Technologia Ambilight w telewizorach – co warto wiedzieć?


Ambilight to technologia na którą wyłączność mają obecnie jedynie telewizory. Ma jedno jedyne zadanie: zapewniać widzom doskonałe wrażenia wizualne podczas oglądania telewizji. Jak działa? Co trzeba wiedzieć? Czy warto? Odpowiadamy.

W tym artykule znajdziesz:

 • Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?
 • Rodzaje systemu Ambilight
 • O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem Ambilight?
 • Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety
 • Telewizor Philips z Ambilight – czy warto?
 • Telewizory z Ambilight, które polecamy w sklepie

Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?

System Ambilight w telewizorze sprawia, że obraz nie jest hamowany przez granice wyznaczane przez ramkę ekranu. Dzięki diodom LED umieszczonym z tyłu urządzenia na ścianie wyświetlana jest kolorowa poświata (dostosowywana w czasie rzeczywistym do odtwarzanych treści), dając wrażenie wylewania się obrazu poza ekran. Taki efekt wizualny robi  duże wrażenie na żywo.

Rozwiązanie jest doprawdy widowiskowe, ale jak to działa?

Funkcjonowanie systemu Ambilight polega na tym, że wbudowane algorytmy analizują obraz wyświetlany na ekranie, typują dominujące barwy i przekazują poszczególnym diodom (zainstalowanym z tyłu odbiornika) informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić. Dzięki różnym trybom efekty mogą być przystosowane do filmów, muzyki czy gier.

Wybór urządzenia z tą technologią jest dość prosty. Dlaczego? Ponieważ gdy widzi się w sklepie telewizor LED z Ambilight, można być pewnym, że jest to urządzenie marki Philips. Producent ma wyłączność na to rozwiązanie, a więc nie znajdziemy tego systemu w modelu któregokolwiek z konkurentów.

Zanim zdecyduje się na zakup, warto jednak upewnić się, że ma się w salonie dużych rozmiarów, niezastawioną niczym i pomalowaną na jednolity kolor ścianę oraz że można zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju.

Wielobarwne tło dla telewizora może być wyświetlane tylko po bokach albo dodatkowo jeszcze u góry lub z każdej strony (efekt otoczenia) – w zależności od wybranej opcji, co omawiamy w kolejnym punkcie.

Jakie są rodzaje systemu Ambilight?

Technologia Ambilight występuje w czterech różnych odmianach:

 • dwustronny Ambilight,
 • trójstronny Ambilight,
 • czterostronny Ambilight,
 • projekcyjny Ambilight – AmbiLux.

Najtańszym rozwiązaniem jest dwustronny system Ambilight w telewizorze, który oświetla ścianę po obu jego bokach. Ta opcja przeznaczona jest przede wszystkim do mieszkań z niewielkimi salonami oraz dla osób o nieco mniej zasobnych portfelach. Już nawet taki format pozwala jednak oglądać telewizję i filmy w zupełnie nowy sposób.
Ten rodzaj podświetlenia prezentuje m.in. telewizor Philips 55PUS6262/12.

Dużo bardziej widowiskowy pokaz świetlny gwarantują trójstronny i czterostronny Ambilight. Ten pierwszy kierowany jest do użytkowników, którzy swój odbiornik zamierzają umieścić na podstawie, drugi zaś do tych, którzy chcą powiesić telewizor na ścianie. Wówczas światło otacza telewizor, zapewniając niezwykłe wrażenia.

Jak działa AmbiLux?

Stosunkowo nowym, ale zdecydowanie najbardziej efektownym formatem jest AmbiLux (znany też jak Ambilight Projection). Zamiast standardowych diod LED producent stosuje tu mikroprojektory, które „rzucają” za siebie nie tyle określony kolor, co ich mieszaninę: dynamiczną poświatę, która przenosi akcję z wyświetlacza na ścianę. W rezultacie widzowie mogą mieć wrażenie, jakby obraz wykraczał poza ramy ekranu. Niestety rozwiązanie to jest najdroższe, a do tego bardzo trudno dostępne na rynku.

Telewizor Philips z funkcją AmbiLux

O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem?

Do standardowych dylematów (jaka rozdzielczość, jaka przekątna itd.), przy zakupie takiego urządzenia dochodzą kolejne. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „kupiłem telewizor Ambilight jaka odległość od ściany będzie optymalna?”. Philips zaleca, by nie była ona mniejsza niż 15 cm, a najlepiej jeśli wyniesie 20-25 cm (trzeba więc uwzględnić wymiary pokoju). Warto też zadbać o to, by ściana za telewizorem miała jednolity kolor – to zapewni najlepszy efekt wizualny.

Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety

Technologia Ambilight przenosi oglądanie telewizji na wyższy poziom wrażeń wizualnych. Sprawia, że cała ściana za telewizorem na swój sposób „żyje”. System świetlny może budować niepowtarzalny klimat salonu, między innymi dzięki licznym ustawieniom, jakie są oddawane do dyspozycji użytkowników. Każdy może właściwie zaprogramować sposób działania tej technologii tak, jak to najbardziej mu odpowiada. To jednak nie wszystko…

Aby zapewnić najlepsze wrażenia wizualne, dostosowane do tego, do czego aktualnie wykorzystywany jest telewizor, system Ambilight pozwala wybrać jeden z trzech podstawowych trybów. Są to:

 • tryb klasyczny Ambilight dla fanów kina i sportu. W tym trybie poświata dokładnie odwzorowuje to, co wyświetlane jest na samym ekranie. Jeśli chce się wykorzystać Ambilight do oglądania filmów, ta opcja będzie najlepsza),
 • tryb muzyki Ambilight dla miłośników muzyki to nie lada gratka dla tych, którzy mają w zwyczaju urządzenie domówek, ale też dla melomanów. Diody w tym trybie mogą aktywować się w rytm muzyki albo też wyświetlać jedną z wielu dostępnych wizualizacji,
 • tryb gry Ambilight dla graczy pozwala zaś jeszcze lepiej wgłębić się w rozgrywkę i dać się pochłonąć wirtualnemu światu. Akcja z gry dosłownie przenosi się wprost do pokoju (a może należałoby raczej powiedzieć, że to pokój staje się areną wprost z gry).

Telewizor z Ambilight – czy warto?

Ambilight to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje wyjątkowe doświadczenia wizualne podczas oglądania meczów, filmów przyrodniczych i fabularnych, grania w gry wideo czy nawet (jak już wspomnieliśmy) zabawy w rytmie ulubionej muzyki. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego punktu zdecydowanie musi więc być twierdząca.

Dodatkowo, technologia Philips Ambilight, w przeciwieństwie na przykład do 3D, nie nudzi się. Nie jest bowiem tylko dodatkiem, który można wykorzystać w zaledwie kilku przykładach, lecz integralną częścią, z której korzyści czerpie się przez cały czas oglądania telewizji czy innego użytkowania odbiornika.

Dzięki licznym trybom efektów świetlnych telewizor Philips z Ambilight zrobi wrażenie zarówno na kinomaniaku, jak i kibicu czy graczu. Nawet jeśli system ten nie wpływa na jakość samego obrazu, to ma niezwykle pozytywny wpływ na doznania podczas codziennego oddawania się rozrywce przed ekranem.

Jaki telewizor z Ambilight kupić? TOP 5

 • Telewizor z Ambilight do 2000 zł: Philips 32PFS6402/12
 • Telewizor z trójstronnym systemem Ambilight: Philips 55PUS6703/12
 • Telewizor Ambilight do meczów: Philips 49PUS7803/12
 • Telewizor Ambilight z HDR: Philips 50PUS6703/12
 • Telewizor Ambilight 65 cali: Philips 65PUS6703/12

Telewizor z Ambilight do 2000 zł: Philips 32PFS6402/12

Nowoczesny, 32-calowy telewizor LED Full HD, który doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Wyposażony w dwustronny system Ambilight. Zaletą tego modelu jest świetny kontrast osiągany dzięki technologii Pixel Plus HD. Telewizor działa w oparciu o system Android. Zapewnia dostęp do m.in. do Netflixa czy Google Play. Dzięki przeglądarce internetowej otrzymamy też dostęp do szerokich zasobów Internetu. Model ten bez wątpienia spodoba się graczom z uwagi na funkcjonalność „Granie w chmurze”. Znajdą w nim cały katalog wciągających gier odpowiedni dla różnych grup wiekowych.


Telewizor z trójstronnym systemem Ambilight: Philips 55PUS6703/12

55-calowy telewizor, który gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazu i jest wyposażony w 3-stronny system Ambilight. Dzięki rozdzielczości 4K UHD dostrzeżesz każdy, nawet najmniejszy szczegół. Nawet jeśli film czy program nie jest nadawany w jakości UHD, technologia Philips Pixel Precise UltraHD przekonwertuje go do takiej właśnie jakości. Jednak doskonały obraz to nie wszystko. Za wysokiej jakości dźwięk odpowiada innowacyjna technologia DTS HD i mocny system audio 20W. Telewizor pracuje w oparciu o system operacyjny Saphi. Jest on tak intuicyjny, że z łatwością dotrzesz do wszystkich szukanych informacji. Dobry współczynnik płynności obrazu 1100, nie zawiedzie też osoby planujące pograć na tym telewizorze.


Telewizor Ambilight do meczów: Philips 49PUS7803/12

Doskonały telewizor do oglądania sportu oferujący rozdzielczość 4K Ultra HD i wysoką płynność obrazu – współczynnik 1700. Emocjonujących wrażeń dopełni także fantastycznej jakości dźwięk. Gwarantuje go system DTS HD Premium Suite i głośniki o mocy 20W. Na uwagę zasługuje także funkcja Micro Dimming Pro, która dostosowuje kontrast do oświetlenia w pomieszczeniu. Telewizor ma moduł Wi-Fi i aż cztery złącza HDMI, co zwiększa komfort jego użytkowania. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów i może doskonale prezentować się w każdym eleganckim salonie. Cienkie ramki optycznie zwiększają powierzchnię ekranu.


Telewizor Ambilight z HDR: Philips 50PUS6703/12

telewizor z Ambilight50-calowy telewizor 4K UHD LED z 3-stronnym systemem Ambilight w świetnej cenie. Wykorzystuje technologię HDR, która wyświetla obraz bardzo realistyczny, jasny i szczegółowy. Możesz cieszyć się jego jakością w takim samym stopniu zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki funkcji Micro Dimming Pro, która dostosowuje kontrast obrazu w zależności od oświetlenia w pokoju. SmartTV daje szeroki dostęp do mnóstwa materiałów za pośrednictwem YouTube i przeglądarki internetowej. Dzięki Miracast w prosty sposób można przenieść obrazy z urządzeń mobilnych na ekran telewizora.


Telewizor Ambilight 65 cali: Philips 65PUS6703/12

telewizor z AmbilightChcesz poczuć się we własnym salonie jak w kinie? Zdecyduj się na zakup tego modelu. Bardzo duży, 65-calowy ekran zapewni doskonałe wrażenia wizualne. Co ważne, plasuje się w klasie energetycznej A+ i pomimo tak dużego ekranu pobiera jedynie 104W energii.
Dzięki rozdzielczości 4K Ultra HD bez trudu dostrzeżesz każdy szczegół. System dźwięku Incredible Surround zagwarantuje mocne i krystalicznie czyste brzmienie. Telewizor zapewnia łączność bezprzewodową Wi-Fi, ma trzy złącza HDMI oraz dwa złącza USB. Dzięki funkcji SimplyShare będziesz mógł swobodnie wymieniać pliki multimedialne pomiędzy wszystkimi urządzeniami Philips w domu.


Zdjęcia: Philips

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.