Technologia Ambilight w telewizorach – wszystko, co trzeba wiedzieć

02.11.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Ambilight to technologia na którą wyłączność mają obecnie jedynie telewizory. Ma jedno jedyne zadanie: zapewniać widzom doskonałe wrażenia wizualne podczas oglądania telewizji. Jak działa? Co trzeba wiedzieć? Czy warto? Odpowiadamy.

W tym artykule znajdziesz:

Telewizor z Ambilight – co dokładnie oznacza?

System Ambilight w telewizorze sprawia, że obraz nie jest hamowany przez granice wyznaczane przez ramkę ekranu. Dzięki diodom LED umieszczonym z tyłu urządzenia na ścianie wyświetlana jest kolorowa poświata (dostosowywana w czasie rzeczywistym do odtwarzanych treści), dając wrażenie wylewania się obrazu poza ekran. Taki efekt wizualny robi duże wrażenie na żywo.

Rozwiązanie jest doprawdy widowiskowe, ale jak to działa?

Funkcjonowanie systemu Ambilight polega na tym, że wbudowane algorytmy analizują obraz wyświetlany na ekranie, typują dominujące barwy i przekazują poszczególnym diodom (zainstalowanym z tyłu odbiornika) informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić. Dzięki różnym trybom efekty mogą być przystosowane do filmów, muzyki czy gier.

Wybór urządzenia z tą technologią jest dość prosty. Dlaczego? Ponieważ gdy widzi się w sklepie telewizor LED z Ambilight, można być pewnym, że jest to urządzenie marki Philips. Producent ma wyłączność na to rozwiązanie, a więc nie znajdziemy tego systemu w modelu któregokolwiek z konkurentów.

Zanim zdecyduje się na zakup, warto jednak upewnić się, że ma się w salonie dużych rozmiarów, niezastawioną niczym i pomalowaną na jednolity kolor ścianę oraz że można zadbać o odpowiednie zaciemnienie pokoju.

Wielobarwne tło dla telewizora może być wyświetlane tylko po bokach albo dodatkowo jeszcze u góry lub z każdej strony (efekt otoczenia) – w zależności od wybranej opcji, co omawiamy w kolejnym punkcie.

Najpopularniejsze telewizory Philips w Komputronik.pl

Jakie są rodzaje systemu Ambilight?

Technologia Ambilight występuje w czterech różnych odmianach:

  • dwustronny Ambilight
  • trójstronny Ambilight
  • czterostronny Ambilight
  • projekcyjny Ambilight – AmbiLux

Najtańszym rozwiązaniem jest dwustronny system Ambilight w telewizorze, który oświetla ścianę po obu jego bokach. Ta opcja przeznaczona jest przede wszystkim do mieszkań z niewielkimi salonami oraz dla osób o nieco mniej zasobnych portfelach. Już nawet taki format pozwala jednak oglądać telewizję i filmy w zupełnie nowy sposób.

Dużo bardziej widowiskowy pokaz świetlny gwarantują trójstronny i czterostronny Ambilight. Ten pierwszy kierowany jest do użytkowników, którzy swój odbiornik zamierzają umieścić na podstawie, drugi zaś do tych, którzy chcą powiesić telewizor na ścianie. Wówczas światło otacza telewizor, zapewniając niezwykłe wrażenia.

Jak działa AmbiLux?

Stosunkowo nowym, ale zdecydowanie najbardziej efektownym formatem jest AmbiLux (znany też jak Ambilight Projection). Zamiast standardowych diod LED producent stosuje tu mikroprojektory, które „rzucają” za siebie nie tyle określony kolor, co ich mieszaninę: dynamiczną poświatę, która przenosi akcję z wyświetlacza na ścianę.

Wrezultacie widzowie mogą mieć wrażenie, jakby obraz wykraczał poza ramy ekranu. Niestety rozwiązanie to jest najdroższe, a do tego bardzo trudno dostępne na rynku.

Telewizor Philips z funkcją AmbiLux

O czym pamiętać, kupując telewizor z podświetleniem?

Do standardowych dylematów (jaka rozdzielczość, jaka przekątna itd.), przy zakupie takiego urządzenia dochodzą kolejne. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: „kupiłem telewizor Ambilight jaka odległość od ściany będzie optymalna?”.

