Technologia Ambilight w telewizorach – wszystko, co trzeba wiedzieć

19.10.2020 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Ambilight to technologia na którą wyłączność mają obecnie jedynie telewizory. Ma jedno jedyne zadanie: zapewniać widzom doskonałe wrażenia wizualne podczas oglądania telewizji. Jak działa? Co trzeba wiedzieć? Czy warto? Odpowiadamy.

W tym artykule znajdziesz:

 • Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?
 • Rodzaje systemu Ambilight
 • O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem Ambilight?
 • Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety
 • Telewizor Philips z Ambilight – czy warto?
 • Ranking – najlepsze telewizory z Ambilight

Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?

System Ambilight w telewizorze sprawia, że obraz nie jest hamowany przez granice wyznaczane przez ramkę ekranu. Dzięki diodom LED umieszczonym z tyłu urządzenia na ścianie wyświetlana jest kolorowa poświata (dostosowywana w czasie rzeczywistym do odtwarzanych treści), dając wrażenie wylewania się obrazu poza ekran. Taki efekt wizualny robi duże wrażenie na żywo.

Rozwiązanie jest doprawdy widowiskowe, ale jak to działa?

Funkcjonowanie systemu Ambilight polega na tym, że wbudowane algorytmy analizują obraz wyświetlany na ekranie, typują dominujące barwy i przekazują poszczególnym diodom (zainstalowanym z tyłu odbiornika) informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić. Dzięki różnym trybom efekty mogą być przystosowane do filmów, muzyki czy gier.

Wybór urządzenia z tą technologią jest dość prosty. Dlaczego? Ponieważ gdy widzi się w sklepie telewizor LED z Ambilight, można być pewnym, że jest to urządzenie marki Philips. Producent ma wyłączność na to rozwiązanie, a więc nie znajdziemy tego systemu w modelu któregokolwiek z konkurentów.

Zanim zdecyduje się na zakup, warto jednak upewnić się, że ma się w salonie dużych rozmiarów, niezastawioną niczym i pomalowaną na jednolity kolor ścianę oraz że można zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju.

Wielobarwne tło dla telewizora może być wyświetlane tylko po bokach albo dodatkowo jeszcze u góry lub z każdej strony (efekt otoczenia) – w zależności od wybranej opcji, co omawiamy w kolejnym punkcie.

Najpopularniejsze telewizory Philips w Komputronik.pl

Jakie są rodzaje systemu Ambilight?

Technologia Ambilight występuje w czterech różnych odmianach:

 • dwustronny Ambilight
 • trójstronny Ambilight
 • czterostronny Ambilight
 • projekcyjny Ambilight – AmbiLux

Najtańszym rozwiązaniem jest dwustronny system Ambilight w telewizorze, który oświetla ścianę po obu jego bokach. Ta opcja przeznaczona jest przede wszystkim do mieszkań z niewielkimi salonami oraz dla osób o nieco mniej zasobnych portfelach. Już nawet taki format pozwala jednak oglądać telewizję i filmy w zupełnie nowy sposób.

Dużo bardziej widowiskowy pokaz świetlny gwarantują trójstronny i czterostronny Ambilight. Ten pierwszy kierowany jest do użytkowników, którzy swój odbiornik zamierzają umieścić na podstawie, drugi zaś do tych, którzy chcą powiesić telewizor na ścianie. Wówczas światło otacza telewizor, zapewniając niezwykłe wrażenia.

Jak działa AmbiLux?

Stosunkowo nowym, ale zdecydowanie najbardziej efektownym formatem jest AmbiLux (znany też jak Ambilight Projection). Zamiast standardowych diod LED producent stosuje tu mikroprojektory, które „rzucają” za siebie nie tyle określony kolor, co ich mieszaninę: dynamiczną poświatę, która przenosi akcję z wyświetlacza na ścianę.

