
Ambilight to technologia na którą wyłączność mają obecnie jedynie telewizory. Ma jedno jedyne zadanie: zapewniać widzom doskonałe wrażenia wizualne podczas oglądania telewizji. Jak działa? Co trzeba wiedzieć? Czy warto? Odpowiadamy.
W tym artykule znajdziesz:
- Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?
- Rodzaje systemu Ambilight
- O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem Ambilight?
- Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety
- Telewizor Philips z Ambilight – czy warto?
- Ranking – najlepsze telewizory z Ambilight
Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?
System Ambilight w telewizorze sprawia, że obraz nie jest hamowany przez granice wyznaczane przez ramkę ekranu. Dzięki diodom LED umieszczonym z tyłu urządzenia na ścianie wyświetlana jest kolorowa poświata (dostosowywana w czasie rzeczywistym do odtwarzanych treści), dając wrażenie wylewania się obrazu poza ekran. Taki efekt wizualny robi duże wrażenie na żywo.
Rozwiązanie jest doprawdy widowiskowe, ale jak to działa?
Funkcjonowanie systemu Ambilight polega na tym, że wbudowane algorytmy analizują obraz wyświetlany na ekranie, typują dominujące barwy i przekazują poszczególnym diodom (zainstalowanym z tyłu odbiornika) informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić. Dzięki różnym trybom efekty mogą być przystosowane do filmów, muzyki czy gier.
Wybór urządzenia z tą technologią jest dość prosty. Dlaczego? Ponieważ gdy widzi się w sklepie telewizor LED z Ambilight, można być pewnym, że jest to urządzenie marki Philips. Producent ma wyłączność na to rozwiązanie, a więc nie znajdziemy tego systemu w modelu któregokolwiek z konkurentów.
Zanim zdecyduje się na zakup, warto jednak upewnić się, że ma się w salonie dużych rozmiarów, niezastawioną niczym i pomalowaną na jednolity kolor ścianę oraz że można zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju.
Wielobarwne tło dla telewizora może być wyświetlane tylko po bokach albo dodatkowo jeszcze u góry lub z każdej strony (efekt otoczenia) – w zależności od wybranej opcji, co omawiamy w kolejnym punkcie.
Najpopularniejsze telewizory Philips w Komputronik.pl
Jakie są rodzaje systemu Ambilight?
Technologia Ambilight występuje w czterech różnych odmianach:
- dwustronny Ambilight
- trójstronny Ambilight
- czterostronny Ambilight
- projekcyjny Ambilight – AmbiLux
Najtańszym rozwiązaniem jest dwustronny system Ambilight w telewizorze, który oświetla ścianę po obu jego bokach. Ta opcja przeznaczona jest przede wszystkim do mieszkań z niewielkimi salonami oraz dla osób o nieco mniej zasobnych portfelach. Już nawet taki format pozwala jednak oglądać telewizję i filmy w zupełnie nowy sposób.
Dużo bardziej widowiskowy pokaz świetlny gwarantują trójstronny i czterostronny Ambilight. Ten pierwszy kierowany jest do użytkowników, którzy swój odbiornik zamierzają umieścić na podstawie, drugi zaś do tych, którzy chcą powiesić telewizor na ścianie. Wówczas światło otacza telewizor, zapewniając niezwykłe wrażenia.
Jak działa AmbiLux?
Stosunkowo nowym, ale zdecydowanie najbardziej efektownym formatem jest AmbiLux (znany też jak Ambilight Projection). Zamiast standardowych diod LED producent stosuje tu mikroprojektory, które „rzucają” za siebie nie tyle określony kolor, co ich mieszaninę: dynamiczną poświatę, która przenosi akcję z wyświetlacza na ścianę.
Wrezultacie widzowie mogą mieć wrażenie, jakby obraz wykraczał poza ramy ekranu. Niestety rozwiązanie to jest najdroższe, a do tego bardzo trudno dostępne na rynku.
Telewizor Philips z funkcją AmbiLux
O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem?
Do standardowych dylematów (jaka rozdzielczość, jaka przekątna itd.), przy zakupie takiego urządzenia dochodzą kolejne. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „kupiłem telewizor Ambilight jaka odległość od ściany będzie optymalna?”.
Philips zaleca, by nie była ona mniejsza niż 15 cm, a najlepiej jeśli wyniesie 20-25 cm (trzeba więc uwzględnić wymiary pokoju). Warto też zadbać o to, by ściana za telewizorem miała jednolity kolor – to zapewni najlepszy efekt wizualny.
Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety
Technologia Ambilight przenosi oglądanie telewizji na wyższy poziom wrażeń wizualnych. Sprawia, że cała ściana za telewizorem na swój sposób „żyje”. System świetlny może budować niepowtarzalny klimat salonu, między innymi dzięki licznym ustawieniom, jakie są oddawane do dyspozycji użytkowników.
Każdy może właściwie zaprogramować sposób działania tej technologii tak, jak to najbardziej mu odpowiada. To jednak nie wszystko…
Aby zapewnić najlepsze wrażenia wizualne, dostosowane do tego, do czego aktualnie wykorzystywany jest telewizor, system Ambilight pozwala wybrać jeden z trzech podstawowych trybów. Są to:
- tryb klasyczny Ambilight dla fanów kina i sportu. W tym trybie poświata dokładnie odwzorowuje to, co wyświetlane jest na samym ekranie. Jeśli chce się wykorzystać Ambilight do oglądania filmów, ta opcja będzie najlepsza),
- tryb muzyki Ambilight dla miłośników muzyki to nie lada gratka dla tych, którzy mają w zwyczaju urządzenie domówek, ale też dla melomanów. Diody w tym trybie mogą aktywować się w rytm muzyki albo też wyświetlać jedną z wielu dostępnych wizualizacji,
- tryb gry Ambilight dla graczy pozwala zaś jeszcze lepiej wgłębić się w rozgrywkę i dać się pochłonąć wirtualnemu światu. Akcja z gry dosłownie przenosi się wprost do pokoju (a może należałoby raczej powiedzieć, że to pokój staje się areną wprost z gry).
Telewizor z Ambilight – czy warto?
Ambilight to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje wyjątkowe doświadczenia wizualne podczas oglądania meczów, filmów przyrodniczych i fabularnych, grania w gry wideo czy nawet (jak już wspomnieliśmy) zabawy w rytmie ulubionej muzyki. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego punktu zdecydowanie musi więc być twierdząca.
Dodatkowo, technologia Philips Ambilight, w przeciwieństwie na przykład do 3D, nie nudzi się. Nie jest bowiem tylko dodatkiem, który można wykorzystać w zaledwie kilku przykładach, lecz integralną częścią, z której korzyści czerpie się przez cały czas oglądania telewizji czy innego użytkowania odbiornika.
Dzięki licznym trybom efektów świetlnych telewizor Philips z Ambilight zrobi wrażenie zarówno na kinomaniaku, jak i kibicu czy graczu. Nawet jeśli system ten nie wpływa na jakość samego obrazu, to ma niezwykle pozytywny wpływ na doznania podczas codziennego oddawania się rozrywce przed ekranem.
Jaki telewizor z Ambilight kupić? TOP 5
W tym rankingu znajdziesz:
- Tani telewizor z Ambilight do 2000 zł: Philips 50PUS7805/12
- Telewizor z 3-stronnym Ambilight: Philips 55PUS7805/12
- Telewizor Ambilight do meczów: Philips 50PUS8804/12
- TV OLED z Ambilight: Philips 55OLED754/12
- Telewizor z Ambilight i Androidem: Philips 55OLED804/12

