Jaki telefon dla seniora wybrać? Ranking

Smartfony i telefony oferują mnóstwo interesujących funkcji i dla wielu z nas funkcjonowanie bez nich byłoby niezwykle trudne. Inaczej jest jednak z osobami starszymi, które oczekują przede wszystkim, a niekiedy wyłącznie, możliwości komunikowania się z najbliższymi. Ważne, aby było to jak najprostsze, jakiekolwiek dodatkowe funkcje mogą okazać się miłym akcentem, ale z pewnością nie są obowiązkowe. Podpowiadamy, jaki telefon dla seniora warto wybrać.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Co powinien mieć telefon dla seniora?
 • Najlepsze telefony dla seniora – TOP 5

Co powinien mieć telefon dla seniora?

 • duża klawiatura,
 • czytelny wyświetlacz,
 • przycisk SOS,
 • dobra bateria,
 • wbudowana latarka i radio,
 • solidny głośnik,
 • łączność Bluetooth i czytnik kart microSD.

Fizyczna, duża klawiatura to podstawa

Zdecydowanie najistotniejszym elementem przy decyzji, jaki telefon dla seniora sprawdzi się najlepiej, wydaje się klawiatura. Często starsze osoby mają problemy ze wzrokiem, w związku z czym telefon dla seniora powinien posiadać obowiązkowo fizyczną i dużą klawiaturę z oddzielnie ulokowanymi przyciskami i wyraźnie oznaczonymi na nich cyframi oraz literami. Konstrukcja taka pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia, łatwe wprowadzanie numerów czy tekstu do wiadomości SMS.

Czytelny wyświetlacz

Obok klawiatury to właśnie wyświetlacz będzie miał największy wpływ na komfort obsługi telefonu przez starszą osobę. Decydując, jaki telefon dla seniora wybrać, sprawdzać trzeba nie tylko jego wielkość (chociaż w większości modeli jest ona podobna), ale przede wszystkim na to, jak czytelne są prezentowane na nim czcionki.

Wyświetlacz powinien być jak najbardziej kontrastowy, ale jednocześnie nie męczący wzroku. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieco bardziej zaawansowanego telefonu z bogatszym oprogramowaniem warto sprawdzić, czy interfejs jest wystarczająco uproszczony, tak aby babcia lub dziadek nie mieli trudności w poruszaniu się po nim.

Przycisk SOS

Niektóre z telefonów wyposażone są też w specjalny przycisk SOS. Warto zwracać na jego obecność uwagę, ponieważ niekiedy może okazać się nieoceniony dla babci i dziadka. Po jego wciśnięciu telefon do razu połączyć może się z przypisanym pod klawisz SOS numerem lub wysłać na niego określoną wiadomość SMS z prośbą o pomoc.

Innym dodatkowym przyciskiem często montowanym w telefonie dla seniora jest ten przeznaczony do blokady klawiatury. To również praktyczne rozwiązanie.

Zobacz również ranking: Jaki telefon dla seniora z przyciskiem SOS? TOP 5

Zdjęcie: Maxcom

Dobra bateria i podstawka ładująca

Dobra bateria to zaleta każdego urządzenia elektronicznego, również telefonu dla seniora. Wybierając, jaki telefon dla seniora kupić, należy zwracać uwagę na pojemność wbudowanego ogniwa, a także deklarowany przez producenta czas rozmów. Im dłuższy, tym ładowanie odbywać będzie się rzadziej. W omawianym kontekście bardzo ciekawym rozwiązaniem są podstawki ładujące. Umieszczony w nich telefon jest cały czas ładowany i tym samym zawsze gotowy do użytku.

Poza tym dla starszej osoby może być to praktyczniejsze rozwiązanie niż podłączanie klasycznej ładowarki. Dodatkowo wyuczony nawyk odkładania telefonu na podstawkę daje pewność, że urządzenie znajduje się zawsze w tym samym miejscu i w przypadku połączeń przychodzących unika się nerwowych poszukiwań telefonu.

Wbudowana latarka i radio

Chociaż telefony dla seniora nie oferują wielu dodatkowych funkcji to spora część z nich może pochwalić się wbudowaną latarką. I jest to element, który bez wątpienia może się przydać, chociażby w przypadku awarii prądu w porze nocnej. Zamiast sięgania po dodatkowe źródła światła starsza osoba może po prostu wykorzystać telefon. Ważne jednak, aby latarka była aktywowana prostym sposobem, najlepiej dedykowanym jej przyciskiem umieszczonym chociażby z boku obudowy i łatwo wyczuwalnym w dłoni.

Za telewizją można nie przepadać, ale z radiem sympatyzuje zdecydowanie większa liczba osób, także wśród seniorów. Jego obecność w telefonie może być zatem bardzo przydana, zapewne nieraz zostanie spożytkowana.

Solidny głośnik

Zazwyczaj wraz z wiekiem pogarsza się słuch starszej osoby. Rozmawiając ze starszą osobą trzeba niekiedy mówić zdecydowanie głośniej. Jaki telefon dla seniora, który ma problemy ze słuchem wybrać? W telefonie powinien znajdować się solidny głośnik zapewniający donośne i wyraźne dźwięki. Dodatkową opcją będzie w tym kontekście możliwość skorzystania z funkcji głośnomówiącej, dzięki czemu podczas rozmowy można wykonywać jeszcze inną czynność.

