Tani aparat fotograficzny – ranking dobrych cyfrówek

Zdjęcia to najlepsze pamiątki i obecnie można je robić smartfonem, który prawie zawsze mamy pod ręką. Są jednak powody i sytuacje, w których lepiej sprawdzi się osobny aparat fotograficzny, nawet jeśli nie jest to model systemowy z wyższej półki.

Skoro szukasz aparatu, który służy tylko do zdjęć, ewentualnie filmów, a nie także do dzwonienia, zapewne masz już swoje powody. Lecz jeśli jeszcze zbierasz dodatkowe argumenty, by przeciwstawić się stwierdzeniu, że tani aparat fotograficzny nie ma dziś sensu, to proponujemy wam aparaty cyfrowe w cenach do 500 zł lub około 1000 zł. Są one wciąż warte uwagi. W proponowanym zakresie cenowym znalazły się kompakty o różnych charakterach, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dlaczego warto kupić aparat cyfrowy?

Pytanie nie brzmi „czy”, ale „dlaczego” wciąż warto kupić aparat cyfrowy. Chociaż producenci wyposażają smartfony w coraz lepsze kamery, to wciąż warto postawić na „klasyczny” kompakt.

Aparaty fotograficzne przewyższają zazwyczaj smartfony, pod następującymi względami:

  • Mają lepszy obiektyw (z reguły zdolny zaoferować wyższą jakość zdjęć),
  • Uchwyt jest lepiej dopasowany do potrzeb fotografującego,
  • Autofocus jest wygodniejszy w obsłudze w trudnych fotograficznie sytuacjach,
  • Mają wielokrotny zoom optyczny o zakresie nieosiągalnym w telefonach.

Dla wielu użytkowników jakość fotek oferowana przez współczesne smartfony jest w zupełności wystarczająca z jednym wyjątkiem jakim są zdjęcia na dużym zoomie. Lecz nawet w tych standardowych warunkach warto postawić na tani aparat fotograficzny. Choćby po to, by nie obawiać się o rozładowującą się baterię smartfona i trochę odpocząć od urządzenia mobilnego. Cyfrówka ma tylko jedno zadanie, więc energii w akumulatorze wystarczy na dłużej niż w telefonie. Te trzeba ponownie ładować nawet codziennie.

Aparat cyfrowy to urządzenie stworzone do konkretnego zadania. Pozwoli nam lepiej skupić się na zdjęciach niż smartfon, który zachęca do robienia wielu innych rzeczy. Przejdźmy do konkretnych modeli i poznajmy odpowiedź na pytania: jaki aparat do 500 zł lub do 1000 zł warto dziś kupić?

tani aparat fotograficzny

Nowy aparat cyfrowy czy lustrzanka?

Szukając aparatu cyfrowy na początek warto zastanowić się, co będzie bardziej użyteczne dla użytkownika. Czy wystarczy tani aparat fotograficzny kompaktowy? A może lustrzanka lepiej spełni oczekiwania?
Dobra lustrzanka daje więcej możliwości. Taki aparat ma większą matrycę niż kompakt, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć. Można też wybrać obiektyw do konkretnego typu fotografii i osiągnąć lepsze efekty. Niestety, lustrzanka to ciężki aparat o sporych rozmiarach, a zakup dodatkowych obiektywów to spory wydatek.

Mała cyfrówka ma cały szereg przydatnych funkcji, a niewielkie rozmiary umożliwiają zabieranie jej wszędzie ze sobą. Jednak tani aparat cyfrowy wiąże się z kilkoma ograniczeniami i trochę gorszą jakością zdjęć.

Polecamy zobaczyć poniższy ranking aparatów cyfrowych, z którego można wybrać dla siebie dobry, tani aparat fotograficzny do 1000 zł.

Najczęściej kupowane aparaty do 1000 zł

Najlepsze tanie aparaty fotograficzne – ranking aparatów cyfrowych 2023


Tani aparat do 500 zł: AGFA Photo DC8200

Jak tani może być aparat fotograficzny? Owszem można w sklepach znaleźć cyfrówki nawet w cenie poniżej 200 złotych (analogowy kompakt w tej cenie to inna bajka), ale powiedzmy sobie szczerze, że jest pewien poziom poniżej którego lepiej nie schodzić jeśli oczekujemy przyzwoitej jakości zdjęć. Dlatego AGFA Photo DC8200 jest taką propozycją aparatu, którego zakup nie zrujnuje nam budżetu, a z którego zdjęcia o rozdzielczości 18 Mpix zadowolą nas i bliskich. Aparat wyposażono w 2,7 calowy ekran podglądu, wbudowana lampę i 8-krotny zoom optyczny. AGFA Photo DC8200 do dobra propozycja dla stawiających pierwsze kroki w świecie fotografii. Aparat, który pomoże wyrobić odpowiednie nawyki fotograficzne, zanim zdecydujemy się na zakup droższego sprzętu.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (11 głosów)

Czytaj więcej