Tani telewizor z Ambilight do 2000 zł: Philips 50PUS7805/12
Jaki telewizor Ambilight warto kupić, gdy ma się do dyspozycji 2000 złotych? 50-calowy Philips 50PUS7805/12 to właśnie taki model. Nie kosztuje dużo, a zapewnia wyśmienite widowisko. Oferuje rozdzielczość 4K, obsługę efektów HDR w formatach Dolby Vision i HDR10+ oraz inteligentne ulepszanie obrazu przy pomocy wydajnego procesora Philips P5. Co ważne, jest też co oglądać. Dbają o to wszystkie tunery telewizyjne, łączność Wi-Fi i system SmartTV dający dostęp do Netflix, YouTube i innych aplikacji.

Telewizor z 3-stronnym Ambilight: Philips 55PUS7805/12
Philips 55PUS7805/12 to nieco większy, 55-calowy telewizor z systemem Ambilight, rzucającym kolorową poświatę za trzy krawędzie ekranu. W budowaniu odpowiedniej atmosfery jest niezastąpiony, a na tym jego atuty wcale się nie kończą. Rozdzielczość 4K to gwarancja wysokiej szczegółowości, a wsparcie dla HDR dba o odpowiednio wysoki kontrast. System upłynniania obrazu doceni każdy kibic i fan filmów sensacyjnych. SmartTV z kolei zapewnia szeroką funkcjonalność, a głośniki o mocy 20W ze wsparciem systemu Dolby ATMOS, dają przyzwoite audio.

Telewizor Ambilight do meczów: Philips 50PUS8804/12
50-calowy telewizor Philips 50PUS8804/12 pozwala poczuć się tak, jakby się było na stadionie. Rozdzielczość 4K w połączeniu z HDR i upłynnianiem obrazu, pozwala nacieszyć oczy świetną jakością obrazu. Dzięki systemowi Ambilight zieleń murawy przelewa się przez ekran na ścianę za nim. Z kolei mocne głośniki 2.1 z subwooferem od Bowers & Wilkins, zapewniają pierwszorzędną oprawę dźwiękową. Do dyspozycji masz tunery DVB-T2, S2 i C, a ponadto funkcje smartTV oparte na systemie Android, z którym nigdy nie zabraknie materiałów do oglądania lub słuchania.

TV z OLED z Ambilight: Philips 55OLED754/12
Jeżeli liczysz na naprawdę zdumiewające efekty, to najlepiej jest postawić na połączenie OLED i Ambilight. W przypadku tego modelu mówimy oczywiście o rozdzielczości 4K, natomiast technologia OLED oferuje bardzo szeroki zakres kolorów i dynamiki HDR, a do tego ekran cechuje odświeżanie obrazu z częstotliwością 120Hz.
Philips 55OLED754/12 to jeden z najciekawszych telewizorów na rynku, a przy tym jego cena – jak na OLED – jest relatywnie przystępna.
System audio tworzą głośniki 2.1 o łącznej mocy 40W, zgodne z systemami dźwięku Dolby AC-4, Dolby ATMOS, Dolby Digital i DTS-HD. Docenisz też szerokie opcje łączności przewodowej i bezprzewodowej.
Telewizor z Ambilight i Androidem: Philips 55OLED804/12
System Android TV otwiera drzwi do obszernego katalogu aplikacji SmartTV i możliwość przeglądania całych zasobów z internetu, ale też zapewnia intuicyjną obsługę. Jego obecność jest jednym z atutów telewizora Philips 55OLED804/12. Oczywiście nie najważniejszym, bo model ten oparty jest na technologii OLED, oferuje 3-stronny Ambilight, jakość 4K, efekty HDR zgodne z HDR10+ i odświeżanie 120Hz.
W ekranach OLED każdy piksel jest niezależnie włączany i przyciemniany, dlatego taki TV cechuje doskonała czerń, niezwykle żywe kolory i doskonały kontrast.
Dodatkowym plusem jest potężny system audio 2.1 z dwoma głośnikami 10W i subwooferem o mocy 30W. Telewizorem można też sterować wydając mu komendy głosowe.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?

Samsung Galaxy S21 5G – pierwszy flagowiec 2021

Projektor zamiast telewizora – dla kogo i czy warto?

Smartwatch czy smartband? Porównanie gadżetów dla biegaczy

Gadżety dla kierowcy – przydatne akcesoria samochodowe

Czym różnią się aparaty cyfrowe?

Co to jest IP67 i IP68 w smartfonie?

TaHoma – kompleksowy system Inteligentnego Domu Somfy
