Jaki telefon dla seniora wybrać? Ranking

17.02.2021 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Współczesne telefony komórkowe dla seniorów nie tylko umożliwiają rozmowę. Mogą też pomóc wezwać pomoc w nagłych wypadkach. Służy do tego przycisk SOS, który instalowany jest w niektórych modelach.

Wystarczy przytrzymać go kilka sekund w celu wysłania określonej wiadomości lub wywołania połączenia pod przypisany wcześniej numer, co niekiedy może nawet ocalić życie. Jest to szczególnie pożądaną funkcją w telefonach dla seniorów. Sprawdźmy więc, jaki telefon dla seniora z przyciskiem SOS warto kupić.

W tym poradniku znajdziesz:

Popularne telefony dla seniora z przyciskiem SOS

Co powinien mieć telefon dla seniora?

Smartfony oferują mnóstwo interesujących funkcji i dla wielu z nas funkcjonowanie bez nich byłoby niezwykle trudne. Inaczej jest jednak z osobami starszymi, które oczekują przede wszystkim, a niekiedy wyłącznie, możliwości komunikowania się z najbliższymi.

Ważne, aby było to jak najprostsze, jakiekolwiek dodatkowe funkcje mogą okazać się miłym akcentem, ale z pewnością nie są obowiązkowe. Wybierając telefon dla osoby starszej koniecznie zwróć uwagę na takie elementy jak:

 • Duża klawiatura
 • Czytelny wyświetlacz
 • Przycisk SOS 
 • Dobra bateria
 • Wbudowana latarka i radio
 • Solidny głośnik
 • Łączność Bluetooth i czytnik kart microSD

telefon dla seniora

Fizyczna, duża klawiatura to często podstawa

Zdecydowanie najistotniejszym elementem przy decyzji, jaki telefon dla seniora sprawdzi się najlepiej, wydaje się klawiatura. Często starsze osoby mają problemy ze wzrokiem, w związku z czym telefon dla seniora powinien posiadać obowiązkowo fizyczną i dużą klawiaturę z oddzielnie ulokowanymi przyciskami i wyraźnie oznaczonymi na nich cyframi oraz literami. Konstrukcja taka pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia, łatwe wprowadzanie numerów czy tekstu do wiadomości SMS.

Czytelny wyświetlacz

Obok klawiatury to właśnie wyświetlacz będzie miał największy wpływ na komfort obsługi telefonu przez starszą osobę. Decydując, jaki telefon dla seniora wybrać, sprawdzać trzeba nie tylko jego wielkość (chociaż w większości modeli jest ona podobna), ale przede wszystkim na to, jak czytelne są prezentowane na nim czcionki.

Wyświetlacz powinien być jak najbardziej kontrastowy, ale jednocześnie nie męczący wzroku. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieco bardziej zaawansowanego telefonu z bogatszym oprogramowaniem warto sprawdzić, czy interfejs jest wystarczająco uproszczony, tak aby babcia lub dziadek nie mieli trudności w poruszaniu się po nim.

Zobacz również artykuł Jaki telefon do oglądania filmów i seriali?

Przycisk SOS dla seniora

Telefony dla seniorów, bardzo często wyposażone są w specjalny przycisk SOS. Warto zwracać na jego obecność uwagę, ponieważ niekiedy może okazać się nieoceniony dla babci i dziadka.

Po wciśnięciu przycisku SOS telefon do razu połączyć może się z przypisanym pod klawisz SOS numerem lub wysłać na niego określoną wiadomość SMS z prośbą o pomoc.

Innym dodatkowym przyciskiem często montowanym w telefonie dla seniora jest ten przeznaczony do blokady klawiatury. To również praktyczne rozwiązanie.

telefon dla seniora z przyciskiem SOS

Zdjęcie: Maxcom, telefon ze stacjonarną bazą ładującą, opaską SOS oraz przyciskiem SOS.

Dobra bateria i podstawka ładująca

Dobra bateria to zaleta każdego urządzenia elektronicznego, również telefonu dla seniora. Wybierając, jaki telefon dla seniora kupić, należy zwracać uwagę na pojemność wbudowanego ogniwa, a także deklarowany przez producenta czas rozmów. Im dłuższy, tym ładowanie odbywać będzie się rzadziej.

W omawianym kontekście bardzo ciekawym rozwiązaniem są podstawki ładujące. Umieszczony w nich telefon jest cały czas ładowany i tym samym zawsze gotowy do użytku. Poza tym dla starszej osoby może być to praktyczniejsze rozwiązanie niż podłączanie klasycznej ładowarki. Dodatkowo wyuczony nawyk odkładania telefonu na podstawkę daje pewność, że urządzenie znajduje się zawsze w tym samym miejscu i w przypadku połączeń przychodzących unika się nerwowych poszukiwań telefonu.

Wbudowana latarka i radio

Chociaż telefony dla seniora nie oferują wielu dodatkowych funkcji to spora część z nich może pochwalić się wbudowaną latarką. I jest to element, który bez wątpienia może się przydać, chociażby w przypadku awarii prądu w porze nocnej. Zamiast sięgania po dodatkowe źródła światła starsza osoba może po prostu wykorzystać telefon. Ważne jednak, aby latarka była aktywowana prostym sposobem, najlepiej dedykowanym jej przyciskiem umieszczonym chociażby z boku obudowy i łatwo wyczuwalnym w dłoni.

Za telewizją można nie przepadać, ale z radiem sympatyzuje zdecydowanie większa liczba osób, także wśród seniorów. Jego obecność w telefonie może być zatem bardzo przydana, zapewne nieraz zostanie spożytkowana.

Solidny głośnik

Zazwyczaj wraz z wiekiem pogarsza się słuch starszej osoby. Rozmawiając ze starszą osobą trzeba niekiedy mówić zdecydowanie głośniej. Jaki telefon dla seniora, który ma problemy ze słuchem wybrać? W telefonie powinien znajdować się solidny głośnik zapewniający donośne i wyraźne dźwięki. Dodatkową opcją będzie w tym kontekście możliwość skorzystania z funkcji głośnomówiącej, dzięki czemu podczas rozmowy można wykonywać jeszcze inną czynność.

Łączność Bluetooth i czytnik kart microSD

Każdy telefon wyposażony jest w złącze do ładowania oraz złącze słuchawkowe (mini jack 3.5mm). Obecnie tak popularne są jednak sloty kart microSD, że producenci stosują je również w telefonach dla seniorów. Pozwala to szybko powiększyć wbudowaną pamięć i wgrać chociażby więcej dźwięków czy zdjęć. Bezprzewodowa łączność Bluetooth umożliwi natomiast łatwe przesyłanie danych, dzięki czemu bez problemu przeniesiemy na telefon babci czy dziadka wybrane pliki.

telefon dla seniora

Najlepsze telefony dla seniora z przyciskiem SOS – ranking TOP 5

Jaki telefon dla seniora kupić? Ranking polecanych modeli:

 • Telefon z przyciskiem sos: myPhone Halo Easy
 • Telefon z dobrą baterią: Alcatel 2019
 • Łatwy w obsłudze telefon z przyciskiem SOS: myPhone Halo C
 • Telefon dla starszej osoby: myPhone Halo Q (2G)
 • Telefon dla seniora z klapką: myPhone Rumba 2

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 51,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 56,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 62,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 81,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 21,90zł