Telewizory to jedne z najpopularniejszych typów sprzętu RTV. Często pełnią one funkcję domowego centrum multimedialnego. Służą do oglądania ulubionych filmów i seriali, stanowią zewnętrzny ekran dla konsol do gier, a mogą być wykorzystywane nawet do przeglądania Internetu. W tym poradniku znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć kupując telewizor Ambilight. Zachęcamy także do przeczytania naszego Rankingu telewizorów, w którym umieściliśmy najlepsze tegoroczne telewizory oraz do zapoznania się z poradnikiem Jaki telewizor wybrać?.
Spis treści:
- Ranking telewizorów z Ambilight
- Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?
- Rodzaje systemu Ambilight
- O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem Ambilight?
- Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety
- Telewizor Philips z Ambilight – czy warto?
- Philips Hue Play HDMI Sync Box – jeszcze większe możliwości
Najpopularniejsze telewizory Philips
Telewizory z Ambilight – ranking 2024
- Najlepszy telewizor z Ambilight – Philips 50PUS8919/12
- Dobry telewizor z Ambilight – Philips 75PUS8319/12
- Tani z Ambilight – Philips 43PUS8118/12
- Duży telewizor z Ambilight – Philips 75PUS8079/12
- Telewizor z podświetleniem Ambilight – Philips 55PUS8319/12
Najlepszy telewizor Ambilight: Philips 50PUS8919/12
Pierwsza propozycja to 50-calowy telewizor z podświetleniem Ambilight o rozdzielczości 4K. Wysoka jakość obrazu zapewniona jest dzięki procesorowi P5, który gwarantuje głębię, żywe kolory oraz szczegółowy i płynny obraz. Warto także wspomnieć o odświeżaniu o częstotliwości 144 Hz. Dzięki temu obraz jest niezwykle płynny, więc telewizor ten sprawdzi się między innymi w przypadku oglądania dynamicznych scen, na przykład rozgrywek sportowych czy filmów akcji, a także w przypadku gier wideo. Gracze zadowoleni będą również z łącza HDMI 2.1 oraz obsługi VRR i FreeSync. Ten telewizor wyposażony jest także w dwa głośniki, a każdy dysponuje mocą 10 watów. Dobrą jakość przestrzennego dźwięku zapewnia wsparcie dla systemów Dolby ATMOS oraz Dolby Digital.
Dobry TV z Ambilight: Philips 75PUS8319/12
75-calowy telewizor Ambilight z ekranem LCD z podświetleniem LED, którego rozdzielczość wynosi 3840 na 2160 pikseli, czyli 4K UHD. Ten model może pochwalić się 60 Hz odświeżaniem oraz wsparciem dla technologii HDR, dzięki której kolory są żywsze oraz bardziej realistyczne. Ważnym elementem tego telewizora jest silnik Philips Pixel Precise Ultra HD, który odpowiada za optymalizację jakości obrazu i zapewnia bogate kolory oraz płynny ruch. Telewizor działa pod kontrolą systemu TITAN OS, który może pochwalić się wieloma „inteligentnymi” funkcjami. Jest też HDMI 2.1 oraz technologia VRR, które świetnie sprawdzą się w przypadku gier wideo. Na koniec warto również wspomnieć o dwóch głośnikach o łącznej mocy 20 watów oraz wsparciu dla Dolby Digital i Dolby ATMOS.
Tani telewizor Ambilight: Philips 43PUS8118/12
Telewizor Ambilight do 2000 złotych? Trudno w to uwierzyć, ale i taką propozycję dla Was przygotowaliśmy. Co więcej, proponowany model może pochwalić się całkiem niezłą specyfikacją techniczną. Ma 43-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 4K UHD, a obraz odświeżany jest z częstotliwością 60 Hz. Jest również wsparcie dla technologii HDR. Mimo stosunkowo niskiej ceny ten telewizor także wyposażony został w złącze HDMI 2.1 oraz technologię VRR, dzięki której opóźnienie reakcji obrazu w grach jest ograniczone do minimum. Za dobrą jakość dźwięku odpowiadają dwa 10-watowe głośniki ze wsparciem dla technologii Dolby Digital i Dolby ATMOS.
