TaHoma – kompleksowy system Inteligentnego Domu Somfy

03.12.2020 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dlaczego warto tworzyć Inteligentny Dom w obrębie jednego systemu? Niesie to ze sobą szereg korzyści, pozwalających jeszcze bardziej docenić potencjał drzemiący w koncepcji Smart Home. A ten jest przecież niemały, bo mówimy o szansie na wygodniejsze, bezpieczniejsze i oszczędniejsze życie na co dzień.

Właśnie to jest w stanie zaoferować TaHoma– system Inteligentnego Domu od Somfy.

Somfy

Czym jest Inteligentny Dom? Zalety Smart Home

Inteligentny Dom to hasło, które może intrygować, ale może też rodzić wiele pytań. Czym więc tak naprawdę jest Smart Home? To określenie dla urządzeń i sposobu zarządzania nimi, zakładającego możliwość zdalnego, a często także zautomatyzowanego sterowania.

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładach.

Wyobraź sobie mieszkanie, które wita cię po pracy zapalonym światłem, określoną temperaturą i ulubioną muzyką – myślisz właśnie o Inteligentnym Domu. Choć jest to oczywiście pewne uproszczenie, bo tego typu systemy pozwalają też zadbać o bezpieczeństwo. Na przykład poprzez zdalny monitoring czy opuszczanie rolet za pomocą aplikacji na smartfona.

Na rynku można znaleźć wiele różnych rozwiązań spod znaku Inteligentnego Domu, ale najlepiej jest podejść do tematu kompleksowo i postawić na jeden konkretny system. Dzięki temu unikniesz problemów z kompatybilnością czy konieczności żonglowania aplikacjami, gdy nagle okaże się, że każdy element wymaga korzystania z innego programu.

Wcale nie musi to oznaczać ograniczania się do produktów jednej marki, na co dowodem jest właśnie TaHoma.

Centrala TaHoma – kompleksowy system zarządzania Smart Home

TaHoma jest systemem Inteligentnego Domu opracowanym przez firmę Somfy. Za sprawą (nie tylko) swoich urządzeń oraz dobrze pomyślanej aplikacji jest w stanie zwiększyć komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność, poprzez zdalne sterowanie i automatyzację zadań.

Zalety systemu TaHoma można podsumować trzema słowami: intuicyjność, skalowalność i kompatybilność.

 • Łatwa obsługa – zarówno instalowanie, jak i późniejsze korzystanie z urządzeń Inteligentnego Domu, ma być niezwykle proste. Do zarządzania i sterowania systemem wykorzystujesz aplikację zainstalowaną na komputerze, smartfonie czy nawet smartwatchu, której interfejs jest przejrzysty i intuicyjny.
 • Możliwość rozbudowy – drugą z wymienionych zalet jest skalowalność. Twój Inteligentny Dom może się bowiem rozszerzać w dowolnym momencie. Nie musisz z góry ustalać, ile i jakie urządzenia będą wchodzić w jego skład. Możesz rozpocząć od jednego elementu, a gdy uznasz, że czegoś brakuje, bez problemu dodasz następne urządzenia. Na przykład do sterowania ogrzewaniem czy roletami.
 • Kompatybilność – tych urządzeń masz do wyboru naprawdę dużo, bo obok przeszło 100 produktów Somfy, możesz skorzystać także z najrozmaitszych akcesoriów innych producentów.

To drzwi, okna, żaluzje, bramy, głośniki czy lampy takich marek jak Schneider Electric, Danfoss, Atlantic, Sauter, Hitachi, De Dietrich, Dimplex, Thermor, Honeywell, Sonos, Verisure, KFV, Hoppe, Velux, Gretsch-Unitas, CIAT, Maco, Bricard, Legrand i Philips Hue.

System TaHoma jest również kompatybilny z platformami IFTTT i Apple HomeKit oraz z wirtualnymi pomocnikami Amazon Alexa i Asystent Google. To otwiera  kolejne możliwości.

Najważniejsze funkcje TaHoma

TaHoma pozwala sterować ogrzewaniem oraz oświetleniem z poziomu smartfona i niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. W ten sam sposób możesz też sterować muzyką, otwierać lub zamykać bramę wjazdową, a także czuwać nad bezpieczeństwem domu. Choćby poprzez podgląd obrazu rejestrowanego przez kamerę do monitoringu.

To super sprawa, ale tym jednak, co ten system ma najlepszego do zaoferowania, jest zautomatyzowane zarządzanie Inteligentnym Domem.

 • Scenariusze – pierwszym sposobem na automatyzację są Scenariusze. Dzięki nim możesz na przykład ustalić, że gdy wychodzisz z domu i klikniesz funkcję, wszystkie światła zostaną pogaszone, ogrzewanie zredukowane, alarm włączony, a okna, drzwi i brama zamknięte.
 • Terminarz – ten i inne scenariusze możesz ponadto wpisać w Terminarz, będący drugą z trzech najważniejszych funkcji systemu TaHoma. Dzięki temu wszystkie te zautomatyzowane czynności będą się aktywować samoczynnie. W określone dni – na przykład od poniedziałku do piątku, oraz o określonych porach dnia lub nocy.
 • Smart – wreszcie, możesz też stworzyć scenariusze Smart, w których aktywacja tego lub innego działania jest uzależniona od warunków. Na przykład: jeśli czujnik odczyta, że temperatura spadła poniżej określonego poziomu, automatycznie włączy się ogrzewanie. Albo gdy inny czujnik wykryje ruch, nastąpi aktywacja lampki w przedpokoju.

Łatwe i skuteczne zabezpieczenie domu i mieszkania

Funkcji, które ułatwiają codzienne życie i zwiększają poczucie spokoju wśród domowników, jest jednak więcej:

 • Spokój – pozwala w każdej chwili i z każdego miejsca upewnić się, że dom i pozostawione w nim przedmioty są bezpieczne.
 • Ochrona – automatycznie opuszcza rolety, włącza lampy i alarm, gdy zostanie wykryta obecność intruza.
 • Podgląd – umożliwia monitorowanie domu niezależnie od lokalizacji oraz automatyczne nagrywanie wideo.
 • Powiadomienia – dbają o to, byś wiedział o każdym niepokojącym zdarzeniu, do jakiego dochodzi w obrębie twojego domu.

Jakie urządzenia są kompatybilne z centralą TaHoma?

Najważniejszym elementem system TaHoma jest centrala sterująca. Możesz ją  zintegrować z rozdzielnią elektryczną (w przypadku nowo budowanych domów) albo dodać do istniejącej instalacji. To ona scala cały Inteligentny Dom, a funkcjonalność jest zależna od urządzeń, które zostaną do niej podłączone. Mogą to być między innymi:

 • termostat i głowica termostatyczna io do sterowania ogrzewaniem,
 • mikromoduły i lampy do sterowania oświetleniem,
 • kamera zewnętrzna i wewnętrzna oraz alarm do zabezpieczenia domu,
 • Door Lock (smart zamek) do strzeżenia dostępu do domu,
 • głośniki do sterowania muzyką,
 • czujniki ruchu, zalania, dymu, wstrząsów i otwarcia drzwi, bram, rolet czy okien
 • oraz wiele innych od Somfy i kilkunastu innych producentów.

TaHoma – czy warto?

Kiedy odpowiedź na pytanie będzie brzmieć „tak”? Gdy nie lubisz tracić czasu i energii na ręczne wykonywanie codziennych, monotonnych zadań. Gdy chcesz poprawić komfort swojego życia i zmienić dom w miejsce, które zna twoje potrzeby, a do tego odpowiada na takie potrzeby. Gdy cenisz sobie spokój i chcesz mieć zawsze pewność, że twój dom i pozostawione w nim rzeczy będą bezpieczne.

Urządzenia Somfy w Komputronik.pl

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj więcej