
Współczesne telefony komórkowe dla seniorów nie tylko umożliwiają rozmowę. Mogą też pomóc wezwać pomoc w nagłych wypadkach. Służy do tego przycisk SOS, który instalowany jest w niektórych modelach telefonów komórkowych.
Wystarczy przytrzymać go kilka sekund w celu wysłania określonej wiadomości lub wywołania połączenia pod przypisany wcześniej numer, co niekiedy może nawet ocalić życie. Jest to szczególnie pożądaną funkcją w telefonach dla seniorów. Sprawdźmy więc, jaki telefon dla seniora z przyciskiem SOS warto kupić w 2023 roku.
W tym poradniku znajdziesz:
- Co powinien mieć telefon dla starszej osoby?
- Najlepsze telefony dla seniora z przyciskiem SOS – ranking TOP 5 2023
Popularne telefony dla seniora z przyciskiem SOS
Co powinien mieć telefon dla seniora?
Smartfony oferują mnóstwo interesujących funkcji i dla wielu z nas funkcjonowanie bez nich byłoby niezwykle trudne. Inaczej jest jednak z osobami starszymi, które oczekują przede wszystkim, a niekiedy wyłącznie, możliwości komunikowania się z najbliższymi poprzez SMS czy połączenia. Ważne, aby telefon dla seniora był jak najprostszy i miał możliwie duże klawisze oraz ekran – jakiekolwiek dodatkowe funkcje mogą okazać się miłym akcentem, ale z pewnością nie są obowiązkowe.
Wybierając telefon dla osoby starszej koniecznie zwróć uwagę na takie elementy, jak:
- duża klawiatura,
- czytelny wyświetlacz,
- przycisk SOS,
- dobra bateria,
- wbudowana latarka i radio,
- solidny głośnik,
- łączność Bluetooth i czytnik kart microSD.
Fizyczna, duża klawiatura to często podstawa
Zdecydowanie najistotniejszym elementem przy decyzji, jaki telefon dla seniora sprawdzi się najlepiej, wydaje się klawiatura. Często starsze osoby mają problemy ze wzrokiem, w związku z czym prosty telefon dla seniora powinien posiadać obowiązkowo fizyczną i dużą klawiaturę z oddzielnie ulokowanymi przyciskami i wyraźnie oznaczonymi na nich cyframi oraz literami. Konstrukcja taka pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia, łatwe wprowadzanie numerów czy tekstu do wiadomości SMS.
Czytelny wyświetlacz
Obok klawiatury to właśnie wyświetlacz będzie miał największy wpływ na komfort obsługi telefonu przez starszą osobę. Decydując, jaki telefon dla seniora wybrać, sprawdzać trzeba nie tylko jego wielkość (chociaż w większości modeli jest ona podobna), ale przede wszystkim na to, jak czytelne są prezentowane na nim czcionki.
Wyświetlacz powinien być jak najbardziej kontrastowy, ale jednocześnie nie męczący wzroku. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieco bardziej zaawansowanego telefonu z bogatszym oprogramowaniem to warto sprawdzić, czy interfejs jest wystarczająco uproszczony, tak aby babcia lub dziadek nie mieli trudności w poruszaniu się po nim.
Zobacz również artykuł Jaki telefon do oglądania filmów i seriali?
Przycisk SOS dla seniora
Telefony dla seniorów, bardzo często wyposażone są w specjalny przycisk SOS. Warto zwracać na jego obecność uwagę, ponieważ niekiedy może okazać się nieoceniony dla babci i dziadka.
Po wciśnięciu przycisku SOS telefon dla starszej osoby do razu połączyć może się z przypisanym pod klawisz SOS numerem lub wysłać na niego określoną wiadomość SMS z prośbą o pomoc.
Innym dodatkowym przyciskiem często montowanym w telefonie dla seniora jest ten przeznaczony do blokady klawiatury. To również praktyczne rozwiązanie.
Zdjęcie: Maxcom, telefon ze stacjonarną bazą ładującą, opaską SOS oraz przyciskiem SOS.
Dobra bateria i podstawka ładująca
Dobra bateria to zaleta każdego urządzenia elektronicznego, w szczególności telefonu dla starszej osoby. Wybierając, jaki telefon dla seniora kupić, należy zwracać uwagę na pojemność wbudowanego ogniwa, a także deklarowany przez producenta czas rozmów. Im dłuższy, tym ładowanie odbywać będzie się rzadziej. Nierzadko bowiem się zdarza, że starsze osoby zapominają o ładowaniu telefonu, przez co w nagłych przypadkach aparat może być po prostu rozładowany. Dlatego im lepsza bateria, tym lepiej – klasyczne smartfony, które wytrzymują maksymalnie dwa dni na pełnym ładowaniu, niekoniecznie sprawdzą się w przypadku seniorów.
W omawianym kontekście bardzo ciekawym rozwiązaniem są podstawki ładujące. Umieszczony w nich telefon jest cały czas ładowany i tym samym zawsze gotowy do użytku. Poza tym dla starszej osoby może być to praktyczniejsze rozwiązanie niż częste podłączanie klasycznej ładowarki. Dodatkowo wyuczony nawyk odkładania telefonu na podstawkę daje pewność, że urządzenie znajduje się zawsze w tym samym miejscu i w przypadku połączeń przychodzących unika się nerwowych poszukiwań telefonu.
Wbudowana latarka i radio
Chociaż telefony dla seniora nie oferują wielu dodatkowych funkcji, to spora część z nich może pochwalić się wbudowaną latarką. I jest to element, który bez wątpienia może się przydać, chociażby w przypadku awarii prądu w porze nocnej. Zamiast sięgania po dodatkowe źródła światła starsza osoba może po prostu wykorzystać telefon. Ważne jednak, aby latarka była aktywowana prostym sposobem, najlepiej dedykowanym jej przyciskiem umieszczonym chociażby z boku obudowy i łatwo wyczuwalnym w dłoni.
Za telewizją można nie przepadać, ale z radiem sympatyzuje zdecydowanie większa liczba osób, także wśród seniorów. Jego obecność w telefonie może być zatem bardzo przydana, zapewne nieraz zostanie spożytkowana.
Solidny głośnik
Zazwyczaj wraz z wiekiem pogarsza się słuch starszej osoby. Rozmawiając ze starszą osobą trzeba niekiedy mówić zdecydowanie głośniej. Jaki telefon dla seniora, który ma problemy ze słuchem wybrać? W telefonie powinien znajdować się solidny głośnik, zapewniający donośne i wyraźne dźwięki. Dodatkową opcją będzie w tym kontekście możliwość skorzystania z funkcji głośnomówiącej, dzięki czemu podczas rozmowy można wykonywać jeszcze inną czynność.
Łączność Bluetooth i czytnik kart microSD
Każdy telefon wyposażony jest w złącze do ładowania oraz złącze słuchawkowe (mini jack 3.5mm). Obecnie tak popularne są jednak sloty kart microSD, że producenci stosują je również w telefonach dla seniorów. Pozwala to szybko powiększyć wbudowaną pamięć i wgrać chociażby więcej dźwięków czy zdjęć. Bezprzewodowa łączność Bluetooth umożliwi natomiast łatwe przesyłanie danych, dzięki czemu bez problemu przeniesiemy na telefon babci czy dziadka wybrane pliki.
Najlepsze telefony dla seniora z przyciskiem SOS – ranking 2023
Jaki telefon dla seniora kupić? Ranking polecanych modeli:
- Telefon z przyciskiem sos: myPhone Halo Easy
- Telefon z dobrą baterią: myPhone Halo 3
- Łatwy w obsłudze telefon z przyciskiem SOS: myPhone Halo C
- Telefon dla starszej osoby: myPhone Halo Q (2G)
- Telefon dla seniora z klapką: myPhone Rumba 2


Telefon z przyciskiem sos: myPhone Halo Easy
myPhone Halo Easy to prosty w obsłudze telefon, który świetnie sprawdzi się jako telefon dla starszej osoby. Wyposażony jest w czytelny wyświetlacz i intuicyjne menu, w którym łatwo się odnaleźć i wybrać odpowiednią opcję. Zaopatrzono go także w mocną baterię, więc nie trzeba pamiętać o jego codziennym ładowaniu.
Poza możliwością prowadzenia rozmów można tutaj liczyć na naprawdę sporo funkcji dodatkowych. myPhone Halo Easy posiada między innymi radio FM, odtwarzacz MP3, łączność Bluetooth oraz przycisk SOS z opcją przypisywania numeru. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa i pozwala szybko skontaktować się z wybraną osobą w razie nagłej potrzeby.
Telefon z dobrą baterią: myPhone Halo 3
To bardziej zaawansowana wersja myPhone Halo. Przekątna wyświetlacza wynosi 2,31 cali, a pamięć RAM: 32 MB. Telefon wykonano w technologii IPS. Ma duże, podświetlane klawisze oraz mocną latarkę LED. Do telefonu dołączona jest baza ładująca, która pozwoli seniorowi na łatwe ładowanie telefonu. Ten model jest polecany także dla osób niesłyszących (telefon kompatybilny jest z aparatem słuchowym). Bateria do 1000 mAh zapewnia długi czas pracy, a wbudowane radio i funkcja fotokontaktów ułatwia użytkowanie.
myPhone Halo 3 wyposażono w ekran z ostrym obrazem oraz czytelną czcionką, która nie męczy wzroku. Telefon ma radio, działające bez słuchawek (wbudowana antena). Dodatkowo telefon działą w stanie czuwania aż do 15 dni. Ma także przycisk SOS.


Łatwy w obsłudze telefon z przyciskiem SOS: myPhone Halo C
myPhone Halo C to telefon z przyciskiem SOS dedykowany osobom starszym, dla których najważniejsza jest łatwość obsługi oraz długi czas pracy baterii (1900 mAh). Komfort w prowadzeniu rozmów, odczytywania wiadomości oraz przeglądania Internetu gwarantują: wygodne przycisk oraz czytelny ekran. Dodatkowo ten telefon dla seniora wyposażony jest w takie udogodnienia jak latarka, radio oraz system głośnomówiący. Ładowanie ułatwia wygodna stacja dokująca. Wystarczy do niej odłożyć telefon, aby rozpocząć ładowanie akumulatora.
Telefon dla starszej osoby: myPhone Halo Q (2G)
Klasyczny telefon dla babci lub dziadka o lekkiej i smukłej obudowie, dzięki czemu bezpiecznie leży w dłoni. Duży ekran i wysoka rozdzielczość gwarantują łatwą czytelność tekstów, a wygodna klawiatura bezproblemową obsługę. Oprócz przycisku SOS do szybkiego łączenia się ze wskazanym numerem telefonu dodatkowo w zestawie znajdziemy gadżet w postaci stacjonarnej bazy lądującej. W tym telefonie dla seniora znajdziesz również takie udogodnienia jak: funkcja głośnomówiąca, kalendarz, latarka, radio FM oraz aparat fotograficzny.


Telefon dla seniora z klapką: myPhone Rumba 2
Idealny dla seniora telefon z wygodnym wyświetlaczem oraz praktyczną latarką i łączem Bluetooth. Jego użytkownik nie musi sobie często zawracać głowę ładowaniem. Akumulator wystarcza nawet na tydzień użytkowania. Model ten to telefon z klapką. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia rozmowę, gdyż głośnik znajduje się bardzo blisko ucha.
Dodatkowo chroni ekran przed uszkodzeniem, gdy telefon jest nieużywany. Na uwagę zasługuje czytelny ekran główny i duże, ergonomiczne klawisze. Do klawiszy można przypisać numer telefonu do osoby z książki adresowej. W ten sposób można szybciej nawiązać połączenie.
myPhone Rumba 2 został wyposażony w dwa wyświetlacze. Główny o przekątnej 2,4 cala oraz dodatkowy 1,44 cala, na którym pojawiają się informacje o nieodebranych połączeniach, smsach i aktualnej godzinie – bez konieczności otwierania klapki.
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Jaki prezent dla dziecka do 50 zł wybrać?


Jaki iPad wybrać? Który tablet Apple kupić?


Jaki telewizor 4K wybrać? Ranking telewizorów


Jaki tablet na Komunię wybrać? Ranking modeli


Jaki smartwatch z NFC? Zegarki, którymi można płacić w Polsce


Jakie słuchawki bezprzewodowe nauszne wybrać? Ranking


Monitor dla ucznia i studenta – jaki monitor do nauki wybrać?


Jaki smartfon do 2500 złotych? Ranking 2023