Philips zaleca, by nie była ona mniejsza niż 15 cm, a najlepiej jeśli wyniesie 20-25 cm (trzeba więc uwzględnić wymiary pokoju). Warto też zadbać o to, by ściana za telewizorem miała jednolity kolor – to zapewni najlepszy efekt wizualny.

Oglądanie telewizji z technologią Ambilight – zalety

Technologia Ambilight przenosi oglądanie telewizji na wyższy poziom wrażeń wizualnych. Sprawia, że cała ściana za telewizorem na swój sposób „żyje”. System świetlny może budować niepowtarzalny klimat salonu, między innymi dzięki licznym ustawieniom, jakie są oddawane do dyspozycji użytkowników.

Każdy może właściwie zaprogramować sposób działania tej technologii tak, jak to najbardziej mu odpowiada. To jednak nie wszystko…

Aby zapewnić najlepsze wrażenia wizualne, dostosowane do tego, do czego aktualnie wykorzystywany jest telewizor, system Ambilight pozwala wybrać jeden z trzech podstawowych trybów. Są to:

  • tryb klasyczny Ambilight dla fanów kina i sportu. W tym trybie poświata dokładnie odwzorowuje to, co wyświetlane jest na samym ekranie. Jeśli chce się wykorzystać Ambilight do oglądania filmów, ta opcja będzie najlepsza),
  • tryb muzyki Ambilight dla miłośników muzyki to nie lada gratka dla tych, którzy mają w zwyczaju urządzenie domówek, ale też dla melomanów. Diody w tym trybie mogą aktywować się w rytm muzyki albo też wyświetlać jedną z wielu dostępnych wizualizacji,
  • tryb gry Ambilight dla graczy pozwala zaś jeszcze lepiej wgłębić się w rozgrywkę i dać się pochłonąć wirtualnemu światu. Akcja z gry dosłownie przenosi się wprost do pokoju (a może należałoby raczej powiedzieć, że to pokój staje się areną wprost z gry).

Telewizor z Ambilight – czy warto?

Ambilight to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje wyjątkowe doświadczenia wizualne podczas oglądania meczów, filmów przyrodniczych i fabularnych, grania w gry wideo czy nawet (jak już wspomnieliśmy) zabawy w rytmie ulubionej muzyki. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule tego punktu zdecydowanie musi więc być twierdząca.

Dodatkowo, technologia Philips Ambilight, w przeciwieństwie na przykład do 3D, nie nudzi się. Nie jest bowiem tylko dodatkiem, który można wykorzystać w zaledwie kilku przykładach, lecz integralną częścią, z której korzyści czerpie się przez cały czas oglądania telewizji czy innego użytkowania odbiornika.

Dzięki licznym trybom efektów świetlnych telewizor Philips z Ambilight zrobi wrażenie zarówno na kinomaniaku, jak i kibicu czy graczu. Nawet jeśli system ten nie wpływa na jakość samego obrazu, to ma niezwykle pozytywny wpływ na doznania podczas codziennego oddawania się rozrywce przed ekranem.

Philips Hue Play HDMI Sync Box – jeszcze większe możliwości

Miłośnicy prawdziwych wrażeń powinni zainteresować się Philips Hue Play HDMI Sync Box. To niewielkich wymiarów urządzenie pozwala zgrać oświetlenie z filmem, muzyką i grą. Sync Box ma cztery porty HDMI, do których użytkownik może podłączyć dowolne urządzenia multimedialne i w ten sposób zsynchronizować światło w pomieszczeniu z obrazem wyświetlanym na telewizorze albo rytmem muzyki.

Efekt jest magiczny. Światła automatycznie dopasowują kolor, jasność, tempo i intensywność migania do tego, co dzieje się na ekranie telewizora, a wrażenia z oglądania filmu czy grania na konsoli są zwielokrotnione. Mroczne sceny jeszcze bardziej przyprawiają o gęsią skórkę, kiedy w całym pokoju przyciemniają się światła, a burza szalejąca na ekranie telewizora nagle przenosi się do domu.

Jeśli chcemy skorzystać z możliwości Sync Boxa, musimy też mieć oświetlenie z serii Hue i mostek Hue Bridge (serii drugiej, ten kwadratowy). Urządzenie współpracuje z wszystkimi żarówkami Philips Hue i lampami Philips Hue White i Color Ambiance.

Jaki telewizor z Ambilight kupić? TOP 5

W tym rankingu znajdziesz:


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej