Jaki tani router kupić? Ranking niedrogich routerów do domu

22.12.2022 | autor: Grzegorz Świątek | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Marzy ci się tani router z dobrym zasięgiem i niezłymi prędkościami? Dobra wiadomość na początek: to jak najbardziej możliwe. Przygotowaliśmy garść porad, dzięki którym zyskasz wiedzę, na co zwracać uwagę, by twój nowy router spełnił wszelkie wymagania, a równocześnie nie wydawał na jego zakup dużej kwoty.

Na deser mamy nawet kilka konkretnych modeli, które mogą cię zainteresować. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji polecamy kompletny poradnik Jaki router wybrać?

Ranking tanich routerów. TOP 7

Tani router WiFi – co powinien mieć?

Zanim przejdziemy do konkretnych modeli, podsumujmy, czego powinniśmy się spodziewać i na co możemy liczyć, gdy nasz budżet wynosi 100 lub 150 złotych.

Na jaką przepustowość możesz liczyć?

Nieważne czy tani, czy drogi, router musi być przede wszystkim szybki. Oczywiście to, na co możesz pod tym względem liczyć, zależy od tego, ile jesteś w stanie wydać. Od modelu za kilkadziesiąt złotych możesz oczekiwać prędkości na poziomie 300-450Mb/s. Jeśli twój budżet wynosi około 150 złotych, to osiągalne są nawet przepustowości rzędu 1000-1200Mb/s.

Porozmawiajmy o standardach Wi-Fi

Tańsze routery działają w oparciu o technologię Wi-Fi 4 (Wi-Fi N). Ta cechuje się przeciętnymi prędkościami (jak na dzisiejsze standardy), zasięgiem i liczbą urządzeń, które mogą równocześnie korzystać z tej samej sieci. Możesz też wybrać router Wi-Fi 5 (Wi-Fi AC), oferujący wyższe prędkości i lepszy zasięg oraz lepiej radzący sobie z dużym „obłożeniem”.

AC w przeciwieństwie do N jest standardem dwuzakresowym, co oznacza, że pozwala na nawiązywanie połączenia nie tylko w paśmie 2,4GHz, ale też 5GHz.  Jest znacznie szybsze, ale na krótszym dystansie – w sam raz do gier online czy streamingu wideo.

Czy ilość anten ma znaczenie?

Oczywiście, że ma, bo gdy jest ich więcej możesz liczyć na silniejsze połączenie komputera czy telefonu z routerem – szczególnie gdy w domu z jednego routera korzysta kilka urządzeń. Ważniejsza jest jednak moc tych anten – powinna być jak najwyższa.

No i są jeszcze porty WAN, LAN i USB

Rozmawialiśmy już o łączności bezprzewodowej, więc teraz skoncentrujmy się na przewodach. Najpierw zwróć uwagę na WAN – to port, za pomocą którego router łączy się z Internetem. Standardem wśród tanich modeli jest WAN o prędkości 100Mb/s, ale można też znaleźć urządzenia z szybszym gniazdem 1000Mb/s. Zwróć też uwagę na typ: w przypadku Neostrady wybierz ADSL, a w innym razie DSL.

Jeśli chodzi o porty LAN – czyli te, które mogą przewodowo łączyć router z naszymi urządzeniami, to również najlepiej jest, gdy oferują prędkości 1000Mb/s. Czasami istotniejsza może być jednak ich ilość. Upewnij się, że jest ich tyle, by podłączyć wszystko, co chcesz – komputer PC, telewizor, konsolę itd. Cztery to z reguły standardowa ilość.

Cennym dodatkiem mogłyby też być porty USB. Dzięki nim istnieje możliwość udostępnienia drukarki lub dysku w sieci domowej. Ale na tej półce cenowej nie jest to standard – co nie oznacza, że się nie zdarza.

Co poza tym powinien mieć router?

Ważne są również odpowiednie zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie (chroniące dostępu do sieci), filtrowanie MAC (uniemożliwiające podłączanie obcych urządzeń) czy kontrola rodzicielska (pozwalająca na blokowanie szkodliwych treści w Internecie).

Wśród dodatkowych opcji, które są naprawdę praktyczne, a na które możesz liczyć na tej półce cenowej, znajdują się: ustalanie priorytetów ruchu sieciowego (dzięki czemu największy przydział otrzymują kluczowe urządzenia), udostępnianie sieci dla gości oraz sterowanie za pomocą aplikacji na telefon.

Polecane routery do 200 zł

W naszym zestawieniu wybraliśmy kilka niedrogich routerów, które sprawdzą się w domowych warunkach, a które kosztują stosunkowo niewiele.








Wszystkie routery do 200 zł

Może Cię zainteresować:
Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj więcej