Duży telewizor z Ambilight za rozsądną cenę: Philips 75PUS8079/12
Jeśli wydaje Wam się, że telewizory Ambilight są drogie, to zapoznajcie się z tą propozycją. Model 75PUS8079/12 to 75-calowy telewizor LCD o rozdzielczości 4K UHD. Wsparcie dla HDR10+ zapewnia, że kolory są żywe i bardziej realistyczne. Za wysoką jakość obrazu odpowiada silnik Philips Pixel Precise Ultra HD, a całość działa pod kontrolą systemu TITAN OS. Co więcej, ten model zgodny jest z Matter i Control4, co oznacza, że łatwo można go zintegrować z istniejącą siecią inteligentnego domu. W tym przypadku także mamy do czynienia z dwoma głośnikami o łącznej mocy 20 watów, które wspierają technologię Dolby Digital ora Dolby ATMOS.
Telewizor z podświetleniem Ambilight do 3000 zł: Philips 55PUS8319/12
Ostatnia propozycja to telewizor z Ambilight wyposażony w ekran o przekątnej, której długość to 55 cali. Wyświetlacz wykonany w technologii LCD z podświetleniem typu LED ma rozdzielczość 4K UHD, a częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 60 Hz. Wyświetlany obraz jest ostry, ma bogate kolory, a nawet najbardziej dynamiczne sceny są płynne. Wszystko to jest zasługą silnika Philips Pixel Precise Ultra HD, który dba o wysoką jakość obrazu. System TITAN OS zapewnia łatwą obsługę oraz oferuje wiele ciekawych funkcji w ramach platformy smart tv. Jak w większości telewizorów z Ambilight ten model ma 20 watowe głośniki, które obsługują Dolby Digital i Dolby ATMOS. Telewizor przypadnie do gustu wielbicielom gier komputerowych, a to za sprawą złącza HDMI 2.1 oraz technologii VRR.
Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?
System Ambilight w telewizorze sprawia, że obraz nie jest hamowany przez granice wyznaczane przez ramkę ekranu. Dzięki diodom LED umieszczonym z tyłu urządzenia na ścianie wyświetlana jest kolorowa poświata (dostosowywana w czasie rzeczywistym do odtwarzanych treści), dając wrażenie wylewania się obrazu poza ekran. Taki efekt wizualny robi duże wrażenie na żywo. Rozwiązanie jest doprawdy widowiskowe, ale jak to działa?
Funkcjonowanie systemu Ambilight polega na tym, że wbudowane algorytmy analizują obraz wyświetlany na ekranie, typują dominujące barwy i przekazują poszczególnym diodom (zainstalowanym z tyłu odbiornika) informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić. Dzięki różnym trybom efekty mogą być przystosowane do filmów, muzyki czy gier.
Wybór urządzenia z tą technologią jest dość prosty. Dlaczego? Ponieważ gdy widzi się w sklepie telewizor LED z Ambilight, można być pewnym, że jest to urządzenie marki Philips. Producent ma wyłączność na to rozwiązanie, a więc nie znajdziemy tego systemu w modelu któregokolwiek z konkurentów. Zanim zdecyduje się na zakup, warto jednak upewnić się, że ma się w salonie dużych rozmiarów, niezastawioną niczym i pomalowaną na jednolity kolor ścianę oraz że można zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju. Wielobarwne tło dla telewizora może być wyświetlane tylko po bokach albo dodatkowo jeszcze u góry lub z każdej strony (efekt otoczenia) – w zależności od wybranej opcji, co omawiamy w kolejnym punkcie.
Inne telewizory
Jakie są rodzaje systemu Ambilight?
Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele modeli telewizorów Ambilight. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy telewizor wyposażony jest w taki sam system podświetlenia. W zależności od budżetu, którym dysponujemy oraz rozmiaru telewizora do wyboru są następujące rodzaje systemów Ambilight:
- Dwustronny Ambilight
- Trójstronny Ambilight
- Czterostronny Ambilight
- Projekcyjny Ambilight – AmbiLux
Podstawowy rodzaj, który montowany jest w małych i tańszych modelach to dwustronny system Ambilight. Diody LED zamontowane są tylko po obu bokach telewizora. Oświetlenie ściany w taki sposób sprawia, że ekran wydaje się szerszy i daje całkiem niezłe efekty. Telewizory z tego typu podświetleniem nadają się do mniejszych pomieszczeń i w przypadkach, gdy telewizor umieszczony jest na szafce RTV, a nad nim znajdują się inne elementy wystroju czy chociażby półka albo inny wiszący mebel.
Trójstronny Ambilight sprawdzi się w przypadku telewizorów, które stoją na szafce, czy półce, ale żadne elementy nie ograniczają przestrzeni nad nimi. Światło emitowane na boki oraz w górę daje lepszy efekt głębi obrazu i optycznie go powiększa.
Nie trudno domyślić się jak działa czterostronny system Ambilight. W tym przypadku światło emitowane jest zarówno po obu bokach telewizora, jak nad jego górną oraz dolną krawędzią. Taki system sprawdzi się, gdy telewizor jest zawieszony na ścianie, a w jego bliskim sąsiedztwie nie ma żadnych elementów, które ograniczają przestrzeń. Ten rodzaj systemu zapewnia dużo lepsze efekty niż dwa pozostałe.
Jak działa AmbiLux?
Stosunkowo nowym, ale zdecydowanie najbardziej efektownym formatem jest AmbiLux (znany też jak Ambilight Projection). Zamiast standardowych diod LED producent stosuje tu mikroprojektory, które „rzucają” za siebie nie tyle określony kolor, co ich mieszaninę: dynamiczną poświatę, która przenosi akcję z wyświetlacza na ścianę. W rezultacie widzowie mogą mieć wrażenie, jakby obraz wykraczał poza ramy ekranu. Niestety rozwiązanie to jest najdroższe, a do tego bardzo trudno dostępne na rynku.
O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem?
Należy pamiętać, że telewizor Ambilight to poza dodatkowym systemem podświetlenia taki sam telewizor jak każdy inny. Rozważając jaki telewizor z Ambilight kupić należy zatem wziąć pod uwagę te same parametry, co przy zakupie innego modelu, a dodatkowo wybrać odpowiedni rodzaj systemu Ambilight. Najlepszy efekt uzyskuje się w przypadku AmbiLux albo czterostronnego lub ewentualnie trójstronnego rozwiązania. To jaki rodzaj systemu wybrać zależy także od aranżacji miejsca, w którym telewizor będzie się znajdować, ale o tym przeczytać można w akapicie powyżej.
Pozostaje jeszcze kwestia odległości od ściany. Firma Philips zaleca, by nie była ona mniejsza niż 15 cm, a najlepiej jeśli wyniesie 20-25 cm (trzeba więc uwzględnić wymiary pokoju). Warto też zadbać o to, by ściana za telewizorem miała jednolity kolor (najlepiej jasny) – to zapewni najlepszy efekt wizualny.
Wybierając telewizor z Ambilight pod uwagę należy wziąć pod uwagę także:
- Rodzaj wyświetlacza – najlepszy, choć stosunkowo drogi będzie OLED, ale całkiem nieźle sprawdzi się także QLED
- Rozdzielczość ekranu – tu zdecydowanie warto postawić na 4K, a w przypadku mniejszych odbiorników dobrym wyborem będzie także Full HD
- Rozmiar telewizora – warto dopasować go do wielkości pomieszczenia. Pomoże Wam w tym artykuł Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?