Wrezultacie widzowie mogą mieć wrażenie, jakby obraz wykraczał poza ramy ekranu. Niestety rozwiązanie to jest najdroższe, a do tego bardzo trudno dostępne na rynku.

Telewizor Philips z funkcją AmbiLux

O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem?

Do standardowych dylematów (jaka rozdzielczość, jaka przekątna itd.), przy zakupie takiego urządzenia dochodzą kolejne. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „kupiłem telewizor Ambilight jaka odległość od ściany będzie optymalna?”.

Philips zaleca, by nie była ona mniejsza niż 15 cm, a najlepiej jeśli wyniesie 20-25 cm (trzeba więc uwzględnić wymiary pokoju). Warto też zadbać o to, by ściana za telewizorem miała jednolity kolor – to zapewni najlepszy efekt wizualny.

Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety

Technologia Ambilight przenosi oglądanie telewizji na wyższy poziom wrażeń wizualnych. Sprawia, że cała ściana za telewizorem na swój sposób „żyje”. System świetlny może budować niepowtarzalny klimat salonu, między innymi dzięki licznym ustawieniom, jakie są oddawane do dyspozycji użytkowników.

Każdy może właściwie zaprogramować sposób działania tej technologii tak, jak to najbardziej mu odpowiada. To jednak nie wszystko…

Aby zapewnić najlepsze wrażenia wizualne, dostosowane do tego, do czego aktualnie wykorzystywany jest telewizor, system Ambilight pozwala wybrać jeden z trzech podstawowych trybów. Są to:

 • tryb klasyczny Ambilight dla fanów kina i sportu. W tym trybie poświata dokładnie odwzorowuje to, co wyświetlane jest na samym ekranie. Jeśli chce się wykorzystać Ambilight do oglądania filmów, ta opcja będzie najlepsza),
 • tryb muzyki Ambilight dla miłośników muzyki to nie lada gratka dla tych, którzy mają w zwyczaju urządzenie domówek, ale też dla melomanów. Diody w tym trybie mogą aktywować się w rytm muzyki albo też wyświetlać jedną z wielu dostępnych wizualizacji,
 • tryb gry Ambilight dla graczy pozwala zaś jeszcze lepiej wgłębić się w rozgrywkę i dać się pochłonąć wirtualnemu światu. Akcja z gry dosłownie przenosi się wprost do pokoju (a może należałoby raczej powiedzieć, że to pokój staje się areną wprost z gry).

Telewizor z Ambilight – czy warto?

Ambilight to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje wyjątkowe doświadczenia wizualne podczas oglądania meczów, filmów przyrodniczych i fabularnych, grania w gry wideo czy nawet (jak już wspomnieliśmy) zabawy w rytmie ulubionej muzyki. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego punktu zdecydowanie musi więc być twierdząca.

Dodatkowo, technologia Philips Ambilight, w przeciwieństwie na przykład do 3D, nie nudzi się. Nie jest bowiem tylko dodatkiem, który można wykorzystać w zaledwie kilku przykładach, lecz integralną częścią, z której korzyści czerpie się przez cały czas oglądania telewizji czy innego użytkowania odbiornika.

Dzięki licznym trybom efektów świetlnych telewizor Philips z Ambilight zrobi wrażenie zarówno na kinomaniaku, jak i kibicu czy graczu. Nawet jeśli system ten nie wpływa na jakość samego obrazu, to ma niezwykle pozytywny wpływ na doznania podczas codziennego oddawania się rozrywce przed ekranem.

Jaki telewizor z Ambilight kupić? TOP 5

W tym rankingu znajdziesz:

 • Tani telewizor z Ambilight do 2000 zł: Philips 50PUS7805/12
 • Telewizor z 3-stronnym Ambilight: Philips 55PUS7805/12
 • Telewizor Ambilight do meczów: Philips 50PUS8804/12
 • TV OLED z Ambilight: Philips 55OLED754/12
 • Telewizor z Ambilight i Androidem: Philips 55OLED804/12

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł