trzeba na to uwagę w przypadku smartfonów, które nie obsługują kart pamięci. Takimi urządzeniami są na przykład iPhone. W pozostałych można rozszerzyć miejsce na dane właśnie za pomocą kart pamięci.

Smartfon ma jeszcze jedną przewagę nad aparatem czy kamerą. Dzięki połączeniu z Internetem umożliwia przesyłanie i udostępnianie nagranych filmów bez konieczności uprzedniego kopiowania ich na dysk komputera. Może to być istotne w przypadku, gdy zależy nam aby nagrywane przez nas filmy szybko udostępniać w sieci. Smartfona do vlogów używa między innymi popularny youtuber o pseudonimie Kremol.

Polecane aplikacje do nagrywania filmów

Warto zwrócić uwagę na to, że dużą rolę w robieniu zdjęć czy nagrywaniu filmów smartfonem odgrywa oprogramowanie. Producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych funkcji programowych, dzięki, którym możliwe jest nagrywanie coraz lepszych filmów.

Wymienić można na przykład model Huawei P40 Pro posiadający oddzielne procesory wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji, których zadaniem jest tworzenie jak najlepszych zdjęć czy filmów.

Poza systemowymi funkcjami, w sklepach z aplikacjami znajdują się pogramy, których zadaniem jest rozszerzenie funkcji kamery. Wśród najbardziej popularnych wymienić można:

  • FiLMiC Pro v6 – pozwala zamienić smartfona w profesjonalną kamerę. Umożliwia kontrolę wielu parametrów, ale przeznaczona jest raczej dla profesjonalnych operatorów. Korzysta z niej między innymi Steven Soderbergh, reżyser takich filmowych hitów jak Erin Brockovich czy Wielki Liberace.
  • ProCam 8 – oferuje podobne funkcje jak w przypadku FiLMiC Pro, ale jest od niej o połowę tańsza.
  • Prism Live – darmowa aplikacja przeznaczona raczej dla amatorów. Jest łatwa w obsłudze i oferuje wiele filtrów i naklejek. Co ważne, potrafi zmienić smartfona w kamerę internetową.

Najlepsze telefony do nagrywania filmów

Xiaomi Redmi Note 10S – tani telefon do kręcenia wideo

Najtańszy w naszym zestawieniu smartfon do nagrywania filmów. Za jego pośrednictwem nagrywać można filmy w rozdzielczości 4K, a maksymalna liczba klatek na sekundę wynosi 30 (nie nagramy nim wideo w zwolnionym tempie). Redmi Note 10S ma wyświetlacz o przekątnej 6,5-cala charakteryzujący się odświeżaniem 90Hz oraz pojemny akumulator  5000 mAh. Tym smartfonem nie osiągniemy takich efektów, jak za pomocą półprofesjonalnego sprzętu, ale jest to bardzo dobre urządzenie do nagrywania, które zawsze jest pod ręką.


iPhone SE 2020 – smartfon do nagrywania filmów

Najtańszy smartfon z oficjalnej oferty telefonów marki Apple. Warto na niego zwrócić uwagę chociażby dlatego, że dzięki systemowi operacyjnemu iOS nigdy nas nie zawiedzie. Wydajny procesor i polityka długiego wspierania smartfonów przez firmę Apple sprawią, że posłuży nam długie lata. Jest wyposażony w aparat szerokokątny o rozdzielczości 12MP z optyczną stabilizacją obrazu, który pozwala na nagrywanie filmów 4K z częstością 60 klatek na sekundę. Umożliwia także nagrywanie filmów w zwolnionym tempie z częstością 120fps lub 240fps.


Samsung Galaxy S21 – dobry telefon do nagrywania filmów

Jeden z najlepszych smartfonów marki Samsung za rozsądną cenę. Jego możliwości związane z nagrywaniem filmów są ogromne. Wyposażony jest w trzy aparaty: główny o rozdzielczości 12MP, ultraszerokokątny o rozdzielczości 12MP i teleobiektyw o rozdzielczości 64MP. W przypadku zdjęć pozwala na 30x przybliżenie, a w wideo na 12x przybliżenie. Pozwala także na nagrywanie filmów w rozdzielczości 8K. Ciekawą funkcją jest symultaniczne nagrywanie co oznacza, że film można nagrywać wszystkimi czterema obiektywami jednocześnie.


Samsung Galaxy Z Flip 3 – telefon dla influencera i do kręcenia vlogów

Jedyny w tym zestawieniu składany smartfon. Warto już na wstępie dodać, że w odróżnieniu od modelu Z Fold 3 zbiera bardzo dobre recenzje. Z Flip 3 to smartfon, który składa się wzdłuż środkowej linii ekranu, która równoległa jest do jego krótszego boku. Wyposażony jest w dwa aparaty o rozdzielczości 12MP, jeden główny, a drugi ultraszerokokątny, oba z optyczną stabilizacją obrazu. Pozwalają na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K i częstości 60 klatek na sekundę. Dodatkowy ekran znajdujący się obok tylnych aparatów umożliwia korzystanie z nich jak z przedniej kamery, ponieważ zapewnia podgląd nagrywanego filmu.


iPhone 12 Pro Max – najlepszy smartfon do filmowania

Największy i najdroższy iPhone. Kosztuje sporo, ale z łatwością zadowoli nawet wybrednych operatorów kamery. Wyposażony jest w profesjonalny system aparatów 12MP z obiektywem ultraszerokokątnym, szerokokątnym i teleobiektywem oraz system automatycznej stabilizacji matrycy podczas nagrywania wideo. Nagrywa w 4K z częstością do 60 klatek na sekundę oraz wideo HDR z Dolby Vision. Oferuje także 2,5-krotny zoom optyczny (przybliżanie), 2-krotny zoom optyczny (oddalanie) i maksymalnie 7-krotny zoom cyfrowy. Warto też zwrócić uwagę na nagrywanie wideo w zwolnionym tempie w jakości 1080p z 240 klatek na sekundę oraz wideo poklatkowe w trybie nocnym.


Może Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 269,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!