Łączność Bluetooth i czytnik kart microSD

Każdy telefon wyposażony jest w złącze do ładowania oraz złącze słuchawkowe (mini jack 3.5mm). Obecnie tak popularne są jednak sloty kart microSD, że producenci stosują je również w telefonach dla seniorów. Pozwala to szybko powiększyć wbudowaną pamięć i wgrać chociażby więcej dźwięków czy zdjęć. Bezprzewodowa łączność Bluetooth umożliwi natomiast łatwe przesyłanie danych, dzięki czemu bez problemu przeniesiemy na telefon babci czy dziadka wybrane pliki.

Najlepsze telefony dla seniora – TOP 5

Starsze osoby mogą mieć problem z obsługą dość skomplikowanych, współczesnych smartfonów. Jaki telefon dla seniora wybrać? Na rynku dostępne są telefony specjalnie przystosowane do użytkowania przez seniorów. Sprawdźmy więc, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni.W tym rankingu znajdziesz:

 • myPhone Hammer: telefon dla seniora z dobrą baterią
 • Alcatel 20.08: telefon dla seniora z radiem
 • myPhone Halo 2: telefon dla seniora z przyciskiem SOS
 • Alcatel 20.51: telefon dla seniora z klapką
 • Maxcom MM715 SOS: telefon dla seniora z bransoletką SOS

Telefon dla seniora z dobrą baterią: myPhone Hammer

MyPhone Hammer to telefon cechujący się wzmacnianą, niemal pancerną obudową odporną na wstrząsy, a także szkodliwe działanie wody oraz pyłu (certyfikat IP67). Jeśli zatem obdarować chcemy seniora lubiącego na przykład prace w swoim ogrodzie, będzie to bardzo dobry wybór. MyPhone Hammer wyposażono przy tym w 2-calowy ekran prezentujący prosty interfejs i bardzo ważną w przypadku starszych osób klasyczną klawiaturę. Starsza osoba bez problemu wybierze na niej numer bez pomyłek. Jest to telefon z dobrą baterią oraz latarką, która może sprawdzić się w różnych, awaryjnych sytuacjach.


Telefon dla seniora z radiem: Alcatel 20.08

Doskonały telefon dla seniora z dużymi, czytelnymi przyciskami. Wyposażony w solidną obudowę oraz aparat fotograficzny, który pozwoli uwiecznić momenty spędzane, chociażby z wnukami. Wyświetlacz ma przekątną 2,4 cala i charakteryzuje się dobrym kontrastem i wyrazistymi kolorami. Telefon z radiem z pewnością ucieszy osoby lubiące posłuchać muzyki lub wiadomości. Osoby słabo słyszące będą mogły podłączyć zestaw słuchawkowy. Do telefonu dołączona została stacjonarna baza ładująca. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej wygodne dla starszych osób niż podłączanie telefonu do klasycznej ładowarki.


Telefon dla seniora z przyciskiem SOS: myPhone Halo 2

Świetny telefon z przyciskiem SOS i dużymi, świetnie odznaczającymi się klawiszami. Przycisk SOS służy do błyskawicznego wezwania pomocy z dowolnego miejsca, w którym jest zasięg telefonii komórkowej. Model ten ma pojemny akumulator, który ładowany jest za pomocą bazy ładującej. Użytkownik telefonu z pewnością ucieszy się z funkcji radia oraz aparatu fotograficznego z lampą błyskową. W przypadku braku wolnego miejsca na zdjęcia do modelu tego można dołączyć kartę microSD o pojemności do 32GB.


Telefon dla seniora z klapką: Alcatel 20.51

Wygodny w użytkowaniu telefon z dużą klawiaturą, która ułatwi wybieranie numeru osobom słabo widzącym. Model ten to telefon z klapką, co ma też duże znaczenie dla seniorów. Dzięki niej znacznie łatwiej jest tak ułożyć telefon, by głośnik znajdował się tuż przy uchu, a mikrofon tuż przy ustach osoby rozmawiającej. W razie potrzeby jest też możliwość podłączenia słuchawek. Telefon ładowany jest przez klasyczną ładowarkę. Wyposażony jest w radio i aparat fotograficzny. Duże i czytelne menu ułatwia konfigurację telefonu.


Telefon dla seniora z bransoletką SOS: Maxcom MM715 SOS

Czytelny wyświetlacz i duże klawisze to jedne z wielu udogodnień dla seniora, jakie znajdziemy w tym modelu. Posiada on najważniejsze funkcje, które wykorzystywane są przez osoby starsze, takie jak: latarka, kalendarz, radio FM czy głosowe podpowiedzi wybieranego numeru. Najważniejszym atutem jest tutaj klawisz SOS znajdujący się na tyle obudowy telefonu, dzięki któremu można szybko połączyć się z wybranym numerem. W zestawie znajduje się także opaska posiadająca taką samą funkcję. W trosce o bezpieczeństwo osoby starszej telefon został wyposażony również w klawisz I.C.E., który zapewnia dostęp do podstawowych informacji o użytkowniku w razie wypadku.


Jaki telefon dla seniora wybrać? Ranking
5 (100%) 2 głosów