- System Smart TV – najpopularniejsze to Android TV (Sony, Philips), Smart Hub / Tizen (Samsung), webOS TV (LG) oraz My Home Screen (Panasonic)
- Dodatkowe funkcje – na przykład HDR, czyli rozwiązanie, dzięki któremu kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne
Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety
Technologia Ambilight przenosi oglądanie telewizji na wyższy poziom wrażeń wizualnych. Sprawia, że cała ściana za telewizorem na swój sposób „żyje”. System świetlny może budować niepowtarzalny klimat salonu, między innymi dzięki licznym ustawieniom, jakie są oddawane do dyspozycji użytkowników. Każdy może właściwie zaprogramować sposób działania tej technologii tak, jak to najbardziej mu odpowiada. To jednak nie wszystko. Aby zapewnić najlepsze wrażenia wizualne, dostosowane do tego, do czego aktualnie wykorzystywany jest telewizor, system Ambilight pozwala wybrać jeden z trzech podstawowych trybów. Są to:
- Tryb klasyczny Ambilight dla fanów kina i sportu. W tym trybie poświata dokładnie odwzorowuje to, co wyświetlane jest na samym ekranie. Jeśli chce się wykorzystać Ambilight do oglądania filmów, ta opcja będzie najlepsza)
- Tryb muzyki Ambilight dla miłośników muzyki to nie lada gratka dla tych, którzy mają w zwyczaju urządzenie domówek, ale też dla melomanów. Diody w tym trybie mogą aktywować się w rytm muzyki albo też wyświetlać jedną z wielu dostępnych wizualizacji
- Tryb gry Ambilight dla graczy pozwala zaś jeszcze lepiej wgłębić się w rozgrywkę i dać się pochłonąć wirtualnemu światu. Akcja z gry dosłownie przenosi się wprost do pokoju (a może należałoby raczej powiedzieć, że to pokój staje się areną wprost z gry)
Telewizor z Ambilight – czy warto?
Ambilight to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje wyjątkowe doświadczenia wizualne podczas oglądania meczów, filmów przyrodniczych i fabularnych, grania w gry wideo czy nawet (jak już wspomnieliśmy) zabawy w rytmie ulubionej muzyki. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego punktu zdecydowanie musi więc być twierdząca.
Dodatkowo, technologia Philips Ambilight, w przeciwieństwie na przykład do 3D, nie nudzi się. Nie jest bowiem tylko dodatkiem, który można wykorzystać w zaledwie kilku przykładach, lecz integralną częścią, z której korzyści czerpie się przez cały czas oglądania telewizji czy innego użytkowania odbiornika.
Dzięki licznym trybom efektów świetlnych telewizor Philips z Ambilight zrobi wrażenie zarówno na kinomaniaku, jak i kibicu czy graczu. Nawet jeśli system ten nie wpływa na jakość samego obrazu, to ma niezwykle pozytywny wpływ na doznania podczas codziennego oddawania się rozrywce przed ekranem.
Philips Hue Play HDMI Sync Box – jeszcze większe możliwości
Miłośnicy prawdziwych wrażeń powinni zainteresować się Philips Hue Play HDMI Sync Box. To niewielkich wymiarów urządzenie pozwala zgrać oświetlenie z filmem, muzyką i grą. Sync Box ma cztery porty HDMI, do których użytkownik może podłączyć dowolne urządzenia multimedialne i w ten sposób zsynchronizować światło w pomieszczeniu z obrazem wyświetlanym na telewizorze albo rytmem muzyki.
Efekt jest magiczny. Światła automatycznie dopasowują kolor, jasność, tempo i intensywność migania do tego, co dzieje się na ekranie telewizora, a wrażenia z oglądania filmu czy grania na konsoli są zwielokrotnione. Mroczne sceny jeszcze bardziej przyprawiają o gęsią skórkę, kiedy w całym pokoju przyciemniają się światła, a burza szalejąca na ekranie telewizora nagle przenosi się do domu.
Jeśli chcemy skorzystać z możliwości Sync Boxa, musimy też mieć oświetlenie z serii Hue i mostek Hue Bridge (serii drugiej, ten kwadratowy). Urządzenie współpracuje z wszystkimi żarówkami Philips Hue i lampami Philips Hue White i Color Ambiance.
Mogą Cię zainteresować: